5.1.17. Прибирання недокатів і браку, а також витяг зламаних валків повинні проводитися з дотриманням вимог безпеки та під керівництвом уповноваженої особи.

5.1.18. Недокати і брак повинні вчасно прибиратися у спеціально відведене для цього місце.

5.1.19. Шліфування та вилучення дефектів з робочих поверхонь валків прокатних станів, а також роликів рольгангів, правильних машин, моталок тощо повинні проводитися при зупиненому прокатуванні за допомогою спеціального пристрою з боку, протилежного напряму обертання. Установка пристрою для вилучення дефектів повинна здійснюватися при зупиненому стані.

5.1.20. Шафи з автоматами електродвигунів рольгангів або інших механізмів станів і агрегатів повинні розташовуватися у доступних місцях.

5.1.21. Конструкція підйомно-хитких столів повинна виключати можливість падіння з них прокатуваного металу. Для запобігання травмуванню працівників бокові поверхні підйомно-хитких столів повинні бути обшиті листовим металом. При верхньому положенні столу обшивка повинна бути вище плиткового настилу робочого місця.

5.1.22. Для доступу під підйомно-хиткі столи повинні влаштовуватися приямки з похилими сходами.

У тих випадках, коли за місцевих умов зробити приямки з похилими сходами неможливо, дозволяється влаштовувати з боку хитких столів колодязі з вертикальними драбинами.

5.1.23. Не дозволяється під час роботи стану:

проводити огляд і ремонт механізмів, розміщених під підйомно-хиткими столами, які на час ремонту повинні бути надійно закріплені;

входити в зону переміщення нагрітого металу;

перебувати всередині огородження клітей.

5.1.24. Проміжки між роликами рольгангів, за винятком робочих рольгангів, біля блюмінгів і слябінгів, а також у місцях, де вони не зайняті механізмами, повинні бути перекриті.

5.1.25. Не дозволяється ходити по рольгангах. Переходити через них дозволяється тільки перехідними містками, настил яких повинен футеруватися вогнетривкою цеглою. Висота та конструкція перехідного містка над розкотувальним полем повинні створити умови безпечного проходу працівників.

5.1.26. При мінусових температурах повітря, коли відбувається інтенсивне пароутворення, на кожній кліті повинна встановлюватися додаткова сигналізація, яка сповіщає про наявність металу в зіві валків, а також передбачатися інтенсивна аспірація небезпечної для працівників зони.

5.1.27. На реверсивних станах гарячої прокатки для огляду поверхні валків і привалкової арматури повинні встановлюватися спеціально виготовлені тумби для виключення опускання валків униз.

5.2. Прибирання окалини

5.2.1. Прибирання окалини з-під станів та іншого устаткування повинно бути механізованим (гідрозмивання, скребки тощо), проводитися пристроями, що захищають від відлітаючої окалини і знижують запиленість атмосфери.

5.2.2. Тунелі для змивання окалини під робочими клітями повинні мати похил і перетин жолоба, що забезпечує вилучення всієї окалини, яка потрапляє до жолоба.

Фундаменти робочих і шестеренних клітей, редукторів, стаціонарних упорів, рольгангів та іншого устаткування, де можливе скупчення окалини, повинні мати відповідні похили та жолоби, що ідуть у бік тунелю для змивання окалини під робочими клітями, та систему водопроводів для забезпечення постійного та періодичного змивання окалини та бруду.

Фундаменти будь-якого механізму не повинні мати ізольованих приямків.

5.2.3. Окалиновідламувальні кліті та пристрої для гідрозбивання повинні бути огороджені щитами від відлітаючої окалини та бризок води.

5.2.4. Прохід під рольгангами та станами повинен бути надійно перекритий від падаючих шматків скрапу й окалини.

У діючих цехах, де безпечний прохід через тунель не забезпечений, доступ туди під час прокатування не дозволяється.

Вхід у тунель повинен бути закритий на замок, а двері зблоковані зі світловою сигналізацією, виведеною до найближчого поста керування.

5.2.5. Тунелі для прибирання окалини повинні бути обладнані освітленням з напругою не більше 36 В.

5.2.6. Відстійні басейни повинні бути огороджені з усіх боків міцними стінками висотою не менше 1,1 м.

Біля входу до тунелів відстійних басейнів повинні бути влаштовані ґратчасті бар'єри.

Прибирання окалини з ям і відстійників повинно бути механізованим (грейфери, ковшеві елеватори тощо).

5.2.7. Біля клітей безперервних станів можна також використовувати похилі полиці з відводом окалини в бік від клітей у колодязі, в яких влаштовуються спеціальні короби або цебра, що прибираються краном. При вилученні окалини в коробах або цебрах необхідно використовувати пристрої для зачеплення та перекидання їх без участі стропальників.

5.2.8. Колодязі для коробів або цебер під окалину повинні перекриватися металевими плитами або огороджуватися.

Під час прибирання окалини відкриті отвори над колодязями необхідно огороджувати переносними бар'єрами.

5.2.9. Не дозволяється прибирання окалини вручну з-під робочих клітей станів і рольгангів під час прокатування та ремонту.

5.2.10. Місця пиловиділення, що утворюється від окалини, необхідно обладнувати спеціальними пристроями, які включають витяжний зонт, повітроводи, фільтр для очищення повітря від пилу.

5.3. Перевалка валків

5.3.1. Перевалка валків повинна проводитися за допомогою спеціальних перевалочних приладів і пристроїв.

5.3.2. Валки повинні зберігатися у спеціальних пірамідах або на стелажах, що мають стійку конструкцію. Проходи між пірамідами повинні мати ширину не менше 1 м.

Дозволяється зберігання валків на підлозі лише в один ряд із застосуванням спеціальних прокладок, які виключають їх довільне розкочування.

5.3.3. При перевезенні валків на платформах, машинах, передавальних візках їх необхідно укладати на спеціальні стелажі або закріплювати.

5.3.4. Заміну валків необхідно проводити за допомогою різноманітних пристроїв (спеціальні візки, які закочуються всередину стана, муфти, кліті тощо).

На станах зі знімними кришками станин зміну валків треба проводити кранами через верх отвору у станині.

На станах закритого типу для зміни валків необхідно використовувати спеціальні перевалочні муфти, С-подібні траверси, візки тощо.

5.3.5. Під час перевалки валків або їх ремонту необхідно вимикати пускові пристрої механізмів кліті, рольгангів і маніпуляторів, розміщених у безпосередній близькості від кліті з вилученням ключів-бирок.

5.3.6. Дільниці перевалок валків повинні бути огороджені знаками, що вказують на проведення робіт і попереджають про небезпеку.

5.3.7. Настроювання запасних клітей або касет повинно проводитися у спеціально відведеному місці, обладнаному стендами та необхідними пристроями.

5.3.8. Під час перевалки валків, прибирання недокатів або браку робота між операторами та працівниками повинна бути узгодженою.

5.3.9. Для перевалки валків уповноваженою особою підприємства призначається відповідальний керівник робіт.

5.4. Маслопідвали та тунелі

5.4.1. Стічні жолоби, приямки та інші заглиблення маслопідвалів повинні бути перекриті сталевими листами.

5.4.2. Маслобаки, маслонасоси та маслопроводи повинні бути герметичними.

5.4.3. Очищення баків-відстійників та інших резервуарів з-під нафтопродуктів повинно бути механізованим.

5.4.4. Підлога комунікаційних тунелів повинна мати жолоби та відповідні ухили в бік збиральних приямків, на яких встановлені насоси для відкачування масла та бруду у спеціальні баки.

Кабельні та масляні тунелі повинні бути повністю герметизованими для запобігання попаданню в них з робочих майданчиків окалини, пилу та технологічної води.

5.4.5. Маслопідвали та масляні тунелі повинні бути обладнані автоматичною пожежною сигналізацією.

5.4.6. Вентиляційні пристрої тунелів повинні автоматично відключатися у випадку виникнення пожежі.

5.5. Дільниці підготовки валків

5.5.1. Облаштування й експлуатація устаткування дільниць підготовки валків повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.3.025-80 "ССБТ. Обработка металлов резанием. Требования безопасности" (далі - ГОСТ 12.3.025-80), ГОСТ 12.3.026-81 "ССБТ. Работы кузнечно-прессовые. Требования безопасности", ГОСТ 12.3.028-82 "ССБТ. Процессы обработки абразивным и эльборовым инструментом. Требования безопасности" (далі - ГОСТ 12.3.028-82) та ГОСТ 12.3.004-75.

5.5.2. Збирання і розбирання валків повинно бути механізованим шляхом застосування спеціальних пристроїв (машина для збирання і розбирання робочих валків, машина для збирання і розбирання опорних валків, пристрій для монтажу і демонтажу валків з подушками, кантувач подушок з підшипниками рідинного тертя тощо).

5.5.3. Конструкція пристроїв для закріплення у верстатах оброблюваних валків, а також кріплення різців у супорті повинні бути надійними.

5.5.4. Вальцетокарні майстерні повинні бути обладнані верстатами для випробувань шліфувальних кругів, а вальцетокарні верстати - системою відведення охолоджуючої рідини, прозорими екранами для захисту працівників від стружки, що розлітається.

Конструкція екранів повинна бути легкорухомою та передбачати можливість їх зручного та безпечного очищення.

5.5.5. Перед початком роботи сухий абразивний круг, встановлений на верстак, повинен випробовуватися на механічну міцність в холосту при робочій швидкості не менше 5 хв. Кожен абразивний круг повинен бути збалансований. При встановленні абразивного круга необхідно між фланцями і кругом установлювати прокладки з картону або іншого еластичного матеріалу товщиною 0,5-1 мм. Прокладки повинні виступати за фланець по всій окружності не менше ніж на 1 мм. Для безпечної роботи круг повинен бути під час роботи огороджений захисними кожухом із сталі або ковкого чугунка. Необхідно уникати засалювання абразивних кругів. Для захисту очей від дрібних частинок під час роботи на верстаті повинен встановлюватися захисний рухливий екран з органічного скла. При відсутності захисних екранів працівники повинні користуватися захисними окулярами.

5.5.6. При роботі абразивного круга із застосуванням охолоджувальної рідини остання повинна безперервно омивати круг по всій його робочій поверхні і своєчасно відводитися, щоб круг не залишався зануреним у рідину. Біля кожного шліфувального верстата на видному місці повинна бути вивішена табличка із зазначенням допустимої робочої швидкості, частоти обертання шпинделя верстата та інструментів, що використовуються під час роботи. Кожен верстат повинен бути обладнаним місцевим освітленням.

5.5.7. При роботі з абразивними кругами не дозволяється:

використовувати для роботи абразивні круги з тріщинами, вибоїнами та іншими дефектами, важелі для посилення натиску деталі на абразивний круг та охолоджувальні рідини, які шкідливо діють на шкіру працівника;

виконувати роботу боковими поверхнями круга, не пристосованими спеціально для цього.

5.5.8. Під час шліфування валків необхідно застосовувати для охолодження диска і валка, який опрацьовується, 5%-й содовий розчин.

5.5.9. На шліфувальних верстатах, що працюють з охолоджувальною рідиною, необхідно передбачати пристрої, що захищають працівника від бризок. Пульт керування верстатом повинен розміщатися поза площиною обертання шліфувального круга.

5.5.10. Усі верстати повинні бути обладнані місцевими відсмоктувачами з фільтрами для очищення від пилу, захисними кожухами.

5.5.11. Для уловлювання зварювального аерозолю і в місцях наплавлення валків повинні бути передбачені місцеві відсмоктувачі, а концентрація шкідливих речовин не повинна перевищувати граничнодопустимих значень.

5.5.12. При обробці нагрітих валків на верстатах повинні бути застосовані заходи для запобігання ураженню працівників від теплового випромінювання.

5.5.13. При проведенні зварних робіт (ГОСТ 12.3.003-86* "ССБТ. Работы электросварочные. Требования безопасности") повинні використовуватися засоби індивідуального захисту від інфрачервоного випромінювання, що видаються працівнику відповідно до НПАОП 27.0-3.01-08 ( z0918-08, za918-08 ).

5.5.14. Прибирання стружки від верстатів та з дільниць вальцетокарних майстерень, як правило, повинно бути механізованим.

5.5.15. Засипання флюсу в бункер, прибирання невикористаного флюсу зі шва, очищення шва від шлакової кірки з одночасним її збиранням повинні бути механізованими.

5.5.16. Очищення валків від бруду після їх витягання з клітей повинно здійснюватися у закритій камері механізованої мийки.

5.5.17. Ванни для розконсервації та миття, а також столи для сушіння деталей підшипникових вузлів повинні бути обладнані місцевими відсмоктувачами.

Застосування миючих легкозаймистих рідин у прокатних цехах повинно проводитися згідно з інструкцією з пожежної безпеки на підприємстві, розробленою з дотриманням вимог нормативно-правових актів і затвердженою в установленому порядку.

5.5.18. Ванни повинні періодично очищатися. Зливати відпрацьовані рідини треба в бак, розміщений зовні цеху.

5.5.19. Робочі місця верстатників повинні бути обладнані відповідними шафами або стелажами для зберігання різального, наплавного та іншого інструменту.

5.6. Пости та пульти керування

5.6.1. Пости та пульти керування прокатних станів повинні відповідати ГОСТ 12.2.064-81 "ССБТ. Органы управления производственным оборудованием. Общие требования безопасности", ГОСТ 21753-76 "Система "Человек-машина". Рычаги управления. Общие эргономические требования", ГОСТ 12.2.049-80 "ССБТ. Оборудование производственное. Общие эргономические требования", ГОСТ 12.2.033-78 "ССБТ. Рабочее место при выполнении работ стоя. Общие эргономические требования", ГОСТ 12.2.032-78 "ССБТ. Рабочее место при выполнении работ сидя. Общие эргономические требования", ГОСТ 21889-76 "Система "Человек-машина". Кресло человека-оператора. Общие эргономические требования".

5.6.2. При розміщенні постів і пультів керування поблизу та над гарячим металом підлога і стіни в них, звернені в бік металу, повинні бути теплоізольованими.