1. інтегральну характеристику у вигляді динамічного перекидного моменту допускається визначати за розрахунковою схемою з недеформованим корпусом, а в розрахунку приймати максимальне значення за спектром сейсмічних коефіцієнтів для горизонтальної та вертикальної складових сейсмічного впливу;

  2. несучу здатність стінки резервуара перевіряють за умови міцності і стійкості 1-го поясу з урахуванням додаткового стиску в меридіональному напрямі від сейсмічного перекидного моменту;

  3. сейсмостійкість резервуара слід вважати забезпеченою за умови одночасного виконання таких вимог:

  • 1-й пояс стінки не повинен втрачати міцність і стійкість;

  • гравітаційна хвиля на вільній поверхні не повинна досягати конструкцій стаціонарного покриття або приводити до втрати роботоздатності понтона і плаваючого покриття;

  1. при невиконанні першої вимоги 5.3.6.9 г) виконують уточнений динамічний розрахунок і визначають істинний період власних коливань резервуара із продуктом та урахуванням даних мікросейсморайонування. За результатами розрахунку уточнюють коефіцієнт динамічності і прий­мають рішення щодо конструктивних заходів із підвищення несучої здатності стінки резервуара.

  1. Міцність стінки резервуара при локальних навантаженнях на патрубки:

  1. міцність стінки при локальних впливах слід перевіряти на несприятливе сполучення трьох зосереджених зусиль - осьової сили і згинальних моментів у вертикальній та горизонтальній площині при наливанні рідини до максимального рівня;

  2. комбінації зосереджених зусиль з боку трубопроводів, що виникають від гідростатичного тиску в резервуарі, осідання основи і температурних впливів, повинні бути надані замовником або встановлена область граничних значень таких навантажень;

  3. перевірку міцності проводять у найбільш навантажених зонах стінки, а саме:

  • у точках стінки, які примикають до підсилюючого листа патрубка для внутрішньої та зов­нішньої поверхонь, максимальна різниця трьох головних фібрових напружень яких не повинна перевищувати 1,8 Ryn (норми розрахунку на міцність обладнання і трубопроводів атомних енер­гетичних установок);

  • в зоні кріплення обичайки патрубка до стінки резервуара.

  1. Розрахунки стаціонарних покриттів резервуарів

    1. Елементи стаціонарного покриття необхідно розраховувати на першу основну комбіна­цію навантажень, яка включає максимальні значення розрахункових навантажень від:

  • власної ваги елементів покриття;

  • ваги стаціонарного обладнання і площадок обслуговування на покритті;

  • власної ваги теплоізоляції покриття;

  • ваги снігового покриву при симетричному і несиметричному розподіленні його на покритті;

  • внутрішнього розрідження в газоповітряному просторі резервуара.

Для резервуарів, що працюють під внутрішнім надлишковим тиском, необхідно враховувати другу основну комбінацію навантажень, яка включає мінімальні значення розрахункових наван­тажень на покриття від:

  • власної ваги елементів покриття;

  • ваги стаціонарного обладнання на покритті;

  • власної ваги теплоізоляції покриття.

Навантаження від надлишкового тиску і від’ємного тиску вітру враховують з максимальними розрахунковими значеннями.

Для сейсмонебезпечних районів будівництва при перевірці несучої здатності елементів пок­риття необхідно виконувати розрахунок і на особливу комбінацію навантажень з урахуванням впливу сейсміки відповідно до ДБН В. 1.1-12.

При перевірці несучої здатності елементів покриття треба враховувати коефіцієнт надійності за призначенням уп , що враховує клас відповідальності споруди.

Коефіцієнт умов роботи в розрахунках елементів покриття приймається ус = 0,9.

  1. При розрахунку безкаркасних стаціонарних покриттів:

  1. розрахункове значення товщини настилу покриття визначають за умови стійкості форми оболонки від навантажень першою основною комбінацією;

  2. вузол сполучення даху із стінкою розраховують на міцність при дії кільцевого зусилля розтягу, що виникає від навантаження за першою основною комбінацією;

  3. для резервуарів, які працюють з надлишковим внутрішнім тиском, вузол сполучення даху зі стінкою необхідно також перевірити на стійкість у випадку дії кільцевого зусилля стиску, що виникає від навантажень за другою основною комбінацією;

  4. в розрахунковий переріз вузла сполучення покриття зі стінкою необхідно включати кільцевий елемент жорсткості, а також прилеглі ділянки покриття і стінки.

  1. Розрахунок стаціонарних каркасних покриттів:

  1. у звичайному виконанні каркасного покриття елементи каркаса перевіряють на міцність від дії навантажень за основною комбінацією.

У розрахунках слід враховувати сумісну роботу елементів каркаса і листового настилу. Пере­вірку несучої здатності вузла сполучення покриття зі стінкою проводять у відповідності з 5.3.7.2;

  1. при вибухозахищеному виконанні каркасного покриття елементи каркаса перевіряють на міцність і стійкість від дії навантажень за першою і другою основними комбінаціями. При цьому листовий настил не включають у розрахункову схему, але у навантаженні від власної ваги елемен­тів покриття враховують. Перевірку несучої здатності вузла сполучення покриття зі стінкою при вибухозахищеному виконанні покриттів з каркасом проводять у відповідності з 5.3.7.2.

  1. Розрахунок плаваючих покриттів

    1. Розрахунок плаваючого покриття необхідно виконувати для двох його положень, а саме коли:

  • покриття на плаву;

  • покриття на опорних стояках.

  1. При розрахунку покриття в положенні на плаву чи на опорних стояках необхідно враховувати навантаження від:

  • власної ваги елементів покриття;

  • ваги обладнання на покриття;

  • власної ваги теплоізоляції покриття;

  • ваги снігового покриву при симетричному і несиметричному розподіленні снігу;

  1. тиску вітру.У положенні покриття на плаву визначають запас його плавучості, як перевищення верху бортового листа над рівнем продукту і перевіряють несучу здатність елементів покриття.

Запас плавучості однодечного плаваючого покриття визначають за умови втрати герметичності центральної частини покриття і двох суміжних секцій понтона.

Запас плавучості дводенного плаваючого покриття визначають за умови втрати герметичності двох суміжних зовнішніх секцій понтона.

  1. Комбінації навантажень, які включають в себе власну вагу покриття і рівномірне снігове навантаження, необхідно враховувати при розрахунку як неушкодженого, так і з втраченою герме­тичністю покриття у положенні на плаву.

Комбінації навантажень, які включають в себе власну вагу і нерівномірне снігове навантаження, необхідно враховувати при розрахунку неушкодженого покриття у положенні на плаву.

    1. Розрахункове перевищення верхньої відмітки бортового листа покриття над рівнем продукту, густина якого дорівнює 0,7 т/м3, повинно бути не менше 150 мм.

    2. У положенні покриття на опорних стояках перевіряють несучу здатність як стояків, так і елементів покриття.

    3. При розрахунках елементів покриття коефіцієнт умов роботи приймають ус= 0,9.

  1. Навантаження на основу і фундамент

    1. Статичні навантаження на центральну частину днища резервуара визначають виходячи з максимального проектного рівня наливу і густини продукту, що зберігається, або води під час гідровипробувань.

    2. Навантаження на фундаментне кільце під стінкою резервуара визначають гідроста­тичним тиском на рівні днища, що безпосередньо передається на кільце, і повною вагою резер­вуара, яка включає обладнання, теплоізоляцію і снігове навантаження.

Надлишковий тиск і розрідження в газовому просторі резервуара приводять до перерозподілу загального навантаження на основу.

    1. При сейсмічному впливі погонне зусилля на фундаментне кільце збільшується за рахунок періодичної складової перекидного моменту на корпус. Амплітуду і частоту навантаження від сейсмічного впливу визначають при розрахунку корпусу резервуара на міцність з урахуванням сейсміки.

  1. Антикорозійний захист резервуарів

    1. Проект антикорозійного захисту резервуарів для нафти і нафтопродуктів розробляють з урахуванням вимог СНиП 2.03.11, а також особливостей конструкцій резервуарів, умов їх експлуа­тації і встановленого строку служби резервуара.

    2. При виборі захисних ЛФМ і призначенні припусків на корозію треба враховувати ступінь агресивного впливу середовища на елементи металоконструкцій в середині резервуара і його зовнішні поверхні, що знаходяться на відкритому повітрі. Ступінь агресивного впливу середовища на елементи металоконструкцій всередині резервуара наведено в таблиці 9.

Таблиця 9

Елемент конструкцій резервуарів

Ступінь агресивного впливу продукту зберігання на сталеві конструкції всередині резервуара

Сира нафта

Мазут, гудрон, бітум

Дизельне пальне, гас

Бензин

Виробничі стоки без очищення

1 Внутрішня поверхня днища і нижнього поясу на висоті 1 м від днища

Середньо- агресивна

Середньо- агресивна

Середньо- агресивна

Слабо- агресивна

3 < pH < 11

2 Середні пояси і нижні частини понтонів і плаваючих покриттів

Слабо- агресивна

Слабо- агресивна

Слабо- агресивна

Слабо- агресивна

Сумарна концен­трація сульфатів і хлоридів до 5 г/дм3

3 Покрівля і верхній пояс, бортові поверхні понтона і плаваючих покриттів

Середньо- агресивна

Середньо- агресивна

Середньо- агресивна

Середньо- агресивна

Середньо- агресивна

Примітка 1. При вміст! в сирій нафті сірководню із концентрацією більше 10 мг/дм3 або сірководню і вугле­кислого газу у будь-яких співвідношеннях ступінь агресивного впливу (див. 1 і 3) підвищується на один ступінь.

Примітка 2. Для бензину прямогонного (див. 2) підвищується на один ступінь.



  1. Ступінь агресивного впливу середовища на елементи металоконструкцій резервуара, які знаходяться на відкритому повітрі, визначають температурно- вологими характеристиками навко­лишнього повітря і концентрацією в атмосфері повітря корозійно-активних газів у відповідності зі СНиП 2.03.11.

  2. Антикорозійний захист металоконструкцій резервуара від корозії необхідно здійснювати з використанням ЛФМ і металізаційно-ЛФМ або електрохімічними способами.

  3. Для забезпечення необхідної довговічності резервуара разом з конструктивними, розра­хунковими і технологічними заходами використовується збільшення товщини основних елементів конструкцій (стінка, стаціонарні і плаваючі покриття, понтони) за рахунок припуску на корозію.

Величина припуску на корозію залежить від ступеня агресивності продукту, що характери­зується швидкістю корозійного ушкодження металоконструкцій:

  • слабоагресивне середовище - не більше 0,05 мм за рік;

  • середньоагресивне середовище - від 0,05 мм до 0,5 мм за рік;

  • сильноагресивне середовище - більше 0,5 мм за рік.

  1. Тривалість строку служби покриття - не менше ніж 10 років.

  2. Електрохімічний захист конструкцій резервуара треба здійснювати з використанням пристроїв протекторного або катодного захисту.

Вибір методу захисту повинен обґрунтовуватися техніко-економічними показниками.

  1. Проект виконання монтажно-зварювальних робіт

    1. ПВР на монтаж конструкцій резервуара повинен розроблятись у відповідності з проектом КМ і вимогами 5.5.3 цього стандарту.

    2. ПВР повинен розроблятись спеціалізованою проектною організацією і затверджуватись замовником. ПВР є основним технологічним документом при монтажі резервуара.

    3. У ПВР повинні бути передбачені:

  • генеральний план монтажного майданчика з наведенням номенклатури і схеми розміщення підйомно-транспортного обладнання;

  • заходи, що забезпечують потрібну точність складання елементів конструкцій, просторову незмінність конструкцій у процесі їх збільшення при складанні і встановленні в проектне положення;

  • заходи для забезпечення несучої здатності елементів конструкцій від діючих навантажень під час монтажу;

  • вимоги до якості складально-зварювальних робіт для кожної операції під час монтажу;

  • види і об’єми контролювання;

  • послідовність проведення випробувань резервуара;

  • вимоги безпеки і охорони праці;

  • вимоги щодо охорони навколишнього середовища.

  1. Передбачена ПВР технологія складання і зварювання металоконструкцій повинна забез­печувати проектну геометричну форму змонтованого резервуара з урахуванням заданих граничних відхилень, що наведені в розділі 7 цього стандарту.

  2. ПВР повинен встановлювати послідовність монтажу елементів резервуара, включаючи застосування відповідної оснастки і пристроїв, що забезпечують точність складання при збільшенні елементів конструкцій і встановлення їх в проектне положення.

  3. У ПВР повинні бути передбачені заходи із забезпечення необхідної геометричної точності резервуарних конструкцій і зниження усадочних деформацій зварних швів.

    1. Технологія зварювання повинна передбачати вимоги щодо: