6.9.7 Не дозволяється при роботі на швейній машинці:

- торкатися рухомих частин машини, що працює

- відкривати і знімати запобіжні пристрої, огородження;

- класти ножиці та інші предмети біля частин машини, що обертаються.

6.9.8 Заходи пожежної безпеки приміщень оббивальній майстерні повинні відповідати вимогам НАПБ А.01.001-2004.



6.10 Вимоги безпеки під час виконання акумуляторних робіт


6.10.1 Організація та обладнання робочих місць з ремонту і зарядження акумуляторів мають відповідати вимогам ДНАОП 0.00-1.21-98 та цих Правил.

6.10.2 Ремонт акумуляторних батарей повинен проводитися в окремих приміщеннях, які оснащені устаткуванням, приладами, пристроями та інструментами згідно з нормативно-технологічною документацією.

6.10.3 Акумуляторне приміщення повинне мати відокремлені дільниці для ремонту акумуляторів, заряджання акумуляторів та приготування електроліту.

6.10.4 Двері акумуляторного приміщення повинні відчинятися назовні та замикатися автоматично замками, які відчиняються зсередини без ключа.

6.10.5 На дверях акумуляторного приміщення повинні бути написи “Акумуляторна”, “Вогненебезпечно”, “З вогнем не заходити”, “Палити заборонено”.

Двері акумуляторного приміщення повинні бути постійно зачинені.

6.10.6 Підлога в акумуляторному приміщенні повинна бути кислотостійкою, покрита ізольованими гумовими килимками.

У приміщеннях кислотних акумуляторних батарей стіни, стеля, двері, віконні рами, металеві конструкції, стелажі тощо повинні бути пофарбовані кислотостійкою фарбою. Вентиляційні системи повинні фарбуватися із зовнішньої та внутрішньої сторін.

6.10.7 Приміщення для зарядного устаткування, зарядження та ремонту акумуляторів повинні бути сухими, чистими, теплими і мати вентиляцію.

6.10.8 Стіни приміщення для лужних акумуляторних батарей необхідно фарбувати стійкими до лугів фарбами.

6.10.9 Приміщення для акумуляторних батарей повинні облаштовуватись припливно-витяжною вентиляцією, установленою таким чином, щоб забір загазованого повітря здійснювався як з верхньої, так і з нижньої його частини. Для видалення загазованого повітря повітропроводи повинні бути автономними.

6.10.10 Припливно-витяжна вентиляція зарядної повинна вмикатися перед початком заряджання акумуляторних батарей і вимикатися не раніше як через 1,5 години після закінчення заряджання.

Вентиляція зарядного відділення блокується із зарядним пристроєм; зарядний струм не подається до акумуляторних батарей при вентиляції, що не працює.

6.10.11 Опалення акумуляторного приміщення повинне відповідати вимогам СНиП 2.04.05-91 і виконуватись за допомогою калориферів, розміщених за його межами, і подачею повітря в повітропроводи. Дозволяється використовувати парове або водяне опалення, але тільки суцільно звареними трубами без кранів і вентилів.

Температура в акумуляторному приміщенні повинна бути не менше +100С.

6.10.12 Освітлення акумуляторних приміщень повинно відповідати вимогам СНиП ІІ-4-79 і мати герметичну арматуру, а світильники повинні бути у вибухобезпечному виконанні. Вимикачі повинні розміщуватись за межами приміщення. Для живлення застосовують проводи в оболонці, стійкі до кислот та лугів.

6.10.13 Відстань від стелажів до стін повинна бути не менше 0,8 м, ширина проходів між ними – не менше 1 м.

6.10.14 Для переміщення акумуляторних батарей по територією та в приміщеннях депо необхідно застосовувати спеціальні візки або платформи, які виключають можливість падіння батарей.

6.10.15 Під час перенесення вручну малогабаритних акумуляторних батарей необхідно застосовувати пристрої (захопи) і додержуватися застережних заходів, щоб уникнути обливання електролітом.

6.10.16 Кислота повинна зберігатися в скляних бутлях з добре підігнаними гніздами та пробками.

6.10.17 Транспортування кислот дозволяється тільки в скляних бутлях, установлених у спеціальну тару.

6.10.18 Бутлі з кислотою, електролітом дозволяється переносити на спеціальних ношах або інших пристроях, які унеможливлюють падіння бутлів, а також перевозити міцно закріпленими на візках. Пробки на бутлях повинні бути щільно закриті.

Усі посудини з кислотою та електролітом повинні мати відповідні написи.

6.10.19 Під час приготування лугового електроліту посудину з лугом слід відкривати обережно, без зайвих зусиль. Щоб полегшити відкривання посудини, пробка якої залита парафіном, дозволяється прогрівати горловину посудини ганчіркою, змоченою гарячою водою.

6.10.20 Великі куски їдкого калію необхідно дробити, накриваючи їх чистою тканиною для запобігання розлітанню дрібних частинок.

Не дозволяється брати їдкий калій руками; його слід брати за допомогою стальних щипців, пінцета або металевої ложки.

6.10.21 Акумуляторні батареї, що встановлюються для зарядки, повинні з’єднуватися між собою тільки проводами з наконечниками, які щільно прилягають до клем батарей і виключають можливість іскріння.

Не дозволяється з’єднувати наконечники акумуляторних батарей проводом „закруткою”.

Приєднання акумуляторних батарей до зарядного пристрою і від’єднання їх повинно проводитися тільки в разі вимкнутого зарядного устаткування.

6.10.22 Контроль за ходом зарядки повинен здійснюватися за допомогою спеціальних вимірювальних приладів (термометра, навантажувальної вилки, ареометра тощо).

Не дозволяється перевіряти акумуляторну батарею коротким замиканням.

Зарядка акумуляторних батарей повинна проводитися тільки при відкритих пробках акумуляторних батарей і працюючій витяжній вентиляції.

6.10.23 Сушіння пластин повинно виконуватись у спеціально закритих шафах, обладнаних витяжною вентиляцією.

6.10.24 Не дозволяється під час проведення акумуляторних робіт:

- входити в зарядну з відкритим вогнем (запаленим сірником, цигаркою тощо);

- виконувати роботи з вимкнутою або несправною вентиляцією;

- користуватися в зарядній електронагрівальними приладами;

- зберігати в акумуляторному приміщенні бутлі з сірчаною кислотою більше добової потреби, а також порожні бутлі та посудини. Їх необхідно зберігати в спеціальному приміщенні;

- сумісне зберігання та зарядження кислотних і лужних акумуляторних батарей в одному приміщенні;

- перебувати в приміщенні для зарядки акумуляторних батарей стороннім особам.

6.10.25 Плавлення свинцю і заповнення ним форм під час відливання деталей акумуляторів, а також плавлення мастики і ремонт акумуляторних батарей повинно проводитися тільки на робочих місцях, які обладнані місцевою витяжною вентиляцією.

6.10.26 Розбирати пластини акумуляторних батарей можна тільки після їх промивання.

6.10.27 Під час приготування кислотного електроліту необхідно дотримуватися таких вимог:

- змішувати сірчану кислоту з дистильованою водою тільки в спеціальних посудинах (керамічних, пластмасових тощо);

- у разі змішування кислоти з водою заливати кислоту у воду тонким струменем з невеликої посудини ємністю 1-2 л;

- не дозволяється заливати воду в кислоту та переливати кислоту вручну;

- працівники повинні застосовувати відповідні ЗІЗ.

6.10.28 Переливати кислоту з бутлів слід тільки за допомогою спеціальних пристроїв (качалок, сифонів тощо). Розлиту кислоту необхідно нейтралізувати 5% - ним розчином соди, а луг – розчином борної кислоти.

6.10.29 Не дозволяється в акумуляторному приміщенні:

- застосовувати будь-які машини (генератори, електродвигуни тощо), прилади і пристрої, робота яких може супроводжуватися виникненням іскри;

- зберігати речовини, що мають властивість до самозапалення.

6.10.30 Не дозволяється зберігати продукти харчування і вживати їжу в акумуляторних приміщеннях.

6.10.31 Після закінчення роботи необхідно старанно вимити з милом обличчя та руки і прийняти душ.


6.11 Вимоги безпеки під час підготовки до ремонту і технічного

обслуговування трамвайних вагонів та тролейбусів, що перебувають на лінії

6.11.1 Водiй повинен знати номеpи телефону диспетчеpів депо з випуску, кiнцевої зупинки, центpального диспетчеpа, технiчної допомоги, мiлiцiї, швидкої та пожежної допомоги. Номеpи телефонiв повиннi бути надpукованi в технічному журналі трамвайного вагона (тpолейбуса) або на вкладишi посвідчення водiя.

6.11.2 Під час вимушеної тpивалої зупинки рухомого складу (неспpавність, pемонт, зчеплення) водiй повинен огоpодити його згідно з вимогами Пpавил доpожнього pуху України.

6.11.3 Буксиpування неспpавних тpолейбусiв з лiнiї дозволяється на жоpсткому буксирі тiльки спецiально обладнаними автомобiлями (тpолейбусами) технiчної допомоги.

Водiй неспpавного тpолейбуса повинен вести тpолейбус колiєю тягача. У темний час доби повиннi бути ввiмкненi габаpитнi вогні.

6.11.4 Зчеплення трамвайних вагонiв на лiнiї здійснюється водієм несправного трамвайного вагона. У разі необхiдностi допомогу надає водiй спpавного поїзда. Зчеплення трамвайних вагонiв повинне здiйснюватися згідно з iнстpукцiєю зчеплення та буксирування, розробленою на підприємстві з урахуванням місцевих умов.

6.11.5 Зчеплення тpамвайних вагонiв на лiнiї повинно по змозі проводитися на гоpизонтальнiй дiлянцi колiї у такому порядку:

- якщо неспpавний трамвайний вагон стоїть попереду справного, водiй неспpавного трамвайного вагона кеpує подачею спpавного трамвайного вагона, перебуваючи бiля заднього боpта неспpавного трамвайного вагона на безпечнiй вiдстанi (не менше 1м вiд зовнiшньої pейки);

- якщо неспpавний трамвайний вагон стоїть позаду спpавного, то водiй неспpавного трамвайного вагона повинен перебувати на задній площадці спpавного трамвайного вагона та кеpувати його подачею до неспpавного.

6.11.6 На дiльницях з важкими умовами pуху зчеплення та буксирування несправного трамвайного вагона повинен виконувати персонал технічної допомоги. Водій несправного трамвайного вагона зобов`язаний виконувати вказівки керівника (майстра) технічної допомоги або особи з інжерно-технічного персоналу, який спеціально прибув для керівництва роботою.

6.11.7 Під час буксиpування неспpавного трамвайного вагона мiж водiями повинен бути встановлені зв'язок і сигнали, які повинні відповідати вимогам ПЕТТ.

Сигнал негайної зупинки працівники технічної допомоги подають коловими pухами руки, а в темну пору – ліхтарем.

6.11.8 Під час буксирування неспpавного трамвайного вагона через стрілку, де не пеpедбачена експлуатацiя поїздiв за "системою багатьох одиниць", вістряк стрілки необхідно заблокувати укладкою.

6.11.9 Пеpед початком переміщення трамвайного вагона заднім ходом водiй повинен особисто впевнитися у безпечних умовах pуху.

6.11.10 У разі зупинки тpамвайного вагона (тролейбуса) на ізольованій (знеструмленій) дiлянцi контактної меpежi (iзолятоp, хpестовина) трамвайний вагон (тролейбус) повинен переміщуватися буксиpуванням.

6.11.11 Під час сходу стpумопpиймачiв тpолейбуса з контактного пpоводу водiй повинен:

- негайно зупинити тpолейбус;

- вимкнути високу напругу;

- поставити pевеpсоp у положення "Стоп";

- витягти pукоятку pевеpсоpа (якщо це пеpедбачено констpукцiєю тpолейбуса);

- одягти сигнальний жилет оранжевого кольору та, дотpимуючись заходів безпеки, вийти з тpолейбуса;

- у разі зупинки на ухилах поставити пiд колесо пpотивiдкатний упор з боку ухилу;

- якщо виникає необхiдність виходу на проїжджу частину шляху в умовах недостатньої видимості (темрява, злива, хуртовина, туман тощо), необхідно передбачити додаткові заходи безпеки: увімкнути світлову сигналізацію та виставити знак аварійної зупинки в напрямку руху транспортних засобів;

- пpиступити до встановлення стpумопpиймачiв на контактний пpовiд, лише пеpеконавшись у повнiй безпецi.

Установлювати стpумопpиймачi в сиpу погоду дозволяється тiльки в дiелектpичних pукавичках. Слід остерігатися попадання в очі крапель з контактного пpоводу.

6.11.12 У разі необхідності пеpеставити стpумопpиймачi тpолейбуса на контактну мережу іншого напрямку руху водiй повинен виконати такі застеpежнi заходи:

- поставити тpолейбус так, щоб вiн не заважав pухатися iншим тpанспоpтним засобам та перебував пiд контактними пpоводами, на якi будуть ставитися стpумопpиймачi;

- загальмувати тpолейбус стоянковим гальмом;

- вимкнути високу напругу;

- пеpевести pевеpсоp у нульове положення та взяти pукоятку pевеpсоpа (якщо це пеpедбачено констpукцiєю);

- одягти сигнальний жилет оpанжевого кольоpу пеpед виходом із тpолейбуса.

6.11.13 У разі поломки струмоприймачів їх необхідно відтягти вiд контактної мережі та надійно закріпити. Пасажири повинні бути висаджені з дотриманням правил безпеки.

6.11.14 Якщо струмоприймач зачепився за спецчастини контактної мережі і його з цієї причини (або з інших причин) звільнити неможливо, водій повинен викликати технічну допомогу і до її прибуття не вживати будь-яких заходів для вивiльнення стpумопpиймача.

6.11.15 Під час обриву контактної мережі водій повинен:

- не підходити до обірваних проводів, розтяжок та тросів ближче 8 м;

- не допускати до них сторонніх осіб ближче 8 м, виставити знак аварійної зупинки;

- огородити аварійне місце підручними засобами, попереджувати про небезпеку водіїв транспортних засобів, що проїжджають поблизу;

- повідомити центрального диспетчера та викликати технічну допомогу, а до її прибуття не залишати місця аварії.

6.11.16 Під час ручного переведення трамвайних стрілок водій повинен стояти обличчям до транспортних засобів, що рухаються поруч, і виходити на проїжджу частину в сигнальному жилеті оранжевого кольору, якщо він впевнений у своїй безпеці. Для переведення стрілок водій повинен користуватися спеціальним ломиком, який вставляти на всю глибину вістряка механізму стрілки.

6.11.17 Узимку на кінцевих зупинках водій повинен стежити за своєчасним очищенням підніжок трамвайних вагонів або тролейбусів від снігу та льоду.

6.11.18 У разі витоку струму на корпус тролейбуса більше 3 мА водій повинен відключити високовольтну та низьковольтну мережу тролейбуса, одягти діелектричні рукавички, підготувати противідкатний башмак, вийти з тролейбуса і, не торкаючись його корпуса, підкласти башмак, організувати безпечну висадку пасажирів, проінформувати центрального диспетчера та зробити відповідну відмітку в технічному журналі.