Прожарювання одних і тих самих електродів більше двох разів не допускається.

  1. Відомості про прожарювання електродів, видачу в роботу і прийом залишків реєструють в спеціальному журналі.

  2. Електроди видються зварнику в кількості, яка необхідна для роботи протягом зміни.

Перед видачею в роботу стан електродів перевіряє відповідальна особа.

  1. Хімічний склад і механічні властивості наплавленого металу електродів наведені в додатку Д.

  2. Для аргонодугового зварювання кореневого шару шва як неплавкий електрод вико­ристовують прутки лантанованого (ЭВЛ-10, ЭВЛ-20) або ітрірованого (СВИ-1) вольфраму діамет­ром від 2 мм до 3 мм згідно з ГОСТ 23949.

Для кращого збудження дуги і підвищення стабільності її горіння кінець вольфрамового електрода заточують на конус (рисунок 1). Кут заточування а - від 28° до 30°. При цьому довжина конічної частини L - від п'яти до шести діаметрів електрода Де. Конус після заточення притупити, діаметр притуплення dn від 0,2 мм до 0,5 мм

.



    Де- діаметр електрода; L - довжина конічної частини електрода; dn - діаметр притуплення електрода; а - кут заточування електрода

    Рисунок 1 - Форма заточення вольфрамового електрода

    1. Присадковий дріт

      1. Для ручного аргонодугового зварювання неплавким електродом, газового, механізо­ваного зварювання у вуглекислому газі й автоматичного зварювання під шаром флюсу вико­ристовують зварювальний дріт, що задовольняє вимогам ГОСТ 2246.

    Область застосування зварювального дроту для цих видів зварювання наведена в таблиці 4. Рекомендується використовувати обміднений дріт.

    Таблиця 4 - Область застосування зварювального дроту для різних сталей та видів зварювання

    Сталь труб

    Марка дроту для зварювання ГОСТ 2246

    ручного аргонодугового

    газового

    механізованого у вуглекислому газі

    ВСтЗспЗ, ВСтЗсп4, ВСтЗпсб

    ДСТУ 2651/ГОСТ 380

    10, 20, ГОСТ 1050

    Св-08ГС, Св-08Г2С

    Св-08, Св-08А, Св-08ГА, Св-08ГС, Св-08Г2С, Св-08ХМ

    Св-08ГС, СВ-08Г2С

    16ГС, 17ГС, 09Г2С ГОСТ 19281

    Св-08ГС, СВ-08Г2С

    СВ-08ГС, СВ-08Г2С

    Св-08ГС, СВ-08Г2С

    12ХМ ГОСТ 20072

    15ХМ ГОСТ 4543

    СВ-08МХ

    СВ-08МХ,

    СВ-08ХМ, СВ-08ХМФА

    -

    12X1 МФ, 25X1 МФ ГОСТ 20072

    СВ-08ХМФА,

    СВ-08МХ,

    СВ-08ХМ, СВ-08ХГСМФА

    Св-08МХ,

    Св-08ХМ, СВ-08ХМФА

    -



    1. За відсутності сертифіката або бірки (етикетки) зварювальний дріт дозволяється використовувати тільки після механічних випробувань зразків і отримання висновку про відповідність даної партії вимогам чинних стандартів.

    2. Хімічний склад зварювального дроту перевіряють на відповідність вимогам, зазначеним в додатку Е.

    У разі отримання незадовільних результатів хімічного аналізу проводять повторний аналіз на подвоєній кількості проб. За незадовільних результатів повторного аналізу дріт бракується.

    1. Використовують зварювальний дріт з чистою, без окалини, слідів корозії, масла та інших забруднень поверхнею. Можна очищати дріт, пропускаючи його через пристрій, заповнений зварю­вальним флюсом, битою цеглою, уламками наждакових кругів і повстяними фільтрами. Перед очищенням бухту дроту рекомендується прожарити за температури від 150 °С до 200 °С протягом від 1,5 год до 2 год. Дозволяється також очищати дріт наждачним папером або іншим способом до металевого блиску.

    При очищенні дроту, який призначено для механізованого і автоматичного зварювання, не можна допускати різких зламів (переломів) дроту. Це може порушити нормальний процес меха­нізованої подачі дроту в зону зварювання.

        1. Перед використанням кожної бухти зварювального дроту доцільно перевірити його техно­логічні якості за допомогою пробного зварювання в умовах, що тотожні виробничим. Результати перевірки вважаються задовільними, якщо плавлення дроту є спокійним, без великих бризок, а на поверхні шва немає пор.

      1. Захисні гази і флюси

        1. Як захисний газ при ручному аргонодуговому зварюванні неплавким електродом вико­ристовують аргон вищого, першого або другого гатунку згідно з ГОСТ 10157.

        2. Для механізованого зварювання у вуглекислому газі як захисний газ використовують зварювальний вуглекислий газ вищого і першого гатунку згідно з ДСТУ 4817.

        3. Перед використанням якість газу перевіряють в кожному балоні. Для цього виконують наплавку валка довжиною від 100 мм до 150 мм на пластину або трубу та перевіряють зовнішнім оглядом поверхню наплавленого металу. За наявності пор у металі газ, що міститься в даному балоні, бракують.

        4. Для автоматичного зварювання під шаром флюсу поворотних стиків з вуглецевої та низьколегованої сталі застосовують флюс марок АН-348А, АНЦ-1, АН-22, АН-47 відповідно до ГОСТ 9087.

        5. Флюс зберігають в сухому приміщенні за відносної вологості повітря не більше 50 % і температури не нижче плюс 15 °С.

        6. Перед використанням флюс прожарюють за температури від 300 °С до 400 °С протягом 5 год, після чого його можна використовувати протягом 15 діб, якщо зберігати відповідно до вимог 6.3.5. Після закінчення вказаного строку флюс перед використанням знову прожарюють.

    1. ЗВАРЮВАЛЬНЕ УСТАТКУВАННЯ

      1. Для виконання зварювальних робіт, за необхідності, комплектуються такі пости:

    • ручного електродугового зварювання;

    • ручного аргонодугового зварювання;

    • механізованого зварювання;

    • автоматичного зварювання;

    • контактного зварювання;

    • газового зварювання.

    1. Коливання напруги в мережі не може перевищувати ± 5 %. У зв'язку з цим доцільно живлення зварювальних постів здійснювати від окремого джерела.

    2. Ручне електродугове зварювання виконують від джерел постійного струму (типу ВД 306, ВД 401, ВДМ 1001 тощо із крутопадаючою зовнішньою характеристикою).

    3. Ручне аргонодугове зварювання неплавким електродом проводять на постійному струмі прямої полярності від джерел із падаючою вольт-амперною характеристикою. Джерела струму з жорсткою вольт-амперною характеристикою можуть бути використані тільки разом з баластними реостатами.

    4. Для зниження тиску аргону та підтримання його постійним застосовують аргонові редуктори з витратомірами. Також дозволяється застосовувати кисневий балонний редуктор з ротаметром. Рекомендуються пальники на струм до 150 А.

    5. Для зниження тиску вуглекислого газу та підтримання його постійним бажано використо­вувати понижуючі редуктори згідно з ГОСТ 13861. Допускається застосування кисневих редукторів.

    6. Механізоване зварювання у вуглекислому газі виконують від джерел постійного струму.

    7. Установку для автоматичного зварювання під шаром флюсу поворотних стиків труб ком­плектують роликовим стендом або торцевим обертачем, зварювальною головкою і джерелом живлення. Як зварювальні можуть бути використані самохідні головки та підвісні головки консоль­ного типу.

    У випадку використання зварювального трактора його встановлюють нерухомо на стику або з можливістю переміщення назустріч обертанню труб, що зварюються, з такою ж обертовою швид­кістю, з якою обертаються труби.

    Автоматичне зварювання під шаром флюсу можна виконувати як на змінному, так і на постій­ному струмі зворотної полярності (перевага надається другому способу).

      1. Для газового ацетилено-кисневого зварювання використовують пальники, що випуска­ються серійно, ацетиленовий генератор, шланги: типу І - ацетиленовий, типу III - кисневий; редуктори: кисневий, ацетиленовий (використовують при отриманні газу з балона). Довжина шлангів - до ЗО м.

    1. ВИМОГИ ДО ПІДГОТОВКИ ТРУБОПРОВОДІВ ДЛЯ СКЛАДАННЯ ТА ЗВАРЮВАННЯ

      1. Труби і деталі трубопроводів, які надійшли на монтажний майданчик, до початку складання та зварювання перевіряють на їх відповідність супровідній документації

      2. При підготовці стикових з'єднань труб під зварювання перевіряють їх відповідність проекту, вимогам нормативно-технічної документації та звертають увагу на перпендикулярність площини різу до осі труби (рисунок 2). Значення допустимого відхилу площини різу від косинця L зазначені у таблиці 5.



    L - відхил площини різу від косинця

    Рисунок 2 - Схема перевірки перпендикулярності торців труб

    Таблиця 5 - Допустимий перекіс площини різу торця труби

    Зовнішній діаметр труби, мм

    До 76 (включно)

    Від 83 до 133

    Від 159 до 245

    Від 273 до 530

    Понад 530

    Допустимий перекіс площини різу, мм

    0,5

    1

    1,5

    2

    2,5



    1. Оброблення кінців труб (обрізання труб і зняття фасок) виконують механічним способом за допомогою спеціальних труборізальних станків. Вимоги до шорсткості поверхні крайок труб наведені на рисунку 3. Дозволяється обробляти кінці труб із вуглецевих і низьколегованих сталей газовим різанням з подальшим зачищенням крайок ріжучим або абразивним інструментом до видалення слідів вогневого різання.



    S - товщина стінки труби; L - довжина циліндричного розточування; Rz - висота нерівності профілю за десятьма точками; р - кут виходу різця

    Рисунок 3 - Шорсткість поверхонь крайок

    1. Перед складанням для зварювання виконати наступні операції:

    • очистити внутрішню порожнину трубопроводів від забруднень (ґрунту, льоду, снігу, води, будівельного сміття тощо);

    • перевірити геометричні розміри крайок. Виправлення плавних вм'ятин на кінцях труб допускається, якщо їх глибина не перевищує 3,5 % діаметра труби і якщо інше не передбачено нормативно-правовими актами. Ділянки труб із вм'ятинами більшої глибини або якщо вони мають надриви, вирізають;

    • очистити до чистого металу крайки та прилеглу до них внутрішню і зовнішню поверхні труб на ширину не менше ніж 20 мм. Кінці труб із забоїнами або задирками фасок глибиною від 5 мм до 10 мм обрізають або виправляють наплавленням.

    1. Для закріплення труб, що стикуються, у фіксованому під зварювання положенні засто- совувють центрувальні пристосування та виконують прихватки.

    2. Як центрувальні пристрої можуть бути використані центратори трубозварювальні (при­клади наведені в додатку Ж, рисунки Ж.1 - Ж.З). Труби діаметром до 50 мм можна складати за допомогою кліщів (додатокЖ, рисунок Ж.4), а труби діаметром від 133 мм до 377 мм-за допомогою пристосування хомутового типу (додаток Ж, рисунок Ж.5). Складання труб діаметром більше 100 мм можна виконувати за допомогою стяжних кутиків або компенсаційних планок (додаток Ж, рисунок Ж.6).

    3. У разі складання стику труб із хромомолібденових сталей за допомогою кутників або компенсаційних планок, приварювання цих елементів до труб виконують електродами типу Э46А або Э50А відповідно до ГОСТ 9467 з попереднім підігрівом місця приварювання. Кутники і планки можуть бути видалені (механічним шляхом або газовим різанням) тільки після накладення не менше ніж двох-трьох перших шарів шва. Місця приварювання цих деталей до труб зачищають та ретельно оглядають на предмет виявлення і видалення поверхневих тріщин.

    Кутники та компенсаційні планки рекомендується виготовляти з вуглецевої сталі марок 20 (ГОСТ 1050), Ст2, СтЗ (ДСТУ 2651/ГОСТ 380).

    1. У стикових зварних з'єднаннях елементів з різною товщиною стінок забезпечують плавний перехід від більшого до меншого перерізу (рисунок 4) шляхом відповідної однобічної або двобічної механічної обробки кінця елемента з більш товстою стінкою. Кут нахилу поверхонь переходу не більше ніж 15°.

    При різниці в товщині стінок менше ніж ЗО % від товщини стінки більш тонкого елемента, але не більше 5 мм, допускається виконання вказаного плавного переходу з боку розкриття за рахунок похилого розташування поверхні шва.

    Вказані вимоги не поширюються на зварні з'єднання з литтям, кованими і штампованими деталями, а також із крутовигнутими відводами.



    S - товщина стінки більш тонкої труби; h < 0,3 ■ S

    Рисунок 4 - Схема підготовки кінців труб при стикуванні елементів, що мають різну товщину
    стінок

    1. Конструктивні розміри зварних з'єднань приймаються відповідно до ГОСТ 16037.

    2. Розміри максимально допустимого зсуву крайок у стикових з'єднаннях труб наведені у таблиці 6.

    Таблиця 6 - Максимально допустимий зсув крайок

    Товщина стінки труби S, мм

    ДоЗ

    Понад 3 ДО 6

    Понад 6 ДО 10

    Понад 10 ДО 20

    Понад 20

    Максимально допустимий зсув крайок, мм

    0,2$

    0,1 S + 0,3

    0,15 S

    0.05-S + 1,0

    0,1 S, але не більше 3



    1. Прямолінійність труб у місці стику і зсув крайок перевіряють лінійкою довжиною 400 мм, яку прикладають у трьох-чотирьох місцях по периметру стику (рисунок 5). Максимально припустимий просвіт а між кінцем лінійки і поверхнею труби в складеному стику не може перевищувати 1,5 мм на відстані 200 мм від стику.