Умовний акустичний центр для потоків автомобільного, залізничного транспорту, трамваїв і поїздів метро - точка перетину прямої, розташованої на висоті 1,0 м по осі найближчої до розрахункової точки смуги (колії) руху з площиною, що проходить через розрахункову точку перпендикулярно до цієї прямої. Для водного транспорту умовний акустичний центр знаходиться на висоті 1,0 м над водною гладдю у вертикальній площині, що проходить через лінію суднового ходу найближчого судна. Для локальних джерел шуму в мікрорайоні - на висоті 1,5 м над його геометричним центром у плані.

У випадку, коли джерело має складну форму, його треба представити у вигляді групи суміжних прямокутних джерел і виконати акустичний розрахунок з урахуванням правила енергетичного підсумовування рівнів звуку в розрахунковій точці.

  1. Величину поправки AL A пов, дБА, визначають за формулою:

л

(20)

і -

Лпов "1000

де г -те саме, що у формулі (19).

  1. Величину поправки МАпок, дБА, визначають наступним чином:

  1. за відсутності екранів на шляху поширення шуму та м'яким покриттям території (пухкий ґрунт, трава, дрібний чагарник тощо) за формулами:

  1. а/ °2 ■ 0,14/Ю’°^ ....

ALа пок = 6 Ід =-. а = . (21)

1+0,01о2 Лр

де І -довжина проекції відстані гна площину, яка відбиває звук, м; .

Лд - відмітка умовного акустичного центра джерела шуму над площиною, яка відбиває звук, м;

Лр - відмітка розрахункової точки над площиною, яка відбиває звук, м.

Якщо о 1, то Laпок = 0. Величини I, hR та hp визначають згідно з рисунком 2;

  1. за відсутності екранів на шляху поширення шуму і акустично твердим покриттям (щільний ґрунт, асфальт, бетон, вода) ALaпок = 0;

за наявності екранів між джерелом шуму та розрахунковою точкою величину &LAпок визнача­ють згідно з 9.6.

7.10 Поправку ALA обм, дБА, визначають за формулою:

С Q

Ы-А обм =-юід , (22)

^повн )

де S - площа екранованої або неекранованої ділянки території, яку займає джерело шуму, м2Srobh “ площа всієї території, яку займає джерело шуму, м2.



  1. Поправку ALA відб, дБА, визначають:

  1. для транспортного шуму при орієнтації фасаду у бік джерела шуму - відповідно до таблиці 10, а при орієнтації фасаду у протилежний бік, а також в розрахункових точках на майданчиках відпочинку мікрорайонів, кварталів і груп житлових будинків і дитячих дошкільних установ -відповідно до таблиці 11;

Таблиця 10

Величина поправки ALА відб, дБА, при забудові вулиці

односторонній

двосто]

ронній, при відношенні hp /B

0,05

0,25

0,55

0,80

0,90

1,00

1,50

1,50

2,00

3,00

4,00

5,00

6,00

Примітка. hp - висота розрахункової точки, м; В - ширина вулиці між фасадами будинків, м.



Таблиця 11

Місце розташування розрахункової точки

Відстань від джерела шуму до розрахункового фасаду будинку, м

Величина поправки ALA відб, дБА, при відстані між дворовими фасадами будинків першої та другої ліній забудови

Н

1,5 Н

2 Н

На відстані 2 м від фасаду будинків першої лінії забудови

15

45

3,5

2,0

2,5

1,5

1,0

1,0

Те саме другої лінії забудови

15

45

2,0

1,0

0,5

0,0

0,0

0,0

На майданчиках відпочинку, майданчиках дитячих дошкільних установ, ділянках шкіл

15

45

1,5

1,0

1,5

0,5

0,5

0,0

Примітка. Н- середня висота забудови



  1. для локальних джерел шуму на території мікрорайонів, кварталів і груп житлових будинків - за графіками згідно з рисунком 3. У випадках, коли акустично м'яке покриття займає понад 30% площі поверхні дворового простору, цю поправку враховують тільки в розрахункових точках, розташованих на відстані 2 м від стіни будинку на висотах вище 3/5 r 'п де r 'п - довжина проекції відстані між умовним акустичним центром джерела шуму та розрахунковою точкою на горизонтальну площину, м.

  1. Рівень звуку LA прим у дБА в розрахунковій точці приміщення, яке захищається від шуму, може бути виміряний згідно з ГОСТ 23337 або

р

(23)

озрахований за формулою:

1-А прим ~%тер2 ^Атран Д^А тран + . + 2,

де Laтер 2 - рівень звуку в розрахунковій точці на території на відстані 2 м від огороджувальної конструкції приміщення в дБА; визначається згідно з 7.5, 7.6;

^Атран “ звукоізоляція зовнішньої огороджувальної конструкції; визначається згідно з ДСТУ-Н Б В. 1.1-34;

А/?а тран “ поправка в дБА до звукоізоляції при відмінності спектра зовнішнього шуму від спектра шуму автомобільного транспорту; визначається відповідно до таблиці 12;

S30BH - площа зовнішньої огороджувальної конструкції у приміщенні, м2;

А - еквівалентна площа звукопоглинання в приміщенні (середня в діапазоні частот 125-1000 Гц), м2. -





rn- відстань між умовним акустичним центром джерела шуму та розрахунковою точкою, м; Зд - площа дво­ру, м2; /о - периметр дворового простору, м; п-відношення сумарної ширини розривів між будівлями до /0, %

Рисунок 3 - Величини А/.Д відб для локальних джерел шуму

Для житлових приміщень, а також інших приміщень, подібних до них за розмірами та оздобленням, замість формули (23) допускається застосовувати формулу:

1-А прим = тер2 тран ~ &^А тран ~ З • (24)

Таблиця 12

Джерело зовнішнього шуму

Величина поправки A RA тран, ДБА

Для вікон у закритому стані та вітражів

Для вікон з вентиляційними елементами в режимі провітрювання

Реактивні літаки

+ 2

+ 1

Поїзди (метро)

+ 5

+ 2

Трамваї

+ 3

0

Примітка 1. Для джерел шуму, не перерахованих у таблиці, а також при відкритій кватирці або фрамузі вікна поправку A RA тран приймають за нуль. Примітка 2. Якщо шум формується кількома джерелами шуму, то величину поправки ARA тран приймають найменшою серед величин для джерел, які враховуються.

  1. ВИЗНАЧЕННЯ НЕОБХІДНОГО ЗНИЖЕННЯ РІВНІВ ЗВУКУ НА ТЕРИТОРІЇ ЖИТЛОВОЇ ЗАБУДОВИ ТА НЕОБХІДНОЇ ЗВУКОІЗОЛЯЦІЇ ЗОВНІШНІХ ОГОРОДЖУВАЛЬНИХ КОНСТРУКЦІЙ

ALHX

  1. Необхідне зниження еквівалентного декв.тер і максимального

ALHX

р макс тер рівнів звуку в розрахунковій точці на території житлової забудови у

дБА визначають за формулами:

^~А екв. тер ~ 1-А екв. тер ~ ^А екв доп 1 (^5

л/нх = / — / Ї26

А макс. тер Амакс. теР А макс доп •

де Laекв тер та І_Амакс тер - еквівалентний та максимальний рівні звуку в розрахунковій точці, дБА, визначені згідно з розділом 7. При цьому, якщо ці значення отримані окремо для денного та нічного часу доби, то в якості розрахункових треба приймати їх відповідні найбільші значення;

1_Аекв доп таla макс доп _ДопУстимі еквівалентний та максимальний рівні звуку на території житлової забудови, дБА; приймаються згідно з розділом 6 ДБН В.1.1 31.

  1. Нормативні величини звукоізоляції зовнішніх огороджувальних конструкцій з вікнами та світлопрозорих фасадних систем для житлових кімнат квартир, номерів готелів, гуртожитків, палат лікарень, офісів, приміщень в адміністративних будівлях тощо треба приймати відповідно до таблиці 5 ДБН В. 1.1-31 в залежності від еквівалентного і максимального рівнів звуку зовнішнього шуму біля фасаду та призначення будівлі і окремих її приміщень.

Для приміщень, які не увійшли у таблицю, необхідну звукоізоляцію

р»НХ

зовнішніх огороджувальних конструкцій АтРан у дБА приміщень, що захищаються від шуму, треба визначати як за еквівалентними, так і за максимальними рівнями звуку, а в приміщеннях, у яких проникаючий шум нормується як у денний, так і у нічний час, крім того, окремо для умов денного та нічного періоду доби. Як остаточний результат приймається найбільше із • • • /?'нх

визначених значень. Розрахунок необхідної звукоізоляції а трап, дБА, у кожному окремому випадку проводиться за формулою:

є

К/тран = LA тер 2 - 1-А прим, доп " тран + 10 lg + 2, (27)

де la тер 2' aRa тран- S3OBH- А ~ тесаме, Що у формулі (23);

la прим, доп “ допустимий рівень звуку в приміщенні; приймається згідно з розділом 6 ДБН В. 1.1 31.

Для житлових приміщень, а також близьких до них за розмірами та оздобленням інших приміщень замість формули (27) допускається застосовувати формулу:

RA тран ~ La тер 2 ~ La прим, доп “ ^RA тран ~ (28)

  1. При визначенні необхідної величини звукоізоляції треба додатково враховувати до неї поправку AR 'A тран в залежності від співвідношення між загальною площею зовнішньої огорожі (Sзовн, м2) і площею підлоги (Sп, м2) даного приміщення. Величини вказаних поправок наведені в таблиці 6 ДБН В.1.1-31.

I


R'их

j j , ЛтРан зовнішніх стін без світлопрозорих

елементів треба приймати більшою на 10 дБА від відповідних величин, визначених згідно з 8.2. Така сама вимога висувається також і до суміщених дахових покриттів.

  1. Нормативні величини звукоізоляції для зовнішніх стін з вікнами, являють собою результуючу звукоізоляцію (R 'A тран, рез, дБА) зовнішньої огорожі, яку визначають за величинами звукоізоляції вікна (вікон) (R'A тран в, дБА) і звукоізоляції стіни (R'A тран ст, дБА) з урахуванням їх часток площ у загальній площі даної огороджувальної конструкції.

Примітка. Результуючу звукоізоляцію огороджувальних конструкцій, які складаються із кількох елементів з різною звукоізоляцією, слід визначати згідно з розділом 7 ДСТУ-Н Б В.1.1-34.

  1. ЗНИЖЕННЯ РІВНІВ ЗВУКУ ШУМОЗАХИСНИМИ ЕКРАНАМИ

  1. Зниження рівня звуку екраном-стінкою ALA екр. ст, дБА, визначають за рисунком 4 в залежності від виду джерела шуму та числа Френеля N:

N = — , (29)

X

де 8 - різниця довжин шляхів звукового променя, м; визначається згідно з 9.2;

X - розрахункова довжина звукової хвилі, яку приймають:

  • для автомобілів, автобусів і тролейбусів - 0,84 м;

  • для трамваїв - 0,6 м;

  • для залізничних поїздів, поїздів наземного метро і річкових суден - 0,42 м;

  • для джерел шуму усередині груп житлових будинків - 0,21 м.



1 - транспортні потоки; 2 - окремі транспорти засоби і локальні джерела шуму

Рисунок 4 - Графік для визначення зниження рівня звуку екраном-стінкою

  1. Різницю довжин шляхів звукового променя 5, м, відповідно до розрахункових схем екранів, наведених на рисунку 5, визначають за формулою:

5 = а + b - с, (ЗО)

де а - найкоротша відстань між умовним акустичним центром джерела шуму та верхнім ребром екрана, м; при цьому, умовний акустичний центр потоків засобів автомобільного, залізничного та водного транспорту треба розташовувати на осі найдальшої від розрахункової точки смуги (шляху) руху на висоті 1 м від рівня поверхні проїзної частини вулиці або дороги (головки рейки, водної гладі), а для трансформаторів і джерел шуму усередині груп житлових будинків - у геометричному центрі джерела шуму;

b - найкоротша відстань між розрахунковою точкою та верхнім ребром екрана, м;

с - найкоротша відстань між умовним акустичним центром джерела шуму та розрахунковою точкою, м.








a - стінка; б, в - будівля; г, д - насип; е - виїмка