ДСТУ Б В.2.7-116-2002 (ГОСТ 30740-2000) с.7



7.7 При незадовільних результатах випро­бувань герметика хоча б за одним показником проводять повторні випробування проб, відіб­раних від подвоєного числа тарних місць тієї ж партії.

При незадовільних результатах повтор­них випробувань дана партія герметика при­йманню не підлягає (бракується).

7.8 При незадовільних результатах періо­дичних випробувань цей вид випробувань пе­реводять у приймально-здавальні до одержан­ня позитивних результатів не менше ніж для п'яти підряд виготовлених партій, після чого приймально-здавальні випробування знову пе­реводять у періодичні.

7.9 Технологічні характеристики (життє­здатність, час з моменту заповнення швів гер-метиком до початку можливої експлуатації по­криття) контролюють у процесі виробництва герметика відповідно до вимог даного стан­дарту і технологічної документації, затвердже­ної підприємством-виготовлювачем.


7.10 При контролі якості герметика спо­живачем, органами нагляду або у випадку пре­д'явлення претензій споживачем контрольні випробування слід проводити у випробуваль­них лабораторіях, акредитованих на право проведення сертифікаційних випробувань, або в інших уповноважених для цієї мети ор­ганізаціях.

7.11 Кожна партія герметика повинна суп-рводжуватись паспортом або іншим докумен­том, що посвідчує його якість, в якому вказу­ють:

  • найменування і адресу підприємства-виго­товлювача;

  • номер партії і дату її виготовлення;

  • об'єм партії, т;

  • найменування, густину, марку герметика;

  • термін придатності герметика;

  • результати приймально-здавальних випро­бувань;

  • позначення нормативного або технічного документа, за яким виготовляють даний герметик.


До документа про якість слід прикладати інструкцію із застосування герметика і прави­ла техніки безпеки при виконанні робіт із за­стосуванням герметика.

7.7 При неудовлетворительных результа­тах испытаний герметика хотя бы по одному показателю проводят повторные испытания проб, отобранных от удвоенного числа тар­ных мест той же партии.

При неудовлетворительных результатах повторных испытаний данная партия гермети­ка приемке не подлежит (бракуется).

7.8 При неудовлетворительных результа­тах периодических испытаний этот вид испы­таний переводят в приемо-сдаточные до полу­чения положительных результатов не менее чем для пяти подряд изготовленных партий, после чего приемо-сдаточные испытания вновь переводят в периодические.

7.9 Технологические характеристики (жи­знеспособность, время с момента заполнения швов герметиком до начала возможной эксп­луатации покрытия) контролируют в процессе производства герметика в соответствии с тре­бованиями настоящего стандарта и техноло­гической документации, утвержденной пред­приятием-изготовителем.

7.10 При контроле качества герметика по­требителем, органами надзора или в случае предъявления претензий потребителем конт­рольные испытания следует проводить в испы­тательных лабораториях, аккредитованных на право проведения сертификационных испыта­ний, или в других уполномоченных для этой цели организациях.

7.11 Каждая партия герметика должна со­провождаться паспортом или иным докумен­том, удостоверяющим его качество, в котором указывают:

  • наименование и адрес предприятия-изгото­вителя;

  • номер партии и дату ее изготовления:

  • объем партии, т;

  • наименование, плотность и марку гермети­ка;

  • срок годности герметика;

  • результаты приемо-сдаточных испыта­ний;


  • обозначение нормативного или техничес­кого документа, по которому изготавлива­ют данный герметик.


К документу о качестве следует прилагать инструкцию по применению герметика и пра­вила техники безопасности при производстве работ с применением герметика.

ДСТУ Б В.2.7-116-2002 (ГОСТ 30740-2000) с.8


  1. МЕТОДИ ВИПРОБУВАНЬ

8.1 Визначення гнучкості

Суть методу полягає у охолодженні, на­ступному вигині зразка герметика і визна­ченні температури, за якої на зразку з'явля­ються тріщини або зломи.

8.1.1 Апаратура, пристосування, матеріали


Камера морозильна, що забезпечує утво­рення і підтримку температури до мінус (60 ± 1)°С.


Брус випробувальний, виготовлений із твердої деревини, пластмаси або іншого ма­теріалу з низькою теплопровідністю, що має з однієї сторони закруглення радіусом 10 мм.


Штангенциркуль за ГОСТ 166.

Секундомір.

8.1.2 Підготовка до випробування

Виготовляють шість зразків-близнюків шля­хом нанесення шару герметика завтовшки 0,5 мм на смужки фольги розміром 60150,025 мм. Зразки до випробування витримують не мен­ше 1 год при температурі (23 ± 2)°С.

8.1.3 Проведення випробування

Виготовлені зразки розміщують у моро­зильній камері і витримують при температурі мінус (25 ± 1)°С протягом (20 ± 5) хв. Після закінчення заданого часу зразки по черзі вий­мають з морозильної камери і прикладають до рівної поверхні бруса таким чином, щоб до нього прилягало приблизно 0,25 довжини зраз­ка. Вільний кінець зразка вигинають протягом (2 ± 1) сек навкруги закругленої частини бруса до досягнення іншої рівної поверхні. Візуально перевіряють наявність тріщин та зломів.


Час з моменту виймання зразка з камери до закінчення випробування не повинен пере­вищувати 5 сек.

За відсутності тріщин або зломів зразки герметика знову розміщують у морозильну ка­меру, температуру у якій знижують на 3°С, витримують протягом (20 ± 5) хв і повторно проводять випробування на брусі.

Випробування проводять, знижуючи кож­ного разу температуру у морозильній камері на 3°С, до появи тріщин або зломів не менше ніж у двох зразків, які випробовують.

8.1.4 Обробка результатів

За результат випробування приймають мі­німальну температуру, за якої не менше ніж у п'яти випробуваних зразків не виявлено трі­щин та зломів.

8 МЕТОДЫ ИСПЫТАНИЙ

8.1 Определение гибкости

Сущность метода заключается в охлажде­нии, последующем изгибе образца герметика и определении температуры, при которой на образце появляются трещины или изломы.

8.1.1 Аппаратура, приспособления, материалы

Камера морозильная, обеспечивающая создание и поддержание температуры до ми­нус (60 ± 1)°С.

Брус испытательный, изготовленный из твердой древесины, пластмассы или другого материала с низкой теплопроводностью, име­ющий с одной стороны закругление радиусом 10мм.

Штангенциркуль по ГОСТ 166.

Секундомер.

8.1.2 Подготовка к испытанию

Изготавливают шесть образцов-близнецов путем нанесения слоя герметика толщиной 0,5 мм на полоски фольги размером 60150,025 мм. Образцы до испытания выдерживают не менее 1 ч при температуре (23 ± 2)°С.

8.1.3 Проведение испытания

Изготовленные образцы помещают в мо­розильную камеру и выдерживают при темпе­ратуре минус (25 ± 1)°С в течение (20 ± 5) мин. По истечении заданного времени образцы по­очередно извлекают из морозильной камеры и прикладывают к ровной поверхности бруса таким образом, чтобы к нему прилегало около 0,25 длины образца. Свободный конец образ­ца изгибают в течение (2 ± 1) с вокруг закруг­ленной части бруса до достижения другой ро­вной поверхности. Визуально проверяют на­личие трещин и изломов.

Время с момента извлечения образца из камеры до окончания испытания не должно превышать 5 с.

При отсутствии трещин или изломов об­разцы герметика вновь помещают в морозиль­ную камеру, температуру в которой снижают на 3°С. выдерживают в течение (20 ± 5) мин и повторно проводят испытание на брусе.

Испытания проводят, снижая каждый раз температуру в морозильной камере на 3°С, до появления трещин или изломов не менее чем у двух испытываемых образцов.

8.1.4 Обработка результатов

За результат испытания принимают мини­мальную температуру, при которой не менее чем у пяти испытанных образцов не обнаруже­но трещин и изломов.

ДСТУ Б В.2.7-116-2002 (ГОСТ 30740-2000) с.9


8.2 Визначення температури липкості

Суть методу полягає у визначенні темпе­ратури, за якої відсутнє прилипання зразка герметика до гумового штампа.


8.2.1 Апаратура, пристосування, матеріали

Пристрій для визначення липкості (рису­нок 1).

Шафа сушильна, що забезпечує утворен­ня і підтримання температури у діапазоні (50100)°С.

Ацетон за ГОСТ 2768.

Бензин за ГОСТ 2084.

Куби бетонні розміром 707070 мм.

Термометр з ціною поділки 1°С.

Штамп діаметром 40 - 50 мм із гуми марки МРИ 325.

8.2 Определение температуры липкости

Сущность метода заключается в опреде­лении температуры, при которой отсутствует прилипание образца герметика к резиновому штампу.

8.2.1 Аппаратура, приспособления, материалы

Устройство для определения липкости (ри­сунок 1).

Шкаф сушильный, обеспечивающий соз­дание и поддержание температуры в диапазо­не (50100)°С.

Ацетон по ГОСТ 2768.

Бензин по ГОСТ 2084.

Кубы бетонные размером 707070 мм.

Термометр с ценой деления 1°С.

Штамп диаметром 40 - 50 мм из резины марки МРИ 325.



1 - гвинтовий механізм для прикладання навантажен­ня; 2 - динамометр стискання за ГОСТ 9500 з індика­тором годинникового типу за ГОСТ 577; 3 - гумовий штамп; 4 - зразок з герметиком; 5 - станина


Рисунок 1 - Пристрій для визначення липкості

1 - винтовой механизм для приложения нагрузки;

2 - динамометр сжатия по ГОСТ 9500 с индикато­ром часового типа по ГОСТ 577; 3-резиновый штамп;

4 - образец с герметиком; 5 - станина


Рисунок 1 - Устройство для определения липкости



8.2.2 Підготовка до випробування

Для випробування виготовляють шість зразків-близнюків.

Бетонні куби і гумовий штамп ретельно очищають від забруднень, протирають і зне­жирюють бензином або ацетоном.

8.2.2 Подготовка к испытанию

Для испытаний изготавливают шесть об­разцов-близнецов.

Бетонные кубы и резиновый штамп тща­тельно очищают от загрязнений, протирают и обезжиривают бензином или ацетоном.

ДСТУ Б В.2.7-116-2002 (ГОСТ 30740-2000) с.10



Підготовлений герметик наносять на куби шаром завтовшки (5 ± 1) мм. Герметик гарячо­го застосування попередньо розігрівають, при цьому температуру розігріву вказують у нор­мативному або технічному документі на конк­ретний герметик.


8.2.3 Проведення випробувань

Зразки витримують при температурі (23 ± 2)°С до повної полімеризації (застиган­ня), час якої вказаний у нормативному або технічному документі на конкретний герме­тик.


Зразки з герметиком і гумовий штамп роз­міщують на 2 год у сушильну шафу з темпера­турою (50 ± 1)°С.

Після закінчення вказаного часу до гер­метика через гумовий штамп прикладають на 5 с навантаження, що відповідає тиску 1,2 МПа, після чого навантаження знімають. Випробування вважають закінченим, якщо на гумовому штампі спостерігається налипання герметика. Якщо налипання герметика до гу­мового штампа не відбувається, випробуван­ня продовжують. Гумовий штамп із зразком знову розміщують у сушильній шафі і при по­дальшому підвищенні температури з інтерва­лами 10°С витримують при кожній фіксованій температурі не менше 1 год, перевіряючи кож­ного разу налипання герметика до гумового штампу.

8.2.4 Обробка результатів випробувань

Температуру липкості визначають як се­редньоарифметичне значення результатів шести випробувань з точністю до 1°С.

8.3 Визначення відносного подовження у момент розриву

Суть методу полягає у визначенні величи­ни відносного подовження герметика у мо­мент розриву при температурі мінус 20°С.


8.3.1 Апаратура, пристосування, матеріали

Машина розривна з інтервалом наванта­ження від 10 до 50 кН за ГОСТ 28840, що за­безпечує: границю похибки вимірювання, що допускається ± 3 %; швидкість переміщення рухомого захвата (1,0 ± 0,5) мм/хв.

Штангенциркуль за ГОСТ 166.

Лінійка металева за ГОСТ 427.

Подготовленный герметик наносят на ку­бы слоем толщиной (5 ± 1) мм. Герметик горя­чего применения предварительно разогрева­ют, при этом температуру разогрева указыва­ют в нормативном или техническом документе на конкретный герметик.


8.2.3 Проведение испытаний

Образцы выдерживают при температуре (23 ± 2)°С до полной полимеризации (остыва­ния), время которой указано в нормативном или техническом документе на конкретный герметик.

Образцы с герметиком и резиновый штамп помещают на 2 ч в сушильный шкаф с температурой (50 ± 1)°С.

По истечении указанного времени к герме­тику через резиновый штамп прикладывают на 5 с нагрузку, соответствующую давлению 1,2 МПа, после чего нагрузку снимают. Испы­тание считают законченным, если на резино­вом штампе наблюдается налипание гермети­ка. Если налипання герметика к резиновому штампу не происходит, испытание продолжа­ют. Резиновый штамп с образцом вновь поме­щают в сушильный шкаф и при дальнейшем повышении температуры с интервалами 10°С выдерживают при каждой фиксированной температуре не менее 1 ч, проверяя каждый раз налипание герметика к резиновому штампу.


8.2.4 Обработка результатов испытания

Температуру липкости определяют как среднеарифметическое значение результатов шести испытаний с точностью до 1°С.

8.3 Определение относительного удлине­ния в момент разрыва

Сущность метода заключается в определе­нии величины относительного удлинения гер­метика в момент разрыва при температуре ми­нус 20°С.

8.3.1 Аппаратура, приспособления, материалы