Робота з розземленою нейтраллю трансформаторів на напругу 110 кВ з випробною напругою нейтралі 85 кВ допускається при обґрунтуванні відповідними розрахунками.

8.1.6 Тривала робота трансформатора допускається при потужності не вище номінальної при перевищенні напруги, яка підводиться до будь-якого відгалуження обмотки ВН, СН і НН, на 10 % понад номінальну напругу даного відгалуження обмотки.

При цьому напруга на будь-якій обмотці трансформатора не повинна перевищувати найбільшу робочу напругу для даного класу напруги, зазначеної в таблиці 8.1.

Таблиця 8.1 – Найбільша робоча напруга

Клас напруги, кВ

Найбільша робоча напруга, кВ

6

7,2

10

12,0

35

40,5

110

126

150

172

Продовження таблиці 8.1

220

252

330

363

500

525

750

787

8.1.7 Допускається тривала робота трансформаторів, обладнаних пристроєм РПН з навантаженням, яке дорівнює номінальній потужності його обмоток на всіх відгалуженнях, крім від’ємних відгалужень обмотки нижче мінус 5 % номінальної напруги.

Під час роботи на відгалуженнях нижче мінус 5 % номінальної напруги потужність обмотки повинна відповідати незмінному для всіх цих ступенів струму, який дорівнює номінальному струму відгалуження мінус 5 %, а за відсутності такого відгалуження – найближчому більшому струму (наприклад, при діапазоні ± (6 х 2) % - номінальному струму відгалуження мінус (3 х 2) %).

8.1.8 Допускається тривале перевантаження однієї або двох обмоток трансформатора струмом, який перевищує на 5 % номінальний, якщо напруга жодної з обмоток не перевищує номінальної.

При цьому для обмотки з відгалуженням навантаження не повинне перевищувати 1,05 номінального струму відгалуження, якщо напруга на ньому не перевищує номінальної. Струм у спільній обмотці трансформатора не повинен перевищувати значення, зазначеного в паспорті.

8.1.9 Для триобмоткового трансформатора допускається будь-який розподіл тривалих навантажень по його обмотках за умови, що жодну з трьох обмоток не буде навантажено струмом, який перевищує допустимий згідно з 8.1.8.

8.1.10 Для трансформаторів з розщепленою обмоткою допускаються такі самі перевантаження кожної вітки, віднесені до її номінальної потужності, як і для трансформаторів з нерозщепленою обмоткою.

Додаткові перевантаження однієї вітки за рахунок тривалого недовантаження іншої допускаються за узгодженням з заводом-виготовлювачем.

8.1.11 У випадку нерівномірного навантаження трансформатора по фазах значення перевантажень належать до найбільш навантаженої обмотки найбільш навантаженої фази.

8.1.12 Допустиме перевантаження трансформаторів з охолодженням Д при вимкнутих вентиляторах визначається по відношенню до потужності (згідно з паспортом трансформатора), яку вони мають без дуття (з охолодженням М).

8.1.13 Допускається паралельна робота дво– та триобмоткових трансформаторів на всіх обмотках, а також двообмоткових з триобмотковими, якщо жодна з обмоток паралельно ввімкнутих трансформаторів не навантажується більше її допустимої навантажувальної здатності. Паралельна робота трансформаторів з відношенням номінальних потужностей більше трьох не рекомендується. Умови паралельної роботи трансформаторів:

  • номінальні напруги і коефіцієнти трансформації обмоток повинні бути однаковими. Допускаються розбіжності для трансформаторів з коефіцієнтом трансформації менше або що дорівнює 3 в межах ± 1 %; для всіх останніх – ± 0,5 %;
  • значення напруги короткого замикання не повинні відрізнятись більше ніж на ±10 %;
  • групи сполучення трансформаторів повинні бути тотожними.

8.1.14 Температура верхніх шарів масла при нормальному навантаженні трансформатора та реактора і максимальній температурі охолодного середовища (середньодобова температура охолоджувального повітря 30 °С, температура охолоджувальної води 25 °С біля входу до охолодника) не повинна перевищувати таких максимально допустимих величин:

95 °С – у трансформаторах і реакторах, які мають природне масляне охолодження (М) або дуттьове (Д);

75 °С – у трансформаторах і реакторах, які мають циркуляційне охолодження з примусовою циркуляцією масла та повітря (ДЦ), якщо в технічних умовах на трансформатор заводом-виготовлювачем не зазначено іншої температури;

70 °С – у трансформаторах, які мають масляно-водяне охолодження з примусовою циркуляцією масла (Ц) на вході до маслоохолодника, якщо в технічних умовах не зазначено іншої температури.

Температура верхніх шарів масла в трансформаторах зарубіжного виробництва не повинна перевищувати значень, зазначених фірмою, а за відсутності їх – значень, установлених на основі теплових випробувань або цієї інструкції.

Перевищення згаданих температур свідчить про несправність трансформатора, яку необхідно з’ясувати і усунути.

8.1.15 Під час роботи трансформатора з охолодженням ДЦ взимку доцільно підтримувати температуру верхніх шарів масла на рівні не нижче 15 °С, щоб запобігти погіршенню охолодження його обмоток внаслідок підвищення в’язкості масла.

Підтримувати температуру на зазначеному рівні допускається частковим вимкненням електронасосів охолодників, якщо температура верхніх шарів масла не більше 40 °С. При цьому повинно бути не менше двох увімкнутих електронасосів, протилежно приєднаних до бака трансформатора.

8.2 Навантажувальна здатність трансформаторів

8.2.1 Залежно від характеру добового або річного графіка навантаження та температури охолодного середовища допускаються систематичні навантаження та аварійні перевантаження трансформатора.

Допустимі систематичні навантаження перевищують номінальне навантаження трансформатора, але вони не викликають скорочення встановленого терміну його служби, оскільки при цьому зношення виткової ізоляції трансформатора не перевищує нормального.

Допустимі аварійні перевантаження викликають підвищене, порівняно з нормальним, зношення виткової ізоляції, що може призвести до скорочення встановленого строку служби трансформатора, якщо підвищене зношення згодом не буде компенсоване навантаженнями із зношенням виткової ізоляції нижче нормального.

8.2.2 Значення і тривалість допустимих систематичних навантажень і аварійних перевантажень визначаються для прямокутного двоступінчастого або багатоступінчастого графіка навантаження, в які повинні бути перетворені вихідні графіки навантаження, згідно з ГОСТ 14209-97, і для сухих трансформаторів – згідно з ДСТУ 2767-94.

Параметри вихідного графіка навантаження можна визначити з даних засобів вимірювань, якими оснащено трансформатор.

Навантаження трансформатора понад його номінальну потужність допускається тільки при справній і повністю ввімкнутій системі охолодження трансформатора.

8.2.3 При визначенні допустимих систематичних навантажень температуру охолодного середовища за період дії графіка навантаження або за ввесь період повторення графіка приймають такою, яка дорівнює середньому значенню, якщо при цьому температура позитивна і не змінюється більше ніж 12 °С. Якщо температура охолодного середовища змінюється більше ніж 12 °С або якщо значення температури охолодного повітря негативне, необхідно використовувати еквівалентні значення температури, розраховані згідно з ГОСТ 14209-97.

При визначенні допустимих аварійних перевантажень температуру охолодного середовища приймають згідно з її виміряними значеннями під час виникнення аварійного перевантаження.

8.2.4 Для триобмоткового трансформатора допустимі навантаження визначають для найбільш навантаженої фази найбільш навантаженої обмотки.

8.2.5 Для добового двоступінчастого прямокутного графіка навантаження допустимі систематичні навантаження масляного трансформатора та аварійні перевантаження визначають згідно з ГОСТ 14209-97, а для сухого трансформатора – згідно з ДСТУ 2767-94.

За необхідності визначення допустимих систематичних навантажень і аварійних перевантажень із підвищеною точністю згідні з виміряними значеннями параметрів конкретного трансформатора, які зазначено в його паспорті, з використанням даних приймальних випробувань та з розрахункових записок трансформатора, а також при добових повторюваних двоступінчастих графіках із тривалістю максимуму навантаження понад 12 год або при графіках навантаження з циклом повторення, який не дорівнює добі, як і при всіх видах багатоступінчастих графіків навантаження; слід звертатись до виготовлювача.

8.2.6 Допустимі за величиною та тривалістю аварійні перевантаження зазначено в додатку Е.

8.2.7 Граничні значення параметрів, які контролюються під чаї експлуатації і обмежують допустимі систематичні навантаження та аварійні перевантаження трансформаторів, наведено в таблиці 8.2.

8.2.8 Відносне спрацювання виткової ізоляції трансформатора потрібно визначати, за необхідності, згідно з ГОСТ 14209-97.

При визначенні відносного зношення виткової ізоляції необхідно застосовувати коефіцієнт f, значення якого наведено в ГОСТ 14209-97.

8.3 Контроль режимів роботи трансформаторів

8.3.1 В установках з постійним черговим персоналом необхідно періодично виконувати контроль режимів роботи трансформатора з реєстрацією в експлуатаційній документації споживача таких параметрів:

  • струму навантаження;
  • напруги сторін трансформатора;

Таблиця 8.2 – Граничні значення температури та струму для режимів навантаження, яке перевищує номінальне

Тип навантаження

Розподільчі трансформатори потужністю до 2,5 МВ∙А

Трансформатори середньою потужністю до 100 МВ∙А

Потужні силові трансформатори потужністю більше ніж 100 МВ∙А

Номінальний режим систематичних навантажень:

- струм, відн. Од.

- температура найбільш нагрітої точки та металевих частин, які прилягають до ізоляційного матеріалу, °С

- температура масла у верхніх шарах, °С

1,5

140

105

1,5

140

105

1,5

120

105

Продовження таблиці 8.2

Режим систематичних тривалих аварійних перевантажень:

- струм, відн. од.

- температура найбільш нагрітої точки та металевих частин, які прилягають до ізоляційних матеріалів, °С

- температура масла у верхніх шарах, °С

1,8

150

115

1,5

140

115

1,3

130

115

Режим короткочасних аварійних перевантажень:

- струм, відн. од.

- температура найбільш нагрітої точки та металевих частин, які прилягають до ізоляційних матеріалів, °С

- температура масла у верхніх

шарах, °С

2,0

160

115

1,8

160

115

1,5

160

115

  • положення РПН та показів лічильника кількості його перемикань;
  • активної та реактивної потужностей;
  • температури верхніх шарів масла;
  • тиску масла в герметичних вводах напругою 110 – 750 кВ;
  • тиску масла в системі охолодження.

В оперативному журналі необхідно реєструвати температуру зовнішнього повітря, значення якої використовувати для визначення допустимої температури верхніх шарів масла і перевірки відповідності значення тиску у верхніх точках герметичних вводів кривим, наведеним у інструкціях з експлуатації вводів.

Періодичність виконання операцій контролю режиму роботи трансформаторів установлюється, як правило, місцевими інструкціями залежно від умов роботи трансформатора та з урахуванням чинного РД 34.20.501-89.

8.3.2 Допустимий струм спільної обмотки трансформатора необхідно контролювати за допомогою трансформатора струму, вбудованого в одну з фаз цієї обмотки, або згідно з додатком Ж.

8.3.3 Для трансформаторів, на яких можливе перевантаження, необхідно передбачати можливість контролю цього перевантаження.

Слід фіксувати в експлуатаційній документації величину і тривалість перевантаження та температуру верхніх шарів масла трансформатора.

8.3.4 У трансформаторах, установлених у трансформаторних пунктах, не рідше двох разів на рік (у період максимальних і мінімальних навантажень) необхідно вимірювати навантаження струмовимірювальними кліщами (або за допомогою реєструвальних приладів) і записувати покази температури масла по термометрах. Одночасно слід перевіряти рівномірність навантаження фаз трансформатора.

8.4 Аварійні режими

8.4.1 Аварійними режимами роботи трансформаторів вважаються такі режими, в яких вони не можуть довго працювати, оскільки відхилення навіть одного з основних його параметрів від номінального значення при достатній тривалості створює загрозу пошкодження або руйнування частин трансформатора.

8.4.2 При оперативних перемиканнях і раптовому зниженні навантаження підвищення напруги на трансформаторах залежно від тривалості не повинне перевищувати значень, наведених у таблиці 8.3.

Таблиця 8.3 – Допустимі перевищення напруги