НАЦІОНАЛЬНЕ ВІДХІЛЕННЯ

Додаткові вимоги до оформляння протоколів сертифікаційного випробовування наведено у ДСТУ 3412.

Додаток C

(Обов’язковий)

Процедура вогневих випробувань із визначення захищуваного
простору для проектованих і типових систем пожежогасіння

C.1 Вимоги

C.1.1 Проектована або типова система пожежогасіння повинна забезпечувати змішу­вання і розподілення вогнегасної речовини і повинна повністю заповнювати простір під час проведення випробувань відповідно до цього методу за максимальних проектних об­межень і найбільш жорстких інструкцій з монтажу (див. також C.1.2.).

C.1.2 Під час проведення випробувань відповідно до C.5, C.6.2 і C.6.3 система пожежо­гасіння повинна погасити все видиме полум’я протягом 30 с після закінчення випускання вог- негасної речовини. Під час випробувань згідно з C.6.1 система пожежогасіння повинна запобіг­ти повторному займанню штабеля з дерев'яного брусу після витримки протягом 10 хв.

C.2 Види випробувань

Описані тут випробування враховують призначене використання і обмеження для системи пожежогасіння, особливо стосовно таких пунктів:

  1. захищуваний простір для кожного типу насадка;

  2. діапазон робочих температур системи;

  3. розташування насадків в захищуваній зоні; насадок, що використовується під час цих випробувань, не повинен подавати вогнегасну речовину прямо на модельне вогнище пожежі;

  4. максимальна довжина, розміри трубопроводу і кількість з’єднань до кожного на­садка або мінімальний тиск у насадку;

  5. максимальна тривалість випуску;

  6. максимальна щільність завантаженя вогнегасної речовини;

  7. вогнегасні концентрації для конкретних горючих речовин.

Перелік випробувань, які повинні проводитися, наведено у таблиці C.1.

Таблиця C.1 - Випробування, які необхідно проводити

Мета випробування

Розмір простору

Тип модельних вогнищ пожежі

Пункт

Мін. висота розта­шування насад- ка/макс. захищува- ний простір

Відповідно до типу насадка

Випробувальні пальни­ки з гептаном

C.5


Продовження таблиці C.1

Мета випробування

Розмір простору

Тип модельних вогнищ пожежі

Пункт

Макс. висота розта-

>100м3

а) штабель із дерев'яно-


шування насадка/


го брусу

C.6.1

вогнегасна

Горизонтальні розміри

b) деко, заповнене геп-


концентрація

не менше ніж 4 м

таном

C 6.2


Висота обирається відповідно до типу насадка (не менше ніж 3,5 м)

c) випробувальні паль­ники з гептаном

C.6.3

Примітка. Усі випробування повинні проводитися з насадками одного і того ж типу і виконання.



C.3 Система пожежогасіння

C.3.1 Система пожежогасіння повинна бути змонтована таким чином:

a) система пожежогасіння “типова” - з використанням максимальних обмежень до трубопроводу, в частині кількості з’єднань, довжини труби до насадків і щодо конструкції (конфігурацій) насадків, згідно з інструкціями виробника щодо проектування і монтажу;

b) проектована система пожежогасіння - з використанням схеми трубопроводу, що дає мінімальний розрахунковий тиск у насадку за температури 20+20оС.

C.3.2 За винятком випробувань з гасіння дека з гептаном і дерев'яного штабелю, ре­зервуари з вогнегасною речовиною повинні бути доведені до мінімальної робочої темпера­тури, встановленої в інструкціях виробника щодо монтажу.

C.3.3 У випадках проведення випробувань з гасіння дека з гептаном і дерев'яного штабелю резервуари з вогнегасною речовиною повинні бути витримані за температури 20 оС ± 2 оС протягом не менше 16 год до проведення випробувань. Під час цих випробу­вань енергія струменів від насадків не повинна впливати на розвиток процесу горіння.

C.3.4 Система пожежогасіння повинна бути влаштована і виконана відповідно до за­даних розмірів з урахуванням нижченаведеного:

  1. для зріджених вогнегасних речовин тривалість випускання передрідинної газової фази і двофазного потоку повинна становити від 8 с до 10 с;

  2. для незріджених вогнегасних речовин тривалість випускання повинна бути від 50 с до 60 с.

C.4 Вогнегасна концентрація

C.4.1 Вогнегасна концентрація для кожного випробування повинна становити 76,92 % (тобто 100 % поділені на коефіцієнт безпеки, який дорівнює 1,3) від остаточної проектної концентрації, зазначеної в інстукціях виробника щодо проектування і монтажу за температури навколишнього середовища в захищуваному просторі приблизно 20 оС. Кон­центрація в межах цього простору для всіх вогнегасних речовин повинна розраховуватися з використанням рівнянь (1) і (2), які наведено в 7.6. Якщо є суттєві витікання з модельної споруди, то формули, що використовуються для визначення концентрації вогнегасної речо­вини в модельній споруді, можуть бути змінені з урахуванням виміряних витікань.

C.4.2 Для перевірки фактичної концентрації вогнегасної речовини необхідно провес­ти “холодні” випробування з випуском тієї ж самої кількості вогнегасної речовини.

C.5 Випробування з визначення мінімальної висоти розташування насадка і максимального захищуваного простору

C.5.1 Випробувальне обладнання

C.5.1.1 Конструкція

Випробувальне обладнання повинне відповідати таким вимогам:

  1. площа (а х b) і висота (H) модельної споруди (див. рисунок C.1) повинні відпові­дати максимальному захищуваному простору насадка і мінімальній висоті розташування насадка, зазначеним виробником;

  2. модельна споруда повинна бути виготовлена з відповідного матеріалу; якщо це фанера, то її товщина повинна становити не менше ніж 9,5 мм;

  3. повинні бути передбачені засоби для скидання тиску;

  4. повинні бути передбачені отвори, що закриваються безпосередньо над пальника­ми, щоб мати можливість вентилювання перед пуском системи;

  5. екрани повинні бути встановлені між підлогою (а, b) і стелею (H) посередині між положенням насадка і стінами приміщення. Екран повинен бути перпендикулярним до на­прямку випуску з насадки. Його розмір повинен становити 20 % довжини або ширини мо­дельної споруди, в залежності від розташування насадка.

C.5.1.2 Апаратура

C.5.1.2.1 Концентрація кисню

Концентрація кисню повинна вимірюватися повіреним кисневим аналізатором, при­датним до вимірювань відсоткового вмісту кисню з точністю принаймні до 0,1 %. Вимірю­вальне обладнання повинне забезпечувати безперервне вимірювання і реєстрацію концент­рації кисню всередині модельної протягом усього часу випробувань. У приміщенні мають бути встановлені не менш як три датчики (див. рисунки C.2 і C.3).



Позначення

1 - Випробувальний пальник; 2 - Насадкок; 3 - Екран; 4 - Отвір, що закривається, розташований над випробувальним пальником

H - мінімальна висота розташування насадка, вказана виробником для даного насадка; а х b - мак­симальний захищуваний простір для даного насадка

Рисунок C.1 - Приклад складу і розташування обладнання для проведення випробувань з визначення мінімальної висоти розташування насадка і максимального захищуваного простору

Ці три датчики повинні бути розташовані на відстані від центру модельної споруди

по горизонталі в межах від 850 мм до 1250 мм і на таких висотах від рівня підлоги (H - ви­

сота модельної споруди): 0,1 H, 0,5 Н і 0,9 Н.

C.5.1.2.2 Концентрація діоксиду вуглецю і газової вогнегасної речовини

Крім концентрації кисню, необхідно також контролювати концентрацію СО2 і, за

необхідності, концентрацію газової вогнегасної речовини. Продукти горіння не повинні впливати на точність вимірювальних приладів.

C.5.1.2.3 Тиск перед насадками

Необхідно реєструвати тиск перед насадками протягом випускання вогнегасної ре­човини з системи.

C.5.1.2.4 Температура в модельній споруді

Щонайменше температура повинна реєструватися на відстані від центру модельної споруди по горизонталі в межах від 850 мм до 1250 мм і на висоті від рівня підлоги 0,5 H (H - висота модельної споруди) (див. рисунки C.2 і C.3). Рекомендується використовувати термопари типу K (Ni-CrNi) діаметром 1 мм.

Процес гасіння рекомендується спостерігатися за допомогою кинокамери інфрачер­воного діапазону .

C.5.1.2.5 Температура біля насадка

Для зріджених газових вогнегасних речовин додатково повинна реєструватися температу­ра на відстані від 10 мм до 30 мм перед насадком усередині струменя, що виходить з нього.

C.5.2 Вимоги до модельних вогнищ

C.5.2.1 Випробувальні пальники

Випробувальні пальники повинні бути циліндричні діаметром від 76,2 мм до 88,9 мм і висотою не менш ніж 100 мм.

C.5.2.2 Гептан

Гептан повинен бути товарного сорту і мати такі технічні характеристики:

  1. дистиляція:

  1. початок кипіння 90оС

  2. температура википання 50% горючої речовини 93 оС

  3. температура википання всієї горючої речовини 96,5 оС

  1. густина за температури 15,6 оС 0,719 г/см3

  2. тиск насиченої пари за Рейдом 2,0 рsі

  3. випробувальне октанове число 60

  4. октанове число для двигуна 50

C.5.2.3 Склад і розташування модельних вогнищ

C.5.2.3.1 Випробувальні пальники можуть містити або гептан або гептан і воду. У випадку, якщо вони мають містити гептан і воду, товщина шару гептану повинна становити не менше 50 мм. Рівень гептану в пальниках повинен бути на 50 мм нижчим від верхнього краю пальника.

C.5.2.3.2 Випробувальні пальники повинні бути розташовані на відстані до 50 мм по горизонталі від кутів модельної споруди безпосередньо за екраном (див. C.5.1.1), і на відс-

тані до 300 мм по вертикалі від стелі або підлоги споруди, або від стелі та від підлоги, якщо приміщення дозволяє таке розташування.

C.5.3 Порядок проведення випробувань

C.5.3.1 Перед початком випробувань необхідно проаналізувати склад газової вогне- гасної речовини.

C.5.3.2 Заповнені гептаном випробувальні пальники запалюють. Тривалість вільного

горіння - 30 с за відкритого положення вищезгаданих отворів, що відкриваються.


Розміри в мм

Рисунок C.2 - Розташування апаратури для проведення випробувань з визначення мінімальної висоти розташування насадка і максимального захищуваного простору (вигляд зверху)

C.5.3.3 Через 30 с слід закрити всі отвори і ру чним способом привести в дію сис­тему пожежогасіння. Під час приведення в дію системи вміст кисню всередині споруди не повинен бути більш ніж на 0,5 % нижчим за нормальну концентрацію кисню в атмосфері. Протягом випробувань концентрація кисню не повинна змінюватися більш ніж на 1,5 % внаслідок виділення продуктів згоряння. Ця зміна повинна визначаться порівнянням кон­центрації кисню, розрахованої з концентрації вогнегасної речовини, з виміряною концент­рацією кисню.



Розміри в мм

Точки вимірювання:

M1 - Реєстрація концентрації O2.

M2 - Реєстрація концентрації O2 та температури.

M3 - Реєстрація концентрації O2.



Рисунок C.3 - Розташування по висоті апаратури для випробувань з визначення мінімальної висоти розташування насадка і максимального захищуваного простору (вигляд збоку)

C.6 Випробування за максимальної висоти розташування насадка

C.6.1 Випробування з гасіння дерев'яного зрубу

C.6.1.1 Випробувальне обладнання

C.6.1.1.1 Конструкція

Модельна споруда повинна відповідати таким вимогам:

  1. модельна споруда повинна мати об'єм не менше 100 м3. Висота повинна становити

не менше ніж 3,5 м. Розміри підлоги повинні бути щонайменше 4 м х 4 м;

  1. максимальна висота модельної споруди повинна відповідати інструкціям вироб­ника щодо монтажу;

  2. модельна споруда повинна бути виготовлена з фанери для внутрішнього або зов­нішнього використання мінімальної товщини 9,5 мм або з іншого еквівалентного матеріа­лу;

  3. повинні бути передбачені засоби для скидання тиску.

C.6.1.1.2 Апаратура

C.6.1.1.2.1 Концентрація кисню

Концентрація кисню повинна вимірюватися повіреним кисневим аналізатором, при­датним до вимірювань відсоткового вмісту кисню з точністю принаймні до 0,1 %. Вимірю­вальне обладнання повинне забезпечувати безперервне вимірювання і реєстрацію концент­рації кисню всередині модельної протягом усього часу випробувань. У приміщенні мають бути встановлені не менш як три датчики (див. рисунки C.4 і C.5).

Ці три датчики повинні бути розташовані на відстані від центру модельної споруди по горизонталі в межах від 850 мм до 1250 мм і на таких висотах від рівня підлоги (H - ви­сота модельної споруди): 0,1 H, 0,5 Н і 0,9 Н.

C.6.1.1.2.2 Концентрація діоксиду вуглецю і газової вогнегасної речовини