27.7У проектах нових залізничних ліній, додаткових головних колій і реконструкції,технічному переоснащенні існуючих ліній необхідно передбачати комплексну механізацію таавтоматизацію виробничих процесів, автоматизовану систему управління залізничнимтранспортом, машинізацію колійних та інших лінійних робіт. При цьому слід враховуватистан існуючої організаційної структури, розташування найближчих населених пунктів і на-явність будівель різного призначення на ділянках залізниць, що примикають, та на під'їзнихколіях.

Дистанції колії, дистанції сигналізації і зв'язку, будівельно-монтажні експлуатаційні управління (БМЕУ) та управління будівельно-монтажних робіт цивільних споруд (БУ), дистанції електропостачання, а також їхні лінійні підрозділи рекомендується розміщувати в межах кожної дирекції перевезень (диспетчерських пунктів управління), як правило, у загальних межах з урахуванням можливого об'єднання службово-технічних будинків, підсобних підприємств, гаражів і інших споруд та пристроїв окремих служб.

У гірських районах, схильних до лавинної небезпеки і сильних снігових заметів, у проектах слід передбачати залізничну сніголавинну службу.

27.8Для обслуговування роз'їздів, обгінних пунктів і виробничих об'єктів (насосністанції і т. ін.) або споруд (мостів, тунелів, обвальних місць і т. ін.), які охороняються, розта-шованих на відстані більше 4 км від населених пунктів, необхідно передбачати щоденну абощодобову доставку працюючих до місця роботи і назад протягом 1,0-1,5 год залізничним абоавтомобільним транспортом (залежно від місцевих умов).

Персонал змін на цих об'єктах забезпечується приміщеннями для приготування і прийому гарячої їжі, короткочасного відпочинку і пунктом надання першої медичної допомоги. Площа приміщень встановлюється залежно від чисельності зміни.

Приміщення для персоналу змін на роз'їздах і обгінних пунктах розташовуються, по можливості, біля станційних будівель. Допускається їх розміщення в будівлях, які розташовані окремо.

27.9Для працівників служби колії, сигналізації і зв'язку та електропостачання передба-чаються комплексні стаціонарні пункти обігріву на відстані 3 км один від одного, обладнаніопалювальними приладами. При наявності автомобільної дороги пункти обігріву можутьбути пересувними.

28 ПРОТИПОЖЕЖНІ ВИМОГИ

Загальні вимоги

28.1Вимоги даного розділу не поширюються на залізничні тунелі, шпалопросочувальнізаводи, промивально-пропарювальні станції, а також на об'єкти промислового залізничноготранспорту.

28.2Розміщення і групування в проектах будівель, споруд і пристроїв на територіїзалізничних ліній виконуються з урахуванням пожежної безпеки суміжно розташованихоб'єктів, пануючого напрямку вітрів, рельєфу місцевості і сейсмічності району, а також перс-пективи розвитку території станції (вузла). Величина протипожежних розривів між будівля-ми, спорудами і пристроями встановлюється відповідно до вимог СНиП II-89, ДБН 360 таінших відповідних нормативних документів.

Примітка 1. Відстань від осі крайньої залізничної колії до лісових масивів приймається від 15 м до 25 м залежно від висоти дерев.

Примітка 2. Мінімальна відстань від осі крайньої залізничної колії до будинків і споруд, складів нафти і нафтопродуктів (у тому числі резервуарних парків і зливально-наливних пристроїв) приймається згідно з ВБНВ.2.2-58.1.

Примітка 3. Відстані від крайньої залізничної колії до одноповерхових будівель II ступеня вогнестійкості (гаражів для легкових автомобілів, які належать громадянам) повинна складати не менше 50 м, при цьому не повинно бути віконних прорізів і виходів убік залізничної колії.

С. 108 ДБН В.2.3-19-2008

  1. Категорії приміщень, будинків і споруд за вибухопожежною і пожежною небезпе-кою, а також класи і зони приміщень за ДНАОП 0.00 1.32-01 визначаються відповідно до ви-мог державних і відомчих норм технологічного проектування.
  2. Категорії будівель і класи приміщень, споруд за пожежо- і вибухонебезпекою вказу-ються на кресленнях планів поверхів технологічної, електротехнічної, санітарно-технічної йархітектурно-будівельної частин проекту.
  3. Необхідна вогнестійкість будівель, споруд і пожежних відсіків, мінімальні межі вог-нестійкості будівельних конструкцій, максимальні межі поширення вогню по них, вимогидо об'ємно-планувальних і конструктивних рішень відносно забезпечення протипожежнихперешкод, організації евакуації людей із приміщень і будівель визначаються згідно зДБН В. 1.1-7 та інших нормативних документів із проектування будівель і споруд.
  4. При проектуванні протипожежного захисту в системах опалення і вентиляції спорудта пристроїв слід керуватися вимогами СНиП 2.04.05, а також галузевими нормами проекту-вання.
  5. Протипожежні вимоги до освітлювальних і силових мереж, електроспоживачівприймаються згідно з ДБН В.2.5-28, СНиП 3.05.06, ПУЭ, РД 3215 91.

Кабельні лінії, призначені для живлення систем протипожежного захисту, повинні мати межу вогнестійкості не менше 90 хв згідно з ДСТУ Б В. 1.1-4, а системи оповіщення та управління евакуацією під час пожежі - не менше 15 хв.

  1. Захист від блискавок споруд і пристроїв здійснюється відповідно до ДСТУ Б В.2.5-38і ПУЭ.
  2. Протипожежні вимоги до складських будівель і приміщень загального призначенняприймаються згідно зі СНиП 2.11.01, а до складів нафти і нафтопродуктів - згідно зВБН В.2.2-58.1 із урахуванням згаданих у цих нормах відповідних глав, а також вимог відом-чих норм із правил пожежної безпеки на залізничному транспорті.

28.10Захист від іскроутворення пристроїв зливання, наливання і збереження легкозай-мистих і горючих рідин на електрифікованих ділянках залізниць здійснюється відповідно довимог ВБН В.2.2-58.1 та "Указаний по проектированию защиты от искрообразования на со-оружениях с легковоспламеняющимися и горючими жидкостями при электрификации же-лезных дорог".

Уся система трубопровідних комунікацій та зливно-наливних пристроїв повинна бути надійно заземлена для захисту від ударів блискавок, статичної електрики і вторинних проявів блискавок. Для захисту від іскроутворення, що спричиняється блукаючими струмами та електромагнітним впливом електрифікованих залізничних колій, на під'їзній колії встановлюється не менше двох пар ізолюючих стиків.

Ізолюючі стики встановлюються:

  • на початку відводу зливно-наливної колії від електрифікованої чи іншої найближчоїколії у безпосередній близькості від стрілочної хрестовини та контрольного стовпчика;
  • поблизу від зливно-наливних пристроїв, але не ближче ніж 20 м від них.

Використання електричної тяги на під'їзних коліях для зливання чи наливання легкозаймистих та пальних рідин не допускається.

При електрифікації існуючої залізниці відповідно до діючих положень віднесення на нормативну відстань всього складу легкозаймистих та пальних рідин чи його зливно-наливних колій виконується організаціями та підприємствами, що є їх власниками. При цьому слід виконувати весь комплекс захисту: від іскроутворення, електрохімічний захист мереж і пристроїв та блискавкозахист.

ДБН В.2.3-19-2008 С. 109

Пожежогасіння

28.11Проектування пожежних депо на залізничних станціях і в селищах, розташування івизначення кількості машин виконується відповідно до вимог ДБН 360, а для виробничоїзони - відповідно до вимог СНиП II 89.

Вид пожежної охорони, кількість і тип пожежних автомобілів і пожежних поїздів на станціях визначається комісією в складі представників замовника, генеральної проектної організації й органів державного пожежного нагляду.

Місце стоянки пожежного поїзда повинно розташовуватися на колії з двостороннім виходом, поблизу основних і пожежонебезпечних об'єктів станції, а також пожежних депо.

При проектуванні пожежної автоматики необхідно керуватися НАПБ Б.06.004, ДБН В.2.5-13 і галузевими стандартами щодо автоматичного пожежогасіння та пожежної сигналізації.

Проектування систем оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей передбачати згідно з ДБН 1.1-7.

28.12У парках сортувальних, вантажних, дільничних і пасажирських станцій з кількістюколій понад 20 через кожні 300 м на відстані 10 м від пожежних гідрантів установлюються ме-талеві ящики-шафи (висота 1,6 м, ширина 1 м, глибина 0,6 м) для розміщення в них кнопко-вих оповіщувачів пожежної сигналізації і пожежно-технічного устаткування: пожежноїколонки, пожежних рукавів, стволів і розгалуження.

Приймально-контрольні прилади пожежної сигналізації і дистанційна система вмикання пожежних насосів розміщуються в окремих приміщеннях. Розміщення приймально-контрольних приладів у приміщенні чергового по станції допускається у виняткових випадках із дозволу начальника дирекції залізничних перевезень (начальника залізниці).

Територію станції в цілому необхідно обладнати системами оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей.

28.13Дороги, проїзди і під'їзди до пожежних водних джерел (гідрантів, водойм - штуч-них і природних), будівель і споруд, а також залізничних переїздів повинні мати тверде по-криття й у нічний час освітлюватися. Допускається використання для під'їзду спланованихповерхонь.

Улаштування автомобільних доріг на залізничних станціях, технологічних проїздів у робочі парки і переїздів через колії, їхню кількість і ширину, площадок для розвороту пожежних автомобілів, у тому числі і біля водних джерел, передбачається залежно від довжини парків, кількості в них колій з урахуванням вимог СНиП П-89.

28.14На проміжних станціях і невеликих залізничних об'єктах ширина пожежнихпід'їздів повинна бути не менше 3,5 м.

  1. При пересіченні в одному рівні залізничних колій і пожежних проїздів необхідно пе-редбачати переїзди або технологічні проїзди через залізничні колії за межами їх корисної дов-жини. Відстань від краю проїзду або спланованої поверхні, яка забезпечує проїзд пожежноїтехніки, до стін будівель і споруд визначається згідно з СНиП П-89.
  2. У парках станцій з кількістю колій більше трьох через кожні 150 м влаштовуютьсяміжшпальні лотки для протягування пожежних рукавів під рейками.

Кількість лотків визначається виходячи з витрати води на зовнішнє пожежогасіння і розміщення в одному лотку двох пожежних рукавів.

На станціях із кількістю колій 10 і більше для подачі вогнегасних речовин від пересувної пожежної техніки або пожежних колонок через кожні 150 м встановлюються відповідні пристрої.

  1. Відключення секцій контактної мережі на станціях і зняття залишкової напруги впроводах здійснюється дистанційно з єдиного централізованого пункту.
  2. На сортувальних, дільничних, вантажних і пасажирських станціях встановлюютьсясвітлові або флуоресцентні покажчики пожежних водних джерел.
  3. Протипожежне водопостачання для зовнішнього та внутрішнього пожежогасіннябудівель, споруд і пристроїв станцій проектується відповідно до ДБН 1.1-7, СНиП 2.04.02,СНиП 2.04.01, ВБН В.2.2-58.1 та з урахуванням вимог цього документа.

Розрахункова витрата води на зовнішнє пожежогасіння для станцій приймається за максимальними розрахунковими витратами води, необхідними для пожежогасіння будівель, споруд або вагонів.

28.20Протипожежне водопостачання в парках станцій, на яких виконуються розформу-вання, формування, навантажувально-розвантажувальні операції і відстій составів поїздівабо груп вагонів понад 20 одиниць рухомого складу (у тому числі цистерн із ЛЗР і ГР) не-обхідно передбачати з водопроводу, об'єднаного, як правило, з водопроводом станцій абоводопроводом міської мережі.

При кількості одиниць рухомого складу на станції менше 20 протипожежне водопостачання допускається передбачати з пожежних водойм (резервуарів) або природних джерел води.

Примітка. При організації протипожежного водопостачання з пожежних водойм їх відстань до крайньої колії парку станції повинна бути не більше 100 м, а з природних джерел води - не більше 500 м із обов'язковим улаштуванням до них доріг, площадок розміром 18 х 18 м для розвороту пожежної техніки і пірсів для забору води з розміщенням не менше п'яти автомобілів.

28.21Витрата води на зовнішнє пожежогасіння (на одну пожежу) рухомого складу з твер-дими горючими матеріалами і речовинами, які знаходяться в парках дільничної, сортуваль-ної, вантажної чи пасажирської станцій у цілому, встановлюється згідно з таблицею 24.

28.22 При наявності в парку сортувальної, дільничної і вантажної станції до 20 цистерн із ЛЗР і ГР витрати води на пожежогасіння приймаються ПО л/с, до 50 цистерн - 140 л/с, до 100 цистерн - 165 л/с, більше 150 цистерн - 195 л/с незалежно від кількості вагонів із твердими пальними матеріалами.

ДБН В.2.3-19-2008 С. 111

При розрахунку об'єму резервуарів для збереження недоторканого пожежного запасу (НПЗ) води для піноутворення (гасіння піною) необхідно приймати витрати води 80 л/с протягом 10 хв (із урахуванням трикратного запасу), а на охолодження цистерн 30, 60, 85 і 115 л/с протягом 3 год відповідно для 20, 50, 100 і більше 100 цистерн у парку станції.

  1. Розрахункові витрати води на пожежогасіння в парку станції приймаються забільшою витратою води відповідно до пп. 28.21 і 28.22.
  2. При розрахунковій витраті води на пожежогасіння в парках станції більше 110 л/с,якщо води недостатньо, допускається передбачати забір із пожежних водойм (резервуарів).
  3. При організації пожежогасіння рухомого складу в парку станції з пожежних водойм(резервуарів) або природних водних джерел необхідно керуватися вимогами п. 28.20 даногорозділу. Відстань між пожежними водоймами повинна бути не більше 300 м, місткість водоймнеобхідно приймати виходячи з розрахункової витрати води на гасіння пожежі в паркустанції з урахуванням вимог ДБН В.2.5-13, ВБН В.2.2-58.1 і п. 28.22 даного розділу.
  4. Мережу протипожежного водопроводу необхідно приймати кільцевою. При числістанційних колій до 5 включно кільцеву мережу протипожежного водопроводу допускаєтьсярозташовувати з однієї сторони колій. Діаметр мережі протипожежного водопроводу прий-мається виходячи з забезпечення розрахункової витрати води на зовнішнє пожежогасіння ітиску в найбільш віддалених пожежних гідрантах не менше 4 кгс/см2. Відстань між пожежни-ми гідрантами повинна бути не більше 150 м.
  5. Витрати води на зовнішнє пожежогасіння відкритих площадок збереження контей-нерів вантажопідйомністю до 30 т приймаються залежно від числа контейнерів: