7 БЕТОННІ РОБОТИ

7.1 Укладання бетонної суміші

7.1.1 Склад бетонної суміші, її приготування, правила приймання, види контролю і транспортування повинні відповідати вимогам ДСТУ Б В.2.7.

Вимоги до матеріалів бетону і розчину наведені у додатку Д.

Технологічний метод підбору складу бетону наведено у додатку Е.

Бетонну суміш готують у змішувачах примусової дії; дозволяється готувати бетонні суміші з маркою за легкоукладальністю Р2 і більше (рухомість не менше ніж ) у гравітаційних змішу-вачах (вільного падіння).

Цементно-піщані розчини готують у змішувачах розчинів. Дозволяється готувати цементно-піщані розчини у бетонозмішувачах примусової дії.

Підбір складу цементно-піщаного розчину методом пробного замісу наведений у додатку Ж.

7.1.2 Розчини добавок подають у змішувач одночасно з водою замішування. Концентровані розчини добавок готують завчасно. Комплексні добавки змішують безпосередньо перед заливанням у бетонозмішувач або дозують окремо.

Технологічні регламенти щодо бетону і розчину наведено у додатку И.

7.1.3 Тривалість перемішування під час приготування бетонних сумішей з повітровтягувальними добавками визначається технологічним регламентом. При цьому систематично контролюють вміст повітря в бетонній суміші.

7.1.4 Бетонну суміш укладають згідно з ПВР.

Вимоги до бетонування збірних конструкцій наведено у додатку К.

Бетонну суміш укладають у формувальну оснастку або опалубку горизонтальними шарами однакової товщини без розривів із послідовним напрямком укладання в один бік у всіх шарах. За значних площ поперечного перерізу бетонованої конструкції дозволяється укладати й ущільнювати бетонну суміш похилими шарами, створюючи горизонтальну ділянку, що випереджає на - у кожному шарі. Кут нахилу щодо горизонтальної поверхні укладеного шару бетонної суміші перед її ущільненням не повинен перевищувати 30°.

7.1.5 При інтенсивності бетонування не менше ніж /год, а також у незручних умовах і в місцях, не доступних для інших засобів механізації, бетонну суміш можна подавати бетононасосами або повітронагнітальними пристосуваннями в конструкції всіх видів. У формувальну оснастку суміш укладають, як правило, бетоноукладачами із спеціальними пристроями для видавання та розподілення суміші (живильниками, насадками, вібропротяжними пристроями, поворотними лійками, вібролотками, плужковими розрівнювачами тощо) та без застосування ручної праці.

7.1.6 До початку ущільнення кожного шару бетонну суміш рівномірно розподіляють по всій площі поперечного перерізу конструкції, що бетонується. Висота окремих виступів над загальним рівнем поверхні бетонної суміші перед ущільненням не повинна перевищувати . Використання вібраторів для перерозподілу і розрівнювання поданого в опалубку шару, що укладається, не дозволяється. Бетонну суміш в укладеному шарі ущільнюють тільки після закінчення розподілу та розрівнювання площі, що бетонується.

Під час ущільнення бетонної суміші не дозволяється обпирання вібраторів на арматуру і зак-ладні вироби, тяжі й інші елементи кріплення опалубки. Вібратори занурюють у вертикальному положенні на всю глибину шару суміші, що укладається, проходячи у нижній шар (за його наявності) на (5-10) см. Зони вібрації сумішей від кожного занурення вібраторів звичайно перекривають одна одну на 1/5. Крок переставляння глибинних вібраторів має бути не більше полуторного радіуса їх дії.

Ущільнення суміші поверхневими вібраторами проводять безперервними смугами, не допускаючи необроблених ділянок, площадка поверхневого вібратора повинна перекривати на попередньо оброблену ділянку.

7.1.7 Укладання в конструкцію бетонної суміші, в якій почався процес тужавлення, слід при пинити.

7.1.8 Укладання бетонної суміші в одну монолітну конструкцію проводять безперервно. У балочних конструкціях треба передбачати укладання бетонної суміші в межах робочих швів, указані в проекті. Час вимушеної перерви не повинен перевищувати часу початку тужавлення цементу. Якщо перерва в бетонуванні перевищила час початку тужавлення цементу в укладеному шарі (бетон втратив здатність до тиксотропного розведення при віброущільненні), влаштовують робочий шов. У цьому випадку бетон в укладеному шарі має бути витриманий до набуття міцності не менше наведеної в таблиці 2 СНиП 3.03.01 (залежно від способу очищення цементної плівки). Строк поновлення укладання бетону після перерви визначається лабораторією.

Бетонування консольних конструкцій необхідно вести від кінця до кореня консолі.

Положення робочих швів визначається згідно з ПВР та погоджується з проектною організацією розробником проекту конструкцій.

За відсутності спеціальної вказівки в проекті товщина шару бетону, укладеного після влаштування робочого шва, повинна бути не менше ніж . Робочі шви не можна розташовувати на ділянках змінного горизонту води і на ділянках, які омиваються агресивною водою.

7.1.9 Бетонну суміш у кожному укладеному шарі або на кожній позиції перестановки наконечника вібратора ущільнюють до припинення осідання та виділення на поверхні бульбашок повітря або заглиблення крупного заповнювача, або появи на поверхні та біля бортів блиску розчину.

7.1.10 Віброрейки, вібробруси або віброплощадки можуть використовуватися для ущільнення тільки бетонних конструкцій; товщина кожного шару бетонної суміші, що укладається і ущільнюється, не повинна перевищувати .

Під час бетонування залізобетонних конструкцій поверхнева вібрація може бути застосована для ущільнення верхнього шару бетону та обробки поверхні.

7.1.11 Укладання суміші при формуванні виробів на відкритих полігонах проводять із захисту її та свіжосформованих виробів від шкідливих атмосферних впливів шляхом використання спеціальних укриттів, навісів або покриттів. Укладений свіжий бетон захищають від випаровування води та потрапляння атмосферних опадів.

Відкриті поверхні бетону захищають протягом часу, що забезпечує набуття бетоном міцності не менше ніж 70 % від проектної.

Контроль якості бетону наведено у додатку Л.

7.1.12 У процесі укладання бетонної суміші постійно слідкують за станом форм, опалубки підтримуючих риштувань. При виявленні деформацій або зміщенні окремих елементів опалубки риштувань або кріплень вживають заходів щодо їх усунення, а, за потреби, припиняють роботи на цій ділянці.

7.1.13 Технічні вимоги щодо проведення бетонних робіт, а також об'єкти та види контролю наведені у таблиці 5.

Таблиця 5

Технічні вимоги

Об'єкт та обсяг контролю

Вид контролю

1 На місці приготування й укладання рухомість бетонної суміші (Р, см) не повинна відрізнятися від заданої більше ніж на ± 15 %, а жорсткість (Ж) більш ніж на ± 20 с

Бетонна суміш не менше двох разів за зміну, а при нестійкій погоді, нестабільній вологості і коливаннях зернового складу заповнювачів через кожні 2 год

Перевірка згідно з ДСТУ Б В.2.7-114 з реєстрацією у журналі

2 Температура складових і бетонної суміші не повинні відрізнятися від розрахункової більше ніж на ± 2 °С (води і заповнювачів під час завантаження у змішувач, бетонної (розчинної) суміші - на виході із змішувача, бетонної (розчинної) суміші - на місці укладання)

Тільки бетонної суміші через кожні 4 год взимку, два рази за зміну при позитивних температурах повітря

Вимірювальний з реєстрацією (термометром)

3 Товщина шару бетонної суміші, що укладається, не повинна перевищувати:

- при ущільненні на віброплощадках вібропіддонами або гнучкими вібросистемами - ;

- те саме, при бетонуванні конструкцій складної конфігурації і армованих густо - ;

- при ущільненні важкими підвісними розташованими вертикально вібраторами - від до довжини робочої частини вібратора;

Бетонна суміш. Постійний у процесі укладання бетону

Вимірювальний (лінійкою), візуальний

Закінчення таблиці 5

Технічні вимоги

Об'єкт та обсяг контролю

Вид контролю

- при ущільненні важкими підвісними вібраторами, розташованими під кутом до 35° до вертикалі, -вертикальної проекції довжини робочої частини вібратора;

- при ущільненні ручними глибинними вібраторами -1,25 довжини вібронаконечника і суміші;

- у неармованих конструкціях та з одиночною арматурою при ущільненні поверхневими вібраторами або вібробрусами - ;

- у конструкціях із подвійною арматурою -

4 При поділі конструкції на блоки бетонування належить приймати:

- площу кожного блока - не менше ніж ;

- висоту блока - не менше ніж ;

- розташування робочих швів блоків - у перев'язку

Кожна конструкція

Вимірювальний (рулеткою) з реєстрацією

5 Висота вільного скидання бетонної суміші повинна бути не більше ніж:

- при бетонуванні армованих конструкцій - ;

- при виготовленні збірних залізобетонних конструкцій - ;

- при бетонуванні неармованих конструкцій за умови забезпечення однорідності бетону і збереження опалубки -

Бетонна суміш. Постійний

Те саме

7.2 Бетонування монолітних конструкцій

7.2.1 Бетонну суміш укладають у збірно-монолітні опори пошарово у кожному змонтованому ярусі контурних блоків із ретельною вібрацією суміші по всій площі, особливо біля вертикальних швів та укосів блоків.

Робочі шви між окремими ярусами розміщують на - нижче верху змонтованого ярусу контурних блоків, але не більше половини висоти контурного блока.

На період бетонування блоки надійно закріплюють між собою жорсткими в'язями; незаповнені шви законопачують.

7.2.2 У порожнини оболонок, розташованих у зоні впливу знакозмінних температур, укладають бетонні суміші, до складу яких уведені комплексні добавки з повітровтягувальними або газоутворювальними компонентами. Марка з легкоукладальності бетонної суміші на місці укладання має бути Р1 (осадка конуса в межах від до ).

До початку укладання бетонної суміші в порожнину оболонки поверхня бетону, укладеного підводним способом, має бути очищена від шламу і крихкого бетону.

7.2.3 Дозволено укладати бетонну суміш на очищені від снігу і льоду мерзлі ґрунти, основи або на раніше укладений заморожений бетон при наступному витримуванні бетону методом термосу або з обігріванням, якщо за теплотехнічним розрахунком у зоні контакту з основою в період твердіння бетону (до набуття бетоном потрібної міцності) буде забезпечена в ньому плюсова температура (не нижче 5 °С).

7.2.4 Опалубку й арматуру масивних конструкцій до початку бетонування очищають стисненим (у тому числі гарячим) повітрям від снігу і льоду. Очищати і нагрівати арматуру парою або гарячою водою заборонено.

Усі відкриті поверхні відформованого свіжого бетону після закінчення бетонування і під час перерв у бетонуванні мають бути ретельно укриті й утеплені.

7.2.5 Ядро збірно-монолітної опори у період укладання і твердіння бетонної суміші при мінусових температурах зовнішнього повітря бетонують із дотриманням таких вимог:

а) за температури до мінус 15 °С змонтовані блоки покривають утепленим щитом, що знімається з люком для подачі бетонної суміші; внутрішні поверхні блоків відігрівають гарячим повітрям ззовні контурні блоки дозволяється не утеплювати;

б) за температури мінус 15 °С і нижче ядро опори бетонують у тепляку, усередині якого підтримується плюсова температура (до набуття бетоном міцності не нижче 70 % від проектної).

7.2.6 При навісному бетонуванні прогонових будівель бетонування кожної секції виконують без перерви і без робочих швів. Наступну секцію дозволяється бетонувати після набуття раніше укладеним бетоном міцності на стиск, яка визначена проектною документацією.

7.2.7 Навісне бетонування необхідно виконувати згідно з регламентом, погодженим з проектною організацією-розробником проекту конструкцій.

7.2.8 Технічні вимоги щодо бетонування монолітних конструкцій, а також види контролю наведені у таблиці 6.

Таблиця 6

Технічні вимоги

Контроль

Вид контролю

1 Допустима міцність бетону:

- тампонажного шару до початку відкачування води з котловану - не менше ніж 2,5 МПа;

- укладеного на момент затоплення водою - не менше ніж 2,5 МПа;

- укладеного в оболонку підводним способом перед очищенням від шламу і крихкого бетону - не менше ніж 2,5 МПа

Перед відкачуванням води

До початку затоплення

До початку очищення

Згідно з ГОСТ 10180

Те саме

»

2 Допустима температура відігрітого ґрунту основи, старого бетону й арматури під час укладання бетонної суміші без протиморозних добавок - не нижче ніж 5 °С

До початку бетонування

Вимірювальний (термометром) з реєстрацією

3 Допустима різниця температур в укладених шарах бетону при витримуванні бетону при мінусовій температурі повітря:

- у термосі або при введенні протиморозних добавок -не більше ніж 10 °С;

- з обігріванням - не більше ніж 20 °С

Через кожні 4 год

Те саме

4 Допустима температура:

- бетонної суміші, що укладається в ядро збірно-монолітної опори, при мінусовій температурі повітря - не нижче ніж 15°С;

- внутрішніх поверхонь блоків перед укладанням бетонної суміші в ядро збірно-монолітної опори при мінусовій температурі повітря - не нижче 5 °С

Те саме

До початку укладання бетону

»