АКУМУЛЯТОРНИЙ ІНСТРУМЕНТ Й АКУМУЛЯТОРНІ БАТАРЕЇ,
ПІД’ЄДНАНІ ДО МЕРЕЖІ ЖИВЛЕННЯ
АБО НЕІЗОЛЬОВАНИХ ДЖЕРЕЛ СТРУМУ

L.1 Сфера застосування

Цей додаток стосується акумуляторних інструментів із приводом від двигуна чи магнітним приводом та їхніх акумуляторних батарей, які також працюють та/або заряджаються безпосеред­ньо від мережі живлення або неізольованих джерел струму, а також інструментів з убудо- ваними заряджувальними пристроями. Цей додаток також поширюється на інструменти з убу- дованими, знімними й окремими типами акумуляторів. Максимальна номінальна напруга для інструментів становить 250 В однофазного змінного чи постійного струму в разі живлення від мережі та 75 В постійного струму в разі живлення від акумуляторів.

Акумулятори для інструментів, на які поширюється цей додаток, потрібно заряджати із за­стосуванням неізольованого зарядного пристрою, що підпадає під дію цього додатка та стандар­ту в цілому. У разі визначення стану акумулятора щодо захисту від ураження електричним стру­мом стосовно довжин шляхів спливу, повітряних проміжків та відстаней через ізоляцію, акумулятор треба розглядати в комплекті з відповідним заряджувальним пристроєм.

Усі розділи цього стандарту застосовують, за винятком, якщо протилежне зазначено в цьому додатку. У разі формулювання розділу в додатку його вимоги набувають силу з урахуванням ви­мог цього стандарту.

Для інструментів, на які поширюється цей додаток, термін «вимикач мережі живлення», який використовують у стандарті, треба розуміти як основний вимикач акумуляторного інструменту.

Цей додаток не застосовують для інструментів, які працюють від стандартних споживчих батарей, установлюваних користувачем, та його зміст не охоплює достатньо всі можливі небез­пеки, що стосуються виробів, — «акумулятори».

Дія цього додатка не поширюється на зарядні пристрої згідно з ІЕС 60335-2-29.

L.2 Нормативні посилання

Розділ застосовують, за винятком:

Додаткове нормативне посилання:

ІЕС 61558-2-6:1997 Safety of power transformers, power supply units and similar— Part 2-6: Particular requirements for safety isolating transformers for general use.

НАЦІОНАЛЬНЕ ПОЯСНЕННЯ

ІЕС 61558-2-6:1997 Безпечність силових трансформаторів, силових блоків живлення й ана­логічного обладнання. Частина 2-6. Додаткові вимоги до ізолювальних трансформаторів загаль­ної призначеності.

L.3 Терміни та визначення понять

Згідно з цим додатком застосовують такі терміни та визначення:

L.3.201.1 акумулятор (battery pack)

Блок з одного чи кількох елементів, призначених для живлення інструмента електричним струмом

L.3.201.2 знімний акумулятор (detachable battery pack)

Акумулятор, що міститься в окремому корпусі інструмента і є конструктивно придатним до видалення в разі потреби заряджання

L.3.201.3 убудований акумулятор (integral battery pack)

Акумулятор, що міститься всередині інструмента і не може бути видаленим для заряджання. Такий акумулятор може бути видаленим лише для заміни на інший і його вважають убудованим блоком живлення інструмента

L.3.201.4 окремий акумулятор (separable battery pack)

Акумулятор, що міститься в окремому захисному корпусі та з’єднується з інструментом за допомогою шнура

L.3.202 повністю заряджений акумулятор (fully charged battery pack)

Акумулятор, якому властиво принаймні два повних цикли заряджання та розряджання з про­міжком не менше ніж дві години після кожного циклу згідно з настановами виробника

L.3.203 неізольоване джерело живлення (non-isolated source)

Джерело напруги, у якому вивід не ізольовано від мережі живлення із застосуванням ізоля­ційного трансформатора безпеки згідно з ІЕС 61558-1 та ІЕС 61558-2-6

L.3.204 небезпечна напруга (hazardous voltage)

Напруга між частинами, середнє значення якої перевищує 60 В постійного струму або 42,4 В пікового значення, коли перепад між піковими значеннями перевищує 10 % від середньої вели­чини напруги

L.3.205 вимикач живлення (power switch)

Вимикач, що забезпечує основне підімкнення інструмента до мережі живлення

L.3.206 проміжний шнур (Interconnecting cord)

Зовнішній гнучкий шнур, що є складовою комплектації інструмента та призначений для інших цілей, ніж з’єднання з мережею живлення.

Примітка. Дистанційний ручний вимикач, зовнішнє з’єднання між двома частинами інструмента та шнур, що під’єднує пристрій до інструмента, чи виносні сигнальні кола є прикладами проміжних шнурів.

L.5 Загальні умови випробування

L.5.201 Якщо іншого не зазначено, для кожного випробування застосовують повністю за­ряджений акумулятор.

L.5.202 Під час вимірювання напруги враховують також пікове значення будь-якого над­мірного перепаду, що перевищує 10 % від номінальної напруги. Перехідні напруги, такі як тим­часове підвищення за межу номінальної напруги, наприклад після від’єднання акумулятора від зарядного пристрою, не беруть до уваги.

L.7 Класифікація

L.7.1 Застосовують, за винятком, що інструменти класу III в цьому додатку не розглядають.

L.8 Марковання та інструкції

L.8.1 Перший абзац цього підрозділу замінити таким:

Неізольовані джерела живлення, які можуть бути застосованими для живлення інструмента, чи інструмент, що може живитися безпосередньо від мережі, повинні мати таке марковання (у разі живлення безпосередньо від мережі до марковання має належати як познака для живлення від мережі, так і для роботи від акумулятора):

  • номінальне(-і) значення/діапазони напруги, у вольтах;

  • символ типу джерела живлення;

  • номінальну потужність, у ватах, або номінальний струм, в амперах;

  • назву або торгову марку чи ідентифікаційну познаку виробника та будь-якого іншого аген­та, що відповідає за представництво на ринку;

  • модель або тип виробу;

  • символ конструкції класу II — лише для інструментів класу II;

  • адресу виробника чи країну-виробника;

  • усі обов’язкові познаки, що зазначають відповідність юридичним нормам, із посиланням на цей стандарт.

Додаткове марковання не повинно спричинити непорозумінь у тлумаченні.

Відповідність вимозі перевіряють огляданням.

L.8.1.201 Інструменти, що не належать до здатних живитися безпосередньо від мережі, та акумулятори знімного й окремого типу повинні мати таке марковання:

  • номінальне(-і) значення/діапазони напруги, у вольтах;

  • символ тилу джерела живлення;

  • назву або торгову марку чи ідентифікаційну познаку виробника та будь-якого іншого Аген­та, що відповідає за представництво на ринку;

  • модель або тип виробу;

  • адресу виробника чи країну-виробника;

  • усі обов’язкові познаки, що зазначають відповідність юридичним нормам, із посиланням на цей стандарт.

Додаткове марковання не повинно спричинити непорозумінь у тлумаченні.

Відповідність перевіряють огляданням.

L.8.12.1.1 Застосовують із таким уточненням:

Перелік 5) Технічне обслуговування — замінити на таке:

  1. Експлуатація та догляд за акумуляторним інструментом

  1. Заряджати лише із застосуванням передбаченого виробником зарядного пристрою. Пристрій, призначений для одного типу акумуляторів, може спричинити ризик пожежі у разі використовування іншого типу акумуляторів.

  2. Користуватися акумуляторним інструментом лише з відповідними акумуляторами. Невідповідний тип акумуляторів здатен спричинити ризик займання та фізичного ушкодження.

  3. Коли акумулятор не використовують, його треба тримати на відстані від інших металевих предметів, як то канцелярські скріпки, монети, ключі, цвяхи, ґвинти тощо, здатних закоро­тити один контакт на інший. Таке закорочення контактів здатне спричинити опіки й пожежу.

  4. За невідповідних умов утримання з акумулятора може витікати рідина. Треба уникати контакту з нею, а в разі контакту місця потрапляння промити водою. У разі потрапляння в очі звернутися за лікарською допомогою; рідини, що витікають з акумуляторів, здатні спричинити подразнення й опіки.

  1. Технічне обслуговування

а) Технічний догляд за інструментом має виконувати лише відповідно кваліфікований пер­сонал; за потреби замінювати частини лише ідентичними видаленим. Це є гарантією безпеки під час експлуатації інструмента.

L.9 Захист від ураження електричним струмом

Примітка. Заголовок цього розділу відрізняється від назви в основному стандарті.

Вимоги 9.1 — 9.4 застосовні для всіх умов із таким доповненням:

Доповнення:

Акумуляторні інструменти й акумулятори має бути сконструйовано й захищено так, щоб був забезпеченим належний захист від ураження електричним струмом.

Розділ стандарту стосується інструментів, під’єднаних безпосередньо до мережі живлення, або тих, що живляться від неізольованого джерела. Під час роботи в такому стані акумулятори мають бути під’єднаними до інструмента у звичайний спосіб. Також інструмент випробовують із ви­даленим акумулятором, якщо для подібного видалення не потрібно застосовувати спеціальний інструмент.

L.9.1.201 Для акумуляторів, які може бути від’єднано від інструмента, й інструментів, що жив­ляться від акумуляторів, треба унеможливити наявність двох струмопровідних, одночасно до­ступних частин, якщо напруга між ними досягає небезпечних значень і ці частини не обладнано захисним імпедансом.

За наявності захисного імпедансу струм короткого замикання між частинами не повинен перевищувати 2 мА для постійного або 0,7 мА пікового значення для змінного струму, а ємність між цими частинами не повинна перевищувати 0,1 мкФ.

Відповідність вимозі перевіряють застосуванням випробовувального пальця (рисунок 1) до кожної струмопровідної частини.

Випробовувальний палець уводять в отвори без значного зусилля в усіх положеннях на гли­бину пальця, обертаючи або згинаючи його до, у процесі та після введення в отвір. Якщо випро­бовувальний палець не входить в отвір, то на палець у прямому напрямку діють силою 20 Н. Якщо після цього палець проходить в отвір, то випробування повторюють із зігнутим пальцем. На­явність контакту з випробовувальним пальцем визначають з усіма знімними частинами, що підля­гають видаленню, та за будь-яких положень, які можуть бути за умов нормальної експлуатації.

Лампи, розміщені за знімними панелями, не видаляють, якщо їх можна знеструмити ви­миканням вилки, від'єднанням акумулятора чи вимикачем.

L.10 Пуск

Застосовують лише в разі, коли інструмент безпосередньо під’єднано до мережі живлення або неізольованого джерела.

L.11 Споживана потужність і сила струму

Застосовують лише в разі, коли інструмент безпосередньо під’єднано до мережі живлення або неізольованого джерела.

Якщо інструмент за функційною призначеністю здатен одночасно заряджати акумулятор, випробування виконують, доки не закінчиться процес заряджання раніше розрядженого акуму­лятора.

L.12 Нагрівання

Застосовують лише в разі, коли інструмент безпосередньо під’єднано до мережі живлення або неізольованого джерела.

Якщо інструмент за функційною призначеністю здатен одночасно заряджати акумулятор, випробування із під’єднаним зарядним пристроєм, у режимі холостого ходу до моменту зупинен­ня інструмента внаслідок розрядження акумулятора чи досягнення сталого стану, — залежно, що настане першим. Випробування повторюють, надаючи змогу акумулятору зарядитись у разі не­працюючого інструмента.

L.13 Сила струму спливу

Застосовують лише в разі, коли інструмент безпосередньо під’єднано до мережі живлення або неізольованого джерела.

L.14 Вологостійкість

Застосовують лише в разі, коли інструмент безпосередньо під’єднано до мережі живлення або неізольованого джерела.

L.15 Електрична міцність

Застосовують лише в разі, коли інструмент безпосередньо під’єднано до мережі живлення або неізольованого джерела.

Треба зауважити, що передчасне пошкодження електронних пристроїв може завадити при­кладанню випробовувальної напруги. У цьому разі треба обійти електронні пристрої, що дасть змогу продовжити випробування.

L.16 Захист від перевантаження трансформаторів та з’єднаних із ними кіл

Застосовують лише в разі, коли інструмент безпосередньо під’єднано до мережі живлення або неізольованого джерела.

L.17 Зносостійкість

Застосовують лише в разі, коли інструмент безпосередньо під’єднано до мережі живлення або неізольованого джерела.

Інструменти, не придатні для тривалої роботи на час випробовування, мають працювати від акумуляторної батареї і їх треба перевірити на електричну міцність із під'єднаним зарядним при­строєм.

L.18 Аномальний режим роботи

Застосовують лише в разі, коли інструмент безпосередньо під’єднано до мережі живлення або неізольованого джерела.

L.18.201 Акумуляторні інструменти й акумулятори має бути сконструйовано так, щоб унеможли­вити виникнення займання та ризику ураження електричним струмом унаслідок ненормальної роботи.

Відповідність вимозі перевіряють такими випробуваннями:

Інструмент й акумулятор розміщують на поверхні з деревини м’яких порід, покритій дво­ма шарами тонкого паперу; зверху накривають одним шаром необробленої 100-відсоткової бавовняної медичної марлі. Випробовують до виходу з ладу або стану повернення темпера­тури випробовуваного зразка до кімнатної температури. Новий зразок можна використову­вати для кожного нового випадку ненормальної роботи з означних нижче. Має бути забез­печено відповідний рівень захисту від ураження електричним струмом згідно з L.9 та L.13.