Радіуси внутрішньої кривої згину кабелів повинні мати по відношенню до їх зовнішнього діаметра кратність не менше вказаних в стандартах або технічних умовах на відповідні марки кабелів.

Радіуси внутрішньої кривої згину жил кабелів при виконанні кабельних укладень повинні мати по відношенню до приведеного діаметра жил кратності не менш вказаних в стандартах або технічних умовах на відповідні марки кабелів.

8.56 У всіх спорудах і приміщеннях лінії метрополітену, окрім пасажирських, слід передбачати відкрите прокладання кабелів всіх призначень без огородження і перегородок, а також без влаштування протипожежних відсіків.

Кабельні конструкції (стояки, закладні, мости) до укладання кабелю повинні бути покриті корозійностійкими покриттями.

С.110 ДБН В.2.3-7-2003

Найменші відстані між кронштейнами і кабелями, а також розміри кабельних приміщень слід приймати за таблицею 15.

Таблиця 15

Показник

Розмір по вертикалі, мм

Розмір по горизонталі, мм

1

2

3

1. Відстань між ріжками кронштейна

125

-

2. Відстань між полицями

150

-

3. Відстань між кронштейнами

1000-1200

(при вертикальній трасі кабелів)

800-1100

4. Висота вентиляційного кабельного каналу під платформою станції в місці нерегулярного проходу

1800

-

в зоні прокладання кабелів

1400

-

5. Висота кабельного колектора на підстанції в місці нерегулярного проходу

1800

-

6. Відстань в світлі між кабелями:

а) силовими напругою до 3 кВ

60

15

б) силовими напругою до 10 кВ

100*)

Не менше діаметра кабелю

в) силовими напругою до 3 кВ і

силовими напругою 6-10 кВ

100*)

Те саме

г) силовими напругою до 1 кВ і контрольними

60

15

д) силовими і зв’язку або контрольними

При розташуванні кабелів зв’язку або контрольних над силовими кабелями напругою 3-10 кВ

500

-

ДБН В.2.3-7-2003 С.111

Закінчення таблиці 15

1

2

3

те саме, напругою до 1 кВ

100

-

при розташуванні кабелів зв’язку або контрольних під силовими кабелями напругою до 6-10 кВ

100

-

при перетині кабелів зв’язку або контрольними силовими кабелями напругою до 1 кВ

15

Те саме, напругою 3-10кВ

Кабелі однієї з груп слід прокладати в трубах або відділяти від іншої групи кабелів негорючою перегородкою

7. Відстань в світлі між кабелями і трубопроводами

Не менше 100

*) При розташуванні кабелів на ріжках кронштейна в шаховому порядку – розмір по діагоналі приймається не менше

8.57 Прокладання силових і контрольних кабелів в одноколійному тунелі слід передбачати по лівому боці перегінного тунелю в напрямку руху поїздів, кабелів зв'язку і АТРП - по правому боці.

Дозволяється прокладання окремих кабелів зв'язку і АТРП по лівому боці, як правило, нижче силових кабелів і силових кабелів по правому боці тунелю, як правило, вище кабелів зв'язку і АТРП.

Кабелі, залежно від напруги, слід розміщувати на кронштейнах в такій послідовності (зверху вниз) : кабелі 6-10 кВ, 3 кВ, 1 кВ, контрольні кабелі.

8.58 На одному ріжку кронштейна діаметром дозволяється прокладання:

а) двох кабелів зв'язку, сигнально-блокувальних або контрольних, або двох силових кабелів напругою до 1 кВ при діаметрі кожного із них не більше ;

б) трьох кабелів зв'язку, сигнально-блокувальних або контрольних при діаметрі кожного з них не більше .

С.112 ДБН В.2.3-7-2003

Спільна прокладка на одному ріжку кронштейна силового кабелю, кабелю зв'язку або сигнально-блокувального не дозволяється.

8.59 Обхід кабелями прорізів у стінах тунелю і перехід кабелів з одного боку тунелю на другий слід передбачати на cпеціальних конструкціях або кронштейнах зі скобами жорсткого кріплення, що розміщуються через . Товщина матеріалу для виготовлення спеціальних конструкцій або кронштейнів повинна бути не менше .

Прокладання кабелів під коліями в тунелі не дозволяється.

8.60 У вентиляційно-кабельному відсіку ескалаторного тунелю прокладку кабелів слід передбачати на ріжкових або поличкових кронштейнах. При цьому, кожний п'ятий кронштейн повинен бути зі скобами жорсткого кріплення кабелів.

На станціях прокладання кабелів слід виконувати за 4.29 і відповідно до ПУЕ.

У вентиляційно-кабельних каналах під платформою станції прокладання кабелів слід передбачати в прохідній частині каналу.

В стволах шахт прокладання кабелів слід передбачати в центральній зоні перетину ствола на металевих конструкціях з решітчастими площадками через і металевими сходами між ними. У випадку прокладання кабелів по оправі ствола, останні слід захистити кожухом, що знімається, з вогнетривкого матеріалу.

8.61 На прямолінійній ділянки трубної кабельної каналізації через кожні , а також в місцях переміни напрямку її траси необхідно розміщувати колодязі або шафи; труби між колодязями або шафами повинні мати односторонній уклон не менше 3 % .

8.62 Взаєморезервовані кабельні лінії, що живлять електроприймачі 1 категорії особливої надійності та 1 категорії, слід прокладати в різних перегінних тунелях і кабельних спорудах, що виключають можливість їх одночасного пошкодження.

Дозволяється спільне прокладання вказаних ліній за умови прокладання однієї з них у коробі (каналі), виконаному із негорючих матеріалів з межею вогнестійкості не менше 0,75 год.

8.63 Кабелі в місцях перехрещення температурних швів на мостах і місцях переходу з конструкцій мостів на естакади, а також кабелі на ділянках, закритих галереями, повинні бути укладені з запасом по довжині, достатнім для компенсації можливих зміщень.

ДБН В.2.3-7-2003 С.113

8.64 На з'єднувальних муфтах кабелів в мережах напругою 6-10 кВ повинні бути встановлені спеціальні захисні металеві кожухи.

Прокладання кабелів і установлення з'єднувальних муфт на кабелях 6-10 кВ слід виконувати за 14.21.

Кабельна лінія 6-10 кВ, що живить підстанцію метрополітену,

повинна бути обладнана високовольтним роз'єднувачем, який встановлюється в окремій камері в місці вводу кабелю в споруди метрополітену.

8.65 Усі кабелі, що винесені за межі споруд метрополітену, повинні мати ізольовані муфти, що встановлюються на відстані 10- від місця виходу кабелів зовні. На ділянці від ізольованої муфти до місця виходу зовні кабель необхідно ізолювати від опорних конструкцій (кронштейнів) гумовими прокладками.

8.66 В перегінних тунелях, в колекторах і на станціях з бетонною і залізобетонною оправами кожний п'ятий кабельний кронштейн необхідно приєднувати до магістралі заземлення.

Алюмінієві або свинцеві оболонки і броню силових і контрольних кабелів слід заземлювати біля кінцевих муфт.

Освітлення

8.67 В освітлювальних установках штучного освітлення підземних приміщень метрополітену слід передбачати такі види освітлення: робоче, аварійне (евакуаційне) згідно з 14.23.

8.68 Робоче освітлення пасажирських приміщень повинно передбачатися із двох систем: загальне (рівномірне і локалізоване) і комбіноване (до загального добавляється місцеве). Елементи освітлювальних установок в цих системах по класу світлорозподілення можуть бути: прямого - І, переважно прямого - Н, рівномірного - Р, переважно відбитого - В і відбитого світла - О.

8.69 Загальне штучне освітлення пасажирських приміщень, призначених для постійного перебування людей, повинно забезпечуватися газорозрядними лампами низького і високого тиску. Лампи розжарювання слід застосовувати за вимогами оформлення інтер'єру, коли використання газорозрядних джерел світла неможливе або недоцільне, а також за умовами мереж живлення.

С.114 ДБН В.2.3-7-2003

8.70 Нормовані значення мінімальної горизонтальної освітленості на рівні підлоги пасажирських приміщень в системах I, Н, Р, В, О слід приймати за таблицею 16.

Нормування значень освітленності, слід приймати згідно з СНіП ІІ-4.

Таблиця 16

Приміщення

Площина норму-

вання освітлен-

ності

Горизонтальна освітленість класу Н, лк, робочого освітлення при лампах

розжарювання

люмінесцентних

1. Підземна станція:

а) середній зал

Г-0.0

100

150

б) платформний зал станції, нижній передескалаторний зал з гребінками ескалаторів

Г-0.0

150

200

в) касовий зал вестибюлів

Г-0.0

150

200

г) ескалаторний зал станції

Г-0.0

150

200

д) коридори поміж станціями

Г-0.0

100

150

е) сходовий марш

східці

50

100

ж) вхідний коридор і підвуличний коридор, що примикають до підземних вестибюлів

Г-0.0

50

100

2. Наземна станція:

а) платформа

Г-0.0

50

75

б) вестибюль

Г-0.0

75

100

3. Тунелі:

а) тунель перегінний, тупик, з’єднувальний тунель

рівень головки рейок

10

б) гостряки стрілкового переводу колій

те саме

30

4. Службова платформа у тупику

платформа

30

Примітка. Коефіцієнт запасу освітленості при освітленні приміщень газорозрядними лампами – 1,6;

Те саме лампами розжарювання – 1,4.

ДБН В.2.3-7-2003 С.115

8.71 Для обмеження сліпучої дії яскравих поверхонь в освітлювальних установках пасажирських приміщень станцій, слід забезпечувати середнє значення показника дискомфорту М не більше 40 при використанні світильників класу світлорозподілення І,Н,Р і не більше 25 при В, О. Допустимі відхилення показника дискомфорту не повинні перевищувати 20 %.

8.72 Для створення оптимального насичення світлом пасажирських приміщень слід забезпечувати в освітлювальних установках середнє значення циліндричної освітленості - Ец в залах - 75 лк. Допустимі зміни Ец не повинні перевищувати 20 %.

Розрахунки показника дискомфорту і циліндричної освітленості виконуються інженерним методом за рекомендаціями проектування і експлуатації освітлювальних установок станцій метрополітенів.

8.73 Аварійне (евакуаційне) освітлення лампами розжарювання в пасажирських приміщеннях і тунелях слід передбачати відповідно до 14.23. a також до ГОСТ 12.4.026 та ГОСТ 12.4.009.

На шляхах евакуації пасажирів і персоналу слід в добре доступних для огляду місцях встановлювати світлові покажчики напряму напряму руху людей. Світлові покажчики повинні підключатися до мережі аварійного (евакуаційного) освітлення.

8.74 Освітлення платформних і середніх залів станцій слід передбачати світильниками, розташованими в карнизах склепіння, кесонах стелі, а також відкрито з застосуванням розсіювачів світла, що виключають можливість осліплення машиністів поїздів.

Світильники слід застосовувати промислового виробництва; дозволяється передбачати світильники індивідуального виготовлення, що повинно обґрунтовуватися архітектурним рішенням станції і узгоджено з територіальним органом державного пожежного нагляду.

Дозволяється застосовувати джерела світла напругою 380 В з живленням їх по самостійним групам від місцевих трансформаторів 220/380 В.

8.75 Світильники і світлові покажчики (згідно з 4.16, 8.73, 14.32, 14.36) на станціях, в підвуличних переходах, пішохідних виходах, торшерах "М", в ескалаторних тунелях, а також в перегінних тунелях слід розміщувати в місцях доступних для обслуговування. Не дозволяється розміщувати світильники над рейками колій, ескалаторами і сходами, а також на висоті більше 5м.

С.116 ДБН В.2.3-7-2003

8.76 Підвісні світильники (люстри) з одним вузлом кріплення на станціях повинні бути обладнані страховими пристроями.

8.77 Обслуговування світильників на станціях слід передбачати при допомозі інвентарних драбин і веж.

8.78 Тунелі перегінні, з'єднувальні, а також тупикові для оберту і відстою поїздів повинні мати два види освітлення - робоче і аварійне. Значення горизонтальної освітленості тунелів необхідно приймати за таблицею 16 і згідно з 14.23.