24.20Пристрої електропостачання, призначені для живлення колійного блокування,електричної централізації і автоматики сортувальних гірок, повинні забезпечувати на вхід-них затискачах у кабельних ящиках сигнальних пристроїв і на шинах ввідних панелей елект-ричної централізації і гіркової автоматики напругу 230 В чи 380 В із допустимими відхи-леннями мінус 10 % і плюс 5 %.

24.21Електропостачання пристроїв електричної централізації, як правило, має забезпечу-вати застосування безбатарейної системи живлення, при якій акумуляторні батареї встанов-люються тільки для резервного живлення реле, вогнів вхідних світлофорів, пристроїв зв'язкута аварійного освітлення приміщень поста електричної централізації.

На станціях 1, 2 класу і позакласних для резервного електропостачання пристроїв електричної централізації, колійного блокування і автоматики сортувальних гірок встановлюються дизель-генератори.

24.22Для пристроїв СЦБ на станціях проектуються спеціальні службово-технічні будівлі.Допускається пристрої СЦБ розміщувати в приміщеннях, зблокованих із будівлею вокзалучи з іншими службово-технічними будівлями, що задовольняють умовам розташування таексплуатації цих пристроїв.

На малих станціях ліній IV-VII категорій (при розмірах руху не більше 15 пар поїздів за добу) допускається розміщувати постові пристрої електричної централізації в спеціально об-ладнаних металевих контейнерах.

24.23При проектуванні пристроїв СЦБ і зв'язку на нових лініях і лініях, що підлягаютьреконструкції, додаткових головних коліях, розвитку сортувальних станцій необхідно пере-дбачати:

  • будівлю виробничої бази технічного обслуговування і ремонту в комплексі з виробни-чими дільницями централізованого ремонту і заміни приладів СЦБ і зв'язку - у пунктахрозташування дистанції сигналізації і зв'язку;
  • будівлю лінійних виробничих дільниць, технічного обслуговування з майстернями і гаражами, у разі необхідності, через кожні 60-100 км;
  • у локомотивних депо - цехи автостопів і контрольні пункти.

ДБН В.2.3-19-2008 С. 99

При будівництві автоблокування на дільницях залізничних ліній з автономною тягою, у разі необхідності, для обслуговування високовольтної лінії СЦБ повинні споруджуватися:

  • на кожні 40-50 км ліній один монтерський пункт;
  • на кожні 150-200 км ліній, при обґрунтуванні, будівля району електропостачання.

Для обслуговування ПЛ СЦБ на залізничних лініях з електротягою слід використовувати виробничу базу, призначену для обслуговування пристроїв електропостачання нетягових споживачів.

Особливості облаштування залізничних ліній пристроями СЦБ при швидкостях руху поїздів більше 140 км/год до 200 км/год

24.24Перегони і станції, розташовані на ділянках залізниць, на яких обертаються паса-жирські поїзди зі швидкістю руху більше 140 км/год до 200 км/год повинні бути обладнані:

  • автоматичним блокуванням;
  • автоматичною локомотивною сигналізацією з автостопом АЛСН;
  • багатозначною АЛС;
  • електричною централізацією стрілок і сигналів;
  • мікропроцесорними пристроями диспетчерської централізації або диспетчерськогоконтролю;
  • пристроями автоматичного виявлення несправних вагонів.

Системи автоматичного управління рухом поїздів, автоматизованих робочих місць слід впроваджувати в плановому порядку.

  1. У пристроях електричної централізації замикання маршрутів здійснюється за дві читри блок-ділянки наближення, сумарна довжина яких повинна бути не менша за гальмовупуть екстреного гальмування при швидкості 200 км/год.
  2. На ділянках, обладнаних автоблокуванням із тризначною чи чотиризначною сиг-налізацією й АЛСН, рух пасажирських поїздів зі швидкістю більше 140 км/год до 160 км/годздійснюється за сигналами колійних і локомотивних світлофорів із зупинкою перед закритимсвітлофором при застосуванні службового гальмування після зміни зеленого вогню локомо-тивного світлофора на жовтий. Рух зі швидкістю більше 160 км/год здійснюється за сигнала-ми колійних і локомотивних світлофорів багатозначної АЛС.

До проведення реконструкції та обладнання швидкісної лінії колійними та локомотивними пристроями багатозначної АЛС та системою автоматичного управління гальмами допускається обертання швидкісних поїздів (електропоїздів), обладнаних магнітнорейковим гальмом, зі швидкістю до 180 км/год за сигналами автоблокування та автоматичної локомотивної сигналізації з автостопом АЛСН на дільницях, де забезпечується зупинка перед закритим світлофором при застосуванні службового гальмування після зміни зеленого вогню локомотивного світлофора на жовтий.

24.27На ділянках із чотиризначним автоблокуванням допускається передавати кодовийсигнал жовтого вогню як перед колійним світлофором з одним жовтим сигналом, так і передсвітлофором з одним жовтим і одним зеленим сигналами, що горять одночасно. При цьомудовжини блок-ділянок повинні відповідати наступним вимогам:

24.27.1 Сумарна довжина трьох суміжних блок-ділянок повинна бути не меншою ніж гальмова путь при службовому й автостопному гальмуваннях із максимальної реалізованої швидкості в даному місці колії до зупинки поїзда перед світлофором із заборонним сигналом; при цьому в гальмовій путі службового гальмування необхідно враховувати відстань, яку

С. 100 ДБН В.2.3-19-2008

проходить поїзд за час зміни сигналу локомотивного світлофора з зеленого на жовтий, що дорівнює 6 секундам, і сприйняття його машиністом, що дорівнює 3 секундам, тобто сумарно - 9 секунд.

  1. Сумарна довжина двох суміжних блок-ділянок повинна бути не меншою гальмо-вої путі службового гальмування, необхідного для зниження максимальної реалізованоїшвидкості руху в даному місці колії до встановленої швидкості і проходження світлофораз одним жовтим (не миготливим) сигналом з урахуванням відстані, яку проходить поїзд за9 секунд.
  2. Довжина кожної блок ділянки повинна бути не меншою гальмової путі авто-стопного і повного службового гальмування, визначеної від установленої швидкості проход-ження світлофора з одним жовтим (не миготливим) сигналом до повної зупинки поїзда передсвітлофором із заборонним сигналом.

24.28 Для пасажирських поїздів, що обертаються зі швидкістю понад 140 км/год, швидкість проходження світлофора з одним жовтим (не миготливим) сигналом встановлюється не більше 100 км/год за умови, якщо забезпечується повна зупинка поїзда перед світлофором із заборонним показанням.

24.30На перегонах у системах автоблокування та АЛС застосовуються електричні рейковікола тональної частоти, які не потребують ізолюючих стиків.

  1. Електричні рейкові кола на перегонах і станціях із маршрутами руху поїздів зішвидкістю більше 140 км/год обладнуються дублюючими стиковими з'єднувачами (міднимичи іншими, які забезпечують надійність роботи рейкових кіл).
  2. Відгалуження стрілочних ділянок головних колій (за винятком спарених стрілокз'їздів) обладнуються додатковими колійними реле і дублюючими стиковими з'єднувачами.

25 ЗВ'ЯЗОК

25.1 Для виконання мережею залізниць транспортних функцій, вона повинна бути обладнана відповідними системами оперативно-технологічного і загальнотехнологічного електрозв'язку, які мають забезпечувати обмін мовною інформацією і даними.

Використання в проектах нових видів зв'язку та послуг різного призначення, не передбачених цими нормами і правилами, необхідно погоджувати з Державною адміністрацією залізничного транспорту України.

На дільницях залізничних ліній швидкісних, І—VII категорій проектуються такі види оперативно-технологічного провідного та радіозв'язку:

  • поїзний диспетчерський зв'язок (ПДЗ) для диспетчерського керівництва рухом поїздівна визначеній дільниці;
  • поїзний міжстанційний зв'язок (МЖЗ) для службових переговорів між черговимисуміжних станцій;
  • постанційний зв'язок (ПЗ) для службових переговорів працівників станцій між собою,з абонентами дирекції перевезень і управлінь залізниць через телефонну мережусусідніх розпорядчих станцій;
  • лінійно-колійний зв'язок (ЛКЗ) для службових переговорів стосовно технічного утри-мання та ремонту колії та споруд;
  • зв'язок чергового на переїзді (ОПЗ) для переговорів чергового на переїзді з черговимнайближчої станції з забезпечення безпеки руху й контролю зовнішнього стану поїздів;

ДБН В.2.3-19-2008 С. 101

  • енергодиспетчерський зв'язок (ЕДЗ) для службових переговорів енергодиспетчера забонентами тягових підстанцій, постами секціонування, дистанцій контактної мережіна електрифікованих ділянках залізниць;
  • службовий диспетчерський зв'язок (СДЗ) для службових переговорів працівників дис-танцій сигналізації та зв'язку з технічного утримання та ремонту пристроїв СЦБ тазв'язку;
  • маневровий диспетчерський зв'язок (МДЗ) для переговорів маневрового диспетчераділянки диспетчерської централізації (ДЦ) з операторами станцій, черговими настанціях, маневровими диспетчерами станцій з питань проведення маневрових робіт;
  • вагонорозподільний диспетчерський зв'язок (ВДЗ) для зв'язку диспетчера-вагонороз-подільника з маневровим диспетчером, чергових на станціях та під'їзних коліях;
  • перегінний зв'язок (ПЗ) для переговорів працівників, що знаходяться на перегоні, з чер-говими на станціях, що обмежують перегін, а також із диспетчерами ПДЗ, ЕДЗ, ЛПЗ,СДЗ, телефоністкою;
  • стрілочний телефонний зв'язок (СП) для зв'язку чергового на станції із стрілочнимипостами в процесі керування поїзною та маневровою роботами;
  • квитково-диспетчерський (КДЗ) - для зв'язку з касами станцій для централізованогоуправління продажем проїзних квитків.
  • поїзний радіозв'язок (ПРЗ) короткохвильового і ультракороткохвильового діапазонів;
  • дуплексний поїзний радіозв'язок (ДПРЗ) для ділянок із швидкостями руху понад140 км/год.

На окремих ділянках залізничних ліній за завданням замовника можуть передбачатися такі види зв'язку:

  • магістральний зв'язок нарад (МЗН) - для проведення керівництвом Укрзалізниці опе-ративних нарад із працівниками управлінь, дирекцій перевезень і станцій залізниць.Здійснюється по каналах зв'язку, до яких підключені спеціальні студії нарад;
  • дорожній зв'язок нарад (ДЗН) - для оперативних нарад працівників управліньзалізниць, дирекцій перевезень і станцій;
  • дорожній розпорядчий зв'язок (ДРЗ) - для службових переговорів чергових розпоряд-чих відділів служб перевезень залізниць із черговими в дирекціях перевезень та настанціях, а також із стиковими пунктами залізниць;
  • диспетчерський внутрішньсстанційний (ДВСЗ) - для зв'язку диспетчера на великихстанціях з іншими працівниками;
  • зв'язок транспортної воєнізованої охорони (ЗТВ) - для переговорів працівників ВОХРз питань забезпечення охорони залізничних об'єктів;
  • зв'язок транспортної міліції (ЗТМ) - для переговорів чергового лінійного управління злінійними відділками і пунктами міліції;
  • ремонтно-оперативний радіозв'язок (РОРЗ);
  • радіозв'язок начальника пасажирського поїзду з лінійними бюро щодо розподілу і ви-користання місць на пасажирські поїзди (РЗЛБК).

При впровадженні системи автоматизованого диспетчерського управління рухом поїздів необхідно підводити канали диспетчерського оперативно-технологічного зв'язку до пункту автоматизованого диспетчерського управління.

Види зв'язку на залізничних під'їзних коліях встановлюються завданням на проектування.

С. 102 ДБН В.2.3-19-2008

25.2Для оперативного управління технологічним процесом роботи залізничних станційпередбачаються такі види станційного оперативно-технологічного зв'язку:

  • двобічний парковий зв'язок на станціях із маневровою роботою (ДПЗ);
  • станційний радіозв'язок (СРЗ);
  • зв'язок гучномовного сповіщення (ЗГС);
  • інформаційний зв'язок;
  • промислове телебачення (телевізійне відеоспостереження).

Для оперативного управління технологічним процесом обслуговування пристроїв електропостачання виділяються два фізичні канали зв'язку для системи телемеханіки господарства електропостачання, а також передбачається ремонтно-оперативний радіозв'язок бригад контактної мережі і районів електропостачання з енергодиспетчером.

  1. Пристрої станційного і поїзного зв'язку та радіозв'язку на станціях і диспетчерськихдільницях обладнуються системою документованої реєстрації переговорів.
  2. Магістральний і дорожній загальнотехнологічний телефонний зв'язок проектується,як правило, з автоматичною комутацією.

Кількість телефонних каналів, необхідних для організації магістрального і дорожнього загальнотехнологічного телефонного зв'язку, визначається залежно від розрахунку очікуваного телефонного навантаження.

Ємність вузлів комутації визначається згідно з вимогами п. 4.8 цих норм.

25.5Ємності місцевих автоматичних телефонних станцій загально-технологічного зв'яз-ку визначаються з урахуванням перспективи розвитку абонентської мережі.

Всі станції телефонного зв'язку з можливістю виходу на телефонну мережу загального користування обладнуються апаратурою виявлення номера абонента.

Нові автоматичні станції укомплектовуються на основі цифрових систем комутації.

Монтована ємність комутаційних станцій загальнотехнологічного телефонного зв'язку визначається згідно із вимогами п. 4.8 цих норм.

25.6Обладнання цифрових систем комутації з можливістю виходу на телефонну мережузагального користування повинно забезпечувати обмін інформацією документальногоелектрозв'язку.

Необхідність виходу на загальнодержавну телефонну мережу і технічні умови на підключення визначається завданням на проектування.

25.7В якості ліній зв'язку використовуються кабельні лінії.

Нові кабельні лінії дальнього зв'язку для організації каналів магістрального зв'язку на головних напрямках передбачаються з використанням волоконно-оптичних кабелів і цифрових систем передачі.