Таблиця 27

Найменування спеціального способу

Галузь застосування

1

2

Штучне заморожування ґрунтів

У нестійких водонасичених нескельних ґрунтах.

У скельних водоносних ґрунтах при очікуванні

припливу води більше 50 м3/год

Штучне пониження рівня ґрунтових вод (свердловин-ним способом із застосуванням глибинних насосів)

У нестійких водонасичених ґрунтах з коефіцієнтом фільтрації не менше 0,5 м/доб в цілях осушення виробки.

У стійких скельних водоносних тріщинуватих ґрунтах при гідростатичному напорі більше 0,2 МПа (2 атн) в цілях зниження напору і зменшення припливу води у виробку

ДБН В.2.3-7-2003 С.197

Закінчення таблиці 27

1

2

Тампонаж грунту (цементація, бітумізація, глинизація)

У скельних тріщинуватих ґрунтах при наявності відкритих тріщин і при коефіцієнті фільтрації не менше 0,01 м/доб, а також в гравійно-галечникових і піщаних ґрунтах при коефіцієнті фільтрації не менше 20 м/доб

Занурення кріплення в тиксотропній оболонці

У нестійких водонасичених нескельних ґрунтах без великих включень при припливі води, що очікується, в забій більше 50 м3/год і при неефективності інших способів: закріплення ґрунтів, водопониження або заморожування

Хімічне закріплення грунтів (силікатизація, смолізація)

У піщаних водонасичених ґрунтах, що мають коефіцієнт фільтрації від 2 до 50 м/доб і в тих, що просідають - від 0,2 до 2 м/доб

17.47 Виконання робіт при спорудженні стволів способом зануреного кріплення або спеціальними способами слід здійснювати згідно з правилами виконання і прийняття робіт, установленими даним розділом, а також СНіП 3.02.01.

17.48 До початку спорудження ствола залежно від прийнятого способу проходки слід виконувати такі роботи: улаштування коміра, спорудження ділянки ствола для монтажу прохідницького обладнання (підвісного помосту, пристроїв для монтажу оправи і навантаження ґрунту) і монтаж цього обладнання, монтаж зануреного кріплення.

Спорудження коміра і верхньої частини ствола слід здійснювати у відкритому котловані. Котлован слід розроблювати за допомогою грейфера і пневматичних інструментів. Спорудження збірної і монолітної залізобетонної оправи на всю висоту коміра слід проводити з використанням рухомого кранового обладнання.

Надшахтний копер при збірній оправі стволів слід споруджувати із тюбінгових кілець. При монолітній оправі дозволяється споруджувати копер із металевого прокату з обшивкою.

17.49 При проходці стволів звичайним способом слід використовувати надшахтний комплекс обладнання (підйомну машину, бункерну естакаду та ін.), що призначений для проходки тунелів.

С.198 ДБН В.2.3-7-2003

17.50 Ґрунти в забої слід розробляти пневматичним інструментом (пневматичними або відбійними молотками) при коефіцієнті міцності ґрунти до 1,5, а ґрунти з коефіцієнтом міцності вище 1,5 - буропідривним способом. Прибирання ґрунту слід робити грейферними навантажувачами.

17.51 Глибина заходки при збірній оправі стволів не повинна перевищувати ширину кільця оправи більш як на 10-.

17.52 Тимчасове кріплення при проходці стволів з монолітною оправою слід виконувати: у нестійких нескельних ґрунтах - із металевих кілець, встановлених на відстані не більше як одне від одного із затяжкою бокової поверхні дошками; у скельних вивітрілих ґрунтах - анкерне в сполученні з металевою сіткою, а в слабовивітрілих скельних ґрунтах - анкерне або набризк-бетонне.

17.53 Усі елементи дерев'яного тимчасового кріплення ствола повинні видалятися в міру спорудження оправи. Випадки залишення дерев'яного кріплення за оправою повинні обґрунтовуватися ПВР.

17.54 При виконанні буропідривних робіт і спорудженні оправи стволів, крім вимог даного розділу, слід також дотримуватися СНіП 3.02.03.

17.55 При спорудженні стволів з монолітною бетонною оправою і при відсутності наземних будівель і споруд у зоні можливої деформації ґрунтів проходка може проводитися ділянками розрахункової довжини, які закріплені тимчасовим кріпленням.

Довжина ділянок установлюється ПВР з урахуванням геологічних умов та способів проходки.

17.56 Виконання робіт з штучного зниження рівня ґрунтових вод заморожування та тампонажу ґрунтів повинно здійснюватися по суміщеному графіку виконання робіт проходки ствола.

17.57 Виключення системи заморожування слід виконувати після проходки в зведення оправи на ділянці замороженого ґрунту, а виключення системи водознижування - після улаштування гідроізоляції на ділянці водознижування.

17.58 Відкачування води із водознижувальних свердловин при спорудженні ствола повинно виконуватися безперервно.

ДБН В.2.3-7-2003 С.199

17.59 При спорудженні стволів з опускним кріпленням (без тиксотропної оболонки) і звичайним способом у водоносних ґрунтах водовідлив слід виконувати із випереджального забою (зумпфа).

17.60 Перевірка положення зануреного кріплення у плані і по висоті повинна виконуватися після кожної посадки кріплення, але не рідше ніж через кожний метр в міру його опускання. При відхиленні кріплення від вертикального положення подальше опускання можливе лише після ліквідації відхилення.

17.61 Після пересічення нестійких ґрунтів ніж опускного кріплення повинен бути заглиблений у водоупор по всьому периметру на глибину не менш як .

17.62 По закінченню проходки частини ствола з опускним кріпленням слід перевірити наявність пустот на межі контакту водонасичених ґрунтів із стійкими ґрунтами, що розташовані нижче.

При виявленні пустот вони повинні бути заповнені шляхом нагнітання цементно-пісчаного розчину. У водоносних пісках (пливунах) нагнітання розчину за оправу не виконується.

При наступній проходці ствола на дільницях стійких ґрунтів, що розташовані нижче, після монтажу перших п'яти кілець слід виконувати тампонаж будівельного зазору цементно-пісчаним розчином за кожне кільце, а розробку забою вести на глибину, достатню для встановлення не більше одного кільця. Порядок нагнітання за оправу нижче цієї зони встановлюється ПВР.

17.63 Тампонаж закріпленого простору, заповненого тиксотропним розчином, може здійснюватися шляхом заміни глинистого розчину цементно-піщаним або шляхом залишення глинистого розчину за кріпленням з метою гідроізоляції оправи, що встановлюється проектом.

17.64 Монтаж збірної оправи повинен виконуватися з використанням ущільнювальних матеріалів і наступним нагнітанням цементно-піщаного розчину за оправу.

17.65 Нагнітання розчину за оправу стволів, що споруджуються в штучно заморожених ґрунтах, слід виконувати згідно з 17.175 і 17.181.

С.200 ДБН В.2.3-7-2003

17.66 Чеканка швів повинна виконуватися при звичайному способі спорудження ствола вслід за складанням кілець оправи, а при способі опускного кріплення - після закінчення проходки ствола.

17.67 Армування ствола (встановлення розстрілів, направляючих для клітьового підйому, трубопроводів, кабелів, сходів та ін.) слід виконувати у процесі проходки ствола.

Для дерев'яних елементів армування ствола слід застосовувати деревину, яку треба піддати глибокому просочуванню антипіренами, що забезпечить її відповідність до вимог, які ставляться до важко-горючих матеріалів.

На ділянці проходки з опускним кріпленням армування ствола, а також монтаж надшахтного тюбінгового копра слід виконувати тільки після закінчення проходки ділянки ствола, яка споруджується способом опускного кріплення.

17.68 Для провітрювання забою ствола, який споруджується звичайним способом, повинні використовуватися вентиляційні трубопроводи, що встановлюються при армуванні ствола.

17.69 Стволи, які не призначені для використання при будівництві тунелів, можуть споруджуватися після проходки тунелів. При цьому дозволяється виконувати спуск ґрунту та води із забою ствола у підземні виробки через попередньо пробурені свердловини або фурнелі.

17.70 Проходка похилих ескалаторних тунелів повинна виконуватися способом суцільного забою, згідно з 17.76. До початку проходки слід збудувати тимчасовий оголовок тунелю, змонтувати естакаду, тюбінгоукладальник, прохідницьке устаткування та механізми.

Проходка тунелів закритим способом робіт

17.71 Перегінні тунелі метрополітену слід споруджувати через вентиляційні або робочі стволи.

Станції повинні споруджуватися через робочі стволи. Дозволяється також додатково використовувати похилі (ескалаторні) тунелі.

17.72 Проходку тунелів метрополітену мілкого закладення при збірній та монолітно-пресованій бетонній оправі слід виконувати щитовим способом із застосуванням механізованих або звичайних щитів з розсікаючими площадками, а також способом продавлювання збірної оправи.

ДБН В.2.3-7-2003 С.201

Проходку тунелів метрополітену глибокого закладення при збірній оправі слід виконувати щитовим способом із застосуванням механізованих або звичайних щитів та способом суцільного забою без застосування щитів. Проходку тунелів метрополітену глибокого закладення з монолітною бетонною або залізобетонною оправою слід виконувати відповідно до 17.103-17.118.

17.73 Проходку невеликих дільниць тунелів метрополітену для камер із збірною оправою слід виконувати способом розкриття на повний профіль по частинах.

17.74 Проходку тунелів метрополітенів щитовим способом слід виконувати у нестійких нескельних ґрунтах, а також в сильнотріщинуватих (вивітрілих і рухляках) скельних ґрунтах, які виявляють значний гірський тиск і вимагають тимчасового кріплення покрівлі і лоба забою.

При техніко-економічному обґрунтуванні дозволяється застосування механізованих прохідницьких комплексів та прохідницьких комбайнів, обладнаних тунельними бурильними механізмами при проходці тунелів в міцних скельних породах.

Проходка перегінних тунелів метрополітенів повинна виконуватися переважно механізованими щитами безперервним забоєм протягом не менше довжини дільниці між станціями.

Застосування звичайних щитів дозволяється у випадках проходки у нестійких ґрунтах, що вимагають кріплення покрівлі та лоба забою; при цьому для кріплення лоба забою повинне застосовуватися тимчасове інвентарне кріплення, а ніж щита повинен вдавлюватися у грунт.

17.75 При проходці перегінних тунелів мілкого закладення в необводнених або осушених піщаних ґрунтах слід застосовувати щит з розсікаючими площадками, які вилучають тимчасове кріплення лоба забою. Кількість розсікаючих площадок повинна забезпечувати стійкість укосу ґрунту на площадках.

17.76 Спосіб суцільного забою без застосування щита з монтажом збірної оправи у забої слід застосовувати для проходки тунелів у стійких скельних ґрунтах з коефіцієнтом міцності 1,5 і вище, які допускають розроблення виробок на повний переріз та при наявності у покрівлі стійких ґрунтів.

С.202 ДБН В.2.3-7-2003

17.77 Для проходки тунелю метрополітену із заданою проектом швидкістю слід виконати такі роботи: спорудження дільниці тунелю для технологічного відходу (монтаж прохідницького комплексу за щитом або блокоукладальником і його апробування на дільниці проходки протяжністю ).

17.78 При спорудженні паралельних перегінних, а також колійних станційних тунелів, проходку їх в нестійких ґрунтах слід виконувати з випередженням спорудження одного із паралельних тунелів, а в скельних стійких ґрунтах дозволяється виконувати одночасно.

17.79 Проходка тунелів метрополітену повинна здійснюватися переважно глухим забоєм із заходкою довжиною, що дорівнює ширині одного кільця тунельної оправи.

У скельних стійких і однорідних ґрунтах міцністю від 6 і вище дозволяється збільшувати довжину заходки до двох кілець.

При проходці тунелю щитовим способом в особливо складних інженерно-геологічних умовах (пливунах, водонасичених нестійких ґрунтах) дозволяється зменшувати пересування щита до меж, які забезпечують безпечне ведення робіт (вилучення деформації оправи, прориву або вивалів ґрунту у забої та ін.).

17.80 При спорудженні тунелів метрополітенів із застосуванням звичайних щитів і при проходці без щитів розробку нескельних ґрунтів слід використовувати за допомогою механізованого інструменту, а скельних ґрунтів - буровибуховим способом з механізованим навантаженням ґрунту.

17.81 Відхилення прохідницького щита у плані та профілі від проектного положення повинно бути у межах, які дозволяють зводити тунельну оправу за розмірами, що відповідають проектним, з урахуванням допусків, встановлених даним розділом.

17.82 При проходці перегінних тунелів метрополітенів в осушених піщаних, супіщаних і суглинкових ґрунтах під залізничними коліями та автомобільними дорогами, а також під іншими інженерними спорудами слід застосовувати метод продавлювання оправи або інші способи безосадної проходки.

ДБН В.2.3-7-2003 С.203

17.83 Проходка тунелю методом продавлювання оправи повинна здійснюватися за допомогою спеціального щитового кріплення, змонтованого перед кільцями оправи тунелів, яка продавлюється у грунт домкратною установкою.

Установку слід монтувати в котловані, відкритому на початку дільниці тунелю, який споруджується цим методом.

17.84 Величина сумарного зусилля домкратів для продавлювання оправи у грунт повинна встановлюватися проектом залежно від протяжності дільниці продавлювання, глибини закладення тунелю, несучої спроможності оправи в осьовому напрямку і фізико-механічних властивостей ґрунту.

17.85 Проходка тунелів із застосуванням спеціальних способів (заморожування, водозниження, стисненого повітря і т.п.) у водонасичених нестійких ґрунтах повинна здійснюватися за ПВР, який складається для кожної дільниці проходки.