1. Освітлення і розетки

Машинне приміщення повинно бути забезпечено постійним електричним освітленням, як пра­вило, не менше ніж 200 люксів на рівні підлоги. Підведення цього освітлення повинно відповідати 13.6.1.

Вимикач повинен бути розташований усередині поблизу входу в приміщення на відповідній висоті.

Повинно бути встановлено не менше однієї розетки (13.6.2).

  1. Переміщення обладнання

У стелі або на балках повинно бути встановлено одну або більше металевих опор або гаків із вказівкою безпечного робочого навантаження (15.4.5), зручно розташованих для піднімання важкого обладнання (див. 0.2.5 і 0.3.14).

  1. Механізми усередині шахти

    1. Загальні положення

      1. Конструкції механізмів та робочих зон усередині шахти повинні витримувати ті наван­таження і сили, впливу яких їх передбачається піддавати в процесі експлуатації.

      2. У випадку, якщо шахти частково розташовані поза будинками, механізми повинні бути відповідним чином захищені від впливів навколишнього середовища, прийнятих до уваги.

      3. Перевірка клапанів ліфта повинна бути тільки з робочої зони відповідно до 6.4.6.

    2. Розміри робочих зон усередині шахти

      1. Розміри робочих зон усередині шахти повинні забезпечувати просту і безпечну роботу з обладнанням, насамперед з електричним обладнанням.

Зокрема, повинна бути забезпечена висота у світлі робочих зон не менше ніж 2 м і:

  1. вільна горизонтальна зона перед пультами керування і шафами. Цю зону визначають в та­кий спосіб:

  1. глибина, обмірювана від зовнішньої поверхні шаф, не менше ніж 0,70 м;

  2. ширина дорівнює більшій з двох величин: 0,50 м або повна ширина шафи або пульта;

  1. вільна горизонтальна зона не менше ніж 0,50 м х 0,60 м для огляду і технічного обслугову­вання рухомих частин у тих місцях, у яких це необхідно, і ручного аварійного керування (12.9), якщо необхідно.

    1. Вільна висота у світлі для переміщення повинна бути не менше ніж 1,80 м.

    2. Вертикальна відстань у світлі над обертовими частинами машини повинна бути не менше ніж 0,30 м. Цю вимогу не застосовують, якщо ці частини розташовані безпосередньо під стелею шахти.

  1. Робочі зони в кабіні або на даху кабіни

    1. Якщо необхідно провести технічне обслуговування (перевірку) механізмів з кабіни або з даху кабіни, застосовують:

  1. будь-який неконтрольований або несподіваний рух кабіни після проведення технічного обслу­говування (перевірки), що може становити небезпеку для осіб, що виконують технічне обслуговування (перевірки), повинен бути відвернутий за допомогою механічного пристосування;

  2. якщо це пристосування в робочому стані, необхідно провести моніторинг з використанням безпечного електричного пристосування відповідно до 14.1.2;

  3. якщо кабіна блокована проти будь-якого руху, повинна бути забезпечена можливість зали­шити робочу зону без труднощів і безпечно.

    1. Будь-які необхідні пристрої для аварійного керування і для динамічних випробовувань (таких як випробовування гальм, тяги, уловлювачів або випробовування засобів захисту від пере­вищення швидкості кабіни вверх) повинні бути розташовані таким чином, щоб із їх допомогою мож­на було виконувати операції поза шахтою відповідно до 6.6.

    2. Люки і двері для перевірок у кабіні повинні бути забезпечені замком, що закривається на ключ, яким можна повторно закрити і замкнути ззовні. Електричний пристрій безпеки відповідно до 14.1.2 повинен перевіряти стан зачинення люків і дверей.

  1. Робочі зони в приямку

    1. У тих випадках, якщо потрібно провести технічне обслуговування або перевірку механізмів з приямка і, якщо під час цієї роботи необхідний рух кабіни або ця робота може призвести до не- контрольованого або непередбаченого руху кабіни, застосовують таке:

  1. пристрій повинен бути забезпечений можливістю зупинити кабіну механічним пристроєм для створення вільного простору довжиною не менше ніж 2 м між підлогою робочої зони і найнижчі ча­стинами кабіни;

  2. це механічне пристосування повинне зупиняти кабіну, що рухається з номінальною швидкіс­тю з номінальним навантаженням. Гальмування не повинне перевищувати гальмування, створено­го буферами (10.4);

  3. механічним пристосуванням можна керувати вручну або автоматично;

  4. відкривання будь-яких дверей ключем для забезпечення доступу в приямок повинне нейт­ралізувати усі види електричного керування (14.2);

  5. усі види електричного керування (14.2) повинні бути нейтралізовані крім випадку, якщо ме­ханічне пристосування перебуває в неактивному стані;

  6. там де є необхідність виводу кабіни з приямка, станція керування ревізією відповідно до 14.2.1.3 повинна бути доступна для використовування в приямку;

  7. якщо механічне пристосування перебуває в активному стані, рух кабіни повинен бути керо­ваний тільки зі станції керування ревізією;

  8. якщо для монтажу використовують більш ніж одну станцію керування ревізією, система блоку­вання повинна забезпечувати, щоб під час включення більш ніж в одній станції режиму «РЕВІЗІЯ» було неможливо керувати переміщенням кабіни ні від однієї з них;

  9. повернення ліфта в експлуатацію повинне здійснюватися тільки пристроєм відновлення, розташованим поза шахтою і недоступним стороннім особам, наприклад, усередині закритої шафи.

    1. Якщо кабіна знаходиться в положенні, що відповідає 6.4.4.1 а), вона повинна бути за­безпечена можливістю залишити робочу зону без труднощів і безпечно.

    2. Будь-які необхідні пристрої для аварійного керування і для проведення динамічних вип­робовувань (таких як випробовування гальм, тяги, уловлювачів, буферів або засобів захисту від перевищення швидкості руху кабіни вверх) повинні бути розташовані таким чином, щоб із їх допо­могою можна було виконувати операції поза шахтою відповідно до 6.6.

  1. Робочі зони на платформі

    1. Там, де необхідно провести технічне обслуговування або перевірку машин з платфор­ми, вона повинна бути:

  1. установлена на тривалий час, і

  2. складена, якщо вона виявиться на лінії руху кабіни або балансувального вантажу.

  1. Там, де потрібно провести технічне обслуговування або перевірку машин з платформи, розташованої на лінії руху кабіни або балансувального вантажу:

  1. кабіна повинна бути закріплена за допомогою механічного пристосування відповідно до 6.4.3.1 а) і б), або

  2. лінія руху кабіни повинна бути обмежена пересувними обмежувачами таким чином, щоб кабіна була зупинена над платформою, залишаючи висоту у світлі не менше ніж 2 м або нижче платформи.

  1. Платформа повинна бути:

  1. спроможна витримувати у будь-якому положенні двох осіб, присутність кожної з яких еквіва­лентна прикладенню сили величиною 1000 Н на площі 0,20 м х 0,20 м без залишкової деформації. Якщо платформа призначена для роботи з важким обладнанням, то розміри і опір цієї платформи повинні бути враховані відповідним чином (див. 6.4.10);

  2. забезпечена балюстрадою відповідно до 8.13.3;

  3. оснащена безпечними пристроями, щоб вертикальна відстань у проміжку під платформою між самою нижньою частиною платформи і рівнем доступу не перевищувала 0,30 м.

  1. На додаток до 6.4.5.3 будь-яка платформа, що складається, повинна бути:

  1. відповідно до 14.1.2 забезпечена електричним пристроєм безпеки, що перевіряє те, що плат­форма повністю складена;

  2. забезпечена пристроєм ручного керування або керування від електромережі для приведення в робоче положення або виходу з нього. Функціонування цього пристрою повинне бути поза шахтою або з приямка біля входу;

Якщо вихід на платформу відбувається не через двері шахти, вхід дверей повинен бути немож­ливим, якщо платформа знаходиться не в робочому положенні, або, в альтернативному випадку, повинен бути передбачений пристрій для запобігання падіння в шахту.

Є.4.5.5 Пересувні обмежувачі повинні бути:

  1. забезпечені буферами відповідно до 10.3 і 10.4;

  2. забезпечені електричним пристроєм безпеки відповідно до 14.1.2, який тільки дозволяє рух кабіни, якщо обмежувачі знаходяться в повністю зжатому положенні;

  3. забезпечені електричним пристроєм безпеки відповідно до 14.1.2, який, тільки дозволяє рух кабіни з платформою під нею, якщо обмежувачі знаходяться в повністю розсунутому положенні:

  4. введені в роботу поза шахтою або з платформи.

  1. Якщо обмежувачі перебувають в розсунутому положенні, додатковий перемикач гранич­них меж відповідно до 10.5 повинен бути введений в дію до того, як кабіна або балансувальний вантаж ввійдуть у контакт із пересувними обмежувачами.

  2. Будь-які необхідні пристрої аварійного керування, а також пристрої для проведення ди­намічних випробовувань (таких як випробовування гальм, тяги, уловлювача, буферів або засобів за­хисту від перевищення швидкості руху кабіни вверх) повинні бути розташовані таким чином, щоб за їх допомогою можна було виконувати операції поза шахтою відповідно до 6.6.

  1. Робочі зони поза шахтою

    1. Якщо механізми перебувають в шахті і потрібно провести технічне обслуговування (перевірку) поза шахтою, відхиляючись від 6.1, робочі зони відповідно до 6.3.3.1 і 6.3.3.2 можуть бути розташовані поза шахтою. Доступ до обладнання повинен бути можливим тільки через двері (люк) відповідно до 6.4.7.2.

    2. Якщо двері (або) люк відкриті, повинні бути вжиті заходи для запобігання доступу сто­ронніх осіб у небезпечні зони.

    3. Проходи не повинні бути загороджені відчиненими дверима(люками) і засобами захис­ту (див. 0.2.5).

  2. Двері і люки

    1. Двері для доступу в робочі зони усередині шахти повинні:

  1. бути шириною мінімум 0,60 м і висотою мінімум 1,80 м;

  2. не відчинятися усередину приміщення;

  3. бути обладнані замком із ключем, що може бути повторно зачинений і замкнений ззовні;

  4. відчинятися зсередини без ключа, навіть будучи замкненими;

  5. бути забезпечені електричним пристроєм безпеки відповідно до 14.1.2, який перевіряє по­ложення зачинення;

  6. бути без отворів, задовольняти ті ж вимоги до механічної міцності, що і двері шахти і відпо­відати вимогам з протипожежного захисту для відповідних будинків.

  1. Двері і (або) люки для доступу до механізмів ззовні шахти повинні:

  1. мати розміри, достатні для виконання необхідної роботи через двері(люк);

  2. бути щонайменшими щоб уникнути падіння в шахту;

  3. не відчинятися усередину шахти;

  4. бути обладнаними замком із ключем, що може бути повторно зачинений і замкнений ззовні;

  5. бути забезпеченим безпечним електричним пристосуванням відповідно до 14.1.2, який пе­ревіряє положення зачинення;

  6. бути без отворів, задовольняти тим же вимогам з механічній міцності, що і двері шахти і відповідати вимогам протипожежного захисту для відповідних будинків.

  1. Вентиляція

Машинний простір повинен належним чином вентилюватися. Електричне обладнання машин повинне бути реально і достатньо захищене від пилу, шкідливих випарів і вологи.

  1. Освітлення і розетки

У робочих зонах і машинних просторах повинно бути забезпечене постійне електричне освіт­лення з інтенсивністю не менше ніж 200 люкс на рівні підлоги. Електричне живлення для цього ос­вітлення повинне бути відповідно до 13.6.1.

Керувати освітленням зон і машинних просторів повинен вимикач, установлений поблизу про­стору (-ів) доступу в робочі зони, на прийнятній висоті.

Не менше однією розеткою (13.6.2) повинно бути забезпечене відповідне місце робочої зони.

  1. Переміщення обладнання

На стелі або на балках машинних просторів повинні бути передбачені одна або декілька мета­левих опор або гаків, з указівкою величини безпечного робочого навантаження (15.4.5), зручно роз­ташовані, для того щоб забезпечити підйом важкого обладнання (див. 0.2.5 і 0.3.14).

  1. Механізми поза шахтою

    1. Загальні положення

Машинні простори поза шахтою повинні бути такої конструкції, щоб витримувати навантажен­ня і сили, яким вони будуть піддаватися.

  1. Шафа для механізмів

    1. Механізми повинні бути розміщені в шафі.

    2. Шафа для механізмів повинна складатися з бокових стінок без отворів, підлоги, стелі і дверей.

Двері повинні:

  1. мати розміри, достатні для виконання необхідної роботи через двері;

  2. не відчинятися усередину шафи;

  3. бути обладнані замком із ключем, що може бути повторно зачинений і замкнений ззовні.

  1. Робоча зона

Робоча зона перед шафою для механізмів повинна відповідати вимогам 6.4.2 і 6.4.6.

  1. Вентиляція

Шафа для механізмів повинна бути відповідно вентильована. Це повинно бути зроблено так, щоб механізми були реально і достатньо захищені від пилу, шкідливих випарів і вологи.

  1. Освітлення і розетки

У шафі для механізмів повинне бути забезпечене постійне електричне освітлення інтенсивні­стю не менше ніж 200 люкс на рівні підлоги. Електричне живлення для цього освітлення повинне бути відповідно до 13.6.1.