8.21. При роботі на відкритому повітрі для захисту від кровососних комах, обморожування і сонячної радіації використовуються захисні засоби (мазі, пасти, аерозолі).

9. Питне забезпечення і харчування гірників

9.1. Підприємства вугільної промисловості для питних потреб повинні бути забезпечені водою відповідно до ДержСанПіН "Вода питна. Гігієнічні вимоги до якості води централізованого господарсько-питного водопостачання".

9.2. В АПК повинні бути обладнані питні станції.

9.3. Питне забезпечення підземних гірників повинно бути організоване згідно з методичними вказівками "Питьевой режим шахтеров", які затверджені постановою Головного державного санітарного лікаря УРСР 24.03.75 N 8.

9.4. Працюючі в підземних виробках забезпечуються стійкими до ударів флягами чи термосами ємкістю 0,75 л. Посуд виготовляється з матеріалів, які дозволені Міністерством охорони здоров'я. Кількість посуду загального користування, що перебуває в обороті, повинна вдвічі перевищувати число робочих місць, де є потреба в прийманні води протягом зміни. Перелік цих робочих місць затверджується адміністрацією підприємства після узгодження з територіальними органами санітарно-епідеміологічної служби. На шахтах і розрізах має передбачатися 30 %-ний запас посуду для води.

9.5. Робітники, що працюють у розрізах, забезпечуються питною водою, яку необхідно доставляти в закритому посуді з кранами-фонтанчиками.

9.6. Ємкості з водою в розрізах установлюються в спеціальних приміщеннях, які обігріваються в холодну пору року.

9.7. Температура питної води на пунктах роздачі повинна бути не вище +20° C і не нижче +8° C. 

9.8. Робітники, що працюють в умовах охолоджувального мікроклімату (нижче +18° C), забезпечуються гарячим чаєм або іншими гарячими напоями. 

9.9. Робітники, що працюють в умовах підвищеної температури, забезпечуються, окрім води, газованою водою, чаєм або спеціальними напоями на чайовій основі.

9.10. Улаштування, обладнання і утримання наземних шахтних їдалень, а також кулінарна обробка і реалізація харчових продуктів повинні відповідати вимогам СанПіН "Санитарных правил для предприятий общественного питания, включая кондитерские цехи и предприятия, вырабатывающие мягкое мороженое".

9.11. Для забезпечення шахтарів гарячим харчуванням безпосередньо у виробках вугільних шахт на чистому струмені повітря, у 15 - 20 хвилинах ходьби в обидва кінці від фронту робіт, обладнуються підземні пункти харчування шахтарів за узгодженням з органами санітарно-епідеміологічної служби.

9.12. Обіди для підземного харчування готуються в наземній їдальні для кожної зміни окремо і закладаються в термоси негайно після приготування.

Гаряча їжа в термосах доставляється в пункти харчування не більш як через дві години після закладання.

Температура перших блюд при роздачі повинна бути не нижче +60° C, других - не нижче +50° C, а холодних - не нижче +14° C та не вище +18° C. 

9.13. Санітарна обробка посуду, фляг, термосів та інвентарю, які повертаються із шахти, проводиться в наземній їдальні щоденно.

9.14. Калорійність обіду повинна становити 900 - 1000 ккал.

9.15. Працівники гірничих підприємств, що зайняті на роботах з особливим характером, шкідливими та небезпечними умовами праці, безоплатно забезпечуються лікувально-профілактичним харчуванням згідно із Законом "Про охорону праці".

9.16. Для попередження захворювань лептоспірозом у підземних виробках вугільних шахт необхідно здійснювати дератизаційні заходи. Збирання залишків їжі та обгорткової тари здійснюється в герметичні ємкості.

10. Медико-санітарне обслуговування

10.1. Служба охорони здоров'я підприємства складається з медико-оздоровчого комплексу з кабінетами диспансеризації, профвідбору та ін., з підземних і наземних пунктів охорони здоров'я. Її діяльність фінансується підприємством або кількома підприємствами на підставі договору.

10.2. Служба охорони здоров'я підприємства проводить профілактичну роботу, забезпечує негайне надання медичної допомоги робітникам при гострому захворюванні або нещасному випадку, організовує та бере участь у проведенні попередніх та періодичних медичних оглядів, профвідбору і оздоровленні, контролює наявність на дільницях засобів першої долікарської допомоги.

10.3. Попередні та періодичні медичні огляди професійних груп гірників здійснюються відповідно до Положення про медичний огляд працівників певних категорій.

10.4. Роботодавець повинен у місячний строк після одержання даних про професійні групи гірників, що підлягають періодичному медичному огляду, скласти поіменний список осіб із зазначенням виробництв, цехів, професій, рівнів шкідливих та небезпечних факторів, стажу роботи в цих умовах і забезпечити своєчасне направлення працівників на медичний огляд.

10.5. Робітник, що підлягає огляду, повинен своєчасно його пройти.

У разі ухиляння працівника від медичного огляду керівник підприємства не допускає його до роботи.

10.6. Працівники гірничих підприємств, що зайняті на роботах з особливим характером, шкідливими та небезпечними умовами праці, згідно з Гірничим законом України за рахунок роботодавця проходять медичну диспансеризацію, післязмінну реабілітацію та лікування при захворюваннях, що обумовлені вказаними роботами.

10.7. Медико-оздоровчі комплекси для профілактики захворювань та оздоровлення робітників без відриву від виробництва повинні відповідати СН "Санитарные нормы проектирования промышленных предприятий", БНіП 3.02.03-84 "Подземные горные выработки".

10.8. У медико-оздоровчих комплексах повинні здійснюватися необхідні профілактичні, лікувально-оздоровчі і реабілітаційні заходи від впливу пилового, вібраційно-шумового, хімічного факторів, перевантаження опорно-рухового апарату, стресових ситуацій та ін.

10.9. Проведення оздоровчих заходів, здійснення гігієнічного виховання і навчання працівників підприємств наданню першої медичної допомоги, основам промислової санітарії, особистої гігієни фінансується роботодавцем згідно з комплексним планом із залученням кваліфікованих медичних працівників.

10.10. Підземний медичний пункт повинен мати приймально-реєстраційне та перев'язувальне приміщення та бути обладнаним згідно з БНіП 3.02.03-84 "Подземные горные выработки".

10.11. У душових при АПК працюючий персонал гірничих підприємств забезпечується милом і мочалками, рушниками і банним взуттям.

Банне взуття і взуття банного персоналу підлягає обов'язковій дезінфекції. Взуття виготовляється з матеріалів, що легко миються (пластмаси, гуми).

У душових при АПК для профілактики грибкових захворювань ніг встановлюються ванночки з формаліном або з іншими протигрибковими засобами.

10.12. Приміщення душової та все її обладнання щозміни підлягає звичайному прибиранню і дезінфекції згідно з інструкцією з проведення дезінфекційних заходів при грибкових захворюваннях (мікозах) стоп та кистей, яка затверджується адміністрацією шахти.

10.13. При виявленні у робітників вугільних підприємств професійного або хронічного загального захворювання і наявності медичного висновку про неможливість продовження їх роботи на дільницях з шкідливими умовами праці хворі повинні переводитися на роботу, що не пов'язана з дією небезпечних і шкідливих виробничих факторів.

10.14. При переведенні працюючого на інше виробництво або іншу більш небезпечну за умовами праці посаду роботодавець зобов'язаний організувати його позачерговий медичний огляд.

10.15. Для оздоровлення працівників організуються санаторії-профілакторії.

11. Охорона навколишнього середовища і підземних виробок

11.1. Вода, яка відкачується із шахт і розрізів, після використання в процесах збагачування на збагачувальних та брикетних фабриках підлягає очистці та знезараженню перед скидом її у водойоми громадського використання згідно з вимогами СанПіН "Санитарные правила и нормы охраны поверхностных вод от загрязнения".

Господарсько-побутові стоки при скиданні в систему каналізації повинні відповідати вимогам Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, які затверджені наказом Держбуду України від 19.02.2002 N 37 та зареєстровані Мін'юстом України 26.04.2002 за N 403/6691.

Шахтна вода, яка подається на поверхню, підлягає попередньому відстоюванню в шахті та повинна мати вміст завислих речовин не більше 100 мг/дм3.

11.2. Шахтна вода, яка надходить до водних об'єктів після очистки та знезараження, повинна відповідати таким показникам: колі-індекс - не більше 1000, індекс колі-фага - 1000 бляшко-твірних одиниць (БТО).

Вміст завислих речовин не повинен перебільшувати 15 мг/дм3 та призводити до зростання фактичного показника у водному об'єкті до 0,25 - 0,75 мг/дм3 в залежності від його категорії.

Допускається скидання шахтних вод з показниками загальної мінералізації та жорсткості на рівні фонових значень водних об'єктів.

11.3. Не допускається скидання у водний об'єкт флотареагентів і інших хімічних речовин, для яких не встановлені ГДК.

11.4. Схеми водопостачання підприємств повинні передбачати організацію оборотних циклів, використання води для технічних потреб.

11.5. Шахтна вода, яка використовується для господарчих потреб, у тому числі для зрошування, підлягає при потребі очищенню, нейтралізації, демінералізації, знезаражуванню і повинна відповідати вимогам ДержСанПіН "Вода питна. Гігієнічні вимоги до якості централізованого господарсько-питного водопостачання".

11.6. Охорона атмосферного повітря в районах розміщення підприємств вугільної промисловості здійснюється згідно із Законом України "Про охорону атмосферного повітря" та державними стандартами з охорони природи і атмосфери. Підприємства повинні мати дозвіл на викиди.

11.7. З метою запобігання забрудненню атмосферного повітря шкідливими газами і пилом на шахтах застосовуються ефективні заходи щодо попередження самозагоряння породних відвалів та їх вітрової ерозії.

11.8. Закладання нових та експлуатація діючих породних відвалів, їх гасіння та розбирання здійснюються відповідно до проектів чи розділів проектів будування або реконструкції шахт, розрізів, збагачувальних фабрик.

11.9. Породні відвали розташовуються за межами населених пунктів та підприємств з підвітряного боку до підприємства, житлових і громадських будівель (для вітрів переважного напрямку).

11.10. Породні відвали, які закладаються знову, повинні мати плоску форму. Доцільно їх розташовувати в балках, ярах, відпрацьованих кар'єрах із забезпеченням відведення і перепускання дощових та паводкових вод.

11.11. Відпрацьовані породні відвали та розрізи підлягають розбиранню, засипці, рекультивації та озелененню. Списання породного відвалу або розрізу оформляється відповідним актом.

11.12. Ефективність виконаних заходів, які запобігають забрудненню атмосферного повітря, підтверджується лабораторними дослідженнями.

11.13. При перевезенні вугілля в залізничних вагонах та на платформах передбачаються заходи щодо запобігання просипанню та здуванню пилу.

11.14. У відпрацьованих гірничих виробках забороняється поховання радіоактивних та хімічних речовин, а також відходів виробництва, які можуть розкладатися з виділенням або утворенням шкідливих речовин.

11.15. Забороняється скидання в підземні виробки забруднених стоків.

11.16. За узгодженням з органами санітарно-епідеміологічної служби дозволяється закладання виробленого простору в шахтах породою та іншими нешкідливими матеріалами, які не становлять цінності для подальшого використання.

11.17. Використання твердих відходів шахт, розрізів, збагачувальних фабрик в інших галузях промисловості, у т. ч. у будівельній індустрії, можливе з дозволу органів санітарної служби після їх санітарно-епідеміологічної експертизи.

11.18. Для запобігання забрудненню виробничої зони та довкілля потрібно зберігати промислові відходи у спеціальній тарі та приміщеннях залежно від класу їх небезпеки.

11.19. Підприємства хімічної, нафтохімічної промисловості, коксохімії та інших галузей, магістральні та промислові трубопроводи для транспортування газоподібних і рідких хімічних продуктів, сховища та склади отруйних речовин, а також пункти промивки цистерн і ємкостей, що розміщені на території, під якою ведуться гірничі роботи, повинні унеможливлювати забруднення надр, рудникового повітря, водоносних горизонтів і шахтних вод шкідливими речовинами.

Забороняється розміщення полігонів для знешкодження та утилізації промислових відходів і звалищ, побутових відходів на території, під якою розташовані виробки шахт.

12. Вимоги до підприємств, що закриваються в результаті реструктуризації галузі

12.1. Проект закриття вугільного підприємства повинен мати позитивний висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи.

12.2. Організація, що проводить роботи щодо закриття підприємства, повинна здійснювати моніторинг навколишнього природного середовища з метою оцінки впливу підприємства, що ліквідується, на поверхневі водойми, ґрунт, надра, атмосферне повітря, радіаційну обстановку місцевості тощо.

13. Контроль за дотриманням санітарно-гігієнічних вимог і норм

13.1. Атестація робочих місць за умовами праці на підприємствах вугільної промисловості згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 N 442 "Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці" проводиться не рідше 1 разу на 5 років.

13.2. Плановий санітарний контроль за станом умов праці здійснюється санітарно-епідеміологічними станціями, санітарно-профілактичними лабораторіями виробничих об'єднань і газоаналітичними лабораторіями воєнізованих гірничорятувальних частин за робочими програмами, які розроблені і затверджені згідно з положеннями про ці служби.

13.3. Контроль за умовами праці здійснюється відповідно до вимог відповідних ДСТУ, методичних вказівок та галузевих нормативних актів з використанням методик та приладів, які узгоджені Міністерством охорони здоров'я України.

13.4. Контроль складу та концентрації шкідливих речовин у повітрі робочої зони здійснюється згідно з ГОСТ 12.1.005-88 ССБТ "Общие санитарно-гигиенические требования к воздуху рабочей зоны".