2.13.1.5. На відстані 0,8 м від бурильника встановлювати запобіжний поміст.

2.13.2. Буріння шпурів в підняткових необхідно проводити за допомогою телескопного перфоратора по маркшейдерському напрямку.

2.14. Перед початком роботи необхідно провести зовнішній огляд всього електромеханічного устаткування і захисного заземлення перевірити:

Огорожу на всіх машинах і механізмах, на яких виконуватиметься робота.

2.14. Справність устаткування і інструменту необхідного в роботі.

2.15. Кріплення машин і механізмів і правильність їх установки.

2.16. Канали бурового інструменту і його справність.

2.17. Міцність приєднання шлангів до машин і їх страховку.

2.18. Надійність перекриття вертикальних виробок, міцність ї'х огорож.

2.19. Необхідно змазати всі машини і механізми.

2.10. Перед приєднанням повітряних шлангів до машин, що працюють на стислому повітрі, слід продути шланг, щоб видалити з нього бруд, пил і ін.

2.23. З'єднання частин рукавів низького тиску необхідно виконувати згідно вимоги "Паспорта на закладення рукавів низького тиску ПС-Г'.

2.24. Установку перфоратора, бурової установки для буріння шпурів над устями вертикальних виробок провести при перекритті, виконаному відповідно до проекту (типового паспорта). Роботи виконувати із застосуванням страхувальних засобів (каната, поясу).

3. Вимоги безпекн під час роботи.

3.1. Заходи безпеки при бурінні шпурів ручними і телескопними перфораторами.

3.1.1. При бурінні не можна спиратися на пневмоколонку. Перфоратор треба тримати за ручки. У забої необхідно стояти так, щоб при поломці бурової

сталі не наткнутися на неї.

3.12. Під час забурювання не можна підтримувати бурову сталь рукою в рукавиці, оскільки руку може закрутити.

3.13. Подачу повітря в перфоратор необхідно збільшувати поступово, щоб устя шпуру не розбивалося, а залишалося круглим. Тільки після того, як шпур пробурено на глибину 2-3 см, повітряний кран відкривають повністю. Не допускається бурити шпури без промивки.

3.14. Направляти перфоратор потрібно строго по вісі шпуру, інакше можлива поломка бура.

3.15. Під час буріння необхідно управляти краном регулятора тиску колонки, щоб перфоратор весь час підтримувався у напрямі буріння, не опускався І не відхилявся убік, оскільки при цьому може заклинити бур.

3.1.6. При забурюванні телескопний перфоратор необхідно тримати за ручку з невеликим нахилом, так щоб падаючі дрібні шматки породи не потрапили на руку.

3.1.7. При зміні штанг необхідно спускати телескопний перфоратор разом з штангою, підтримуючи її рукою.

3.1.8. Штанги укладаються на полиці так, щоб вони не провалювалися вниз.

Неприпустимо:

3.1.9. Забурювати шпури в "стакани", так як при цьому може відбутися вибух залишків ВР.

3.1.10. Заливати масло в масельничку, що знаходиться під тиском повітря.

3.1.11. Мастити, чистити і ремонтувати бурові машини під час їх роботи.

3.1.12. Від'єднувати шланг від перфоратора, бурової установки не перекривши повітряну і водяну магістралі.

3.1.13. Буріння шпурів при проходці підняткових без промивки шпурів водою і без індивідуальних засобів захисту від пилу.

3.1.14. Буріння шпурів, якщо кріплення виробки не відповідає паспорту кріплення, а також при відсутності кріплення у виробках.

3.1.15. При заміні пневмоінструменту або бура, перегинати або перев'язувати шланг.

3.1.16. Переходити з перфоратором підтиском з одного місця на інше.

3.1.17. Буріння шпурів при відставанні вентиляційних труб від чола забою більш ніж як на 10 м при проходці горизонтальних виробок, 6 м при проходці вертикальних гірничих виробок, за відсутності засобів провітрювання.

3.1.18. Проходка підняткових виробок, що не обладнані засобами дистанційного контролю якісного складу повітря.

3.1.19. Проводити роботи в непровітрюваних вертикальних або горизонтальних гірничих виробках.

3.1.20. Проходка підняткового за наявності неприбраної породи під ним.

3.1.21. Здійснювати проходку підняткового, не обладнаного робочими, запобіжними і антивібраційними помістами.

4. Вимоги безпеки по закінченню робіт.

4.1. Після закінчення буріння слід продути шпури стислим повітрям. При продуванні шпурів повітрям необхідно користуватися засобами захисту органів дихання і захисними окулярами.

4.2. Після закінчення буріння відключити перфоратор від мережі, очистити від пилу і разом з шлангами і іншими інструментами прибрати у встановлене місце.

4.3. Очистивши забій від гірничої маси, бурильник повинен зняти кінцевий блок, штирі, підтягти скрепер і канати до рудоспуску.

4.4. При зміні на місцях робітник, що зміняється, зобов'язаний повідомити приймаючому зміну або особі гірничого нагляду докладні відомості про гірничу виробку, стан устаткування, інструментів і їх роботі за минулу зміну, ремонтах, що виконувались в перебігу зміни.

4.5. Після виїзду з шахти зняти в табельній з дошки обліку - жетон, здати головний світильник і саморятівник у лампову. Зняти спецодяг, повісити її и спеціально відведене місце і прийняти душ.

5. Вимоги безпеки в аварійнх ситуаціях.

5.1. Кожен робітник повинен знати план ліквідації аварії. Особливо добре робітник повинен знати заходи безпеки, які при необхідності слід прийняти на тій ділянці, де він працює, зокрема:

5.1.1. Способи самосиасіння.

5.1.2. Способи гасіння підземних пожеж вогнегасниками, піском і ін. Бурильнику необхідно знати найкоротші і найбезпечніші шляхи для виходу на поверхню або в безпечні ділянки робіт, а також місце розташування складів протипожежних матеріалів і устаткування.

5.2. Кожен бурильник, який помітив небезпеку, що загрожує людям або підприємству, а також той, що виявив аварію або її ознаки зобов'язаний:

5.2.1. Негайно вжити заходів на місці до її ліквідації, якщо це не загрожує життю.

5.2.2. Попередити про небезпеку найближчих робітників.

5.2.3. Повідомити про аварію диспетчера шахти.

5.3. Якщо бурильник, що виявив аварію, побачить, що він без ризику для свого життя може її ліквідувати своїми силами, то він зобов'язаний це зробити і потім вже доповісти, що їм зроблено. Якщо ж аварія прийняла великі розміри або справитися з нею без ризику для життя не можливо, то бурильник повинен негайно сповістити гірничого майстра про те, що відбулося.

5.4. Якщо на місці аварії присутній хто-небудь з осіб нагляду, необхідно беззаперечно виконувати всі його розпорядження, дотримуючи спокій, витримку, дисципліну.

5.5. Якщо нікого з осіб нагляду поблизу немає і не представляється можливим витрачати час на їх розшуки, необхідно вжити заходи для саморятування.

5.6. Рятувальні роботи повинні вестися згідно з попередньо розробленим планом ліквідації аварій. Не слід застосовувати заходів, що йдуть в розріз з цим планом.

5.7. Необхідно пам'ятати вказівки, що передбачені в плані ліквідації аварій, швидко оцінити їх придатність для даного випадку і потім використати щонайшвидше ці вказівки для саморятування і порятунку інших.

5.8. Перш за все треба піти з аварійної ділянки, використовуючи для цього шляхи, що намічені планом ліквідації аварії.

5.9. Якщо на місці аварії з'явився дим і гази, необхідно одягнути саморятівник, піти із забою і рухатися у напрямі свіжого вентиляційного струменя.

5.10. Від вогнища пожежі необхідно завжди пересуватись назустріч свіжому струменю повітря.

5.11. Якщо представляється можливим, йдучи з вогнища пожежі і не ризикуючи життям, пройти незначну відстань проти витікаючого від вогнища пожежі струменя і вийти у виробки, що не заповнені димом і газом, то потрібно подолати цей шлях щонайшвидше, щоб досягти безпечного місця.

5.12. Якщо не представляється можливим відступити, слід сховатися у виробці, спеціально для цього призначеної, тобто в камері аварійного повітропостачання (КАПП).

5.13. Кожен робітник повинен уміти надати першу допомогу постраждалому, так:

5.13.1. При втраті свідомості або клінічній смерті слід вживати наступні заходи:

Забезпечити правильність кровообігу.

5.13.1.1. Укласти постраждалого на спину, не закидаючи голови і не згинаючи шиї, розстебнути комір, штани, при почервонінні обличчя, важкому хрипкому диханні необхідно надати постраждалому напівсидяче положення.

5.13.1.2. Забезпечити достатній приплив свіжого повітря.

5.13.1.4. Застосовувати штучне дихання і непрямий масаж серця.

5.13.2. Штучне дихання роблять вдуванням повітря в рот або ніс постраждалого.

Надаючий допомогу видаляє з порожнини рота постраждалого сторонні тіла або харчову масу, підводить свою ліву руку під його шию, а правою зміщує щелепу догори для попередження западання язику. В цьому випадку гортань постраждалого звільняється для проходження повітря.

Надаючий допомогу робить два-три глибокі вдихи, а потім через марлю або хустку вдуває повітря з свого рота в рот постраждалого. Після кожного вдиху дихальні шляхи постраждалого звільняються для видиху.

В цей час надаючий допомогу знов робить два-три глибокі вдихи і повторює вдування повітря постраждалому.

Частота вдихів "з рота в рот" 12-16 разів на хвилину.

Правильність проведення штучного дихання перевіряють по розширенню грудної клітини, її опусканню і характерному шуму при видиху повітря з легенів потерпілого через рот і ніс.

Штучне дихання роблять до прибуття лікаря.

5.13.3. При опіках - на обпечену поверхню тіла накладають суху стерильну пов'язку, використовуючи для цього індивідуальний пакет або перев'язувальні засоби з аптечки.

5.13.4. При кровотечі – рану, що кровоточить, закрити перев'язувальним матеріалом. придавити її зверху, не торкаючись пальцями самої рани, тримати на протязі 4-5 хвилин. Якщо кровотеча зупиниться, то не знімаючи накладеного матеріалу, поверх нього накласти шматок вати і забинтувати поранене місце. При сильній кровотечі, якщо вона не зупиняється після накладення пов'язки, застосовується здавлення кровоносних судин за допомогою згинання кінцівок в суглобах і джгутом.

5.13.5. При переломах - надати хворій кінцівці найзручніше і найспокійніше положення. Необхідно зберегти спокійне положення пошкодженої частини тіла під час доставки постраждалого в лікарню.

5.13.6. При вражені електрострумом перша допомога складається з двох етапів:

15.13.6.1. Звільнення постраждалого від дії струму.

15.13.6.2. Надання йому медичної допомоги.

Відключити напругу, якщо неможливо цього зробити, то необхідно обірвати або перерубувати дроти гострим предметом з ізольованою ручкою. При відокремленні постраждалого від струмоведучої частини електроустановки, слід користуватися струмонепровідними предметами або сухим одягом. Якщо потерпілий знаходитися на висоті, необхідно вжити заходи, що виключають його падіння.