1. Офіційні підписи

Текст угоди, як правило, містить підписи та посади відповідальних осіб, що представляють кожний орган, який є стороною, що підписала угоду. Кожен підпис також датують.

  1. Умови щодо внесення поправки

Текст угоди, як правило, містить умови, за яких (і процедури, за якими) умови угоди може бути змінено або внесено поправки.

Примітка. Додаток А містить список деяких організацій, які склали угоди, й уніфікований покажчик ресурсів (URL) їхніх веб-сайтів, що містять тексти угод. До них можна звернутися, щоб дізнатися, як задокументовані тут елементи фак­тично подано в угодах.

  1. ВСТАНОВЛЕННЯ СУБ’ЄКТІВ УГОДИ

    1. Демонстрація відповідності вимогам, визнаним на міжнародному рівні

      1. Для того щоб встановити суб’єктів угоди, сторонам, що підписують угоду, потрібна повна впевненість у тому, що всі потенційно правочинні органи компетентні і здійснюють свою діяльність так само. Процес створення і підтримання довіри до органів, що їх залучають, вико­ристовує метод демонстрації відповідності вимогам, визнаним на міжнародному рівні.

      2. Деякі методи демонстрації відповідності вимогам, встановленим у відповідних доку­ментах, дуже поширені. їх вибір часто встановлюють через перемовини відповідно до дій з оцінювання відповідності в межах контексту угоди. Методи описано в 5.2.1 і 5.2.2 та вони можуть бути застосованими в разі залучення двох чи більше органів.

    2. Методи демонстрації відповідності

      1. Прямий метод

Прямий метод обирають, якщо довіру серед потенційних сторін, що підписують угоду, досягнуто прямими контактами. Технічною підставою є рівноправне оцінювання, за якого кож­ну з потенційних сторін, що підписує угоду, оцінюють інші або від імені інших. З практичних причин, залучені органи часто визначають команду з оцінювання, яка оцінює відповідність від імені інших.

Примітка. Рівноправне оцінювання — предмет розгляду ISO/IEC 17040 «Загальні вимоги до рівноправного оцінювання органів оцінювання відповідності» (на стадії розроблення); за докладнішою інформацією звертайтеся до нього у разі набуття чинності.

НАЦІОНАЛЬНЕ ПОЯСНЕННЯ

ISO/IEC 17040:2005 Оцінювання відповідності. Загальні вимоги до рівноправного оцінювання органів оцінювання відповідності та органів акредитації

  1. Стандарт ISO/IEC 17040:2005 прийнято в Україні як ДСТУ ISO/IEC 17040:2007 Оцінювання відповідності. Загальні вимоги до рівноправного оцінювання органів оцінювання відповідності та органів акредитації.

Крім оцінювання відповідності, партнери оперативно співпрацюють проводячи зустрічі, засвідчення чи обговорення типових заяв або беручи участь у колективному навчанні. Там, де це доцільно, методу перевірки кваліфікації, наприклад, можна довіряти як засобу демонстрації еквівалентності виконаної роботи. Така співпраця встановлює постійну довіру серед партнерів.

  1. Непрямий метод

За непрямого методу довіра серед учасників ґрунтується на визнанні результатів оцінюван­ня, які надають зовнішні системи оцінювання. Зокрема, акредитація учасників органами акре­дитації, що використовують еквівалентні процедури та методи. До їх складу можуть належати органи акредитації, які є членами групи угоди. Тому угоди між органами акредитації, завдяки яким вони визнають роботу один одного, забезпечують підтримку угод між органами з оцінювання відповідності.

Як альтернативний варіант, учасники можуть оцінювати один чи більше органів (наприклад, органи з сертифікації), які часто визначені угодою. Ці органи відбирають за їхньою компетент­ністю, але вони не є частиною тих, які проводять дії з оцінювання відповідності та є у сфері дії угоди.

Таким чином, цей метод безпосередньо не залучає органи з оцінювання відповідності, що взаємодіють один з одним у процесі набуття (досягнення) довіри.

  1. Інші методи

Прямі і непрямі методи, описані вище, не обов’язково взаємовиключні і їх можна комбіну­вати під час використання для інших потреб, таких як, наприклад, пряме оцінювання органами сертифікації продукції сторони, що підписала угоду, і непряме оцінювання випробувальних лабораторій, результати робіт яких вони використовують. Інший приклад — міжнародна угода, у якій право стати стороною, що підписує угоду, може бути доведено прямо (наприклад, оціню­вання органу) або непрямо (наприклад, на підставі схвалення учасників з регіональної групи).

Незалежно від методу органи, що беруть участь у таких оцінюваннях, повинні мати подібну компетентність і діяти еквівалентним способом. За будь-яких обставин, потрібно застосовува­ти принцип оперативної співпраці між ними.

  1. Принципи та вимоги, визнані на міжнародному рівні

Деякі ключові заходи для полегшення процесу досягнення довіри до результатів оцінювання відповідності можуть містити гармонізацію:

  • процедур забезпечення прозорості і доступності документа;

  • вимог щодо методів випробовування і контролювання, які використовують;елементів тестування, контролювання чи оцінювання, які разом становлять процедуру схвалення;

  • методів оцінювання засобів вимірювальної техніки і калібрування випробовувального устатковання;

  • методів контролювання умов навколишнього середовища під час випробовування;

  • форм протоколів за результатами випробовувань, обстеження або звіту про оцінювання;

  • процедур оцінювання звіту для прийняття рішення щодо схвалення або відхилення,

  • засобів повідомлення позитивного або негативного результату процедури схвалення залучених сторін (наприклад, серіифікати, знаки підтвердження);

  • оцінювання і процедур прийняття рішення;

  • процедур подання заявок з наступним випробовуванням, контролюванням і залученням органів сертифікації/реєстрації;

  • методів оцінювання компетентності персоналу, і

— процедур акредитації.

Вимоги, які визнають на міжнародному рівні, щодо оцінювання відповідності та органи акредитації задокументовано в Настановах ISO/IEC та міжнародних стандартах. Релевантні документи наведено в бібліографії.

ДОДАТОКА
(довідковий)

ПРИКЛАДИ ЧИННИХ (РОБОЧИХ) УГОД

А.1 Загальні вимоги

Двосторонні, регіональні і міжнародні угоди було введено в дію і вони об’єднали суб’єктів угод органів акредитацій та суб’єктів угод органів оцінювання відповідності. Нижче наведено приклади регіональних і міжнародних угод та угод серед органів акредитації і серед органів сертифікації/реєстрації. Всі приклади, пов'язані з угодами, що складаються з елементів, описаних у розділі 4, і їхні дії забезпечують механізми для підтримки угоди відповідно до тих, що викори­стовують для встановлення їх (див. розділ 5).

А.2 Угоди, що залучають органи акредитації

А.2.1 Міжнародні угоди

Одним із прикладів є Багатостороння угода міжнародного форуму з акредитації щодо визнан­ня (IAF MLA). IAF MLA — угода про визнання. Ця угода заснована на еквівалентності програм акредитації, якими керують члени органу акредитації і перевіряють їх рівноправним оцінюван­ням членами органу акредитації IAF.

Беручи участь, органи акредитації (наприклад, тих, що акредитують органи сертифікації/ реєстрації системи управління якістю) визнають компетентність один одного. Процес рівноправ­ного оцінювання, яким керують сторони, що підписали угоду, забезпечує механізм створення довіри для цієї багатосторонньої угоди.

Рівноправне оцінювання сторін, що підписали угоду, відбувається приблизно чотири роки для гарантування того, що органи, які підписали угоду, продовжують відповідати встановленим вимогам.

А.2.2 Регіональні угоди

Одним з прикладів є Угода про взаємне визнання Азійсько-тихоокеанської організації зі співробітництва в галузі акредитації лабораторій (APLAC MRA). APLAC MRA — регіональна угода про визнання. Це типова регіональна угода між органами акредитації лабораторій як засіб, яким органи акредитації визнають технічну еквівалентність звітів/сертифікатів, виданих іншими акре­дитованими лабораторіями, і сприяють визнанню їх серед споживачів.

Рівноправне оцінювання сторін, що підписали угоду, відбувається приблизно чотири роки для гарантування того, що органи, які підписали угоду, продовжують відповідати встановленим вимогам.A.2.3 Веб-сторінки

З

веб-сторінки, вказані нижче: http://www.iaf.nu

http://www.ilac.org

http://www. european-accreditation.org http://www.apec-pac.org

http://www.aplac.org

а інформацією щодо прикладів звертатися на Міжнародний форум з акредитації (IAF) Міжнародна організація зі співпраці в галузі акредитації лабораторій (НАС) Європейська співпраця з акредитації (ЕА) Тихоокеанська співпраця з акредитації (РАС) Азійсько-тихоокеанська організація зі співробітництва в галузі акредитації лабораторій

А.З Угоди, що залучають органи з сертифікації

А.3.1 Прийняття результатів випробовувань

Одним із прикладів є схема органу з сертифікації (ОС) Міжнародної Електротехнічної Комісії (МЕК). Схема ОС — це угода про прийняття, якщо сторони, що підписали угоду, приймають звіт про результати випробовувань від інших сторін, що підписали угоду, за передбачених умов. Довіра створюється рівноправним оцінюванням результатів тестування потенційних можливостей. Правові обмеження набувають сили, коли сторони, що підписали угоду, мають правові зобов’я­зання щодо того, як вони діятимуть як орган із сертифікації. Також існують обмеження щодо зацікавленої сторони. Схема ОС — це багатостороннє наближення подібних двосторонніх угод між органами з сертифікації продукції.

А.З.2 Визнання результатів сертифікації

Одним із прикладів є Міжнародна Сертифікаційна Мережа (IQNet). IQ Net — це мережа органів із сертифікації, що застосовує багатосторонню угоду про визнання у сфері сертифікації/реєстрації систем управління. Первинне оцінювання та періодичне повторне оцінювання, що провадять її члени згідно з настановами ISO/IEC, міжнародними стандартами та правилами рівноправно­го оцінювання, забезпечують еквівалентність компетенції та довіру. Партнери IQNet визнають сертифікати один одного. Члени використовують знак IQNet та реєстраційні документи IQNet.

Іншим прикладом є схема ІЕС - ІЕСЕх. Схема ІЕСЕх — це угода про прийняття. Ця схема забезпечує виробників електричного обладнання для вибухонебезпечного середовища засоба­ми для отримання сертифікатів відповідності, які всі країни-учасники прийматимуть як рівноз­начні національній сертифікації. Сертифікат відповідності може бути видано будь-яким органом з сертифікації, що прийнято до схеми. Сертифікат підтверджуватиме, що система якості вироб­ника діє згідно з вимогами цієї схеми та ISO 9001. Маючи сертифікати відповідності, виробники можуть наносити знак ІЕСЕх на обладнання, яке вони перевірили, як таке, що відповідає сер- тифікованому проекту. Мета схеми — всесвітнє поширення однакового стандарту, однакового сертифіката та однакового знака.

А.3.3 Веб-сторінки

За інформацією щодо прикладів звертатися на веб-сторінки, вказані нижче:

ІЕСЕЕ - схема ОС http://www.cbscheme.org

Схема ІЕСЕх http://www.iecex.com

Міжнародна Сертифікаційна Мережа(Ю№1) http://www.iqnet-certification.com

БІБЛІОГРАФІЯ

1 ISO 9001:2000 Quality management systems — Requirements

2 ISO/IEC 17000 Conformity assessment — General vocabulary and functional description

3 ISO/IEC/TR 17010:1998 General requirements for bodies providing accreditation of inspection bodies

  1. 4 ISO/IEC 17020:1998 General criteria for the operation of various types of bodies performing inspectionISO/IEC 17025:1999 General requirements for the competence of testing and calibration laboratories

  2. ISO/IEC Guide 58:1993 Calibration and testing laboratory accreditation systems — General requirements for operation and recognition

  3. ISO/IEC Guide 61:1996 General requirements for assessment and accreditation of certification/ registration bodies

  4. ISO/IEC Guide 62:1996 General requirements for bodies operating assessment and certification/ registration of quality systems

  5. ISO/IEC Guide 65:1996 General requirements for bodies operating product certification systems

  6. ISO/IEC Guide 66:1999 General requirements for bodies operating assessment and certification/ registration of environmental management systems (EMS)

Примітка. В майбутньому нові настанови і міжнародні стандарти, які перебувають на стадії розроблення тепер, буде додано до цього списку.

НАЦІОНАЛЬНЕ ПОЯСНЕННЯ

  1. ISO 9001:2000 Системи управління якістю. Вимоги1)

  2. ISO/IEC 17000:2004 Оцінювання відповідності. Словник термінів та загальні принципи12)

З ISO/IEC/TR 17010:1998 Оцінювання відповідності. Загальні вимоги до органів, які прово­дять акредитацію інспекційних органів3)

  1. ISO/IEC 17020:1998 Загальні критерії щодо діяльності органів різних типів, що здійсню­ють інспектування4)

  2. ISO/IEC 17025:1999 Загальні вимоги до компетентності випробувальних та калібрувальних лабораторій5)

  3. ISO/IEC Guide 58:1993 Системи акредитації перевірних та випробувальних лабораторій. Загальні вимоги до управління та визнання6)

  4. ISO/IEC Guide 61:1996 Загальні вимоги до оцінки та акредитації органів сертифікації/ реєстрації7)

  5. ISO/IEC Guide 62:1996 Загальні вимоги до органів, які керують системами сертифікації систем якості8)

  6. ISO/IEC Guide 65:1996 Загальні вимоги до органів, які керують системами сертифікації продукції9)

ISO/IEC Guide 66:1999 Загальні вимоги до органів, що здійснюють оцінювання та сер- тифікацію/реєстрацію систем керування довкіллям10)Код УКНД 03.120.20

Ключові слова: визнання оцінювання відповідності, органи оцінювання відповідності, сер­тифікація, угода про визнання.

Редактор Н. Кунцевська
Технічний редактор О. Марченко
Коректор І. Недогарко
Верстальник Т. Шишкіна

Підписано до друку 23.09.2009. Формат 60 х 84 1/8.