6.4.6На трамвайних лініях треба передбачати кільця (петлі) для розвороту вагонів.

При використанні вагонів із двостороннім розташуванням дверей треба передбачати стрілочні переводи для переїзду на колію протилежного напрямку руху.

Відстань між кільцями та стрілочними переводами зазначають у технічному завданні на проектування.

16

ДБН В.2.3-18:2007

6.5 Земляне полотно та водовідведення

6.5.1Земляне полотно трамвайних колій треба проектувати у вигляді:

  • котловану для заглибленого баластового шару, якщо колія буде розташована в одному рівні зпроїзною частиною чи на відокремленому полотні;
  • насипу чи виїмки, якщо колія буде розташована на власному полотні з відкритим баластовимшаром.

6.5.2Ширину котловану земляного полотна треба визначати за формулою:

(6.2)

де Lt - зазор між торцями шпали і стінкою котловану (Lt= 0,15 м);

Lsh - довжина шпали, м;

Lo - відстань між осями колій (для двоколійних ліній - згідно з таблицями 6.2, 6.3; для одноколійних ліній - Lo = 0), м.

6.5.3Ширину земляного полотна двоколійних трамвайних ліній на прямих ділянках перегонівтреба приймати відповідно до таблиці 6.10, а власного - відповідно до таблиці 6.11. У разі розта-шування в міжколійному просторі опори огорожі відстані, зазначені в таблицях 6.10, 6.11, требазбільшувати відповідно до 6.5.2.

Таблиця 6.10 - Ширина суміщеного та відокремленого земляного полотна на прямих ділянках трамвайної колії

Характеристика полотна

Ширина земляного полотна для ширини колії, м

1524 мм

1000 мм

Лінії трамвая, які розташовані на суміщеному полоні за відсутності опор контактної мережі в міжколійному просторі

7,0

6,6

Лінії трамвая, які розташовані на відокремленому полотні

8,4

8,0

Звичайні лінії трамвая з урахуванням улаштування посадочних майданчиків і огорож

10,5

10,1

Швидкісні лінії трамвая з урахуванням улаштування посадочних майданчиків і огорож

14,0

13,6

Одноколійні лінії трамвая

3,8

3,4

Таблиця 6.11 - Ширина власного земляного полотна на прямих ділянках трамвайної колії

Вид земляного полотна

Колія завширшки 1524 мм

Колія завширшки 1000 мм

грунти глинисті і недренажні, дрібні і пилуваті піски

грунти скельні великоуламкові і дреновані піщані

грунти глинисті і недренажні, дрібні і пилуваті піски

грунти скельні великоуламкові і дреновані піщані

Одноколійне

5,5

5,0

5,1

4,6

Двоколійне при відстані між осями колій, мм:

3200

8,8

8,2

8,4

7,8

3700

9,3

8,7

8,9

8,3

4100

9,7

9,1

9,3

8,7

Примітка. В місцях розташування посадочних площадок й огорож ширину земляного полотна треба відповідно збільшити.

6.5.4 Поперечний профіль трамвайної колії повинен забезпечувати відведення води з трамвайного полотна в обидва боки від колій, для чого внутрішня рейка повинна на 10 мм бути вище ніж зовнішня. Можна виконувати ухил трамвайного полотна в бік одностороннього поперечного ухилу проїзної частини вулиці, при цьому різниця між рівнями головок рейок повинна бути не більше ніж 10 мм.

17

ДБН В.2.3-18:2007

6.5.5Поперечний обрис верху земляного полотна при використанні недренажного грунту требапроектувати у вигляді трикутника з основою, яка дорівнює ширині земляного полотна з ухилом від30 %о до 40 %о, спрямованим у бік водовідвідних пристроїв.

Примітка. У разі використання дренажного грунту верх земляного полотна треба проектувати горизонтальним.

  1. Поперечний ухил дна котловану в недренажних грунтах повинен бути від 20 %о до 30 %о табути спрямованим у бік дренажу. У дренажних грунтах дно котловану треба проектувати горизон-тальним.
  2. Відведення води з основи колії, розташованої на відокремленому полотні чи в одному рівніз проїзною частиною, при недренажних грунтах треба проектувати з колійними дренажами мілкогозакладення, розташованими на краю котловану або по осі трамвайного полотна, з поздовжнім ухиломне менше ніж 5 %о.

За наявності поздовжніх ухилів понад 30 %о замість поздовжніх дренажів треба проектувати поперечні з відстанню між ними не більше ніж 50 м.

  1. Оглядові дренажні колодязі треба проектувати на відстані 50 м, у тому числі у місцяхперелому поздовжнього профілю, зміни напрямку чи діаметра труби.
  2. Випускання води з дренажних колодязів у міську водостічну мережу треба проектувати черезкожні 200 м, а в низьких місцях та місцях перелому поздовжнього профілю - за допомогою трубдіаметром не менше ніж 200 мм.

  1. Відведення води із колійних і стрілочних водоприймальних коробок треба виконуватитрубами діаметром не менше ніж 150 мм.
  2. За відсутності водостічної мережі допускається проектувати випуск води в понижені місцярельєфу, а також у водозбірні колодязі.
  3. Відведення поверхневих вод від колій, розташованих на власному полотні, треба вико-нувати кюветами, водовідвідними канавами та поперечними лотками.

У разі проектування одноколійної (у перспективі двоколійної) трамвайної лінії водовідвідні пристрої необхідно розташовувати з урахуванням розміщення земляного полотна другої колії.

6.5.13Дорожнє покриття треба застосовувати для трамвайних колій, якщо вони розташовані на:

  • суміщеному полотні;
  • відокремленому та власному полотні з піщаним баластом, якщо трамвайна колія буде розташована у межах житлової забудови, а також на поздовжньому ухилі, що не перевищує 50 %о;
  • відокремленому та власному полотні з щебеневим баластом у межах зупинних пунктів, а такожу випадках, якщо покриття необхідне за санітарно-гігієнічними вимогами;
  • території депо, ремонтних майстерень (заводів).

6.5.14Для дорожнього покриття залежно від місця розташування колії треба застосовувати:

  • плити залізобетонні з характеристиками згідно з ГОСТ 19231.0 та ГОСТ 19231.1;
  • бруківку або мозаїчне покриття;
  • асфальтобетон.

  1. Не можна застосовувати дорожнє покриття із залізобетонних плит і асфальтобетону наділянках з важкими умовами руху вагонів [7].
  2. Основу дорожнього покриття трамвайної колії, яке виконано із залізобетонних плит, бру-ківки або мозаїки треба проектувати із таких матеріалів:

  • щебеню мілких фракцій для перегонів;
  • пісного чи сухого бетону для переїздів і спецчастин.

  1. Дорожнє покриття трамвайної колії на суміщеному полотні або на переїздах відокре-мленого чи власного трамвайного полотна повинно бути розраховано на максимальне навантаження,яке припадає на вісь дорожнього транспортного засобу, визначену правилами дорожнього руху [10].
  2. У разі проектування дорожнього покриття із асфальтобетону навколо рейок треба зас-тосовувати залізобетонні, гумові або інші вкладиші.
  3. Дорожнє покриття з бетонними фігурними елементами треба передбачати на пішохіднихпереходах і посадочних майданчиках у разі, коли трамвайна колія розташована на відокремленому тавласному полотні. Таке дорожнє покриття повинно бути окантоване бортовим каменем.

6.5.20Всі шви в дорожньому покритті трамвайної колії мають бути заповнені литим асфальто-бетоном чи бітумною мастикою.

18

ДБН В.2.3-18:2007

6.6 Верхня будова колії

  1. Для трамвайних колій треба застосовувати рейки типу Т62. Для швидкісних ліній можназастосовувати залізничні рейки типу Р65. Рейки типу Р65 - згідно з ДСТУ 4344.
  2. Ширина нормальної колії повинна бути:

  • 1524 - мм на прямих ділянках та кривих радіусом більше ніж 75 м та на спецчастинах;
  • від 1524 мм до 1526 мм - для радіусів кривих менше ніж 25 м при застосуванні трамвайнихрейок;
  • 1532 мм для радіусів кривих від 20 м до 75 м - при застосуванні залізничних рейок та длярідіусів кривих від 25 м до 75 м - при застосуванні трамвайних рейок.

6.6.3Ширина вузької колії повинна бути:

  • 1000 мм - на прямих та кривих ділянках радіусом більше ніж 75 м та на спецчастинах;
  • 1006 мм - для радіусів кривих менше ніж 75 м.

  1. Перехід до збільшеної ширини колії треба виконувати на довжині перехідної кривої. Завідсутності перехідної кривої розширення колії треба проектувати на прямій ділянці, що примикає докругової кривої. Розширення колії не повинно перевищувати 1 мм на 1 м довжини колії.
  2. Трамвайна колія повинна бути безстиковою.

Довжина звареної ділянки рейок може бути обмежена наявністю вузлових пристроїв, деформаційних швів на штучних спорудах.

Зварені ділянки рейок треба розділяти температурними компенсаторами або зрівняльними рейками, які розташовують в місцях з пониженою швидкістю руху (зупинки, перед кривими та спецчастинами тощо).

Границі зварених ділянок рейок, що укладають на мостах, шляхопроводах і естакадах, необхідно призначати з урахуванням розташування деформаційних швів.

6.6.6Рейки колії з дорожнім покриттям треба скріпити поперечними колійними тягами, якінеобхідно встановлювати на відстані:

  • 2,5 м - на прямих і кривих ділянках радіусом більше ніж 200 м;
  • 2,2 м - на кривих ділянках радіусом від 75 м до 200 м;
  • 1,55 м - на кривих ділянках радіусом менше ніж 75 м.

Колійні тяги на відкритих коліях треба встановлювати на кривих ділянках колії з радіусом до 200 м.

Можна змінювати відстань між тягами, якщо колія покрита збірними залізобетонними плитами. Ця відстань повинна бути кратна розміру плит.

Колійні тяги не встановлюють на коліях із залізобетонними або дерев'яними шпалами з пружними або клемно-болтовими скріпленнями.

  1. Колійні тяги треба встановлювати так, щоб вони не перешкоджали роботі підбивочно-виправних машин та механізмів, зашивці та розшивці колії й розташовувались у зазорах між плитами покриття колії.
  2. Протиугони треба проектувати на коліях без дорожнього покриття з костильним або шурупним скріпленням, якщо колії розташовані на:

  • спусках з ухилом більше ніж 2 0 %о та завдовжки більше ніж 200 м;
  • підходах до мостів і шляхопроводів незалежно від поздовжнього профілю і плану колії;
  • інших ділянках, де можливий угон рейок.Кількість протиугонів треба визначати розрахунком.

Примітка. Протиугони не встановлюють на коліях, що мають пружинне або клемно-болтове скріплення.

6.6.9Для трамвайної колії, яка розташована на власному або відокремленому полотні збокувід проїзної частини при висоті насипу більше ніж 2 м, треба установлювати охоронну рейку абоохоронний кутник на кривих ділянках колії, яка розташована на спуску з ухилом більше ніж 50 %о і маєрадіус кривизни менше ніж 200 м.

Охоронну рейку або охоронний кутник треба розташовувати зі зовнішньої сторони колії на відстані 220 мм відносно головки рейки паралельно з нею. Вони повинні виходити за межі насипу заввишки більше ніж 2 м на відстань не менше ніж 15 м.

Для охоронних рейок треба застосовувати такі ж самі рейки, що і для колії або рейки типу Р43, або охоронний кутник з розмірами 160ммх100ммх12 мм.

Стики охоронних рейок або охоронних кутників треба закріпити накладками або зварити.

19

ДБНВ.2.3-18:2007

6.6.10На коліях, що не мають дорожнього покриття, збірні стики треба встановлювати згідно зрозрахунками на відстанях не більше:

  • від 75 м до 100 м, якщо колія не засипана баластом;
  • від 200 м до 250 м, якщо колія засипана баластом та наявні температурні компенсатори.

6.6.11Збірні рейкові стики повинні бути з'єднанні накладками та закріплені болтами з пружинними шайбами. Залежно від типу застосованих рейок елементи їх скріплення повинні відповідативимогам таких нормативних документів:

  • накладки - ГОСТ 4133, ГОСТ 8193, ДСТУ 3612, ГОСТ 19128;
  • болти - ГОСТ 799, ГОСТ 11530;- гайки - ГОСТ 11532;
  • шайби пружні - ГОСТ 19115.

  1. Електричний опір рейкового етика не повинен перевишувати опору рейки завдовжки 2,5 м.Для підвищення електропровідності збірних рейкових стиків треба приварювати електроз'єднувачі,які відповідають вимогам ГОСТ 9.602.
  2. Електроз'єднувачі стиків та ті, що з'єднують кабелі живлення з рейками, виготовляють ізбудь-якого дроту (пластини), що має площу перерізу, еквівалентну площі 70 мм2 з'єднання із міді.Площа поверхні контакту в місці приварювання повина бути не менше ніж 500 мм2.
  3. Електричні міжрейкові та міжколійні з'єднання виготовляють із будь-якого дроту (плас-тини), що має площу перерізу, еквівалентну площі 35 мм2 з'єднання з міді. Площа поверхні контактув місці приварювання повинна бути не менше ніж 250 мм2. Ці з'єднання треба встановлювати в такихмісцях:

  • між обома рейками колії на відстані 150 м;
  • між коліями та рейками кожної колії на відстані 300 м;

-з обох боків збірних стрілок, хрестовин та перехрещень, а також в місцях підключення мінусовихкабелів.

У місцях під'єднаний мінусових кабелів треба встановити здвоєні міжрейкові та між колійні- з'єднання.

Приєднання кабельного наконечника до шийки рейки треба виконувати болтовим з'єднанням або зварюванням.

6.6.15Для вузької та широкої колії треба застосовувати залізобетонні або дерев'яні шпали. Шпалиповинні відповідати вимогам таких нормативних документів: