Настанови відсутні.

А.8.2 Готовність до надзвичайних ситуацій та реагування на них

Настанови відсутні.

А.9 Оцінювання показників діяльності

А.9.1 Моніторинг, вимірювання, аналізування та оцінювання

Після того, як коефіцієнт ефективності дії БДР встановлено, потрібно розвивати системи моніто­рингу задля інформування організації щодо відповідних робіт стосовно поліпшування БДР.

А.9.2 Розслідування дорожньо-транспортних аварій та дорожньо-транспортних пригод на дорогах

Розслідування дорожньо-транспортних подій є важливим засобом задля унеможливлювання по­вторення цих подій та визначення можливостей покращення рівня безпеки. їх також можна використо- Бувати для підвищення загального рівня обізнаності щодо БДР в організації. Чітка політика та критерії для визначення дорожньо-транспортних аварій, які розділені на незначні/важкі, а також те, як ці відо­мості отримано, забезпечать достовірне розслідування. Рекомендовано також розробити процедури передавання відомостей для ознайомлення керівництва з випадками важких аварій.

А.9.3 Внутрішній аудит

Передовий досвід роботи передбачає проведення аудитів щонайменше один раз на рік та у всіх випадках, коли відбулися будь-які зміни в організації. Ці аудити визначать міру відповідності органі­зації власній системі управління та цьому стандарту.

А.9.4 Критичне аналізування з боку керівництва

Критичне аналізування з боку керівництва призначено для того, щоб вивчити всі елементи систе­ми управління БДР та її зв’язки, отже, визначити міру, до якої система та її впровадження ефективні в поліпшуванні БДР. Під час проведення такого аналізування для найвищого керівництва важливо отримати інформацію про загальну ситуацію на підприємстві та обговорити її з працівниками та заці­кавленими сторонами.

Це аналізування потрібно для можливості керування діями, які поліпшать показники діяльності у сфері БДР в організації. Його потрібно проводити щонайменше один раз на рік або тоді, коли відбу­лися будь-які зміни в організації. Критичне аналізування з боку керівництва має також охоплювати по­рівняльне аналізування з іншими подібними організаціями.

А.10 Поліпшування

Для того щоб система управління БДР була ефективною постійно, організація повинна мати про­цедури для визначення фактичних та потенційних невідповідностей, приймати коригувальні та запобіжні дії, задля запобігання проблемам до їхнього виникнення. Приклади проблем, які можуть призвести до виникнення невідповідностей в зв’язку з показниками діяльності системи управління БДР, охоплюють: неможливість найвищого керівництва виконувати свої зобов’язання, нездатність встановити цілі БДР, нездатність розподілити обов’язки, відмова від підтримування та фінансування системи, ненадання достатніх ресурсів, відсутність періодичного оцінювання на відповідність системі, недбалість у реє­струванні дорожньо-транспортних аварій, або несвоєчасне запровадження коригувальних дій, або відсутність документації відповідної якості. Щодо показників діяльності БДР такими прикладами мо­жуть бути: невиконання запланованої діяльності, неможливість досягнути цілі та завдання БДР або високий рівень недосліджених дорожньо-транспортних аварій чи інших пригод.

Також потрібно заохочувати осіб, які безпосередньо визначають невідповідності та доповідають про потенційні або наявні проблеми.

А.11 Загальні положення організації та коефіцієнти ефективності дії БДР

Існують різні типи та розміри організацій, які відповідають вимогам цього стандарту, що будуть розглядати та керувати системами управління БДР, а також будуть в значній мірі відрізнятися за ви­значеннями розмірів, галузі застосування та рівнем складності у роботі, але мати однакову довгост­рокову ціль БДР.

У таблиці А.1 наведено загальні положення дії БДР для різних типів організацій та коефіцієнти ефек­тивності дії БДР, які можуть мати суттєве значення. Визначення загальних положень дії БДР та ко­ефіцієнтів ефективності становлять основне положення цього стандарту. Такі приклади наведено як зразки.

Таблиця А.1 — Загальні положення дії БДР та коефіцієнти ефективності для різних типів організацій

Перевезення людей та вантажів. Малі автотранспортні підприємства таксо­моторних переве­зень

Перевезення людей, як основний вид діяльності, безпосередньо впливає на безпеку пра­цівників компанії, клієнтів та інших учасників дорожнього руху. До компаній таксі для отри­мання певних консультацій можуть звертатися зацікавлені сторони, а саме, клієнти (наприк­лад, стосовно використання утримувальних систем), водії (стосовно швидкості) та інші учасники процесу постачання товарів (відповідно до вибору безпечних автомобілів) та об­слуговування (для підтримування безпеки).

Основні коефіцієнти ефективності дії БДР мають охоплювати стан водія (втому, дію алкого­лю чи ліків), швидкість руху, застосування ременів безпеки водієм та пасажирами, вибір КТЗ, його обслуговування та планування поїздок. Основними методами керування є суворе до­тримання відповідності нормативним документам та наявність офіційного дозволу на пере­везення



Перевезення людей та вантажів. Автомо­більні перевезення постачальником

У світовому масштабі діяльність компаній по комерційним перевезенням супроводжує не­пропорційно велика кількість смертей на дорогах. У зв’язку з цим постачальники транспорт­них послуг несуть відповідальність перед власними працівниками, третіми сторонами та перед крупними об’єданнями, з якими вони співпрацюють. Також вони несуть відповідаль­ність перед замовниками щодо гарантування збереження доставлених вантажів.

Основні коефіцієнти ефективності дії БДР мають охоплювати вибір водіїв, їх зацікавленість до відповідного досвіду та професійної поведінки, особливо під час контролювання швидко­сті та свого фізичного стану. Вибір та використання КТЗ, що найбільше підходять для вико­нання завдань, відповідно спроектованих та оснащених задля зменшення ризику виникнен­ня дорожньо-транспортних аварій, ризиків смертельних випадків та отримання важких травм для пасажирів транспортних засобів та інших учасників дорожнього руху, а також викорис­тання перевірених КТЗ та тих, що пройшли технічне обслуговування, для забезпечення придатності до експлуатування. Навантаги мають бути відповідно розподілені для унемож­ливлювання перевантаження та безпечного закріплення вантажу. Безпечне планування по­їздок забезпечить найбільш відповідні маршрути, швидкість та трудомісткість/час керуван­ня КТЗ. Урахування інших учасників дорожнього руху у межах дорожньо-транспортної сис­теми та учасників дорожньо-транспортних подій, готовність до надзвичайних ситуацій

Перевезення людей та вантажів. Міжна­родна торгівля та торговельні органі­зації

Керування справами компаній є найбільшим ризиком діяльності у межах міжнародних ком­паній, які обслуговують регіональні або міжнародні автопарки. Водії, які працюють на КТЗ, призначених для перевезення, обслуговування, а також інші водії можуть бути від 40 % до 60 % часу за кермом автомобіля задля справ компанії на автомобілях компанії, автомобілях, узя­тих в оренду, власних автомобілях з компенсацією накладних витрат, автомобілях, узятих напрокат або інших. Відповідно, компанії мають забезпечити здоров’я та безпеку своїх пра­цівників та територій, де вони працюють.

Основні коефіцієнти ефективності дії БДР охоплюють: розуміння ризиків щодо безпеки влас­них автомобільних господарств, тобто, ризик смерті та важкої травми; відповідний в’їзд та виїзд у дорожньо-транспортну систему; комплекс заходів щодо швидкості, вживання алко­голю, використання ременів безпеки/шоломів, втому та неуважність водія; вибір/обслугову- вання КТЗ; планування поїздок; вибір постачальника/підприємця управління БДР; відпові­дальність бізнесу перед громадськістю через залучення до безпеки дорожнього руху інфор­маційно-агітаційної діяльності та підтримування громадських ініціатив щодо безпеки дорож­нього руху

Створення потреби у транспортних по­токах. Школа

Школи не є основною направленістю діяльності у сфері БДР, але дорожньо-транспортні при­годи є головною причиною смертності серед дітей шкільного віку. Зацікавленими сторонами для шкіл є співробітники/учні/батьки, органи місцевого самоврядування та перевізники (ті, хто може бути залученими до програм поліпшування безпеки).

Основні коефіцієнти ефективності дії БДР для шкіл охоплюють різні типи переміщення до та від школи, шкільні екскурсії, планування заходів безпеки під час цих поїздок та використан­ня відповідних утримувальних пристроїв (наприклад, шоломів та ременів безпеки) та засо­бів для посилення видимості (наприклад, світловідбивний одяг, ліхтарі)

Створення потреби у транспортних по­токах. Супермаркет

Основна направленість діяльності, що становить перевезення вантажів, — це небезпечні вантажі (такі як паливо), постачання вантажів до споживачів, а також постачання вантажів до місць розташування супермаркетів має вагомий вплив на безпеку дорожнього руху. Ве­ликий супермаркет повинен ураховувати чинники безпеки, які впливають на співробітників та споживачів та на які може впливати він.

Зацікавленими сторонами є установи з планування перевезень, дорожньо-транспортні уста­нови та компанії по перевезенню вантажів.

Найважливішими чинниками для супермаркетів є вплив їхнього місця розташування на без­пеку прилеглої території, а також чинники, які сприятимуть безпеці умов перебування спо­живачів на ділянках для обслуговування та автостоянках (з урахуванням користування пі­шоходами, дітьми, великими і малими КТЗ) та у місцях безпосереднього в’їзду та виїзду на дорогу.

Коефіцієнти ефективності можуть мати важливе значення, до них належить безпечне пла­нування, проектування, експлуатування та використання дорожньої інфраструктури, за яку


Кінець таблиці А.1


несе відповідальність супермаркет, використання індивідуальних засобів безпеки для влас­них водіїв, застосування безпечної швидкості під час перевезень та вибір типу КТЗ для по­стачання

Проектування та експлуатування до­ріг. Дорожньо-транс­портні установи

Основний вид діяльності по використанню дорожньо-транспортної системи безпосередньо впливає на всіх учасників дорожнього руху. Для місцевих дорожньо-транспортних установ зацікавленими сторонами є організації, що здійснюють проектно-технічні роботи, та експлу­атаційні служби (що можуть забезпечити потрібний рівень безпеки), основні групи спожива­чів (яким потрібно прийняти вимоги щодо безпечного використання) та правоохоронні орга­ни (які мають забезпечувати виконання вимог стандартів учасниками дорожнього руху/КТЗ та встановлювати обмеження для внутрішньої безпеки дорожньо-транспортної системи). Основні коефіцієнти ефективності дії БДР для дорожньо-транспортних установ охоплюють всі категорії планування місць розташування, проектування, експлуатування та використан­ня дорожньо-транспортної системи. До них можна віднести чинники, пов’язані з рівнем бо­кового та лобового захисту, захисту незахищених учасників дорожнього руху, а також відпо­відні обмеження швидкості і дотримання вимог законодавства учасниками дорожнього руху. Засоби моніторингу мають складати єдине ціле з більш широким аналізуванням управління системи дорожнього руху та звітів щодо контролювання виконання вимог законодавства



ДОДАТОК В
(довідковий)

МІЖНАРОДНА ДІЯЛЬНІСТЬ СТОСОВНО СТРУКТУРИ УПРАВЛІННЯ
БЕЗПЕКОЮ ДОРОЖНЬОГО РУХУ

  1. Загальні положення

Цей стандарт є значним кроком уперед в міжнародних зусиллях щодо поліпшування БДР за до­помогою представлення узагальнених методів і вимог для кожного типу організації для розвитку її влас­ної системи управління БДР.

Розуміння системного підходу стосовно безпеки дорожньо-транспортного руху є основним прин­ципом для успішного запровадження цього стандарту.

У доповнення до наведених основних елементів системи безпеки цей додаток надає організаціям додаткові настанови щодо запровадження системи управління БДР, які відповідають визнаній найкращій практиці у цій галузі.

  1. Системний підхід щодо безпеки у сфері БДР

На час опублікування цього стандарту деякі країни вже почали застосовувати системний підхід щодо безпеки у розвитку та запровадженню власних програм у сфері БДР. У Швеції розроблено підхід «Нульова смертність», у Нідерландах розроблено тісно пов’язаний з цим підхід «Стійка безпека», у Новій Зеландії та у деяких штатах Австралії запроваджено програми під девізом системи безпеки.

Незважаючи на відмінність деяких деталей, системний підхід до безпеки зазвичай:

  1. має довгострокову ціль стосовно усунення смертності та важких травм унаслідок дорожнього руху;

  2. спрямований на розвиток дорожньо-транспортної системи, яка краще зможе компенсувати людські помилки. Це зазвичай досягають керуванням енергією удару таким чином, щоб жодного учас­ника дорожнього руху не залишити незахищеним від дії сил, що виникають під час аварій та ведуть до смерті або важких травм;

  3. об’єднує багато методів для керування силами удару, які виникають під час зіткнення, з голов­ним методом поліпшування дорожньо-транспортної системи у поєднанні з встановленням обмеження швидкості, причому останнє залежить від рівня захисту, що надає дорожня інфраструктура;

  4. обчислений на основі чіткого економічного аналізування для розуміння масштабів проблем аварій на дорогах та направлення коштів на ті програми та місця, в яких вони принесуть найбільше потенційної користі для суспільства;

  5. всебічно підтриманий керівництвом, управлінням і структурами, що об’єднують всі головні уря­дові установи та інші організації, які мають значення у визначенні безпечного функціювання дорож­ньо-транспортної системи;

  6. узгоджує рішення щодо управління безпекою та соціальні рішення, що приймають для досяг­нення економічних цілей, людського здоров’я і стану довкілля, а також створення комерційного ото­чення, яке утворює попит і надає переваги постачальникам продуктів та послуг у галузі безпеки до- рожнього-транспортного руху;