10.8.32 Твердіння бетону здійснюється з використанням екзотермічного тепла. У момент укладання температура бетонної суміші має бути у межах від 8 °С до 15 °С, максимальне саморозігрівання бетону до 50°С - 60°С настає за 1,5-2 доби. За 3 доби міцність бетону складає 65% - 70% від його міцності у віці 28 діб, коли дозволяється натягання арматури.

10.8.33 Для запобігання появі небезпечних температурних та усадкових тріщин під час остигання секції прогонової будівлі з монолітного бетону температура поверхні бетону не повинна перевищувати найбільш низьку температуру повітря більше ніж на 5 °С. Волого- і теплозахисні покриття з поверхні плити знімають не раніше ніж через два тижні після укладання бетону.

10.8.34 Довжина секцій бетонування установлюється в робочих кресленнях конструкції. Стики бетонування в проектному положенні прогонової будівлі повинні знаходитись у зоні мінімальних моментів.

10.9 Поздовжнє насування і поперечне перекочування прогонових будівель

10.9.1 Пересувати та перекочувати прогонові будівлі слід під безпосереднім контролем з боку головного інженера або начальника дільниці. До цих робіт треба допускати працівників, які пройшли навчання з виконання відповідних видів робіт та правил безпеки праці і мають посвідчення на право виконання робіт.

10.9.2 Прогонові будівлі насувають (перекочують) штовхаючими пристроями, що забезпечують плавне переміщення без посмикування і перекошування, з швидкістю, що дозволяє своєчасно встановлювати прокладки з антифрикційного матеріалу. У процесі пересування нерозрізних прогонових конструкцій відповідно до вказівок ПВР контролюють фактичні реакції опор і деформації в конструкції.

На прогоновій конструкції, яку насувають, не повинно бути пристосувань і матеріалів, не передбачених ПВР.

10.9.3 Прогонові конструкції, розміщені на поздовжньому ухилі або вертикальній кривій, пересувають за умови, аби ухил площини ковзання на кожній опорі відповідав схилу площини низу прогонової будівлі на цій опорі.

У ПВР передбачають необхідні гальмівні та стопорні пристрої.

10.9.4 Проектне положення прогонової будівлі у плані в процесі її пересування має бути забезпечене спеціальними напрямними пристроями.

10.9.5 Для контролю за поперечним перекочуванням накочувальні колії розмічають незмивною фарбою через 0,001 відстані між коліями.

10.9.6 У процесі насування і перекочування прогонових будівель переміщення верху опор мосту контролюють засобами, які гарантують автоматичне відключення штовхаючих пристроїв.

На час насування (перекочування) прогонової будівлі установлюють радіотелефонний зв'язок командного пункту з усіма учасниками робіт.

10.9.7 Конструкція стапеля для виготовлення секцій прогонової будівлі на підходах має бути регульованою у відмітках і гарантувати від небажаного просідання від маси виготовлюваної секції і монтажного устаткування.

10.9.8 Розміри пристроїв ковзання мають забезпечувати установку в одному поздовжньому створі з ними домкратів для розвантаження і ремонту пристроїв ковзання.

10.9.9 Конструкцію, яку пересувають, з незаін'єктованими каналами або з міцністю ін'єкційного розчину менше ніж 20 МПа додатково розраховують як конструкцію з напруженою арматурою що не має зчеплення з бетоном.

10.9.10 Насувають (перекочують) прогонові конструкції, як правило, у світлий час доби і циклами, кінцевою метою яких має бути обпирання прогонової конструкції на чергову капітальну або допоміжну (тимчасову) опору.

10.9.11 У разі виявлення на будь-якій ділянці системи, що насувають, деформацій прогонової будівлі, допоміжних облаштувань або незадовільної роботи засобів переміщення роботи негайно зупиняють для вжиття необхідних заходів. Виправляти будь-які несправності під час руху прогонової будівлі заборонено.

10.9.12 Технічні вимоги щодо поздовжнього насування і поперечного перекочування залізобетонних прогонових конструкцій та їх контроль наведені у таблиці 21.

Таблиця 21

Технічні вимоги

Об'єкт контролю

Вид контролю

1 Допустимі відхилення осі прогонової конструкції, що пересувається, від проектної не повинні перевищувати

Кожна прогонова будівля

Вимірювальний (візування теодолітом, лінійкою)

2 Допустиме випередження одного кінця стосовно іншого при поперечному перекочуванні не повинно бути більше ніж 0,001 довжини прогону

Те саме

Те саме

Закінчення таблиці 21

Технічні вимоги

Об'єкт контролю

Вид контролю

3 Допуски щодо установлення антифрикційних прокладок в пристроях ковзання не більше ніж:

- зазор між суміжними прокладками по довжині - ;

- різниця товщини прокладок - ;

- зсування щодо осі пересувного пристрою -

Кожна прокладка

Вимірювальний (лінійкою)

4 Допустима різниця у відмітках пересувних пристроїв однієї опори:

- при підніманні прогонової конструкції для заміни прокладок - не більше ніж ;

- у відмітках пересувних пристроїв на одній опорі -не більше ніж ;

- відхилення від проектної відмітки у межах ±

Всі опори

Те саме

Вимірювальний (візування теодолітом)

Те саме

10.10 Перевезення і встановлення прогонових будівель на плаву

10.10.1 Під час перевезення і встановлення прогонових будівель на плаву має бути забезпечено:

а) відповідність з ПВР робіт на перевезення, погодженого у встановленому порядку з відомствами річкового флоту;

б) дотримання зазору між оголовками надбудови плавучої системи і низом прогонової конст- рукції, що допускає безперешкодну установку плавучої системи з урахуванням її коливань від вітру, хвиль;

в) достатній обсяг баласту, що скидається, з урахуванням компенсації втрат водотоннажності плавучої опори при її підніманні внаслідок пружної деформації прогонової конструкції, наванта- жувальних пристроїв і самої плавучої опори;

г) обладнання якірних тросів пристосуваннями для швидкого закріплення безпосередньо за плавучу опору при збільшенні вітрового навантаження;

д) попереднє навчання і тренування виконавців робіт у складних гідрометеорологічних або місцевих умовах.

10.10.2 На період перевезення або пересування прогонових будівель на плаву необхідно установити радіотелефонний зв'язок командного пункту з буксирами, плашкоутами, опорами і з найближчим пунктом гідрометеорологічної служби для отримання регулярних прогнозів про швидкість і напрям вітру, опади і коливання горизонту води.

На прогоновій конструкції установлюють прилади для вимірювання швидкості вітру.

Плавуча система має бути обладнана рятувальними засобами.

10.10.3 Технічні вимоги щодо перевезення і установлення прогонових будівель на плаву та їх контроль наведено у таблиці 22.

Таблиця 22

Технічні вимоги

Об'єкт контролю

Вид контролю

1 3акріплення плавучих опор за якорі для фіксації плавучих систем у плані з відхиленнями від проектного положення не повинно бути більше ніж:

- під час занурення або опускання прогонової конструкції на опорні частини - ;

- при виведенні від завантажуючих пірсів і введенні плавучих опор у прогін моста -

Кожна плавуча система

Те саме

Вимірювальний (лінійкою)

Те саме

2 Виконання баластування і зняття баластування плавучих опор з урахуванням перевищення допустимих деформацій, крену і диференту при підтримці рівня води у понтонах або відсіках барж із відхиленнями від проектного положення не повинно бути більше ±

Кожна операція

Вимірювальний (мірною рейкою)

Закінчення таблиці 22

Технічні вимоги

Об'єкт контролю

Вид контролю

3 Контрольне тралення шляхів руху плавучих опор на глибину, що перевищує на максимальне осідання плавучої опори, рахуючи від можливого найбільш низького горизонту вод, - за проектом

Кожна траса

Вимірювальний (лінійкою, рейкою)

4 Переміщення прогонових конструкцій водою і пересування конструкцій із застосуванням плавучої опори дозволяється починати:

- під час швидкості вітру не більше ніж 5 м/с*

- при коливанні рівня води до на добу

Швидкість вітру - разовий до початку робіт

Щогодини під час переміщення

Вимірювальний (анемометром або іншим приладом, що визначає швидкість вітру)

Вимірювальний (рейкою)

5 Переміщення плавучої системи дозволяється робити із швидкістю до 10 км/год

Швидкість переміщення - постійний контроль під час переміщення

Вимірювальний (приладом, що визначає швидкість переміщення)

6 Зазор між верхом опорних частин і низом прогонової будівлі під час введення і виведення її у прогін не менше ніж

Зазор - під час введення і виведення

Вимірювальний (лінійкою)

* При раптовому посиленні швидкості вітру більше 10 м/с плавучу систему слід розкріпити нерухомо на якорях, а навантаження з тягових пристроїв (буксирів або лебідок) зняти.

10.11 Антикорозійний захист поверхні бетонних опор і залізобетонних прогонових будівель

10.11.1 Захист поверхні бетону з метою попередження появи лущення бетону, зниження водонепроникності, морозо-, корозійної стійкості слід здійснювати:

  • фарбуванням полімерними фарбами (для фарбування металоконструкцій);
  • гідрофобізацією рідинами:

- етилгідросилоксановою рідиною 136-41 згідно з ГОСТ 10834;

  • фенілсиліконатом натрію 134-342 згідно з НД;
  • гідрофобізацією методом розпилення гідрофобізуючого складу від 5 % до 10 % розчину в основі емульсії ГКЖ-94;
  • нанесенням плівкових матеріалів або рідких складів на основі цементу.

10.11.2 Бетонні поверхні, що підлягають гідрофобізації, очищають від бруду, масляних плям мастики, потім знепилюють стисненим повітрям.

10.11.3 Обробку поверхонь здійснюють за температури повітря не нижче ніж +10 °С.

10.11.4 Як матеріали для захисту бетонних поверхонь рекомендуються перхлорвінілові емалі типу ХВ-16, ХВ-124, ХВ-785, ХВ-1120 тощо, хлорсульфірований поліетилен ХП 799, ХП 5212, ХП-7120 тощо. Емалі наносять на підготовлені поверхні по ґрунтовці лаками ХВ-784, ХП-734.

10.11.5 Якщо захист бетонних конструкцій здійснюють двошаровим покриттям хімічно стійким лакофарбовим матеріалом типу рідкого пластику ХС-1169 марки "Пенталак", до початку нанесення цього покриття поверхні балок очищають піскоструминною обробкою, після чого ці поверхні знепилюють стисненим повітрям.

11 МОНТАЖ СТАЛЕВИХ І СТАЛЕБЕТОННИХ КОНСТРУКЦІЙ

11.1 Загальні вимоги

11.1.1 Монтаж сталевих і сталебетонних конструкцій виконують з дотриманням вимог ДБН А.3.1-5, СНиП 3.03.01 та цих Норм.

Вимоги розділу поширюються на виконання робіт з монтажу сталевих і сталебетонних конструкцій мостів з монтажними з'єднаннями: зварними, фрикційними, болтовими та комбінованими, які поєднують в одному перерізі зварні та фрикційні.

Монтаж сталевих конструкцій висячих, вантових і підйомно-розвідних мостів виконують за проектом споруди і ПВР.

11.1.2 Усі елементи до їх подачі у конструкцію обстежують. Стан елементів фіксують актом. Металоконструкції, що мають пошкодження або деформації понад допустимі за нормативним документом, технічними умовами або вимогами проекту на їх виготовлення, оглядає комісія із складання акта. У комісію мають входити представники будівельної і проектної організацій, замовника заводу-виробника. На вимогу замовника до складу комісії можуть бути включені представники науково-дослідної організації.

Комісія зобов'язана виявити причини виникнення дефектів, прийняти рішення щодо способів виправлення (або заміни конструкцій новими) з визначенням організації, що має усувати дефекти. Акт огляду надають організації-розробнику технічної документації на погодження.

Дефекти зварних з'єднань, що не були виявлені на заводі, усуває завод-виготовлювач конструкцій.

Елементи, в яких виявлені тріщини в основному металі або в металі зварних швів, що переходять на основний метал, або розшарування по крайках, замінюють.

11.1.3 Зварні монтажні з'єднання виконують за технологією, зазначеною в ПВР.

11.1.4 Деформовані елементи (або їх окремі ділянки), які не мають надривів, тріщин та гострих зламів, виправляють термічним або термомеханічним способами. Виправлення здійснюють з відповідними відомчими нормативними документами. Усі деформовані елементи виправляють до їх монтажу.

11.1.5 Під час розвантаження та складування елементи сталевих конструкцій укладають із забезпеченням стійкості на дерев'яні підкладки завтовшки не менше ніж , відстань між якими повинна виключати утворення залишкових деформацій. Під час складування у кілька ярусів прокладки укладають по одній вертикалі з нижніми. Висота штабеля не повинна перевищувати 1,5м. Фасонки, накладки та інші дрібні сталеві деталі зберігають на стелажах під дахом. Високоміцні болти зберігають у приміщенні. Конструкції складують у такій послідовності: за замовленнями; за марками; за черговістю монтажу. Маркування за потреби дублюють незмивною фарбою. Перевантажують та подають конструкції до монтажу механізованим способом, який унеможливлює удари та утворення деформацій на поверхні металу. Заборонено вивантажувати елементи шляхом скидання та пересування їх волочінням. Заборонено приварювати монтажні засоби до основних конструкцій.