незаплавлені кратери, пористість і тріщини, що виходять на поверхню шва, видаляють до здорового металу, щоб не залишалося гострих кутів, і заварюють;

  • наскрізний пропал або непровар у кореневому шарі, що виконаний аргонодуговим зварю­ванням, виправляють тим самим способом із застосуванням присадкового дроту відповідної марки. Таблиця 37 - Максимально допустимі розміри вибірки після видалення недопустимих дефектів

Сталь труб

Номінальна товщина стінки труб, мм

Максимально допустимі розміри* вибірки після видалення недопустимих дефектів

Термообробка після підварювання

глибина (% номі­нальної товщини стінки труб або розрахункової висоти перерізу зварного шва)

довжина** (% номінального зовнішнього периметра труби, патрубка)

СтЗ ДСТУ 2651/ГОСТ 380 10, 20 ГОСТ 1050

< 36

<25

Не залежить

Не потрібна

Понад 25

50

Те саме

> 36

<25

Не залежить

»

Понад 25

50

»

09Г2С, ГОСТ 19281

<25

<25

Не залежить

»

Понад 25

50

»

15ГС,16ГС,17ГС

ГОСТ 19281

<30

<25

Не залежить

»

Понад 25

12МХ, 15ХМ ГОСТ 4543

< 10

< 25

Не залежить

»

Понад 25

35

»

> 10

< 15

Не залежить

За глибини підварювання більше ніж 10 мм

16-30

Понад ЗО

20

12Х1МФ, 15Х1М1Ф

ГОСТ 20072

>6

< 15

Не залежить

За глибини підварювання більше ніж 10 мм

16-30

25

Понад ЗО

15

Згідно з 12.8

* Для зварних з'єднань сталей різних марок або за різної товщини стінки розміри вибірки відповідають встановленим для більш легованої сталі й більшої товщини стінки. Максимальну довжину вибірки вимі­рюють зі сторони її розкриття.

** Для поодиноких ділянок. За необхідності виправлення в одному перерізі декількох ділянок їх сумарна довжина може перевищувати вказану не більше ніж у півтора рази за тих самих по глибині.



  1. Стики, у яких для виправлення дефекту потрібно видалити метал на ділянці розміром більше допустимого (згідно з таблицею 38), повністю видаляють. Питання про їх виправлення вирішує комісія, що складається з представників спеціалізованої організації та замовника. Якщо на місці вирізаного стику вварюють вставку, то її довжина обирається відповідно до вимог 8.15.

  2. Дефектні стики трубопроводів рекомендується вирізати механічним способом. Електро­дугове, газове, плазмове або повітряно-дугове різання виконується з наступною механічною об­робкою крайок.

Видаляють дефектний метал відповідно до схеми, вказаної на рисунку 41. Перед вида­ленням металу газополуменевим способом стики труб із низьколегованих сталей підігрівають по всьому периметру до температури від 200 °С до 300 °С. Вибірку плавно виводять на поверхню трубопроводу таким чином, щоб у поперечному перерізі вона мала чашоподібну форму розроб-

    лення з кутом скосу від 12° до 15°. Дефектну ділянку протравлюють відповідним реактивом (розчином азотної кислоти) для виявлення дефектів, що лишилися. Якщо виправляють стик із тріщиною, то її кінці точно визначають й засвердлюють свердлом діаметром від 2 мм до 3 мм, після чого дефектний метал видаляють повністю. При наскрізній тріщині для зручності наступного заплавлення доцільно залишати шар металу товщиною від 2 мм до 2,5 мм як підкладку для нового шва, що перевіряють декількома наскрізними свердліннями (рисунок 41). Підварювання в цьому випадку починають з переплавлення залишкової частини стінки з тріщиною, причому зварник слідкує за повним (наскрізним) проплавленням стінки: якщо перед електродом переміщується маленький отвір, то це свідчить, що зварювання ведеться з повним проваром.


    в

    Рисунок 41 - Схема виправлення дефектів на вертикальному (а) й горизонтальному (б) стиках і місце видалення металу з наскрізною тріщиною, що підготовлене для заварювання (в)


      1. Підварювання (наплавлення) з метою виправлення дефектів шва виконують тим самим способом зварювання з використанням тих самих електродів (зварювального дроту), які вико­ристовувалися при зварюванні даного з'єднання. Стики труб із низьколегованих теплостійких сталей підварюють електродами типу Э-09Х1М, ГОСТ 9467 незалежно від розмірів труб і марки електродів, що використовувалися при зварюванні цих стиків. Перед підварюванням (наплав­ленням) стик незалежно від товщини стінки труби і марки сталі підігрівають по всьому периметру до температури попереднього підігріву, що рекомендується при зварюванні стиків труб зі сталі цієї марки. Виправлення дефектів карбуванням забороняється. Одна і та сама ділянка шва може бути виправлена не більше двох разів.

      2. Необхідність заварювання дефектних ділянок у зварних стиках трубопроводів з хромо- молібденованадієвої сталі при глибині вибірки менше ніж 8 мм, а також необхідність термообробки стиків після підварювання таких вибірок встановлюється комісією з представників спеціалізованої організації та замовника.

      3. Якщо стик після підварювання дефектної ділянки буде піддаватися термообробці, її режим вибирають за даними таблиці 22 залежно від марки сталі труб і марки (типу) матеріалів, що використані для підварювання. Нагрівання перед термообробкою виконують по всьому периметру стику.

      4. Виправлені стики піддають зовнішньому огляду, ультразвуковому контролю або про­свічуванню в об'ємі 100 %.

      5. Після ремонту стиків оформляють ту саму технічну документацію, що і в процесі монтажу. Окрім того, складають акт на переварювання дефектних стиків.

    1. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПРИ ВИКОНАННІ ЗВАРЮВАЛЬНИХ РОБІТ

      1. Заходи щодо охорони праці та протипожежні заходи при складанні та зварюванні стиків трубопроводів пари та гарячої води виконують відповідно до вимог НАПБ А.01.001, НПАОП 45.2-7.02, ДБН А.3.1-5, ДБН А.3.2-2, а також Правил техніки безпеки і гігієни праці при зварювальних роботах і термічному різанні в будівництві.

      2. Розміщення зварювального устаткування виконується таким, що забезпечує безпечний і вільний доступ до нього. Довжина живильних проводів не може перевищувати 10 м.

      3. Перед зварюванням, корпуси зварювальних агрегатів, затискачі вторинної обмотки дже­рела струму, а також деталі, що зварюються, надійно заземлюють (занулюють). Перед початком робіт перевіряють справність ізоляції зварювальних проводів, зварювального інструмента й устат­кування, а також надійність усіх контактних з'єднань зварювального ланцюга.

      4. Забороняється торкатися голими руками (без діелектричних рукавиць) струмонесучих частин зварювальних установок, а також проводів без ізоляції або з ушкодженою ізоляцією.

      5. При тривалих перервах зварювального процесу відключають джерело зварювального струму.

      6. Забороняється використовувати як зворотний провід зварювального ланцюга контура заземлення, газопроводи.

      7. Гнучкі проводи зварювальної установки при значній їх довжині пропонується поміщати в гумові або брезентові рукави.

      8. Не можна ремонтувати зварювальне устаткування, яке перебуває під напругою, допускати до зварювання зварників у мокрих рукавицях, взутті і спецодязі.

      9. Для захисту очей і обличчя зварника від світлової радіації електричної дуги застосовують шоломи та щитки, в оглядові отвори яких вставляють захисне скло - світлофільтри, що поглинають ультрафіолетові та інфрачервоні промені, а також інші захисні пристрої.

      10. Електрозварник забезпечується усіма засобами індивідуального захисту, у тому числі діелектричним килимком достатніх розмірів і гумовим шоломом для захисту потиличної частини голови.

    Особа, що спостерігає за процесом зварювання, розташовується так, щоб мати під рукою рубильник на випадок необхідності відключення струму. Електроди можна міняти тільки при знятій напрузі або зниженні її до 12 В. Електродотримач повністю ізолюють.

    1. ОФОРМЛЕННЯ ТЕХНІЧНОЇ ДОКУМЕНТАЦІЇ НА ЗВАРЮВАЛЬНІ РОБОТИ

      1. У процесі виконання зварювальних робіт відповідальна за зварювання особа веде журнал зварювальних робіт (див. додаток Л.1), проводить перевірку зварювально-технологічних власти­востей зварювальних та присадкових матеріалів і їх відповідність марочному складу, оформлюючи ці роботи актами (див. додатки Л.2 та Л.З). Актами (додатки Л.4 та Л.5) оформлюється зварювання контрольних стиків або вирізання виробничих стиків для перевірки якості зварних з'єднань. Зов­нішній огляд і вимірювання розмірів швів зварних стиків оформлюють актом за формою згідно з додатком Л.6. Керівник зварювальних робіт забезпечує зберігання сертифікатів на присадкові матеріали.

      2. Результати механічних випробувань і металографічних досліджень зразків зварних стиків зварювальна лабораторія оформлює протоколами (див. додатки Л.7 та Л.8).

    При відображенні результатів металографічних досліджень у протоколах (або в додатках до них) подають фотографії дефектних макрошліфів у натуральну величину.

    1. На стики, що піддавались ультразвуковому контролю або просвічуванню, оформляють висновки згідно з додатками Л.8 та Л.9 з оцінкою якості зварних стиків. Результати контролю, окрім цього, заносять у спеціальний журнал, який є первинним документом і зберігається у справах лабораторії, яка проводила контроль.

    2. Результати вимірювань твердості металу шва оформлюють протоколом за формою згідно з додатком Л.11.

    3. Режим термообробки зварних стиків трубопроводів доцільно фіксувати самописним потенціометром (у координатах "температура-час"). На кожній такій діаграмі вказують назву вузла (трубопроводу), номер схеми, номер стику, діаметр і товщину стінки труби, марку сталі й дату проведення термообробки.

    Якщо температуру стику контролюють без автоматичного запису режиму, терміст веде журнал термообробки (додаток Л.10), у якому фіксує режим термообробки через кожні ЗО хв. Після охолодження стику до 300 °С температуру можна не записувати.

    1. До складу здавальної документації включають виконавчу схему трубопроводу, що включає місця розташування і нумерацію (її приймають єдиною в усіх документах) зварних стиків, відстань між ними і від них до колодязів і абонентських вводів. Кожна схема охоплює весь трубопровід або ділянку, що закінчується запірним або регулюючим органом чи місцем вварювання трубопроводу в інший трубопровід (вузол).

    Форми технічної документації, перераховані в даному розділі й наведені в додатках, є рекомендованими.

      ДОДАТОК А
      (довідковий)

      КАТЕГОРІЇ ТА ГРУПИ ТРУБОПРОВОДІВ ПАРИ ТА ГАРЯЧОЇ ВОДИ

      Таблиця А.1 - Категорії та групи трубопроводів пари та гарячої води

      Категорія трубопроводів

      Група

      Робочі параметри середовища

      температура, °С

      надлишковий тиск, МПа (кгс/см2)

      І

      1

      Понад 560

      Не обмежено

      2

      Понад 520 до 560

      Не обмежено

      3

      Понад 450 до 520

      Не обмежено

      4

      До 450

      Більше ніж 8 (80)

      II

      1

      Понад 350 до 450

      До 8 (80)

      2

      До 350

      Більше ніж 4 (40) до 8 (80)

      III

      1

      Понад 250 до 350

      До 4 (40)

      2

      До 250

      Більше ніж 1,6 (16) до 4 (40)

      IV


      Понад 115 до 250

      Більше ніж 0,07 (0,7) до 1,6 (16)

      Примітка. Якщо величини параметрів середовища знаходяться в різних категоріях, то трубопровід від­носять до категорії, що відповідає максимальному значенню параметра.ДОДАТОК Б
      (довідковий)

      ТРУБИ, ЩО ЗАСТОСОВУЮТЬСЯ ДЛЯ ТРУБОПРОВОДІВ ПАРИ ТА ГАРЯЧОЇ ВОДИ

      Таблиця Б.1 - Безшовні труби, що застосовуються для трубопроводів пари та гарячої води

      Марка сталі

      Нормативно-технічні документи

      Граничні параметри

      на труби

      на сталь

      надлишковий тиск, МПа (кгс/см2)

      температура, °С

      10, 20

      ГОСТ 8731 (група В), ГОСТ 8733 (група В)

      ГОСТ 1050

      1,6 (16)

      300

      20

      ГОСТ 550 (група А)

      ГОСТ 1050

      5 (50)

      425

      10Г2

      ГОСТ 8731 (група В), ГОСТ 8733 (група В)

      ГОСТ 4543

      5,0 (50)

      350

      09Г2С*

      нд

      ГОСТ 19281

      5,0 (50)

      425

      12МХ*

      нд

      ГОСТ 20072

      »

      530

      15ХМ*

      нд

      ГОСТ 4543

      »

      550

      08Х18Н10 12Х18Н12Т (12Х18Н10Т)

      ГОСТ 9941

      ГОСТ 9940

      ГОСТ 14162

      ГОСТ 9941

      ГОСТ 9940

      ГОСТ 5632

      »

      610