4.3. Допустима величина потужності експозиційної дози природного гамма-фону, виміряна дозиметром, не повинна перевищувати (50 мкР/год).

5. Попереднє сортування продукції та відбір проб

5.1. Контролю радіонуклідного складу підлягають сировина та будівельні матеріали, відповідно ДБН В.1.4-2.01-97 (п. 6.1.1).

5.2. Відбір проб є початковим етапом радіометричного аналізу, покликаним при мінімальних витратах часу і засобів забезпечити представництво проб, які найбільш повно і достовірно характеризують досліджувану партію продукції.

5.3. Відбір проб повинен проводитися фахівцями відповідних підрозділів радіометричного контролю.

5.4. Перед відбором проб (на місці знаходження сировини, будівельних матеріалів або у ємності транспортування) рекомендується перевірити однорід-ність підлеглої контролю продукції шляхом експрес-оцінки рівня гамма-випромі-нювання (наприклад, потужності дози або потоку гамма- випромінювання) за допомогою переносного радіометра або дозиметра типу ДРГ-01Т, ДБГ-01Н та нших. При цьому необхідно дотримуватися постійної відстані (2-3 см) між детектором та досліджуваною продукцією. Для цього при використанні приладу з виносним бло-ком детектування пропонується використовувати фіксатор відстані детектора від контрольованого об'єкту (стержень заданої довжини) або розташовувати блок детектування у безпосередній близькості від його поверхні. У останньому випадку необхідно прийняти заходи (наприклад, за допомогою поліетиленового чохла) по захисту детектора від випадкового забруднення.

5.5. Продукція вважається однорідною за рівнем забруднення, якщо результа-ти вимірювань за п. 5.4 у різних точках залягання сировини, будівельного матеріа-лу або ємності транспортування відрізняються не більш ніж у два рази. У випадку встановлення факту неоднорідності продукції її слід розділити на декілька одно-рідних груп, близьких за рівнями виміряних значень (тобто ті, що відрізняються не більш ніж у два рази).

5.6. Направлена на аналіз проба повинна бути представницькою для даної партії сировини, будівельного матеріалу, тобто повністю відображати її властивості у даний момент. Для цього в десяти різних ділянках партії одного виду (групи) відбирають проби вагою 2 кг кожна, перемішують на піддоні за допомогою лопати і методом квартування виділяють пробу об'ємом не менш ніж 1 .

5.7. Частота відбору проб з кожної ділянки, виділеної за п. 5.6, повинна забез-печувати одержання відомостей про динаміку рівнів питомої сумарної активності даного матеріалу.

5.8. Відібрані проби об'ємом не менше 1 дм3 подрібнюють до розміру 1-2 мм, просіюють через сито з круглими отворами діаметром 2 мм, пакують у поліетиле-нові двійні пакети з паспортом (форма 1, Додаток 2), який розміщують для збере-ження між пакетами, і направляють в лабораторію для аналізу.

5.9. Облік відібраних проб здійснюється в реєстраційному журналі.

6. Підготовка до вимірювань активності

6.1. Підготовка досліджуваних проб.

6.1.1. Підготовка проб до вимірювань містить в собі попередню обробку доставленої у лабораторію продукції, приготування наважки або аліквоти у відпо-відності до вимірювальної кювети та об'єму її заповнення, розміщення проби у кюве-ту та встановлення радіоізотопної рівноваги у досліджуваному зразку.

6.1.2. Відібрану для аналізу пробу з розміром частинок не більше 2 мм ви-сушують до постійної маси, відбирають матеріал, який аналізується, у мірну склян-ку 0,5 дм3 (0,5 л), насипають у попередньо зважену (з похибкою ±0,002 кг) посудину Марінеллі об'ємом 0,5 л, закривають кришкою, герметизують клеєм ПВА і марку-ють.

6.1.3. Зважують заповнену пробою посудину Марінеллі з похибкою ±0,002 кг. При цьому маса проби визначається як різниця мас заповненої і порожньої посудини Марінеллі.

6.1.4. Заповнену пробою посудину Марінеллі герметизують і тримають у кімнатних умовах не менше 14 діб для встановлення рівноваги продуктів розпаду радію-226.

6.2. Підготовка гамма-радіометра.

6.2.1. Приєднати шнур до мережі живлення 220 В.

6.2.2. Натиснути кнопку "СЕТЬ".

6.2.3. Вихід гамма-радіометра на робочий режим супроводжується звуковим сигналом і висвітленням "О" у всіх розрядах лівого вікна, а також включенням світлодіода над кнопкою "Background".

6.2.4. Протримати гамма-радіометр ввімкнутим не менш ніж 30 хвилин.

7. Проведення вимірювань та обробка результатів

7.1. У гамма-радіометрі РУГ-91М усі необхідні розрахунки виконуються автоматично і результат вимірювання питомої активності ізотопів радію-226, торію-232, калію-40, цезію-137, сумарної ефективної питомої активності

Аеф = АRa + 1,31АTh + 0,085АK, Бк • кг-1;

де: АRa, АTh, АK - питома активність радію, торію та калію, відповідно, відобража-ються на цифровому індикаторі (у Бк • кг-1) з урахуванням віднімання величини фону, і автоматично розраховується абсолютна статистична похибка для кожного типу радіонуклідів і сумарної ефективної питомої активності.

7.2. Вимірювання фону.

7.2.1. Перед визначенням активності радіонуклідів проводять вимірювання фону, для чого у блок захисту встановлюють заповнену дистильованою водою посудину Марінеллі і закривають кришку блоку захисту. Натиснути кнопку "Background". Проконтролювати вмикання режиму по засвічуванню світлодіоду над кнопкою та звуковому сигналу.

УВАГА!При встановленні у блок захисту та видаленні посудини Марінеллі не можна роби-ти різких рухів.

7.2.2. Натиснути кнопку "Time, mіn" (Час, хв.) - "20" хв.

УВАГА!Для зниження статистичної похибки час вимірювання фону допускається встановлювати більше 20 хв (1200 с) в діапазоні 1200-7800 с, що досягається послідовним натисненням кнопок "10" і "20" ("Time, min").

7.2.3. В процесі вимірювання фону у правому вікні індукується зворотній відлік часу вимірювань, а у лівому - заданий час вимірювання фону.

7.2.4. По закінченні часу вимірювань (1200-7800 с) на цифровому індикаторі висвітлюється рівень фону (імп/с). Виміряне значення фону залишається у пам'яті на протязі усього часу роботи приладу або до повторного вимірювання фону. Після відключення і повторного включення приладу необхідно знову проводити вимірю-вання фону, а також через 3-4 години безперервної роботи приладу.

7.2.5. Якщо фон вже вимірювався, то при натисненні кнопки "Background" у лівому вікні індукується час, за який він був виміряний. При натисненні кнопки "10", "20" ("Time, min") відбувається вимірювання фону з урахуванням раніше накопичених значень з відповідним збільшенням часу вимірювання фону.

УВАГА!

◊ У процесі вимірювання гамма-радіометр на натиснення кнопок не реагує (за винятком кнопки "Reset". При натисненні на кнопку "Reset" гамма-радіометр переходить у початковий стан.◊ Час вимірювання фону визначає час вимірювання питомої активності проби.. Час вимірювання питомої активності проби не повинен перевищувати часу вимірювання фону.

◊ Значення фону - величина відносно стабільна. Зміна значення фону більше ніж на ± 20 % вказує або на забрудненість внутрішньої поверхні захисного блоку, або на зіпсованість приладу. У випадку забрудненості внутрішньої поверхні захисного блоку необхідно провести дезактивацію (див. п.п. 9.1, 9.2).

7.3. Порядок занесення значення маси проби.

Занесення у прилад значення маси вимірюваної проби необхідно провести перед вимірюванням активності за допомогою кнопок "Mass –" і "Tare+", розташо-ваних на панелі управління.

7.3.1. Натиснути кнопку "Tare+". При цьому над нею засвічується світлодіод і лунає звуковий сигнал.

7.3.2. Впевнитись, що у лівому вікні індукується значення маси, рівне "0".

7.3.3. Кожне подальше натиснення клавіші "Tare+" приводить до збільшення показів індикатора на величину 0,005 кг. Утримання клавіші у натисненому стані більше 3 секунд дозволяє проводити прискорений набір.

Зменшення набраного значення з тим же кроком здійснюється натисненням клавіші "Mass –".

7.3.4. Провести набір значення маси посудини Марінеллі, використовуючи клавіші "Mass -" і "Tare+".

Вихід із режиму набору маси тари здійснюється натисненням клавіші "On".Дії, зазначені в пп. 7.3.1-7.3.4, достатньо провести одноразово після включення приладу. Набране значення маси порожньої посудини буде зберігатися до виключення приладу.

7.3.5. Натиснути кнопку "Mass –". При цьому над нею спалахує світлодіод і лунає звуковий сигнал.

7.3.6. Впевнитись, що у лівому вікні індукується значення маси, рівне "0,500".

7.3.7. Провести набір значення загальної мас й проби та посудини Марінеллі, використовуючи клавіші "Mass –" і "Тагe+” як це описано у п. 7.3.3. Вихід із режиму набору загальної маси проби і тари здійснюється натисненням клавіші "On".

7.3.8. Урахування маси порожньої посудини проводиться автоматично.

7.3.9. При введенні чистої маси проби (різниці загальної маси і маси порож-ньої посудини Марінеллі) провести дії згідно пп 7.3.5-7.3.7.

7.3.10. Посудину Марінеллі з підготовленою пробою встановити у блок захисту, закрити кришку і запустити вимірювання натиснувши кнопку вибору часу вимірювання "Time, min" - "20" хв. У процесі вимірювання активності проби ндикація аналогічна до описаної у п 7.2.3

7.3.11. По закінченні вимірювання лунає сигнал. На індикатор (ліве вікно) виводиться величина Аеф із відповідною статистичною похибкою вимірювання (пра-ве вікно). На індикацію Аеф вказує світлодіод, що спалахує, над кнопкою "Effective Activity".

7.3.12. Для індикації питомої активності радіонуклідів радію-226, торію-232, калію-40 необхідно натиснути відповідну кнопку "К”, "Ra", "Th", "Cs" у групі "Activity". Індикація ПА вибраного ізотопу підтверджується включенням відповідного йому світлодюду.

7.3.13. При аналізі результатів вимірювань необхідно враховувати, що прилад індукує абсолютну статистичну похибку вимірювання, яка менше величини ос-новної абсолютної похибки. Границю основної відносної похибки вимірювань у різних діапазонах активностей радіонуклідів (тривалість вимірювань від 2 хвилин) приведені у табл. Додатку 1 .

7.3.14. Обраний час вимірювання ПА та Аеф будівельних матеріалів (20 хв.) забезпечує похибку вимірювання РУГ-91М, достатню для надійної класифікації будівельних матеріалів по класам їх використання. При необхідності отримання даних про ПА і Аеф ізотоплів радію-226, торію-232 та калію-40 з меншою основною відносною похибкою, час вимірювання може бути збільшено до 1 години. Для цього необхідно натиснути послідовно одну з відповідних кнопок вимірювання "Time, min". При цьому відбувається вимірювання ПА і Аеф з урахуванням раніше одержаних значень, а значення основної відносної похибки визначають по табл. 2 Додатку 1 (60 хвилин відповідно).

7. 3.15. Перед початком роботи з новою пробою слід обов'язково натиснути кнопку "Reset".

7.4. Режим автокалібровки.

Необхідність в проведенні автокалібровки виникає при розходженні результатів вимірювання еталонного зразка із значеннями, наведеними у паспорті на еталонний зразок.

7.4.1. Встановити у блок захисту посудину Марінеллі, що містить КС1.

7.4.2. Натиснути кнопку "AutoCal", Після переривчастого звукового сигналу починає спалахувати світлодіод над кнопкою "AutoCal". Для підтвердження команди на виконання автокалібровки слід повторно натиснути ту ж кнопку, а для відміни цього режиму - натиснути будь-яку іншу кнопку.

7.4.3. Після підтвердження команди здійснюється вимірювання активності зразка КС1, Після закінчення вимірювання індукується коефіцієнт поправки, який зберігається у пам'яті гамма-радіометра до його виключення.

7.4.4. Після проведення автокалібровки необхідно повторити вимірювання фону і еталонного зразка.

_________________________________________

1 Аналітичне вираження величини основної абсолютної похибки вимірювань при аналізі спектрів від сумішей радіонуклідів, враховуючи загальне число зареєстрованих імпульсів, апаратну функцію, парціальні вклади аналізованих ізотопів, густину зразка, розміри частинок та похибку зважування, є настільки складним, що його рішення можливе тільки у числовому вигляді, що здійсняється процесором гамма-радіометра.

7.4.5. Результати вимірювань представити у вигляді:

де - питомі активності відповідних радіонуклідів і питома сумарна ефективна активність;

- допустима основна відносна похибка вимірювання ПА радіонуклідів (при довірчій імовірності 0, 95) в залежності від величини ПА відповідно і вибраного часу вимірювання (Додаток 1, таблиця 1).

7.4.6. У випадках, якщо величина ПА будь якого з радіонуклідів або питома сумарна ефективна активність з урахуванням допустимої основної відносної похиб-ки вимірювання перевищують допустимі рівні для класу матеріалу або сировини, наприклад

необхідно збільшити час вимірювання для зменшення похибки або передати пробу для гамма-спектрометричного аналізу.

8. Оформлення результатів вимірювань

8.1. Результати вимірювання ПА і Аеф радіонуклідів радію-226, торію-232 та калію-40 на гамма-радіометрі рекомендується оформлювати по формі 2 (Додатку 3) у робочому журналі або на спеціальному бланку. Подальше використання буді-вельного матеріалу здійснюється відповідно класифікаціїсировини та будівельних матеріалів за класами використання.

8. 2. Робочі журнали або окремі бланки підлягають обліку та зберіганню не менше 1 року.

9. Дезактивація посудини Марінеллі і гама-радіометра

9. 1. У випадку забруднення внутрішньої поверхні захисного блоку, поверхні блоку детектування або посудини Марінеллі у процесі попередніх вимірювань необхідно:◊ видалити посудину Марінеллі або вставку з блоку детектування;

◊ провести ретельну дезактивацію розчином синтетичного миючого засобу (типу "Лотос" або інш.) з концентрацією 1 г/л, вимити холодною водою і протерти етиловим спиртом. Внутрішню поверхню блоку захисту і поверхню блоку детектування дезактивувати аналогічно вищеописаному, Повторити вимірювання фону і впевнитися у достатності проведення дезактивації.

9. 2. У випадку неможливості вимити кювету необхідно її замінити.

Додаток 1

Таблиця 1. Діапазони вимірюваної питомої масової активності (ПА) радіонуклідів (при гусгині зразків ?? – 1000 кг/м3)