Якщо нагрівальний кабель АЕКС, металеві водостік або покриття з нагрівальним кабелем доступні для дотику, забороняється застосовувати ПЗВ з номінальним диференційним струмом спрацьовування більше ЗО мА.

Якщо вимагається підвищена надійність АЕКС для безпечного функціонування водостоків будівлі чи споруди або обладнання, пов’язаного з водостоками, допускається за відповідного обґрунтування не застосовувати відключення нагрівальних кабелів від живлення при спрацьо­вуванні ПЗВ. При цьому слід застосовувати світлову та/або звукову сигналізацію для інформування про спрацьовування пристроїв захисного автоматичного вимикання живлення або ПЗВ з обов’яз­ковим негайним реагуванням обслуговуючого персоналу.

  1. При потужності АЕКС, що перевищує допустиму комутаційну потужність регулятора, для забезпечення комутації кола живлення слід застосовувати проміжний пристрій відповідної потуж­ності, котрий автоматично керується регулятором, наприклад, контактор.

  2. Приклади схем підключення нагрівальних кабелів та регуляторів АЕКС до мережі жив­лення показані у додатку Д:

  • однофазна на 230 В з підключенням до регулятора;

  • однофазна на 230 В з контактором;

  • трифазна на 230 В зі спільним ПЗВ;

  • трифазна на 230 В з окремими ПЗВ;

  • трифазна на 400 В з окремими ПЗВ.

  1. ПОЖЕЖНА БЕЗПЕКА

    1. Пожежна безпека АЕКС повинна відповідати вимогам НАПБ А.01.001, ПУЕ, НПАОП 40.1-1.32 та вимогам інших нормативних документів.

    2. Нагрівальні кабелі, холодні кінці нагрівальних кабелів, кабелі живлення, які прокладаються ззовні будівлі на покритті та у водостоках, за винятком замонолічених, повинні бути стійкі до поширення полум’я відповідно до 4.1 ДСТУ 4809.

  2. ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ

    1. АЕКС є системою з автоматичним регулювання, що забезпечує мінімальне електро- споживання.

    2. Рекомендується застосовувати АЕКС з регулятором з двома датчиками - температури зовнішнього повітря та вологи. Терморегулятор з двома датчиками постійно контролює наявність вологи в елементах водостічної системи будівлі та температуру зовнішнього повітря й за необ­хідності включає або виключає нагрівальний кабель. Тобто нагрівання включається за наявності снігу на даху та при загрозі утворення бурульок/льоду й виключається з їх зникненням. Таким чином забезпечується мінімальне електроспоживання.

    3. Рекомендується застосовувати окремі АЕКС для схилів даху, орієнтованих на різні сто­рони світу. Тобто нагрівання включається окремо для кожного схилу, залежно від наявності на ньому снігу та при загрозі утворення бурульок/льоду саме на ньому.

    4. Рекомендується не налаштовувати регулятор на температуру танення, значно вищу 0 °С.

  3. ВИМОГИ ДО ТЕХНІЧНИХ ЗАСОБІВ АЕКС

    1. Вимоги безпеки

      1. Безпека АЕКС повинна відповідати вимогам НАПБ А.01.001, відповідним положенням у 9.5 НПАОП 40.01-1.32 та інших нормативних документів.

      2. В АЕКС рекомендується передбачати додатковий захист, спрямований на убезпечення від помилкових дій обслуговуючого персоналу.

      3. АЕКС повинні мати захист від ураження електричним струмом згідно з ПУЕ та іншими нормативними документами.

      4. При роботі з АЕКС слід виконувати вимоги до джерел електромагнітних полів згідно з ДСанПіН 3.3.6.096.

      5. Електромагнітна сумісність обладнання АЕКС повинна відповідати вимогам ДСТУ CISPR 14-1, ДСТУ CISPR 14-2, ДСТУ ІЕС 61000-3-2, ДСТУ EN 61000-3-3.

      6. Безпека обладнання АЕКС повинна відповідати вимогам до низьковольтного елек­тричного обладнання згідно з ДСТУ ІЕС 60335-1.

      7. Обладнання АЕКС не повинно завдавати ризику для здоров’я людини.

    2. Захист АЕКС від зовнішніх впливів

      1. Засоби управління обладнанням АЕКС, як правило, розташовують всередині будівлі у шафах (щитах) з класом захисту не нижче ІРЗО.

      2. Захист компонентів АЕКС від кліматичних та механічних впливів необхідно забезпе­чувати відповідно до вимог виробника.

  4. ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ ЩОДО МОНТАЖУ НАГРІВАЛЬНОГО КАБЕЛЮ АЕКС

    1. При монтажі слід керуватися вимогами та рекомендаціями виробника нагрівального кабелю.

    2. Перехідні та кінцеві муфти слід установлювати в найбільш сухих місцях, наприклад, під кромкою покриття. Вони повинні бути доступні для ремонту.

    3. Заведення кабелів у з’єднувальну коробку, розташовану ззовні будівлі, слід виконувати знизу через герметичні муфти.

    4. Слід уникати застосування додаткових муфт.

    5. Кабель монтують, як правило, починаючи з холодного кінця.

    6. Забороняється дотикання або перехрещення ліній нагрівального кабелю, за винятком саморегульованого кабелю.

    7. Слід дотримуватись мінімально допустимого радіуса вигину нагрівального кабелю. За потреби рекомендується застосовувати спеціальні напрямні елементи, особливо для кабелів, що знаходяться під фізичним навантаженням.

    8. Слід вимірювати опір нагрівального кабелю та опір його ізоляції до та після монтажу.

    9. Слід передбачати можливість сповзання пластів снігу та їх руйнівної дії на нагрівальний кабель і його кріплення. Для уникнення цього впливу рекомендується встановлювати снігозатри- мувачі вище нагрівального кабелю.

    10. Кріплення через отвори в покритті слід надійно герметизувати спеціальними герметиками для зовнішнього застосування.

    11. Необхідно застосовувати елементи кріплення, захищені від корозії. їх термін експлуатації повинен бути не менше терміну експлуатації нагрівального кабелю.

  5. ВИПРОБУВАННЯ АЕКС

    1. Монтаж та пусконалагоджувальні роботи АЕКС слід виконувати з додержанням вимог безпеки згідно з вимогами ДБН В.2.5-27, НПАОП 40.1-1.21, ГОСТ 12.3.032, ПУЕ.

    2. Приймання та введення в експлуатацію АЕКС слід здійснювати після електричних випро­бувань.

      1. Слід здійснювати перевірку безперервності захисних провідників (перевірка цілісності ланцюгів заземлення). Не повинно бути обривів і незадовільних контактів у проводці, що з’єднує металеві оболонки кабелів і всі доступні дотику відкриті провідні частини у шафі/щитку, від якого здійснюється живлення АЕКС.

      2. Слід здійснювати перевірку опору ізоляції мегаомметром. Для нагрівальних кабелів АЕКС опір ізоляції має бути не менше 20 МОм [2].

      3. Перевірку надійності захисного автоматичного вимикання живлення слід робити шляхом проведення наступних перевірок:

  • опору петлі "фаза-нуль";

  • струму уставки автоматичних вимикачів;

  • струму спрацьовування ПЗВ;

  • опору ізоляції кабелів;

  • омічного опору нагрівального кабелю (значення опору за вимірюванням може відрізнятися від паспортного для даного кабелю в зазначених виробником межах);

  • опору заземлювача (проводиться тільки для АЕКС із заземлювачем, окремо влаштованим від пристрою заземлення в мережі живлення).

    1. Рекомендується випробувати АЕКС на функціонування в холодний період року. При цьому слід враховувати інерційність АЕКС: якщо система була виключеною, а на покритті накопичився шар снігу, вихід у робочий режим може становити від 6 до 24 год.

    2. Випробування АЕКС на функціонування в теплий період року рекомендується, за мож­ливості, здійснювати імітуванням подачі сигналів з датчиків на регулятор для переходу системи в режим нагрівання.

  1. ЕКСПЛУАТАЦІЯ АЕКС

    1. У теплий період року АЕКС рекомендується виключити.

    2. До настання холодного періоду року рекомендується перевірити забрудненість (листя, гілки тощо) нагрівального кабелю та датчиків АЕКС і, за необхідності, очистити. Перевірити тех­нічний стан нагрівального кабелю та датчиків, елементів їх кріплення, а також стан елементів автоматичного регулювання та захисної автоматики. Провести пробне включення. За належного стану - перевірити налаштування терморегулятора та здійснити включення АЕКС у режим очіку­вання відповідно до експлуатаційної документації.

    3. Експлуатація АЕКС повинна відповідати вимогам Правил технічної експлуатації електро­установок споживачів та відповідним нормативно-правовим актам України.

    4. Не допускається застосовувати гострі знаряддя (лопати, ломи, скребки тощо) для очи­щення нагрівального кабелю та датчиків АЕКС від льоду, снігу, листя, бруду тощо.

ДОДАТОК А

(довідковий)

УЗАГАЛЬНЕНІ ПРИКЛАДИ РОЗТАШУВАННЯ НАГРІВАЛЬНИХ КАБЕЛІВ АЕКС
НА ДАХАХ РІЗНИХ КОНСТРУКЦІЙ

Розташування нагрівального кабелю АЕКС на дахах різних конструкцій здійснено з ураху­ванням вимог та рекомендацій розділів 6, 8 цього стандарту. Посилання на цей додаток наведено у 8.3.10.

А.1 Двосхилий дах з мансардним вікном, підвісними жолобами та водостічними трубами

Вимоги та рекомендації для такої конструкції даху наведені в 6.2.2, 8.3.1 та 8.3.9.

Приймаємо покриття даху теплоізольованим згідно з будівельними нормами, тобто дах холодний і для нього є достатнім розташування нагрівального кабелю в жолобах і водостічних трубах (8.3.1.1).



Рисунок А.1 - Приклад розташування нагрівального кабелю на даху з мансардним вікном,
підвісними жолобами та водостічними трубами



А.2 Дах з прикарнизними жолобами, єндовами та люкарною (слуховим вікном)

Вимоги та рекомендації для такої конструкції даху наведені у 6.2.2, 8.3.2 та 8.3.4.

1 - єндова; 2 - люкарна; 3 - прикарнизний жолоб



Рисунок А.2 - Приклад розташування нагрівального кабелю на даху
з прикарнизними жолобами, єндовами та люкарною

А.4 Дах плоский з водометами

Вимоги та рекомендації для такої конструкції даху наведені у 6.2.2, 8.3.5.

Рисунок А.4 - Приклад розташування нагрівального кабелю на плоскому даху з водометами


А.5 Дах плоский з внутрішнім водостоком і виходом водостічної труби назовні будівлі

Вимоги та рекомендації для такої конструкції даху наведені у 6.2.2, 8.3.6.



Рисунок А.5 - Приклад розташування нагрівального кабелю на плоскому даху з внутрішнім
водостоком і виходом водостічної труби назовні будівліДОДАТОК Б
(довідковий)

ПРИКЛАД ВИБОРУ ТА РОЗРАХУНКУ РЕЗИСТИВНОГО КАБЕЛЮ НА БОБІНІ

Приклад здійснено за алгоритмом відповідно до 9.2.1.

Питомий опір г, Ом/м, і питому потужність р, Вт/м, резистивного нагрівального кабелю обчис­люють за формулами:

r - U2/(L2■ р) ’, (Б.1)

р = U2/(l_2г); (Б.2)

де U- напруга живлення, В;

L - довжина нагрівального кабелю, м.

Б.1 Вихідні дані

Слід підібрати резистивний нагрівальний кабель на бобіні за питомим опором.

Довжина кабелю: варіант 1 - 150 м, варіант 2 - 140 м.

Напруга живлення - 230 В.

Передбачається використовувати резистивний нагрівальний кабель з максимальною питомою потужністю,наприклад, 25 Вт/м. Номенклатурний ряд кабелю виробника для даної потужності, наприклад, представлено в таблиці:

Артикул*

Питомий опір, Ом/м

2000

0,0322

3000

0,0508

4000

0,0715

5000

0,105

6000

0,153

7000

0,217

8000

0,319

І * Артикул вказано умовно.



Б.2 Розрахунок

Питому потужність кабелю рекомендується приймати з коефіцієнтом 0,75...0,9 від макси­мальної питомої потужності, заданої виробником. Тоді, наприклад, задаючись коефіцієнтом 0,8, маємо наступну питому потужність - 0,8 -25 = 20 Вт/м.

Варіант 1 - довжина кабелю 150 м.

Визначають розрахунковий питомий опір кабелю за формулою (Б.1) -

r = U2/(L2 р) = 2302/(1502 -20) = 0,118 Ом/м.

Вибирають найближчий менший опір кабелю з номенклатурного ряду виробника - це кабель з артикулом 5000 й питомим опором 0,105 Ом/м.

Обчислюють для даного опору питому потужність кабелю за формулою (Б.2) -

р =U2/(L2 г) = 2302/(1502 0,105) = 22,4 Вт/м.

Дане значення менше за максимально допустиме - 22,4 < 25 Вт/м. Отже, для цього прикладу підходить резистивний нагрівальний кабель, що має артикул 5000, питомий опір 0,105 Ом/м і питому потужність 22,4 Вт/м.

Загальна потужність обраного кабелю довжиною 150 м становить 22,4 ■ 150 = 3360 Вт.

Варіант 2 - довжина кабелю 140 м.

Визначають розрахунковий питомий опір кабелю за формулою (Б.1) -

r = U2/(L2р) = 2302/(1402 -20) = 0,135 Ом/м.

Вибирають найближчий менший опір кабелю з номенклатурного ряду виробника - це кабель з артикулом 5000 й питомим опором 0,105 Ом/м.

Обчислюють для даного опору питому потужність кабелю за формулою (Б.2) -

p = U2/(L2■r} = 23Q2/('^2 0,105) = 25,7 Вт/м.

Дане значення перевищує максимально допустиме - 25,7 > 25 Вт/м. Отже, даний кабель не підходить до застосування й необхідно вибрати інший з найближчим більшим опором з номен­клатурного ряду виробника - це кабель з артикулом 6000 й питомим опором 0,153 Ом/м.

Перераховують для даного опору питому потужність кабелю за формулою (Б.2) -