2.10.4. Механізми підіймання вантажу або зміни вильоту мають дефекти (несправності), що загрожують безпеці при роботі крана.

2.10.5. Деталі гальма механізму підіймання вантажу або стріли мають дефекти.

2.10.6. Гак має зношення в зіві, що перевищує 10% первісної висоти перерізу або пошкоджене кріплення гака в обоймі.

2.10.7. Несправні або відсутні передбачені паспортом крана або інструкцією заводу-виготівника з експлуатації крана прилади та пристрої безпеки, гальмові електромагніти, сигнальні пристрої, електричний захист.

2.10.8. Відсутня огорожа механізмів або голих струмоведучих частин електроустаткування, а також відсутнє або пошкоджене заземлення.

2.10.9. Несправні кранові колії.

2.10.10. Пошкоджені або відсутні протиугонні захвати і тупікові упори.

2.10.11. Несправне освітлення.

2.10.12. Відсутні пломби на обмежувачі вантажопідіймальності (вантажного моменту).

2.10.13. Забруднене скло кабіни кранівника та несправні склоочищувачі.

2.10.14. Виявлені інші несправності, за наявності яких у відповідності з вимогами інструкції заводу-виготівника з монтажу та експлуатації крана його робота не повинна допускатися до усунення цих несправностей.

2.11. Для усунення несправностей електроустаткування, підключення портального крана до джерела живлення, заміни плавких уставок (запобіжників), підключення електронагрівача кранівник зобов'язаний викликати електромонтера. Виконувати ці роботи кранівнику забороняється.

2.12. Здійснивши приймання крана, кранівник робить відповідний запис у вахтовому журналі про результати огляду і після одержання завдання від працівника, відповідального за безпечне проведення робіт вантажопідіймальними кранами, стає до роботи.

2.13. Кранівник зобов'язаний до початку роботи перевірити наявність посвідчення на право проведення робіт у стропальника, якщо стропальник уперше стає до роботи з ним. Якщо для стропування вантажів призначені працівники, які не мають посвідчення стропальника, то кранівник не повинен ставати до роботи.

2.14. До початку роботи кранівник зобов'язаний пересвідчитися в достатній освітленості робочої зони. При недостатньому освітленні, сильному снігопаді або тумані кранівник, не починаючи роботу, повинен сповістити про це працівника, відповідального за безпечне проведення робіт вантажопідіймальними кранами.

2.15. При виявленні на порталі, поворотному крузі, перехідних містках або інших ділянках крана сторонніх предметів, кранівник повинен прибрати їх або закріпити. В зимовий час він повинен очистити проходи по трапах, настилах, перехідних містках від снігу та льоду, попередивши заздалегідь про це стропальників.

2.16. Підійматися на кран та спускатися з крана необхідно тільки по справному трапу або драбині, не маючи в руках, кишенях або за поясом будь-яких предметів. Інструмент, вахтовий журнал і ключ повинні знаходитися у спеціальній сумці, підвішеній на ремені.

3. ОБОВ'ЯЗКИ КРАНІВНИКА ПІД ЧАС РОБОТИ

3.1. Кранівник портального крана під час роботи зобов'язаний:

3.1.1. Пуск і гальмування всіх механізмів крана виконувати плавно, без ривків та поштовхів, працювати уважно й не відвертати увагу від керування краном.

3.1.2. Перш ніж виконувати будь-який рух крана, пересвідчитися, що цьому рухові не перешкоджають частини пароплавів, вагонів, сусідні крани і укладені вантажі.

3.1.3. Виконувати роботу тільки за вказівкою працівника, відповідального за безпечне проведення робіт вантажопідіймальними кранами.

3.1.4. До підіймання вантажу подати звуковий сигнал, підняти вантаж на висоту 200-300 мм для перевірки правильності його стропування й надійності дії гальм (перевірки проводяться при кожному підійманні вантажу).

3.1.5. Переміщення вантажу виконувати плавно, не допускаючи різких рухів і розгойдування.

3.1.6. Виконувати роботу краном тільки за командою стропальника або сигнальника, призначених працівником, відповідальним за безпечне проведення робіт вантажопідіймальними кранами.

Стропальник та сигнальник повинні бути одягнені у жилети відмітного кольору. Обмін сигналами між стропальником, сигнальником та кранівником здійснюється згідно з системою сигналізації, яка наводиться в додатку 14 до Правил.

(абзац другий пункту 3.1.6 із змінами, внесеними згідно з наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 01.10.2007 р. N 232)

3.1.7. Підхід крана до тупікових упорів та лінійок кінцевих вимикачів виконувати з підвищеною увагою, пам'ятаючи, що вони призначені для дії лише в тих випадках, коли внаслідок несправності апаратів керування або неуважності створюється загроза пошкодження крана або аварії.

3.1.8. При повторних перегонах крана з одного місця в інше пересвідчитися, що шлях руху є вільний, дотримуються необхідні габарити і кабельний барабан працює нормально.

3.1.9. Перед початком руху з кабіни керування оглянути й визначити положення крана по відношенню до найближчих швартових тумб і електроколонок, а також впевнитися у відсутності людей на шляху пересування.

Розвернути поворотну частину крана таким чином, щоб із кабіни кранівника можна було бачити тумби й електроколонки, вздовж яких повинен рухатися кран.

Пересування крана вздовж небезпечних зон виконувати на мінімальній швидкості. При цьому повинен подаватися безперервний звуковий сигнал з моменту початку руху до повної зупинки крана.

3.1.10. Ставити кран на робоче місце з таким розрахунком, щоб відстань між тумбами, електроколонками і найближчою конструкцією крана на висоті до 2 м від землі не була меншою за 700 мм.

3.1.11. Переміщувати вантаж, грейфер, гак, спредер або знімні вантажозахоплювальні пристрої краном у горизонтальній площині тільки після підіймання їх не менше, ніж на 0,5 м над предметами, що зустрічаються на шляху руху.

Зачерпування вантажу грейфером ближче 10 м від електроколонок та кабелю забороняється.

3.1.12. Перед підійманням, переміщенням та опусканням вантажу, який знаходиться поблизу устаткування, стіни, колони, штабеля вантажу, вагона та інших конструкцій переконатися у відсутності стропальника та інших працівників між вантажем, що підіймається, переміщується та опускається, і зазначеним устаткуванням або частинами будови, а також пересвідчитися у вільному проходженні вантажу.

3.1.13. При підійманні вантажу декількома кранами роботи повинні проводитись під безпосереднім керівництвом працівника, відповідального за безпечне проведення робіт вантажопідіймальними кранами.

Керування кранами у таких випадках може здійснюватися тільки досвідченими кранівниками зі стажем роботи не менше одного року. При цьому вага вантажу, що підіймається кожним краном, включаючи вагу траверси, не повинна перевищувати сумарної вантажопідіймальності кранів при даних вильотах і повинна розподілятися між кранами так, щоб жоден кран не був перевантажений. Швидкість підіймання, опускання й повороту їх має бути однакова.

3.1.14. Пам'ятати, що одночасна робота кранів на один трюм може здійснюватися тільки у світлий час доби й за умови, що ширина люка, через який подається вантаж повинна бути не меншою за 8 м, а довжина - за 9 м. При цьому крани повинні працювати почергово, рух їх стріл не повинен бути зустрічним, подача сигналів повинна бути доручена досвідченим сигнальникам, які мають стаж роботи не менше одного року.

3.1.15. До початку роботи електромагнітом або грейфером переконатися, що в зоні дії крана не виконуються будь-які роботи і немає людей, що місце і зона дії крана огороджені, вивішені плакати, які забороняють прохід людей, і додатково перевірити:

- кріплення траверси до вантажного гака крана;

- підключення електромагнітів, їх кріплення до траверси;

- проходження кабеля живлення і його кріплення;

- кріплення відтяжки заспокоювача до траверси;

- надійність дії пристрою проти закручування траверси.

3.1.16. При швидкості вітру, що перевищує вказану у паспорті, необхідно негайно зупинити кран у найбезпечнішому положенні і перебувати біля крана до особливого розпорядження.

3.2. Кранівнику вантажопідіймального крана забороняється ставати до роботи:

3.2.1. Без посвідчення на право керування краном даного типу.

3.2.2. Без оформлення приймання і здачі крана у вахтовому журналі.

3.2.3. Без наявності пломб на обмежувачі вантажопідіймальності (вантажного моменту).

3.2.4. Без напрацювання протягом кварталу 18 змін на вантажопідіймальних кранах.

3.2.5. У стані алкогольного або наркотичного сп'яніння.

3.2.6. При незадовільному стані здоров'я, підтвердженому лікарем.

3.2.7. Після аварії або нещасного випадку до особливого розпорядження працівника, відповідального за утримання вантажопідіймальних кранів у справному стані та працівника, відповідального за безпечне проведення робіт вантажопідіймальними кранами.

3.2.8. Без одержання інструктажу з техніки безпеки.

3.2.9. На несправному крані.

3.2.10. Якщо на головному рубильнику або головному автоматі вивішено плакат "НЕ ВМИКАТИ. ПРАЦЮЮТЬ ЛЮДИ".

3.3. Кранівнику забороняється:

3.3.1. Підіймати чи кантувати вантаж, маса якого перевищує вантажопідіймальність крана для даного вильоту стріли, якщо кранівник не знає маси вантажу, то він повинен одержати такі відомості в працівника, відповідального за безпечне проведення робіт вантажопідіймальними кранами.

3.3.2. Здійснювати різке гальмування при повороті стріли з вантажем.

3.3.3. Підтягувати вантаж по землі, рейках чи лагах гаком крана при скісному натягу канатів.

3.3.4. Підіймати цеглу, плитку та інші дрібноштучні матеріали, укладені на піддонах без огорожі, за винятком навантаження та розвантаження (на землю) автомашин, їх причепів, залізничних напіввагонів і платформ.

3.3.5. Укладати вантаж на електричні кабелі і трубопроводи, а також на краю укосу чи траншеї.

3.3.6. Залишати без нагляду пульт управління при роботі будь-якого механізму крана.

3.3.7. Допускати перебування сторонніх осіб у кабіні управління, на поворотній та інших частинах крана з метою запобіганню затискуванню їх між поворотною та неповоротною частинами (крім працівників, відповідальних за утримання вантажопідіймальних кранів у справному стані, ІТП з нагляду, слюсарів або електромонтерів та стажистів, про що кранівник повинен бути заздалегідь попереджений).

3.3.8. Підіймати й переміщувати вантаж з людьми, які перебувають на ньому.

3.3.9. Підіймати вантаж, засипаний грунтом, закріплений або примерзлий до землі, закладений або затиснутий іншим вантажем, підвішений за один ріг дворогого гака, а також вантаж, який перебуває в нестійкому положенні або тарі, що заповнена вище її бортів.

3.3.10. Підіймати вантаж підтягуванням, коли вантажний канат після блоків стріли не зберігає вертикального положення, а також розгойдувати вантаж для його укладання.

3.3.11. Застосовувати знімні вантажозахоплювальні пристрої і тару, які не відповідають масі і характеру вантажу, що підіймається.

3.3.12. Допускати перебування людей (в тому числі стропальників) між вантажем і стіною, колоною, штабелем, вагоном при підійманні вантажу, встановленого поблизу вказаних предметів. Ця вимога повинна дотримуватись також і при опусканні вантажу.

3.3.13. Підіймати, опускати і переміщувати вантаж при перебуванні людей під вантажем (стропальник може перебувати біля вантажу, який підіймається або опускається, якщо вантаж піднято не більше, ніж на 1 м над рівнем майданчика, на якому перебуває стропальник).

3.3.14. Використовувати змінні вантажозахоплювальні органи і знімні вантажозахоплювальні пристрої для підіймання людей або виконання робіт, для яких вони не призначені.

3.3.15. Підіймати й переміщувати вантажі у випадку неправильного їх стропування або при відсутності схем безпечного їх стропування.

3.3.16. Підіймати, переміщувати й опускати вибухонебезпечні, легкозаймисті та отруйні речовини, посудини, що перебувають під тиском, кранами, механізми підіймання яких оснащені фрикційними і кулачковими муфтами включення та ті, що не знаходяться у спеціальних контейнерах.

3.3.17. Виводити з дії прилади та пристрої безпеки, гальмові електромагніти, сигнальні пристрої, електричний захист, а також виконувати роботу краном при їх несправності.

3.3.18. Звільняти краном защемлені стропи та інші знімні вантажозахоплювальні пристрої.

3.3.19. Підтягувати вантаж під час його підіймання, вирівнювати положення вантажу, який підіймається, опускається або переміщується, власною масою людей, а також поправляти стропи при виборі слабини.

3.3.20. Залишати вантаж, грейфер, вантажопідіймальний магніт, спредер чи ківш після закінчення вантажних робіт або на час перерви в роботі у піднятому положенні.

3.3.21. Підіймати, переміщувати й опускати краном людей, крім випадків надання допомоги потерпілим (при цьому повинні бути прийняті особливі заходи обережності проти падіння людей). В окремих випадках дозволяється підіймання краном людей у спеціальній колисці для здійснення робіт по фарбуванню, ремонтних робіт, кріпленні контейнерів, зачищенні бортів і трюмів пароплавів та інших робіт. Механізми підіймання вантажу таких кранів не можуть бути оснащені фрикційними або кулачковими муфтами ввімкнення.

3.3.22. Використовувати кінцеві вимикачі як робочі органи для автоматичної зупинки механізмів.

3.3.23. Опускати (підіймати) вантаж в залізничні напіввагони і платформи, у кузови автомобілів, на причепи і рол-трейлери, якщо в них або в кабіні транспортних засобів перебувають люди. Виняток може бути допущено для вантажопідіймальних кранів з гаком, з кабіни яких кранівник добре бачить всіх працюючих, і працівники мають можливість відійти від вантажу, що підіймається (опускається), на безпечну відстань.

3.3.24. Підіймати і опускати стрілу з вантажем у кранів, для яких положення стріл є установочним, а не робочим.

3.3.25. Проносити вантаж над поїздами, складськими й службовими приміщеннями, працюючим транспортом тощо.