Zp – мінімальний коефіцієнт використання каната (мінімальний коефіцієнт запасу міцності каната), визначений за таблицями 3 і 4;

S – найбільший розрахунковий натяг вітки каната (Н), зазначений в паспорті вантажопідіймального крана або машини.

Якщо в стандарті або в документі виробника про якість каната або документі про їх випробування наведене сумарне розривне зусилля дротів каната, величина Fo може бути визначена шляхом множення сумарного розривного зусилля дротів на коефіцієнт 0,83.

У разі роботи в небезпечних умовах (транспортування розплавленого металу, шлаку, отруйних і вибухових речовин) не дозволяється використовувати групу класифікації нижче М5. Під час розрахунку канатів, призначених для підіймання людей, Zp слід приймати як для групи класифікації М8.


Таблиця 3 – Мінімальні коефіцієнти використання канатів Zp

Група класифікації механізму

Рухомі

канати

Нерухомі

канати

за ГОСТ 25835

за ИСО 4301/1

Zp

М1

М2

М3

М4

М5

М6

М7

М8

3,15

3,35

3,55

4,00

4,50

5,60

7,10

9,00

2,5

2,5

3,0

3,5

4,0

4,5

5,0

5,0


Таблиця 4

– Мінімальні коефіцієнти Zp використання канатів для стрілових самохідних кранів

Група

класифікації крана за ГОСТ 27553 (ИСО 4301/2)*

Рухомі канати

Нерухомі

канати

Підіймання вантажу

Підіймання, опускання стріли

Під час зміни довжини стріли

Під час монтажу

Під час експлуатації

Під час монтажу

Група класифікації механізму


Zp

Група класифікації механізму


Zp

Група класифікації механізму


Zp


Zp


Zp


Zp

А1

А3

А4

М3

М4

М5

3,55

4,00

4,50

М2

М3

М3

3,35

3,55

3,55

М1

М2

М1**

3,15

3,35

3,15


3,05


3,0


2,73

* Для автомобільних кранів вантажопідіймальністю до 16 т включно приймається група класифікації А3

** Без вантажу

    1. Барабани та блоки
      1. Мінімальні діаметри барабанів, блоків і зрівняльних блоків, що обгинаються сталевими канатами, визначаються за формулами:

D1 ≥ h1 • d; D2 ≥ h2 • d; D3 ≥ h3 • d,

де d – діаметр каната, мм;

D1, D2, D3 – діаметри відповідно барабана, блока та зрівняльного блока по середній лінії навитого каната, мм;

h1, h2, h3 – коефіцієнти вибору діаметрів відповідно барабана, блока і зрівняльного блока згідно таблиці 5.

Допускається зміна коефіцієнта hi, але не більше, ніж на два кроки по групі класифікації в більший або менший бік з відповідною компенсацією величиною Zp за таблицею 3 на те ж число кроків в менший або більший бік.

      1. Канатоємкість барабана має бути такою, щоб при нижчому можливому положенні вантажозахоплювального органу на барабані залишалися навитими не менше ніж півтора витки каната або ланцюга, не враховуючи витків, що знаходяться під затискним пристроєм.

Таблиця 5

– Коефіцієнти вибору діаметрів барабана (h1), блока (h2), зрівняльного блока (h3)


Група класифікації механізму

Коефіцієнти вибору діаметрів

за ГОСТ 25835

за ИСО 4301/1

h 1

h2

h3

М1

М2

М3

М4

М5

М6

М7

М8

11,2

12,5

14,0

16,0

18,0

20,0

22,4

25,0

12,5

14,0

16,0

18,0

20,0

22,4

25,0

28,0

11,2

12,5

12,5

14,0

14,0

16,0

16,0

18,0


      1. Барабани вантажопідіймальних кранів і машин під одношарову навивку каната повинні мати нарізані по гвинтовій лінії канавки. У грейферних кранів з одношаровою навивкою каната на барабан і у спеціальних кранів, під час роботи яких можливі ривки та послаблення каната, барабани повинні мати канавку глибиною не менше 0,5 діаметра каната або споряджатися пристроєм, що забезпечує проектне укладання каната на барабані чи контроль положення на барабані (канатоукладачем).

Застосування гладкого барабана допускається в тих випадках, коли з конструктивних причин необхідна багатошарова навивка каната на барабан, а також у разі навивки на барабан ланцюга.

      1. Гладкі барабани і барабани з канавками, призначені для багатошарової навивки каната, оснащаються ребордами по обидва боки барабана.

Барабани з канавками, призначені для одношарової навивки двох віток каната, ребордами можуть не споряджатися, якщо вітки навиваються від країв барабана до середини. У випадку навивання на барабан із канавками однієї вітки реборда може не встановлюватися з боку кріплення каната на барабані. Барабани електричних талів, споряджені пристроєм (канатоукладачем і ін.), що виключає схід каната з барабана, можуть виготовлятися без реборд.

Реборди барабана для каната мають підійматися над верхнім шаром навитого каната не менше ніж на два його діаметри, а для ланцюгів - не менше ніж на ширину ланки ланцюга.

      1. У разі багатошарової навивки каната на барабан має бути забезпечене проектне укладання кожного шару.
      2. У випадку застосування здвоєного поліспаста встановлення зрівняльного блока або балансира є обов’язковим, якщо не передбачена інша система, що вирівнює зусилля в канатах.
      3. Блоки оснащаються пристроєм, що виключає вихід каната із рівчака блока. Проміжок між зазначеним пристроєм і ребордою блока має бути не більше 20 % від діаметра каната.
    1. Ланцюги
      1. Вантажні пластинчасті ланцюги, застосовувані на вантажопідіймальних кранах і машинах, мають відповідати ГОСТ 191.

Вантажопідіймальні зварні ланцюги мають бути коротколанковими.

Калібровані ланцюги, що працюють на зірочці та некалібровані ланцюги, призначені для роботи на гладкому барабані, а також для виготовлення стропів, мають відповідати чинним НД.

Якірні ланцюги можуть застосовуватися без розпірок і з розпірками.

Застосування ланцюгів, виготовлених у відповідності з вимогами міжнародних стандартів та національних стандартів інших держав, допускається за умов наявності узгодження Держнаглядохоронпраці.

      1. Ланцюги мають бути споряджені документом виробника про їх випробування відповідно до вимог НД, за яким вони виготовлені.

У разі відсутності зазначеного документа виробника мають бути проведені спеціалізованою організацією випробування зразка ланцюга та перевірки відповідно до вимог НД.

      1. Кріплення та розташування ланцюгів на вантажопідіймальному крані чи машині має виключати можливість їхнього спадання із зірочок та блоків і заклинювання між зірочкою (блоком) і елементами конструкції.
      2. Коефіцієнт запасу міцності вантажопідіймальних ланцюгів у відношенні до руйнівного навантаження приймається за таблицею 6.
      3. Зрощування ланцюгів допускається виконувати зварюванням або за допомогою спеціальних з’єднувальних ланок, рекомендованих виробником ланцюга. Після зрощування ланцюг випробується навантаженням, що в 1,25 рази перевищує його розрахункове тягове зусилля, протягом 10 хвилин. Після випробування не повинно бути залишкової деформації ланцюга.
      4. Зварні калібровані та пластинчасті ланцюги під час роботи на зірочці мають перебувати одночасно в повному зачепленні не менше ніж із двома зубцями зірочки.

Таблиця 6 – Мінімальні коефіцієнти запасу міцності вантажопідіймальних ланцюгів

Тип ланцюга

Група класифікації

механізму за додатком 1

М1, М2

М3–М8

Вантажний пластинчастий

3

5

Вантажний зварний, що працює на гладкому барабані

3

6

Вантажний зварний, що працює на зірочці

(калібрований)


3


8

    1. Електрообладнання
      1. Електрообладнання вантажопідіймальних кранів і машин, його монтаж, струмопроводи, заземлення та інші захисні заходи безпеки мають відповідати вимогам ДНАОП 0.00-1.32-01 “Правила будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок”, “Правил устройства электроустановок” за сферою їх дії, інших чинних НД, а також вимогам цих Правил.
      2. Електрообладнання вантажопідіймальних кранів і машин повинно мати групу умов експлуатації М3 і М4 у відповідності з вимогами ГОСТ 17516.
      3. Розміщеному електроустаткуванню на вантажопідіймальному крані чи машині слід забезпечити ступінь захисту не нижчий від наведеного в таблиці 7.
      4. Електропостачання вантажопідіймального крана чи машини від зовнішньої мережі має здійснюватися через ввідний пристрій (рубильник, автоматичний вимикач тощо) з ручним або дистанційним приводом.
      5. Увідний пристрій вантажопідіймального крана чи машини, розташований поза кабіною або у відкритій кабіні керування, повинен замикатися на замок у вимкненому стані й мати покажчик “Вимкнено”, “Увімкнено”.

З метою уникнення несанкціонованого керування вантажопідіймальними кранами їх захисна панель має бути обладнана індивідуальним контактним замком із ключем (ключем-маркою), що унеможливлює подачу напруги на вантажопідіймальний кран. У випадку встановлення захисної панелі поза кабіною ключ-марка може дублюватися на панелі керування в кабіні. У талів і вантажопідіймальних кранів, керованих з підлоги, ключем-маркою обладнується апарат керування, а керованих зі стаціонарного пульта – дистанційний пульт (панель). Захисна панель має бути опломбована.


Таблиця 7 – Ступінь захисту і категорія розміщення електроустаткування


Категорія розміщення вантажопідіймального крана

чи машини за ГОСТ 15150

Місце

установлення

У1

У2*

У3**

ХЛ1

ХЛ2*

Т1

Т2

У2 металургія

ОМ1

У3 пожежо-небезпечна зона

Кабіна

керування

Електроприміщення

Усередині шафи на відкритих частинах

Під піддашшям на відкритих частинах

Двигуни,

апарати на відкритих

частинах

* Піддашшя, неопалювані склади

** Виробничі приміщення, опалювані склади з температурою навколишнього середовища не нижче мінус 10 С

Примітка. У чисельнику зазначена категорія розміщення електрообладнання за ГОСТ 15150, у знаменнику - ступінь захисту за ГОСТ 14254.