3.14 На дорожніх розв'язках в одному рівні повинна бути забезпечена видимість з урахуванням можливості зупинки автомобіля.

Не допускається розміщення будь-яких споруд, в тому числі тимчасових, та зелених насаджень заввишки понад 1,2 м в зоні видимості, визначеній в ДСТУ 3587.

При перехрещенні більше чотирьох та при примиканні більше трьох підходів складний вузол слід приводити до простої схеми, змінюючи розташування деяких доріг.

При неможливості прийняття іншого рішення, в ускладнених умовах, як виняток, замість перехрещення допускається проектувати два зміщені примикання другорядних доріг на відстані, що забезпечує перерозподіл автомобілів у потоці з влаштуванням перехідно-швидкісної смуги.

У розв'язках в одному рівні з віднесеними поворотами ліворуч (застосовуються лише на дорогах Іб категорії), останні слід розташовувати від доріг, що примикають, на відстані, рівній довжині смуги гальмування з відгоном плюс 25 м. Смугу гальмування влаштовують за рахунок розділювальної смуги завширшки не менше 3,5 м.

Перехрещення або примикання доріг на ділянках віражу головної дороги дозволяється у виняткових випадках при відповідному техніко-економічному обгрунтуванні.

Поздовжній похил другорядної дороги на відстані 20 м від крайки проїзної частини головної дороги не повинен перевищувати 40 %о.

Дорожні розв'язки у різних рівнях

3.15 Правоповоротні і лівоповоротні з'їзди на розв'язках у різних рівнях слід проектувати з врахуванням забезпечення розрахункових швидкостей, наведених у таблиці 3.5, причому при гострих кутах примикання чи перехрещення їх слід виконувати однією кривою без прямих вставок.

3.16 Влаштування з'їздів, складених із зворотних кривих, допускається у виняткових випадках.

3.17 При перехрещенні, з боку тупого кута дозволяється проектувати двосмугові з'їзди для двобічного руху, розділені смугою озеленення завширшки 1-1,5 м або розміткою.

3.18 Лівоповоротні з'їзди у розв'язках типу "лист конюшини" в плані слід мак-симально наближати до центру перехрестя, дотримуючись допустимих параметрів плану і профілю. Прямі вставки на цих з'їздах, як правило, не проектують.

Між кінцем і початком двох суміжних лівоповоротних з'їздів влаштовується до-даткова смуга руху, що розміщується по всій довжині шляхопроводу. Відстань між кінцем і початком суміжних лівоповоротних з'їздів призначають з урахуванням забез-піечення можливості переміщення автомобілів на першу смугу руху.

Правоповоротні і лівоповоротні з'їзди сполучаються з дорогами, що перехре-

ДБН В.2.3-4-2000 c.21

щуються або примикають, через перехідні криві. Перехідні криві лівоповоротних з'їздів слід проектувати як гальмівні.

Таблиця 3.5 - Розрахункові швидкості на з'їздах розв'язок

Клас

Мінімальна розрахункова швидкість, км/год,

при кількості автомобілів на з’їзді, %

розв'язки

правоповоротному

лівоповоротному

до 15

15-30

понад 30

до 15

15-30

понад 30

І

60

65

70

40

45

50

II

50

50

60

30

40

45

III

40

40

50

25

30

40

IV

30

30

40

20

25

30

Примітка. Кількість автомобілів на з’їзді прийнята у відсотках від інтенсивності автомобілів, що в’їжджають в розв’язку з одного напрямку.

3.19 В стиснених умовах (забудова, наявність комунікацій тощо), при відповідному техніко-економічному обгрунтуванні допускається проектувати стиснені розв'язки типу "лист конюшини" з радіусами лівоповоротних з'їздів 30 м.

3.20 Ширину проїзної частини односмугових лівоповоротних з'їздів слід призначати 5,5 м, правоповоротних - 5,0 м без додаткового розширення на кривих.

3.21 При інтенсивності руху на з'їздах більшій, ніж розрахункова пропускна спроможність однієї смуги, слід проектувати двосмугові з'їзди з шириною проїзної частини не менше 7,5 м плюс додаткові розширення на криволінійних ділянках згідно з таблицею 2.7.

3.22 Ширина узбіччя з внутрішнього боку заокруглень повинна бути не менше 1,5 м, з зовнішнього - 3,0 м. Узбіччя на всю ширину слід влаштовувати з щільних щебеневих або гравійних сумішей, а при відповідному обгрунтуванні з кам'яних матеріалів, що оброблені в'яжучими, асфальтобетону або бетонних плит.

Ширину узбіччя на прямолінійних ділянках з'їздів з обох боків слід призначати по 2,5 м. Перехід від однієї ширини узбіччя до іншої на заокругленнях слід здійснювати в межах довжини перехідної кривої.

3.23 На всіх односмугових з'їздах в межах кривих в залежності від радіуса кривої та кліматичних умов влаштовують віраж з похилом 20-60 %о . Величина додаткового поздовжнього похилу зовнішньої крайки проїзної частини на ділянці відгону віражу не повинна перевищувати 10 %о .

3.24 Поздовжні похили доріг на підходах до шляхопроводу і на з'їздах повинні бути не більше 40 %о .

3.25 Найменші радіуси опуклих кривих у поздовжньому профілі слід призначати відповідно до розрахункових швидкостей за таблицею 3.5.

3.26 При проектуванні дорожніх розв'язок у різних рівнях слід передбачати заходи по забезпеченню бічної видимості під час руху на кривих і в зонах в'їздів та з'їздів з дороги. Найменшу відстань бічної видимості від крайки проїзної частини необхідно призначати 25 м для доріг І і II категорій і 15 м для доріг III-V категорій. Бічна видимість забезпечується плануванням і розчищенням прилеглої території.

В зоні розв'язок допускається влаштування стоянок автомобілів, автобусних зупинок та інших споруд при умові забезпечення як бічної, так і поздовжньої видимості.

ДБН В.2.3-4-2000 c.22

Перехідно-швидкісні смуги

3.27 Перехідно-швидкісні смуги влаштовують як додатковий елемент проїзної частини для гальмування і розгону транспортних засобів на з'їздах та в'їздах дорожніх розв'язок, зупинкових пунктів, автозаправних станцій, майданчиків відпочинку тощо.

3.28 На дорожніх розв'язках в одному рівні перехідно-швидкісні смуги влаштовують в місцях з'їздів: на дорогах І категорії при інтенсивності в'їжджаючих або виїжджаючих автомобілів 50 авт/добу і більше; на дорогах II і III категорій - 200 авт/добу і більше.

3.29 На дорожніх розв'язках в різних рівнях перехідно-швидкісні смуги є обов'язковим елементом розв'язки незалежно від інтенсивності руху.

3.30 Перехідно-швидкісні смуги влаштовують на дорогах I-IV категорій на зупинкових майданчиках пасажирського транспорту загального користування, біля АЗС, а також біля об'єктів торговельно-побутового призначення та майданчиків для відпочинку.

Біля постів ДАІ, контрольно-диспетчерських пунктів та пунктів зважування транспортних засобів слід влаштовувати перехідно-швидкісні смуги для розрахункової швидкості 60 км/год.

3.31 Довжину перехідно-швидкісних смуг залежно від поздовжнього похилу доріг призначають згідно з таблицею 3.6, а в пересіченій та гірський місцевості - за розрахунком.

Таблиця 3.6- Довжина перехідно-швидкісних смуг

Категорія

Поздовжній

Довжина смуги повної ширини, м

Довжина відгону

дороги

похил, %о

для розгону

для гальмування

смуги розгону і гальмування, м

I-II

-40

-20

0

+20

+40

140

160

180

200

230

110

105

100

95

90

80

III

-40

-20

0

+20

+40

110

120

130

150

170

85

80

75

70

65

60

IV

-40

-20

0

+20

+40

30

35 40 45 50

50

45

40

35

30

30

3.32 Перехідно-швидкісні смуги для лівоповоротних з'їздів на дорогах І і II ка-тегорій транспортних розв'язок типу "лист конюшини" слід проектувати як єдину смугу для суміжних з'їздів, включаючи ділянку шляхопроводу.

3.33 Відгін розширення гальмівних смуг слід починати з уступу величиною 0,5 м. При виході із з'їзду повинна бути забезпечена видимість кінця перехідно-швидкісної смуги.

ДБН В.2.3-4-2000 c.23

3.34 Перехідно-швидкісні смуги в зоні перехрещень і примикань (в межах заокруглень) перед з'їздами та в місцях автобусних зупинок на дорогах І-ІІІ категорій за межами зупинкових майданчиків на довжині 20 м відокремлюють від основних смуг руху розділювальною смугою завширшки 0,75 м для доріг І і II категорій і 0,5 м - для доріг III категорії. Перехід до повної розділювальної смуги виконують на протязі 16 м і 9 м відповідно. Розділювальні смуги влаштовують в одному рівні з прилеглими смугами руху і виділяють розміткою.

3.35 Ширину перехідно-швидкісних смуг призначають такою ж, як і основних смуг проїзної частини. При встановленні борта по крайці перехідно-швидкісної смуги останню розширюють на подвоєне значення його підвищення над проїзною частиною дороги.

3.36 Сполучення перехідно-швидкісної смуги з узбіччям здійснюється за рахунок укріпленої смуги завширшки 0,75 м на дорогах І та II категорій і 0,5 м на дорогах III категорії.

3.37 Покриття на перехідно-швидкісних смугах повинно, по можливості, відрізнятись від основного проїзду кольором.

Перехрещення автомобільних доріг із залізницями

3.38 Перехрещення автомобільних доріг із залізницями рекомендується проектувати за межами станцій і колій маневрового руху переважно на прямих ділянках доріг, що перехрещуються. При перехрещенні доріг в одному рівні гострий кут не повинен бути менше 60 градусів.

3.39 Перехрещення автомобільних доріг І-ІІІ категорій із залізницями слід проектувати в різних рівнях.

Перехрещення автомобільних доріг IV і V категорій із залізницями в різних рівнях проектують у таких випадках:

- при перехрещенні трьох і більше головних колій або коли перехрещення розташоване на ділянках залізниць з швидкісним рухом (понад 120 км/год), або при інтенсивності руху понад 100 потягів за добу;

- при перехрещенні залізничних колій у виїмках, або у випадках, коли не забезпечена розрахункова видимість.

В усіх інших випадках, при узгодженні з службами залізниць, влаштовують перехрещення в одному рівні - переїзди.

3.40 При перехрещенні залізниці в різних рівнях габарити шляхопроводів через залізничні колії призначають залежно від категорії автомобільної дороги згідно з СНіП 2.05.03.

3.41 На переїздах залізниць в одному рівні, що не охороняються, має бути забезпечена видимість згідно з ДСТУ 3587.

3.42 Ширина проїзної частини автомобільних доріг на переїздах повинна бути така ж. як і на підходах до них, а на односмугових дорогах - не менше 6,0 м і завдовжки по 200 м в обидва боки від крайніх рейок переїзду. В окремих випадках для збільшення пропускної спроможності переїзду ширину проїзної частини доріг на підходах і на переїзді збільшують на кілька смуг згідно з розрахунком.

3.43 Ділянка автомобільної дороги завдовжки не менше 5,0 м в обидва боки від крайніх рейок повинна бути горизонтальною або з похилом, зумовленим перевищенням однієї рейки над другою, якщо перехрещення розташовано на віражі залізниці. Перед горизонтальною ділянкою на протязі 50 м поздовжній похил дороги не повинен перевищувати 30 %о. В складних умовах (гірські райони тощо) похил при обгрунту-

ДБН В.2.3-4-2000 c.24

ванні може бути збільшений до 40 %о.

3.44 Напрямні тумби і стовпи шлагбаумів на переїздах розміщують на відстані не менше 0,75 м, а стояки габаритних воріт - на відстані не менше 1,75 м від крайки проїзної частини.

Перехрещення автомобільних доріг з трубопроводами,

лініями зв'язку і електропередач

3.45 Перехрещення автомобільних доріг з трубопроводами (водопровід, каналізація, газопровід, нафтопровід, теплофікаційні трубопроводи тощо) повинно здійснюватись кутом (90±10°), а при відхиленні від нього - за погодженням з власником комунікацій.

3.46 Прокладання інженерних комунікацій (крім місць перехрещень) в земляному полотні автомобільних доріг не дозволяється. При паралельному розміщенні автомобільних доріг та комунікацій відстань між ними визначається чинними нормативними документами.

3.47 Вертикальна відстань від дроту повітряних телефонних і телеграфних ліній до проїзної частини в місцях перетину ними автомобільних доріг повинна бути не менше 5,5 м (в теплий період року). При перетині ліній електропередач ця відстань має бути не менше, м:

6 - при напрузі до 1 кВ;

7 - -"- від 1 до 110 кВ;

7,5 - -"- від 110 до 150 кВ;

8 - -"- від 150 до 220 кВ;

8,5 - -"- від 220 до 330 кВ;

9 - -"- від 330 до 500 кВ;

16 - -"- від 500 до 750 кВ.

Примітка. Відстань визначається при найвищій температурі повітря без враху-вання нагрівання проводів електричним струмом або при ожеледі без вітру.

3.48 Відстань від брівки земляного полотна до основи опор повітряних телефон-них і телеграфних ліній, а також високовольтних ліній електропередач при перехре-щенні ними доріг слід призначати не менше висоти опори.