- контроль та реєстрацію даних про спрацювання елементів автоматичних систем протипожежного захисту, а також можливість документального оформлення цих даних у вигляді роздруківок;

- передачу інформації про пожежу до пожежної охорони;

- прилади приймально-контрольні пожежні (далі - ППКП) повинні відповідати вимогам ДСТУ EN 54-2.

9.88 Адресовано-аналогова система автоматичної пожежної сигналізації повинна проектуватися єдиною для всього будинку. Дана система повинна мати можливість нарощування (резерву).

9.89 Система автоматичної пожежної сигналізації повинна мати блочну структуру із забезпеченням роботи блоків в автономному режимі.

9.90 У межах протипожежного відсіку при роботі в автономному режимі система автоматичної пожежної сигналізації повинна зберігати такі функції:

- управління системою протидимного захисту, віднесеного до даного протипожежного відсіку;

- управління системою загальнообмінної вентиляції, віднесеної до даного протипожежного відсіку;

- управління та контроль режиму роботи ліфтів, які відносяться до даного протипожежного відсіку;

- індикацію сигналів тривоги та несправності;

- управління модульними установками пожежогасіння різного типу;

- управління системою оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей;

- управління деблокуванням електрозамків і системи контролю доступу;

- управління дренчерними установками пожежогасіння, які відносяться до даного протипожежного відсіку.

9.91 Алгоритм управління системами автоматичного протипожежного захисту повинен забезпечувати своєчасне включення систем протипожежного захисту будинку для забезпечення евакуації людей у разі пожежі до настання небезпечних факторів пожежі і зниження матеріальних втрат під час пожежі.

9.92 Для забезпечення надійності роботи системи пожежної сигналізації забороняється при використанні кільцевих ліній передачі даних та шлейфів сигналізації прокладати відвідні та підвідні кабелі через ті самі приміщення (окрім коридорів житлових будинків) та в одних і тих же стояках.

9.93 На кожному поверсі необхідно передбачити комунікаційні шафи на малострумних стояках і стояках автоматики, а в кожному протипожежному відсіку - приміщення для розміщення малострумного устаткування та устаткування систем автоматики.

Розміщення іншого обладнання, що не пов'язане з системами протипожежного захисту у комунікаційних шафах автоматичної пожежної сигналізації, не допускається.

9.94 У системі автоматичної пожежної сигналізації можуть застосовуватися сповіщувачі пожежні димові, сповіщувачі пожежні теплові, сповіщувачі пожежні комбіновані, сповіщувачі пожежні ручні, які повинні відповідати вимогам ДСТУ EN 54-5, ДСТУ EN 54-7, ДСТУ EN 54-11. За підвісними стелями встановлюються димові сповіщувачі з виносною світловою індикацією. Сповіщувачі слід згрупувати у петлі за принципом територіальності та підключати до ППКП. Між ППКП та сповіщувачами повинен бути забезпечений постійний двосторонній обмін інформацією.

9.95 Помилкова зміна полярності при підключенні сповіщувачів та модулів не повинна вплинути на їх працездатність. Сповіщувачі та модулі повинні мати вбудовані ізолятори короткого замикання шлейфа.

9.96 Комбіновані пожежні сповіщувачі повинні мати два рівні попередньої тривоги.

9.97 Димові пожежні сповіщувачі, встановлені в просторі за підвісною стелею та під фальшпідлогою, розглядаються як сповіщувачі, встановлені в окремих приміщеннях і не можуть служити для виявлення диму в основному просторі приміщення.

9.98 Теплові сповіщувачі повинні бути максимально диференційними, з можливістю дистанційного програмування умов використання (температури навколишнього середовища, типу та призначення приміщень, висоти монтажу) і класу чутливості згідно з ДСТУ EN 54-5.

9.99 Сповіщувачі повинні мати вбудований мікропроцесор з енергонезалежною пам'яттю для обробки сигналів відповідно до передбачених алгоритмів, формування та збереження бази даних про стан системи та навколишнього середовища.

9.100 Клас захисту димових і теплових сповіщувачів повинен відповідати ІР30 згідно з ГОСТ 14254 з можливістю збільшення класу захисту до ІР32 у місцях встановлення сповіщувачів з можливим виникненням вологості.

9.101 Ступінь захисту оболонок ручних сповіщувачів повинен відповідати ГОСТ 14254.

9.102 Умови роботи щодо кліматичних та механічних впливів для всього обладнання АСПС повинні відповідати ГОСТ 15150 та ГОСТ 12997.

9.103 Автоматична система пожежної сигналізації повинна мати при зміні об'ємно-планувальних рішень або конфігурації об'єкта можливість зміни конфігурації адресних кільцевих шлейфів методом перетворення на адресні радіальні шлейфи, додавання відгалужень для адресних і не адресних сповіщувачів у будь-якому місці шлейфу (петлі). Для цього у системі повинні бути спеціалізовані інтерфейсні адресні модулі, що реалізують такі можливості.

Протипожежний водопровід

9.104 Системи господарсько-питного та протипожежного водопроводу повинні бути роздільними. Не допускається об'єднувати систему протипожежного водопроводу та систему автоматичного пожежогасіння.

Відгалуження до системи автоматичного пожежогасіння та внутрішнього протипожежного водопроводу слід передбачати від загальних вводів у будинок до загального водолічильного вузла.

9.105 Витрати води на внутрішнє пожежогасіння в кожному протипожежному відсіку повинні становити:

- 8 струменів по 5 л/с кожен - для протипожежних відсіків із приміщеннями громадського призначення;

- 4 струмені по 2,5 л/с кожен - для протипожежних відсіків із приміщеннями житлового призначення (квартирами).

При цьому кожну точку приміщення і покрівлі, що експлуатується, слід забезпечувати подачею двох струменів води від різних пожежних стояків.

Пожежні крани (пожежні кран-комплекти) необхідно комплектувати ручними перекривними пожежними стволами з можливістю зміни кута розпилу від компактного струменя до розпиленого.

Примітка. За наявності у будинку протипожежних відсіків із приміщеннями різного функціонального призначення витрати води для будинку в цілому приймаються за найбільшим показником. Тривалість гасіння пожежі приймається відповідно до вимог СНиП 2.04.01.

9.106 Пожежні крани повинні розміщуватись у вбудованих або навісних шафах, які мають отвори для провітрювання і пристосовані для опломбування та візуального огляду їх без розкривання.

Конструкція шафи пожежного крана повинна передбачати, окрім розміщення в ній пожежного крана діаметром або , укомплектованого пожежним рукавом відповідного діаметра та перекривним пожежним стволом, виконаного відповідно до ДСТУ 4401-2, пожежного кран-комплекту, виконаного відповідно до ДСТУ 4401-1, обладнаного котушкою з напівжорстким рукавом діаметром не менше , що приєднується до пожежного стояка через вхідний запірний вентиль, а також двох вогнегасників.

Сигнали для запускання пожежних насосів, відкривання засувки на обвідній лінії водомірного вузла повинні надходити від кнопок, які встановлені в шафах пожежних кранів, та автоматично від датчиків положення запірних вентилів пожежних кранів та кран-комплектів (у разі відкриття наполовину будь-якого запірного вентиля). У шафах пожежних кранів необхідно передбачати також кнопки дистанційного відкривання поверхових клапанів димовидалення та підпору повітря і включення вентиляторів протидимного захисту.

Зовнішнє оформлення дверей пожежних шаф повинно відповідати вимогам ДСТУ ISO 6309.

Примітка. Витрати води на внутрішнє пожежогасіння та необхідна кількість струменів приймаються для пожежних кранів без урахування струменів та витрат пожежних кран-комплектів.

9.107 Для підключення водопроводу і автоматичних установок пожежогасіння до пересувної пожежної техніки ззовні висотного будинку слід передбачати встановлення двох патрубків від кожного вертикального протипожежного відсіку зі з'єднувальними головками діаметром . Регулювання подачі вогнегасної речовини до системи необхідно забезпечувати засувками та зворотними клапанами, які встановлені всередині висотного будинку. З'єднувальні головки, які виведені назовні висотного будинку, повинні розташовуватись у місцях, зручних для під'їзду пожежних автомобілів, та обладнуватися світловими покажчиками і піктограмами.

9.108 У кожній квартирі повинен передбачатись пожежний кран-комплект, приєднаний до мережі господарсько-питного водопроводу будинку та обладнаний котушкою з пожежним рукавом завдовжки не менше , діаметром (або , ) із розпилювачем, що забезпечує можливість подання води у будь-яку точку квартири з урахуванням струменя води .

9.109 На балконах (лоджіях) при незадимлюваних сходових клітках типу Н1 слід передбачати сухотруби діаметром зі спареними пожежними кранами на кожному поверсі, які обладнані на рівні 1-го поверху виведеними назовні патрубками для підключення насосів високого тиску пожежних автомобілів.

9.110 Витрати води на зовнішнє пожежогасіння будинків необхідно приймати згідно з розрахунком, але не менше 35 л/с.

9.111 Кількість і розташування пожежних гідрантів на зовнішньому протипожежному водопроводі слід приймати відповідно до СНиП 2.04.02.

Місця розташування пожежних гідрантів позначаються встановленням світлових покажчиків пожежних гідрантів згідно з 6.3.1.11 НАПБ А.01.001.

Автоматичні системи пожежогасіння

9.112 У житлових будинках усі вбудовані і прибудовані громадські та інші нежитлові приміщення (автостоянки, допоміжні, технічні, сміттєзбірні, стовбур сміттєпроводу тощо) слід обладнувати автоматичними системами пожежогасіння.

Усі приміщення громадських будинків повинні захищатися автоматичною системою пожежогасіння (крім приміщень, зазначених у примітці 1 таблиці С1 ДБН В.2.2-9).

Вид вогнегасної речовини (вода, піна, порошок, газ, аерозоль), конструктивне виконання установок

(агрегатні, модульні, спринклерні, дренчерні), спосіб гасіння (по площі, по об'єму, локальні) необхідно приймати з урахуванням нормативних вимог, виходячи із призначення та об'ємно-планувальних особливостей приміщень, пожежної небезпеки матеріалів на підставі обгрунтування.

9.113 Для захисту електрощитових, машинних приміщень ліфтів для транспортування пожежних підрозділів, серверних необхідно використовувати автоматичні системи об'ємного пожежогасіння. Під час спрацювання автоматичних систем об'ємного пожежогасіння повинні вимикатися всі системи вентиляції зазначених приміщень, забезпечуватися час, необхідний для евакуації людей (не менше 30 с) та герметизація приміщень.

9.114 У житлових висотних будинках над вхідними дверима квартир ззовні необхідно передбачати установку спринклерних зрошувачів, підключених до стояків внутрішнього протипожежного водопроводу через реле протоку.

9.115 Насоси, вузли управління системами пожежогасіння, ємкості для води необхідно розміщувати у приміщенні насосних станцій пожежогасіння.

Приміщення насосних станцій пожежогасіння слід улаштовувати з безпосереднім виходом до сходової клітки та відокремлювати від приміщень іншого призначення протипожежними перегородками вогнестійкістю ЕІ 60.

Температура повітря у приміщенні насосної станції повинна бути не нижче 5 °С. Відносну вологість повітря необхідно приймати відповідно до категорії робіт І - Б згідно з ГОСТ 12.1.005.

Станції повинні бути обладнані телефонним зв'язком.

Біля входу в станцію слід встановити табло з написом "Насосна станція пожежогасіння".

9.116 Для потреб пожежогасіння необхідно передбачати не менше двох насосів (основний та резервний). Розрахункові витрати вогнегасної речовини визначаються згідно з ДБН В.2.5-13.

Система оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей

9.117 Система оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей (СО) повинна передбачатися згідно з ДБН В.1.1-7:

- не нижче 3-го типу - для висотних житлових будинків;

- не нижче 4-го типу - для висотних громадських будинків.

9.118 СО повинна видавати звуковий та світловий сигнали в кожну квартиру, офіс, готельний номер тощо, а також забезпечувати двохсторонній зв'язок квартир, готельних номерів, офісів та інших приміщень з пожежним постом (ЦПУБ, диспетчерською).

9.119 СО повинна мати можливість передачі екстреної інформації до всіх приміщень, де можуть перебувати люди.

9.120 Алгоритм управління СО необхідно формувати на основі отриманої інформації про спрацювання пожежних сповіщувачів, а також результатів розрахунку розвитку можливої пожежі і процесу евакуації людей.

Об'єктові пункти пожежогасіння

9.121 Об'єктові пункти пожежогасіння повинні розміщуватись на нижніх поверхах кожного протипожежного відсіку.

Об'єктові пункти пожежогасіння на першому поверсі нижнього протипожежного відсіку повинні розміщуватися поруч із приміщенням пожежного поста (ЦПУБ, диспетчерською).

Об'єктові пункти пожежогасіння, які знаходяться у вищерозташованих протипожежних відсіках, повинні розміщуватись на відстані не більше від незадимлюваних сходових кліток або ліфта для транспортування пожежних підрозділів.

Оснащення об'єктових пунктів пожежогасіння необхідно виконувати відповідно до додатка П.

10 ОРГАНІЗАЦІЯ БУДІВНИЦТВА

Загальні положення

10.1 Розділ "Організація будівництва" у складі проектно-кошторисної документації висотного будинку розробляється згідно з ДБН А.3.1-5 "Організація будівельного виробництва" та положеннями цих Норм у формі проекту організації будівництва (ПОБ).

10.2 ПОБ розробляється генеральною проектною або іншою спеціалізованою організацєю, яка має ліцензію на цей вид діяльності.

10.3 До складу розділу "Організація будівництва" включаються:

- загальні положення;

- організаційно-технологічні схеми зведення висотних будинків;

- календарні плани будівництва;

- будівельні генеральні плани;