Для переведення лінійних величин на діаграмній стрічці, виражених у міліметрах, у відповідні часові параметри, виражені в секундах, виміряні на діаграмній стрічці відрізки (у мм) розділяють на швидкість механізму протягування стрічки. Припуск на оплавлення визначається множенням кіль­кості обертів датчика на 2,8 мм, а швидкість оплавлення - діленням отриманого значення припуску на час оплавлення.

Тривалість різних етапів зварювання визначають таким чином. На кривій запису напруги на якорі двигуна редуктора слідкуючого золотника знаходять момент закінчення першого програ­мованого по командному апарату періоду оплавлення, який характеризується наявністю першої сходинки на кривій, що свідчить про збільшення швидкості оплавлення. Від цієї точки відкладають у напрямку до початку процесу відрізок, що дорівнює часу першого програмованого періоду оплавлення. Цей час задано технологічною інструкцією. Кінець цього відрізка і буде точкою, у якій закінчився початковий період зварювання і почався перший програмований період оплавлення. Тривалість інших етапів оплавлення визначають послідовно за моментом появи сходинки на кривій напруги на якорі двигуна редуктора слідкуючого золотника. Закінчення форсування і початок осадки визначають уже на каналі запису переміщення рухомої частини зварювальної машини за швидкістю її руху, яка різко змінюється.

Після завершення роботи з виділення етапів на діаграмній стрічці приступають до визначення характерних для кожного етапу параметрів процесу. При розшифровці початкового періоду зва­рювання, у процесі якого відбувається оплавлення косих торців, визначають час оплавлення, припуск на оплавлення, швидкість оплавлення, величину напруги в первинному ланцюзі зва­рювального трансформатора, наявність коротких замикань або перерв у протіканні струму. Для отримання часу оплавлення на початковому періоді зварювання необхідно на діаграмній стрічці на кривій запису зварювального струму виміряти відрізок від точки появи перших пульсацій струму до попередньо визначеної раніше точки закінчення цього етапу зварювання. Припуск на оплавлення встановлюють за кількістю повних обертів датчика переміщення, потім визначають швидкість оплавлення.

При розшифровці першого програмованого періоду оплавлення визначають припуск на оплав­лення, швидкість оплавлення, величину напруги, наявність перерв у протіканні струму і коротких замикань. Методика їх визначення нічим не відрізняється від викладеної вище. Час оплавлення на цьому етапі береться такий самий, який був прийнятий для визначення його початку.

При розшифровці другого програмованого періоду оплавлення визначають ті самі параметри, що і при розшифровці першого періоду. Крім того, за кривою запису напруги на якорі двигуна редуктора слідкуючого золотника встановлюють час цього періоду. Для цього на діаграмі вимі­рюють відрізок від точки, у якій на кривій запису напруги знаходиться перша сходинка підвищення швидкості оплавлення на етапі форсування. Усі інші параметри цього етапу визначають так само, як і раніше.

При розшифровці етапу форсування знаходять час підвищення швидкості оплавлення, три­валість оплавлення з кінцевою швидкістю, кінцеву швидкість оплавлення, величину напруги пер­винного ланцюга зварювального трансформатора, наявність перерв у протіканні зварювального струму і коротких замикань. Для визначення часу підвищення швидкості оплавлення вимірюють на діаграмі кривої запису напруги на якорі двигуна редуктора слідкуючого золотника відрізок від точки, де починається перша сходинка підвищення швидкості, до моменту перемикання швидкості само­писця, який визначають за кривою запису переміщення рухомої частини зварювальної машини. Оскільки переключення швидкості протягування стрічки здійснюється на восьмій сходинці форсу­вання, то додатково на кривій запису напруги на якорі двигуна редуктора слідкуючого золотника вимірюють відрізок від точки, де відбулося перемикання швидкості механізму протягування стрічки, до сходинки, що характеризує перемикання на дев'яту сходинку форсування. Отриманий час додають до часу підвищення швидкості оплавлення до моменту перемикання швидкості протя­гування стрічки і таким чином отримують загальну тривалість підвищення швидкості оплавлення.

Тривалість оплавлення з кінцевою швидкістю визначають виміром відрізка на діаграмній стрічці від початку дев'ятого ступеня форсування, встановлюваного по сходинці на кривій напруги на якорі двигуна редуктора слідкуючого золотника, до моменту початку осадки, що визначається за кривою запису переміщення.

Кінцеву швидкість оплавлення знаходять за діаграмою запису переміщення. Для визначення значення швидкості за записом переміщення (рисунок К.2) визначають момент початку осадки (точка А). Від цієї точки проводять горизонтальну лінію в сторону початку процесу зварювання до перетину з кривою запису переміщення в аналогічній точці на попередньому оберті датчика переміщення (точка Б). Таким чином, між точками А і Б движок датчика зробив один оберт, а відстань, пройдена при цьому рухомою частиною машини, дорівнює 2,8 мм. Вимірявши відстань між точками А і Б і розділивши її на швидкість протягування стрічки, яка дорівнює 50 мм/с, отримують час одного оберту датчика. Кінцеву швидкість оплавлення встановлюють шляхом ділення 2,8 мм на отриманий час.

Рисунок К.2 - Кінцевий етап діаграми запису параметрів зварювання



При розшифруванні етапу осадки визначають тривалість протікання зварювального струму в процесі осадки, величину і швидкість осадки. Тривалість протікання зварювального струму в процесі осадки визначають за кривою зміни зварювального струму, для чого вимірюють відрізок від моменту початку осадки до моменту виключення зварювального струму.

Величину осадки встановлюють за кривою запису переміщення. Для цього на даній кривій визначають момент початку осадки (точка А на рисунку К.2). Від точки А в сторону закінчення процесу осадки відраховують кількість повних обертів датчика переміщення п (точка В). На цій ділянці величина осадки Дос1 у мм розраховується за формулою:

Aoc1=n-2,8, (К.1)

де п - число повних обертів датчика.

До цієї величини додають і величину осадки, зафіксовану на ділянці від точки В до точки Г, у якій запис переміщення стає горизонтальним, що свідчить про повну зупинку рухомої частини зварювальної машини. Величина обчислюється інтерполяцією, виходячи з того, що повний розмах по вертикалі запису переміщення відповідає 2,8 мм ходу рухомої частини зварювальної машини. Таким чином, величина осадки у мм розраховується за формулою:

Aqc =Аі+А2 . (К.2)

Швидкість осадки визначають на перших двох обертах датчика переміщення або на перших 5,6 мм ходу рухомої частини зварювальної машини. Для обчислення швидкості осадки на кривій переміщення від точки початку осадки (точка А) відраховують у сторону закінчення процесу зварювання два повних оберти датчика (точка Д). Вимірявши відстань між точками А і Д і роз­діливши його на швидкість протягування стрічки, яка дорівнює 50 мм/с, знаходять час, за який рухома частина зварювальної машини пройшла шлях, що дорівнює 5,6 мм. Розділивши величину 5,6 мм на отриманий час, визначають швидкість осадки.

Бракувальними ознаками за зареєстрованими параметрами процесу стикового зварювання оплавленням є:

  • відхил первинної напруги на зварювальному трансформаторі в процесі оплавлення і форсу­вання більше ніж на 20 В від номінального значення 400 В. В процесі осадки під струмом до­пускається зниження напруги до ЗО % від номінального значення;

  • наявність коротких замикань або перерв у протіканні зварювального струму в процесі почат­кового періоду зварювання тривалістю від 2 с до 3 с і в процесі програмованих періодів оплавлення і форсування тривалістю більше ніж від 0,03 с до 0,04 с;

  • збільшення або зменшення від заданих технологічною інструкцією меж загального часу зварювання, тривалості кожного етапу оплавлення і останнього етапу форсування, часу підви­щення кінцевої швидкості оплавлення, тривалості осадки під струмом, швидкості кожного етапу оплавлення і швидкості осадки, величини осадки;

  • проковзування труб в затискних башмаках зварювальної машини.

Проковзування затискних башмаків зварювальної машини відносно труби в процесі осадки визначається за величиною швидкості осадки. Якщо проковзування не було, то швидкість осадки помітно зменшується до її кінця; якщо воно було, то швидкість осадки залишається високою. Бракувальною ознакою є середнє значення швидкості на всій величині осадки, яке приблизно дорівнює швидкості осадки холостого ходу. У цьому випадку має місце повне проковзування. При частковому проковзуванні, що також є бракувальною ознакою, швидкість осадки на ділянці між 6 мм і 9 мм буде приблизно дорівнювати швидкості осадки на ділянці між 3 мм і 6 мм.

Таким чином, отримані записи дозволяють визначити відповідні величини реєстрованих пара­метрів в будь-який момент процесу зварювання і встановити придатність стику для експлуатації.ДОДАТОК Л
(довідковий)

ФОРМИ ВИКОНАВЧОЇ ДОКУМЕНТАЦІЇ

ДОДАТОК Л.1

ЖУРНАЛ ЗВАРЮВАЛЬНИХ РОБІТ

Дата виконання робіт

Об'єкт та N° креслення схеми

Марка сталі, діаметр, товщина стінки труби, мм

Температура повітря та атмосферні умови під час зварювання

Номер зварного з'єднання за виконавчою схемою

Підпис особи, що прийняла складання етика під зварювання

1

2

3

4

5

6

































Вид зварювання (газове, дугове, ручне аргонодугове)

Марка і діаметр електродів, зварювального Дроту

Режим зварювання

Прізвище, ініціали зварника

Дата атестації зварника

Клеймо зварника

7

8

9

10

11

12

































Підпис зварника

Висновок про якість зварювання

Дата і номер висновку про якість зварювання

Підпис особи, що відповідальна за проведення зварювальних робіт

13

14

15

16





















ДОДАТОК Л.2

Об'єкт

Організація

АКТ №
перевірки зварювально-технологічних властивостей електродів

'20 р.

Ми, що нижче підписалися, начальник дільниці, керівник зварювальних робіт і атестований зварник

склали даний акт у тому, що нами виконана перевірка зварювально-технологічних властивостей електродів марки діаметром мм,

партії №, сертифікат №.

Зварювально-технологічні властивості електродів перевірялися шляхом (непотрібне закрес­лити):

  • зварювання в стельовому положенні таврового з'єднання пластин (прогонів) товщиною мм зі сталі марки;

  • зварювання вертикального неповоротного стику труб (стельової ділянки труб) діаметром при товщині стінки мм із сталі марки.

Електроди за зварювально-технологічними властивостями відповідно до вимог ГОСТ 9466-75 визнані придатними для зварювання відповідальних виробів.

Підписи:ДОДАТОК Л.З

О б' є кт

Організація

АКТ №

перевірки відповідності присадкового матеріалу марочному складу ""20 р.

Ми, що нижче підписалися, керівник зварювальних робіт, стилоскопіст і атестований зварник склали даний акт про те,

що нами виконана перевірка відповідності марочному складу наплавленого металу електродів марки, партії №, зварювального дроту марки, плавки №(непотрібне закреслити) шляхом стилоскопіювання.

Результати стилоскопіювання показали наступне:

електроди, зварювальний дріт (непотрібне закреслити) відносяться до типу марки.

Підписи:ДОДАТОК Л.4

Об'єкт

Організація

АКТ №

зварювання контрольного стику ""20 р.

Ми, що нижче підписалися, начальник дільниці , керівник зварювальних робіт і представник замовника

склали даний акт у тому, що зварник, клеймо №зварив контрольний стик труб діаметром мм з товщиною стінки мм зі сталі марки

Зварювання стику проводилося способом у положенні

без повороту, електродами (дротом) марки діаметром мм партії №з

попередніми і супутнім підігрівом до температури°С.

Корінь шва виконаний зварюванням електродами (дротом) марки