Крім того, короткочасним (до появи течі масла) відкриттям крана на кришці газового реле потрібно видалити з нього повітря.

7.1.6 Підготувати до введення в роботу систему охолодження трансформатора, для чого необхідно:

подати оперативний струм до схеми керування системою охолодження;

подати напругу 0,4 кВ на вводи робочого та резервного живлення системи охолодження;

у ШД, ШАОТ необхідно:

а) установити в положення „Автоматичне” перемикачі режиму роботи системи охолодження;

б) увімкнути автоматичні вимикачі вводів робочого та резервного живлення;

в) увімкнути автоматичні вимикачі живлення електродвигунів насосів і вентиляторів охолодників;

г) увімкнути автоматичний вимикач живлення кіл керування відсічного клапана трансформатора.

7.1.7 Підготувати до введення в роботу схему керування пристроями РПН трансформатора, для чого необхідно:

– У шафах приводів РПН:

а) установити в положення „ДА” (Дистанційне, Автоматичне) перемикачі режиму керування пристроєм РПН;

б) увімкнути автоматичні вимикачі;

  • переконатись у тому, що пристрої РПН кожного трансформатора (трифазної групи однофазних трансформаторів) знаходяться в однаковому положенні;
  • на панелі щита керування встановити в положення „Д” (Дистанційне) перемикач режиму керування пристроєм РПН;
  • подати напругу 0,4 кВ у схему керування приводами пристроїв РПН;
  • з метою очищення контактної системи від окису та шламу здійснити десять циклів переключення (з першого положення в n - не і назад) пристрою РПН електричним приводом при дистанційному керуванні ним;
  • установити пристрій РПН у необхідне положення і перевірити відповідність показів покажчиків положення приводів показам покажчика положення на щиті керування.

7.1.8 Узимку при температурі зовнішнього повітря нижче мінус 25 °С зазначені в 7.1.7 переключення пристрою РПН не здійснювати.

7.1.9 Перевірити справність протипожежного водопроводу і наявність у протипожежних резервуарах води.

Підготувати до введення в роботу стаціонарну автоматичну систему пожежогасіння (за її наявності).

7.2 Підготовка трансформаторів до роботи в процесі поточної експлуатації

7.2.1 Підготовку трансформатора до роботи після простою тривалістю менше трьох місяців, коли на жодну з його обмоток не було подано напругу, необхідно здійснювати згідно з 7.1.5 – 7.1.9 цієї інструкції. При цьому допускається здійснити тільки два-три цикли переключень пристрою РПН електричним приводом при дистанційному керуванні ним.

Крім того, необхідно ввести в роботу пристрої РЗА трансформатора і, за необхідності, перевірити їх вплив на вимикачі в колі трансформатора.

7.2.2 Підготовку трансформатора до роботи після простою в резерві тривалістю три місяці і більше, коли на жодну з його обмоток не було подано напругу, потрібно здійснювати згідно з 7.2.1, але в цьому випадку попередньо необхідно:

  • відібрати пробу масла з бака трансформатора і перевірити його пробивну напругу, вологовміст і газовміст;
  • відібрати пробу масла з баків контакторів пристроїв РПН і перевірити пробивну напругу і вологовміст масла;
  • щоб результати зазначених перевірок відповідали вимогам додатків Б і Д, при невідповідності якості масла цим вимогам необхідно з’ясувати та усунути причину погіршення характеристик масла;
  • виміряти характеристики ізоляції (R60" і tgδ) трансформатора та оцінити одержані результати відповідно до РД 16.363- 87 або ГКД 34.20.302-2002 з урахуванням результатів попередніх випробувань.

7.2.3 Підготовку трансформатора до роботи після його автоматичного вимкнення дією захистів необхідно провадити в такій послідовності.

7.2.3.1 3 дії сигнальних пристроїв визначити типи пристроїв захисту, спрацювання яких викликало вимкнення трансформатора.

7.2.3.2 Здійснити зовнішній огляд трансформатора та обладнання в його колі з метою з’ясування причин вимкнення трансформатора.

7.2.3.3 Відібрати проби масла для хроматографічного аналізу у випадку, якщо причину вимкнення трансформатора не пов’язано з несправною дією релейного захисту.

7.2.3.4 У випадку вимкнення трансформатора діями захистів від зовнішніх пошкоджень і відсутності при цьому ознак пошкодження його первинного кола трансформатор повторно включити в роботу.

Точніше оцінити стан трансформатора в цьому випадку можна за результатами хроматографічного аналізу розчинених у маслі газів, діючи при цьому відповідно до методичних вказівок.

7.2.3.5 За наявності пошкодження обладнання або ошиновки в первинному колі трансформатора вивести трансформатор у резерв до усунення несправності в його первинному колі.

Оцінювати стан трансформатора необхідно згідно з результатами хроматографічного аналізу розчинених у маслі газів. При задовільному стані подальше оцінення стану трансформатора потужністю 63 МВ∙А і більше рекомендується здійснювати згідно результатами вимірювання його опору короткого замикання, у випадку якщо значення струму пошкодження крізь обмотки трансформаторів становить 0,7 і більше його розрахункового допустимого струму короткого замикання.

Після усунення причин, які перешкоджають увімкненню транс, форматора в роботу, його підготовку до введення в роботу виконати згідно з 7.2.1.

7.2.3.6 При вимкненні трансформатора дією захистів від внутрішніх пошкоджень, навіть за відсутності зовнішніх ознак його пошкодження, оглянути газове реле і відібрати пробу газу для перевірки його на горючість і для хімічного аналізу.

Відібрати для випробування та аналізу також проби масла з бака трансформатора.

При вимкненні трансформатора дією захисного реле бака контактора додатково керуватись вказівками інструкції з експлуатації пристрою РПН.

Трансформатор необхідно вивести в ремонт у випадку:

  • його видимого пошкодження;
  • якщо газ горючий;
  • якщо в ньому містяться (за результатами фізико-хімічного аналізу газу та хроматографічного аналізу розчинених у маслі газів) продукти розкладання ізоляції або масла;
  • незадовільних результатів випробувань.

При спрацьовуванні захисного реле або запобіжної мембрани бака контактора трансформатор виводиться з роботи для ревізії контактора.

Після закінчення ремонту трансформатора його необхідно випробувати згідно з 9.2.2 При відповідності результатів випробувані) вимогам ГКД 34.20.302-2002 трансформатор потрібно підготувати до введення в роботу згідно з 7.2.1.

7.2.4 Підготовку до роботи комплектуючих виробів і складових частин трансформатора після виконання ремонтних або профілактичних робіт на них виконати згідно з вказівками інструкцій з експлуатації.

7.3 Введення трансформаторів у роботу

7.3.1 Після виконання підготовчих робіт і одержання дозволу на введення трансформатора в роботу необхідно зібрати його схему первинних електричних з’єднань згідно з вказівками місцевої інструкції з оперативних перемикань.

7.3.2 Вмикати трансформатор потрібно не раніше ніж через 12 год (реакторів напругою 500 – 750 кВ – через 20 год) після останнього заливання масла в трансформатор і його систему охолодження, також після пробного пуску масло-насосів системи охолодження (за їх наявності).

Після закінчення робіт, пов’язаних з частковим зливанням масла, допускається ввімкнення трансформатора в роботу через 6 год після доливання масла.

7.3.3 Вводити трансформатор у роботу потрібно поштовхом на повну номінальну напругу зі сторони ВН, СН або НН, а трансформатори в блоці з генератором – повільним підняттям напруги згідно з місцевою інструкцією з оперативних перемикань.

При першому ввімкненні після монтажу або ремонту трансформатор необхідно вмикати на неробочий хід при вимкнутих вентиляторах системи охолодження не менше ніж на 30 хв для прослуховування та нагляду за його станом. Під час роботи трансформаторів з охолодженням ДЦ необхідно переконатись у тому, що працюють електронасоси першої групи (групи неробочого ходу). Електронасоси цієї групи потрібно включати одночасно з подаванням напруги при температурі масла для виконання УІ не нижче мінус 40 °С, а для виконання ХЛІ (УХЛІ) – при температурі не нижче мінус 60 °С, якщо трансформатор залито арктичним маслом.

При першому включенні після монтажу за наявності вимикачів з боку живлення рекомендується здійснювати від трьох до п’яти ввімкнень трансформатора поштовхом на номінальну напругу для перевірки відстройки його захистів від стрибків намагнічувального струму.

На щиті керування необхідно перевірити відсутність сигналів несправності трансформатора. У разі їх наявності потрібно усунути причину несправності, після чого ввімкнути трансформатор під навантаження.

Перевірити навантаження трансформатора і переконатись у тому, що залежно від величини навантаження та температури верхніх шарів масла автоматично включились у роботу електронасоси другої групи (при струмі навантаження більше 0,4 номінального), електронасоси третьої групи (при струмі навантаження більше 0,75 номінального) і електродвигуни вентиляторів зазначених груп при досягненні температури верхніх шарів масла 40 – 50 °С.

Робота трансформаторів, які мають дуттьове охолодження (Д), допускається з вимкнутим дуттям, якщо температура верхніх шарів масла не перевищує 55 °С і навантаження менше номінального.

Дуттьове охолодження повинне вмикатись автоматично при досягненні температури масла 55 °С або номінального навантаження незалежно від температури масла. Дуття повинне вимикатись при зниженні температури масла до 50 °С, якщо при цьому струм навантаження менше номінального.

7.3.4 Установити на щиті керування в положення, яке вимагається (автоматичне або дистанційне), перемикач вибору режиму керування пристроєм РПН трансформатора.

Під навантаженням переключати пристрій РПН дозволяється при температурі масла в баку контактора мінус 25 °С і вище.

7.3.5 При ввімкненні трансформатора в роботу у випадку, якщо температура зовнішнього повітря нижче нормованого значення для даного кліматичного виконання, за консультацією потрібно звертатись на підприємство-виготовлювач.

7.3.6 При ввімкненні в роботу трансформатора з масляно-водяним охолодженням необхідно спочатку вмикати масляний насос, а потім водяний (або відкрити засувки по воді), вимикати необхідно у зворотному порядку.

Взимку для запобігання заморожуванню води в трубках охолодників увімкнення водяного насоса допустиме після прогрівання масла та досягнення ним температури не нижче 15 °С на вході до охолодника.

7.3.7 Увімкнення трансформаторів під повне навантаження взимку допускається при температурі верхніх шарів масла мінус 40 °С і вище в трансформаторах із охолодженням М і Д і при температурі мінус 25 °С та вище – у трансформаторах із охолодженням ДЦ і Ц.

При більш низьких температурах верхніх шарів масла для роботи в нормальному режимі трансформатори потрібно вмикати з навантаженням не більше 50 % номінального, і після прогрівання масла до температури мінус 25 °С і вище та увімкнення циркуляції масла навантаження може бути підвищене до номінального; реактори вмикаються під номінальну напругу без попереднього прогрівання.

Трансформатори з масляно-водяним охолодженням, які мають спрямовану циркуляцію масла в обмотках, вмикаються згідно із заводською інструкцією.

В аварійних умовах допускається вмикати трансформатор з охолодженням М, Д, ДЦ і Ц (без спрямованої циркуляції) під повні навантаження незалежно від температури масла трансформаторі

Циркуляційні насоси в трансформаторах і реакторах із охолодженням ДЦ і Ц слід вмикати при температурі масла не нижче мінус 25 °С, а насоси з екранованим статором (серії ЕЦТЕ) – при температурі не нижче мінус 20 °С.

7.3.8 Трансформатор слід вмикати з боку обмотки НН, з усіма захистами та сигнальними пристроями, передбаченими проектом.

8 Режими роботи трансформаторів

8.1 Нормальні режими

8.1.1 Нормальними режимами роботи трансформаторів є такі режими, на які розрахований трансформатор і в яких він може тривало працювати при допустимих за стандартами або технічними умовами відхиленнях основних параметрів (напруга, струм, частота, температура окремих елементів) і нормальних умовах роботи (клімат, висота установлення над рівнем моря).

Номінальні значення основних параметрів трансформатора зазначено на його щитку та в паспорті.

8.1.2 Експлуатація трансформатора допускається тільки за умов захисту його обмоток вентильними розрядниками або обмежувачами перенапруг, постійно приєднаними до обмоток згідно з „Правилами устройства електроустановок”.

8.1.3 Невикористані обмотки сторони НН (СН) триобмоткового трансформатора в експлуатації повинні бути зібрані в трикутник. При цьому всі три фази повинні захищатись вентильними розрядниками або обмежувачами перенапруг відповідного класу напруги.

8.1.4 Нейтралі спільних обмоток автотрансформаторів, обмоток найвищої напруги трансформаторів і реакторів на напругу 110 кВ і вище, які мають неповну ізоляцію з боку нейтралі, повинні бути заземлені наглухо, за винятком випадків, зумовлених у 8.1.5. Трансформатори та реактори на напругу до 35 кВ можуть працювати з ізольованою нейтраллю або нейтраллю, заземленою через дугогасну котушку (заземлювальний реактор).

При сумарному струмі дугогасних котушок більше 100 А приєднувати їх до одного трансформатора потрібно за узгодженням заводу-виготовлювача.

8.1.5 Нейтралі регулювальних трансформаторів, включені в нейтралі головних трансформаторів, повинні бути заземлені наглухо, а на лінійних вводах регулювальних трансформаторів повинні бути вентильні розрядники згідно з технічними умовами або вказівками заводом-виготовлювачем.

Допускається робота трансформаторів на напругу 110, 150 і 220 кВ, які мають випробну напругу нейтралі відповідно 100, 150 і 200 кВ, із розземленою нейтраллю при умові приєднання до виводу нейтралі вентильного розрядника відповідного класу ізоляції. У цьому випадку потрібно вжити відповідних заходів (за допомогою пристроїв релейного захисту та автоматики, оперативні заходи і т. ін.), які виключали б можливість роботи трансформатора в нормальному режимі на частину мережі з ізольованою нейтраллю.