Як засіб, що унеможливлює втручання користувача до настройок, застосовують відповідну герметизацію.

  1. Випробування треба виконувати у приміщенні без протягу та в загальному випадку за температури навколишнього середовища (20 ± 5) °С.

Якщо будь-яка частина інструмента досягає значень температури, обмежуваних термо- чутливим пристроєм або підлягає термічному впливу, то в сумнівних випадках необхідно підтримувати температуру приміщення в межах (23 ± 2) °С.

  1. Інструменти, що працюють лише на змінному струмі, треба випробовувати за номі­нальної частоти змінного струму, якщо таку зазначено, а інструменти, придатні як для по­стійного, так і змінного струму, випробовують за найнесприятливішого режиму живлення.

Інструменти змінного струму, номінальну частоту для яких не зазначено або зазначено в діапазоні частот 50 — 60 Гц, потрібно випробовувати на частоті 50 Гц або 60 Гц, виби­раючи найнесприятливіше з двох можливих значень.

  1. Інструменти, для яких дійсним є більше ніж одне номінальне значення напруги, треба випробовувати за найнесприятливішого значення напруги.

Якщо для інструментів із маркованим значенням номінальної напруги зазначено, що на­пруга живлення дорівнює номінальній напрузі, помноженій на коефіцієнт, напруга живлення ви­пробування має дорівнювати:

  • верхньому значенню діапазону номінальної напруги, помноженому на коефіцієнт, коли останній перевищує одиницю;

  • нижньому значенню діапазону номінальної напруги, помноженому на коефіцієнт, коли останній менше ніж одиниця.

Для випадків, коли коефіцієнт не зазначено, напругу живлення вибирають як найнеспри- ятливішу в межах зазначеного номінального діапазону величин.

Для інструментів, які мають більше ніж одне значення номінальної напруги або діапазон значень номінальної напруги, може виникати необхідність виконати деякі з випробувань за мінімальних, середніх та максимальних значень для визначення найнесприятливішої напруги.

  1. Для інструментів, на маркованні яких зазначено діапазон номінальної напруги та но­мінальну потужність, відповідну до середнього номінального значення напруги, та зазначено, що потужність дорівнює номінальній потужності, помноженій на коефіцієнт, обчислювана по­тужність дорівнюватиме:

  • найбільшому значенню з діапазону номінальної напруги, помноженому на цей кое­фіцієнт, якщо останній перевищує одиницю;

  • найменшому значенню з діапазону номінальної напруги, помноженому на цей коефіцієнт, якщо останній менше ніж одиниця.

Для випадків, коли коефіцієнт не зазначено, потужність вибирають за найнесприятливі- шою номінальною напругою в межах зазначеного діапазону.

  1. Якщо змінні пристрої інструментів постачає виробник, випробування виконують із пристроєм, який дає найнесприятливіші результати.

  2. Якщо іншого не зазначено, інструменти випробовують із відповідним шнуром живлення, під’єднаним до устатковання.

  3. Якщо в інструментах класу І є доступні металеві частини, не під’єднані до контакту або дроту уземлення та не відокремлені від піднапругових частин проміжною металевою уземленою частиною, то такі частини перевіряють на відповідність вимогам до конструкцій класу II.

Якщо інструменти класу І мають доступні неметалеві частини, ці частини потрібно пе­ревірити на відповідність вимогам до конструкцій класу II, якщо лише ці доступні частини не відокремлено від піднапругових частин проміжною металевою уземленою частиною.

  1. Якщо в інструментах класу І або II є частини, що працюють за безпечної наднизької напруги, ці частини необхідно перевірити на відповідність належним вимогам до конструкцій класу III.

  2. Під час випробовування електронних кіл джерело живлення не потрібно піддавати зовнішнім завадам, які можуть вплинути на результати випробування.

  3. Якщо за нормальних умов експлуатації нагрівальний елемент активується лише за умови роботи двигуна, нагрівальний елемент треба випробовувати за умови ввімкненого двигуна. Якщо нагрівальний елемент може функціювати за умови неробочого двигуна, режим випробування нагрівального елемента вибирають за критерієм найнесприятливіших умов. На­грівальний елемент, що є складовою частиною інструмента, під’єднують до окремого джерела живлення, якщо не зазначено іншого.

  4. Для пристроїв інструменту, що виконують функцію, яка підпадає під сферу дії однієї з відповідних частин 2, випробування виконують згідно з вимогами, зазначеними в цій частині 2.

Інші пристрої випробовують згідно з інструкцією виробника; за відсутності такої інструкції застосовують режим тривалої роботи машини з навантаженням, яке відповідає номінальній споживаній потужності або номінальній силі струму.

  1. Якщо потрібно прикладати обертовий момент сили, метод навантажування вибирають у спосіб, що вилучає додаткові навантаження, як наприклад, спричинювані бічним зусиллям. Однак треба врахувати додаткові навантаження, необхідні для належної роботи інструмента.

Під час застосування гальма для створення навантаження зусилля має наростати посту­пово, зважаючи на ймовірність впливу пускового струму на результати випробування. Допус­тимо змінювати вихідні засоби для створення навантаження їхнім з’єднанням із гальмувальним пристроєм.

  1. Інструменти, що за призначеністю працюють від безпечної наднизької напруги, ви­пробовують разом із трансформатором живлення, якщо такий є в комплекті постачання інструмента.

  1. ВІЛЬНИЙ

  2. КЛАСИФІКАЦІЯ

    1. Згідно зі ступенем застосованого захисту від ураження електричним струмом інструменти мають відповідати класу І, класу II або класу III. .

Відповідність вимозі перевіряють огляданням та відповідним випробовуванням.

  1. Інструменти повинні мати відповідний ступінь захисту від шкідливого потрапляння води згідно з ІЕС 60529. Якщо ступінь захисту відрізняється від вимог за ІРХО, це необхідно зазначити у відповідній частині 2.

Відповідність вимозі перевіряють огляданням та відповідним випробовуванням.

  1. МАРКОВАННЯ ТА ІНСТРУКЦІЇ

    1. У маркованні інструментів необхідно зазначити:

  • номінальне/ні значення/діапазони напруги, у вольтах. Інструменти, з’єднання в яких ви­конано за типом «зірка-трикутник», треба недвозначно маркувати щодо обох номінальних напруг (наприклад 230A/400Y);

  • символ типу джерела живлення, якщо не помарковано номінальну частоту. Символ типу джерела живлення розміщено поруч із маркованням номінальної напруги;

  • номінальну потужність, у ватах, або номінальну силу струму, в амперах. Номінальна по­тужність або сила струму, позначені на інструменті, становлять загальну максимальну потужність або силу струму, що можуть перебувати в електричному колі одночасно. Якщо інструмент осна­щено альтернативними складниками, які вибираються за допомогою пристроїв керування, ном­інальна потужність або номінальна сила струму мають відповідати найбільшому можливому на­вантаженню;

  • назву або торгову марку чи ідентифікаційну познаку й адресу виробника та будь-якого іншого агента, що відповідає за представництво цього інструменту на ринку;

  • модель або серію виробу;

  • познаку конструкції класу II, лише для інструментів класу II;

  • IP-символ згідно зі ступенем захисту від потрапляння води, коли ступінь не є ІРХО. Якщо перші цифри познаки IP пропущено, недостатні цифри треба замінити на літеру X, наприклад — ІРХ5;

  • «УВАГАІ Для зменшення ризику фізичних пошкоджень користувач повинен озна­йомитися з Інструкцією з експлуатації» або познака М002 згідно з ISO 70108.

Якщо застосовують слово «УВАГА!», його має бути виконано великими літерами не менше ніж 2,4 мм заввишки та невід’ємним від застережного напису.

  • разі застосування треба суворо дотримуватися формулювання напису, за винятком варі­антів напису «посібник користувача», «настанова користувача», «інструкція з експлуатації».

Припустимо додаткове марковання за умови, що воно не ускладнює тлумачення обов'язкового.

Відповідність вимогам перевіряють огляданням.

  1. Інструменти, що експлуатують у короткочасному та повторно-короткочасному режимах, необхідно маркувати щодо номінального часу роботи або — номінального часу роботи та відповідно номінального часу перерви, якщо тривалість часу роботи не обмежено конструкцією інструмента.

Марковання короткочасного або повторно-короткочасного експлуатаційного режиму має відповідати умовам нормальної експлуатації.

Марковання повторно-короткочасного режиму роботи має містити номінальний час роботи, зазначений перед номінальним часом перерви, ці значення має бути розділено навкісною рискою.

Відповідність вимогам перевіряють огляданням.

  1. Марковання інструментів, що працюють за призначеністю без налагодження в номіналь­ному діапазоні значень (напруга, частота тощо), має відрізнятися від марковання інструментів, що працюють з або без налагодження за різних величин тих самих параметрів (напруга, часто­та тощо).

Максимальне та мінімальне значення номінального діапазону розділяють між собою гори­зонтальною рискою (—).

Різні величини номінального значення розділяють навкісною рискою (/).

Приклади:

115—230 В: інструмент, придатний для роботи на будь-якому значенні в межах наведе­ного діапазону.

115/230 В: інструмент, придатний для роботи лише за конкретних значень.

Відповідність вимозі перевіряють огляданням.

  1. У разі можливого налагодження інструмента, придатного для роботи на різних номіналь­них напругах, вибране значення напруги має виразно відрізнятися від інших.

Ця вимога не стосується інструментів із типом з’єднання «зірка-трикутник».

Для інструментів, у яких немає потреби частих змін настройок напруги, цю вимогу вважають виконаною за умови, що номінальну напругу, на котру відлагоджено інструмент, може бути ви­значено за діаграмою шротового з'єднання, властивою для цього інструмента. Таку діаграму може бути розміщено на внутрішній стороні кришки, яку треба зняти для під’єднання дротів, але в жод­ному разі не на наклейці, довільно приладжуваній на інструменті.

Відповідність вимозі перевіряють огляданням.

  1. Для інструментів, помаркованих кількома значеннями номінальної напруги або кількома діапазонами значення напруги, потрібно також зазначити номінальну споживану потужність для кожної величини напруги або кожного діапазону значення напруги.

Найбільше та найменше значення номінальної потужності треба зазначити на інструменті у спосіб, що унеможливлює двозначне тлумачення взаємозв’язку між потужністю та напругою; окрім випадку, коли різниця граничних значень діапазону номінальної напруги не перевищує 10 % від середнього значення діапазону. За подібних умов марковання номінальної потужності мож­на пов’язати із середнім значенням діапазону.

Відповідність вимозі перевіряють огляданням.

8.6 Якщо умовні познаки або технічні дані виражено в символах, треба застосовувати такі

символи (українські, в дужках міжнародні):

В (V) — вольт; г (д) — грам;

А (А) — ампер; кг (kg) — кілограм;

Гц (Hz) — герц; бар (bar)— бар;

Вт (W) — ват; Па (Ра) — паскаль;

кВт (kW)— кіловат; год (h) — година;

Ф (F) — фарад; хв (min) — хвилина;

мФ (цР) — мікрофарад; с (s) — секунда;

л (І) — літр; п0 (п0) — швидкість холостого ходу;

.../хв (.../min) або...хв"1(тіп"1) — кількість обертів або поступальних рухів за хвилину;

zrzrz або d.c. — постійний струм;

або а.с. — змінний струм;

2 двофазний змінний струм;

2N двофазний змінний струм із нейтраллю;

З трифазний змінний струм;

3N трифазний змінний струм із нейтраллю;

А номінальна сила струму плавкої вставки в амперах;

мініатюрна плавка вставка з витримкою часу, де X — познака характеристики час/сила струму згідно з ІЕС 60127-3;

  1. .захисне уземлення;

[□] інструмент класу II;

ІРХХ ІР-символ.

Розміри символа умовних познак інструменту класу II мають бути такими, щоб сторона зов­нішнього квадрата була приблизно вдвічі більша, ніж сторона внутрішнього квадрата. Довжина сторони зовнішнього квадрата має бути не менше ніж 5 мм, окрім випадку, коли найбільший розмір інструмента не перевищує 15 см, у такому разі розміри символа може бути зменшено, але сторона зовнішнього квадрата має бути не менше ніж 3 мм.

Символ інструменту класу II треба розташовувати у спосіб, що однозначно класифікує його як частину технічної інформації, а не будь-яке інше марковання.

У разі застосування інших одиниць, ці одиниці та їхні умовні познаки мають відповідати Міжнародній системі стандартних одиниць.

Додаткові умовні познаки можна застосовувати за умови, що вони не спричиняють непоро­зуміння.

Відповідність вимозі перевіряють огляданням та вимірюванням.

  1. Інструменти, що приєднуються до більше ніж двох проводів живлення, має бути оснащено схемою з’єднання, прикріпленою на інструменті, якщо лише правильний спосіб з’єднання не є очевидним.