n) звіти про надзвичайні ситуації чи аварії.

4.3.2 Правові та інші вимоги

Загальні настанови - Правові та інші вимоги

Організація має розробити, запровадити та підтримувати методики щодо визначання пра­вових вимог та інших вимог, які вона зобов'язується виконувати, які застосовні до екологічних аспектів її діяльності, продукції та послуг, а також доступу до них. Призначеність таких мето­дик - забезпечити обізнаність з різними вимогами та допомогти визначити, як їх застосовувати до екологічних аспектів діяльності, продукції та послуг організації. Організація має забезпечу­вати, щоб відповідна інформація про застосовні правові вимоги та інші вимоги, які організація зобов'язується виконувати, була доведена до відома всіх осіб, що працюють в організації або діють за її дорученням, як наприклад, підрядники або постачальники, чиї обов'язки пов'язано з дотриманням організацією відповідності цим вимогам або чия діяльність може впливати на це.

В організації має бути процес передбачення та підготування до нових або змінених вимог, щоб можна було провести відповідні дії для збереження дотримання відповідності. Організація має також розглянути, яким чином застосовні правові вимоги та інші вимоги, які організація зобов'язується виконувати, можна застосувати до нових або змодифікованих видів діяльності, продукції та послуг або як ці вимоги можуть вплинути на них.

Може бути використано різні джерела інформації для визначання та підтримування інформації про застосовні правові вимоги та інші вимоги, які організація зобов'язується виконувати. Таки­ми джерелами інформації є всі рівні урядових установ, промислові асоціації або торгові об'єд­нання, комерційні бази даних та публікації, а також професійні консультанти та служби.

  1. Правові вимоги

Загалом правовими вимогами вважають будь-які вимоги або санкції, пов'язані з екологічни­ми аспектами організації, встановлені владними органами (охоплюючи міжнародні, національні, державні/регіональні та місцеві органи), які мають юридичну силу.

Правові вимоги може бути встановлено в багатьох видах документів, наприклад, у таких:

  1. законодавства, зокрема закони та регламенти;

  2. декрети та директиви;

  3. дозволи, ліцензії або інші форми санкціонування;

  4. накази регуляторних органів;

  5. рішення судів або адміністративних трибуналів;

  6. документи звичайного або місцевого права;

  7. договори, конвенції та протоколи.

Для спрощення процесу відстежування правових вимог організації може бути корисним ве­дення реєстрів або переліків застосовних правових вимог.

Організація може також розглянути можливість дотримання відповідності вимогам, що пере­вищують чинні правові вимоги. Підвищення репутації, отримання конкурентної переваги, випере­джання нових правових вимог або впливання на їх появу, підвищені екологічні характеристики та поліпшені відносини з громадськістю й органами влади можуть компенсувати можливі додаткові витрати.

Примітка. Настанови щодо оцінювання дотримання відповідності правовим вимогам наведено в 4.5.2.

  1. Інші вимоги

Залежно від обставин і своїх потреб, організація може добровільно взяти на себе зобов'язан­ня виконувати, крім правових, інші вимоги, застосовні до екологічних аспектів її діяльності, про­дукції та послуг. Такі екологічні вимоги можуть охоплювати, якщо застосовне:

  1. угоди з органами державної влади;

угоди із замовниками;ДСТУ ISO 14004:2006

  1. нерегуляторні настанови;

  2. принципи добровільної дії або кодекси усталеної практики;

  3. добровільне екологічне маркування або зобов'язання щодо розширеної відповідальності за продукцію;

  4. вимоги торгових асоціацій;

  5. угоди з громадськими об'єднаннями або неурядовими організаціями;

  6. публічні зобов'язання організації або її головної організації;

  7. корпоративні/внутрішньофірмові вимоги.

Деякі з цих зобов'язань або угод можуть стосуватися низки проблем додатково до екологіч­них питань. Потрібно, щоб у системі екологічного управління розглядали тільки ті зобов'язання чи угоди, які стосуються екологічних аспектів організації.

Організація має визначити та відслідковувати інші вимоги, які вона зобов'язується виконува­ти. Для полегшення цього організація може:

  • установити інші вимоги у своїй екологічній політиці;

  • підтримувати найновішу збірку інших вимог, зокрема перелік, реєстр, базу даних або іншу форму.

Інформація щодо внутрішніх критеріїв дієвості, разом із застосовними правовими вимогами та іншими вимогами, які організація зобов'язується виконувати, може допомогти організації роз­робити її цілі та завдання. Якщо правових та інших вимог нема або їх недостатньо, щоб задоволь­нити потреби організації, організація може розробити та запровадити внутрішні критерії дієвості для задоволення цих потреб. Прикладами внутрішніх критеріїв дієвості можуть бути обмеження типів та обсягів легкозаймистих або небезпечних речовин, які можна використовувати або пово­дитися з якими можна в приміщенні, чи обмеження викидів в атмосферне повітря, які є більш жо­рсткими, ніж норми, встановлені правовими вимогами.

Практична допомога - Зобов'язання щодо дотримання відповідності

Дотримання відповідності застосовним правовим вимогам та іншим вимогам, які органі­зація зобов'язується виконувати, є основним зобов'язанням системи екологічного управління. Це зобов'язання треба відображати в процесі планування системи екологічного управління та виконувати за допомогою системи екологічного управління. Щоб забезпечити дієвість системи екологічного управління, найвище керівництво організації має періодично аналізувати її адек­ватність, зокрема тих складників, які пов'язано з дотриманням відповідності.

Для зручності головні, пов'язані з дотриманням відповідності, складники системи екологі­чного управління підсумовано в наведеному нижче переліку. Організація має розробити, запро­вадити та підтримувати процеси й забезпечити їх відповідними ресурсами для:

  1. розробляння політики, яка містить зобов'язання щодо дотримання відповідності засто­совним правовим вимогам та іншим вимогам, які організація зобов'язується виконувати (див. 4.2);

  2. визначання застосовних правових вимог та інших вимог, які організація зобов'язується виконувати, забезпечення доступу до них та їх розуміння (див. 4.3.2);

  3. установлювання цілей і завдань, які враховують потребу дотримання відповідності (див. 4.3.3);

  4. досягання цілей і виконання завдань, пов'язаних із дотриманням відповідності, запро­ваджуючи:

  • програми, які встановлюють функційні обов'язки, відповідальність, методики, засоби та часові межі для досягнення цілей і виконання завдань, пов'язаних з дотриманням відповідно­сті (див. 4.3.3.2);

  • засоби операційного контролю (зокрема, за потреби, методики) для виконання зобо­в'язання щодо дотримання відповідності та досягнення цілей і виконання завдань, пов'язаних з дотриманням відповідності (див. 4.4.6);

забезпечування того, щоб усі особи, що працюють в організації або діють за її дору­ченням і чия робота пов'язана із суттєвими екологічними аспектами, отримали відповідну під­готовленість щодо застосовних правових вимог та інших вимог, які організація зобов'язується виконувати, відповідних методик, що їх стосуються, та щодо наслідків невиконання застосов- 14них правових вимог (див. 4.4.2);

  1. періодичного оцінювання дотримання відповідності застосовним правовим вимогам та іншим вимогам, які організація зобов'язується виконувати (див. 4.5.2);

  2. установлювання будь-яких випадків недотримання відповідності (та передбачуваного потенційного недотримання відповідності) та вжиття термінових заходів для визначання, виконання та подальшого відстежування коригувальних дій (див. 4.5.3);

  3. ведення протоколів щодо дотримання відповідності застосовним правовим вимогам та іншим вимогам, які організація зобов'язується виконувати, і контролювання їх (див. 4.5.4);

  4. розглядання пов'язаних з дотриманням відповідності особливих моментів під час про­ведення періодичних аудитів системи екологічного управління (див. 4.5.5);

  5. розглядання змін у застосовних правових вимогах та в інших вимогах, які організація зобов'язується виконувати, під час аналізування з боку керівництва (див. 4.6.1).

Зобов'язання щодо дотримання відповідності відображає сподівання, що організація за­стосує систематичний підхід для досягнення та підтримування відповідності застосовним пра­вовим вимогам та іншим вимогам, які організація зобов'язується виконувати.

4.3.3 Цілі, завдання та програма(-и)

Загальні настанови - Цілі, завдання та програма(-и)

У процесі планування організація встановлює цілі та завдання, щоб виконати зобов'язання, визначені її екологічною політикою, і досягти інших своїх цілей. Процес установлювання й аналі­зування цілей та виконання програм для їх досягнення забезпечує систематичну основу для по­ліпшування екологічних характеристик організації в деяких сферах та підтримування рівня її еко­логічних характеристик в інших. Цілі можна встановлювати як для діяльності з управління, так і для оперативної діяльності.

  1. Установлювання цілей і завдань

Під час установлювання цілей і завдань організація має розглянути декілька вхідних даних, охоплюючи:

  1. принципи та зобов'язання, визначені в її екологічній політиці;

  2. свої суттєві екологічні аспекти (та інформацію, отриману внаслідок їх визначення);

  3. застосовні правові вимоги та інші вимоги, які організація зобов'язується виконувати;

  4. результати досягнення цілей в інших видах діяльності та процесах;

  5. погляди зацікавлених сторін;

  6. технологічні варіанти та їх здійсненність;

  7. фінансові, оперативні й організаційні міркування, зокрема інформацію від постачальників та підрядників;

  8. можливі наслідки для суспільного іміджу організації;

  9. дані екологічних експертиз;

  10. інші цілі організації.

Цілі треба встановити на найвищому рівні організації, а також на інших рівнях та для функ- цій-них підрозділів, діяльність яких важлива для виконання зобов'язань, задекларованих в екологі­чній політиці, та для досягнення загальних цілей організації. Цілі має бути узгоджено з екологіч­ною політикою організації, у тому числі із зобов'язанням щодо запобігання забруднюванню, до­тримання відповідності застосовним правовим вимогам та іншим вимогам, які організація зобов'я­зується виконувати, та із зобов'язанням щодо постійного поліпшування.

Ціль може бути виражено безпосередньо як конкретний рівень дієвості, або виражено зага­льним чином і потім її визначають одним або кількома завданнями. Якщо завдання встановлено, треба, щоб їх можна було виміряти за допомогою рівнів дієвості, яких потрібно дотримувати, щоб забезпечити досягнення пов'язаних цілей. Виконання завдань може потребувати певного проміжку часу, який встановлено у програмі.

Установлені організацією екологічні цілі треба розглядати як частину загальних цілей управ­ління. Таке інтегрування може збільшити цінність не тільки системи екологічного управління, але й інших систем управління, охоплених інтегруванням.

Цілі та завдання можуть бути застосовними до всієї організації або до окремих ділянок чи

ДСТУ ISO 14004:2006

підрозділів. Наприклад, стосовно виробничих приміщень загальною ціллю може бути зменшення споживання енергії, яке можна досягти економією в одному конкретному підрозділі. Проте в ін­ших випадках, можливо, всі підрозділи організації мають сприяти певним чином досягненню зага­льної цілі організації. Також можливо, що різні частини організації, маючи одну й ту саму загаль­ну ціль, можуть виконувати різні дії, щоб досягти власних цілей.

Організація має встановити внесок різних її організаційних рівнів і функційних підрозділів у досягнення цілей та поінформувати окремих членів про їхні зобов'язання.

Для відстежування прогресу у досягненні цілей і виконанні завдань може бути використано показники дієвості (див. 4.3.3.3). Документування та інформування щодо цілей і завдань покра­щують спроможність організації досягати своїх цілей та виконувати завдання. Треба забезпечити інформацією, що стосується цілей та пов'язаних з ними завдань, тих посадових осіб, які відповіда­льні за досягнення цілей і виконання завдань, а також інший персонал, який потребує такої інфор­мації для здійснення відповідних функцій, як наприклад для операційного контролю.

  1. Програма (-и) досягання цілей і виконування завдань

Частиною процесу планування має бути розробляння програми досягання організацією еко­логічних цілей і виконування завдань. У програмі треба передбачити функційні обов'язки, відпові­дальність, процеси, ресурси, періоди часу, пріоритети та дії, необхідні для досягнення екологічних цілей і виконання завдань. Ці дії може бути пов'язано з окремими процесами, проектами, продук­цією, послугами, ділянками або засобами у межах ділянок. Організації можуть об'єднати програми досягання екологічних цілей і виконування завдань з іншими програмами у межах свого процесу стратегічного планування. Програми досягання цілей і виконування завдань допомагають органі­зації поліпшити її екологічні характеристики. Програми мають бути динамічними. Якщо відбува­ються зміни в процесах, діяльності, послугах і продукції в межах сфери застосування системи еко­логічного управління, тоді цілі, завдання та пов'язані з ними програми слід, за потреби, перегляну­ти.