Після випробовування на тривкість до провалів та переривань напруги електроживлення змінного струму EUT необхідно піддати функційним випробовуванням (див. розділ 6), після чого візуальному огляду для виявляння будь-якого механічного ушкодження.

  1. Критерії для позитивної оцінки

Не повинно бути ніякого пошкодження, збою в роботі чи зміни стану роботи зразка, який піддавали випробовуванню. Припустиме мерехтіння індикатора протягом випробовування, якщо воно не носить залишкового характеру і не супроводжується будь-якими змінами Стану виходів, що могли б інтерпретуватися устаткованням, під’єднаним до EUT, як зміна стану. Після випро­бовувань на тривкість EUT повинно відповідати прийнятним критеріям для функційного випро­бовування (див. розділ 6).

  1. ЕЛЕКТРОСТАТИЧНИЙ РОЗРЯД

    1. Призначеність випробовування

Перевіряння тривкості устатковання щодо електростатичних розрядів, спричинених обслу- говувальним персоналом, що, можливо, став електростатично зарядженим і який доторкував­ся до устатковання чи іншої апаратури поблизу.

  1. Метод випробовування

Випробовування складається з дії електростатичних розрядів на частини EUT, доступних для оператора або на поверхні, що контактують з устаткованням, на відстані 0,1 м від цього устат­ковання. Розряди генерує апарат, що моделює електростатичний розряд від людського тіла з відповідною електричною ємністю і опором.

  1. Методика випробовування

    1. Загальні положення

Випробовувальний апарат і методика випробовування повинні відповідати ІЕС 61000-4-2. Під час типового випробовування потрібно використовувати методику випробовувальних лабо- раторій. Для устатковання, яке встановлюють на стіні чи на стелі, застосовують методику випро­бовування таку саму, як і для устатковання, яке встановлюють на підлозі і у якого площина монтажу розміщується на відстані 0,1 м по нормалі відносно земної площини.

До кожної заздалегідь обраної точки на будь-якій частині EUT, що зазвичай є доступною для оператора, потрібно прикладати десять електростатичних розрядів вибраною випробовуваль- ною напругою. Десять електростатичних розрядів потрібно також застосувати вибраною випро- бовувальною напругою до кожної вертикальної площини зразка, що діють на кожну з чотирьох вибраних точок на відстані 0,1 м від EUT і рівномірно розташованих довкола нього. Контактні електростатичні розряди потрібно прикладати до струмопровідних поверхонь і до поверхонь, які до них прилягають, а повітряні електростатичні розряди потрібно прикладати до ізольованих поверхонь.

  1. Початкове перевіряння

Перед випробовуванням на тривкість устатковання до електростатичних розрядів зразок піддають функційному випробовуванню (див. розділ 6).

  1. Стан EUT під час проведення випробовування

Під’єднують EUT до відповідного джерела електроживлення, контролювального і навантажу­вального устатковання (див. 5.1). EUT повинно перебувати в експлуатаційному режимі (див. 5.3).

  1. Випробовування на тривкість

Застосовують відповідну ступінь жосткості випробовування згідно з таблицею З (ІЕС 61000-4-2, Ступінь 3):

Таблиця З

Випробовувальні напруги 1);

Повітряні електростатичні розряди (кВ)

Контактні розряди (кВ)

2; 4 та 8

2; 4 та 6

Полярність

+ та -

Кількість електростатичних розрядів у точці для кожної вибраної напруги і полярності

10

Інтервал між розрядами (с)

>1

1) Зазначені випробовувальні напруги — напруги розірваних кіл. Рівні випробовувальних напруг для більш низьких ступенів жорсткості долучені, тому що більш низькі рівні ступенів жорсткості також потрібно виконувати.



  1. Вимірювання під час випробовування

Упродовж періоду часу випробовування на тривкість EUT необхідно контролювати для виявляння будь-якої зміни його стану роботи.

  1. Остаточне оцінювання

Після випробовування на тривкість до електростатичних розрядів необхідно виконати функційні випробовування EUT (див. розділ 6), після чого піддати його візуальному огляду для виявляння будь-яких механічних пошкоджень.

  1. Критерії для позитивної оцінки

Не повинно бути виявлено пошкодження, збою в роботі чи зміні стану роботи EUT. Допустиме мерехтіння індикатора протягом випробовувань, якщо це не залишкова зміна в EUT чи будь-яка зміна на його виходах, що могло б інтерпретуватися приєднаним до EUT устаткованням, як зміна стану його роботи. Після випробовування на тривкість EUT повинно відповідати критеріям для функційних випробовувань (див. розділ 6).

  1. ВИПРОМІНЮВАЛЬНІ ЕЛЕКТРОМАГНІТНІ ПОЛЯ

    1. Призначеність випробовування

Перевіряння тривкості устатковання до впливу вимірювального електромагнітного поля радіочастоти (наприклад таких, які випромінюють за допомогою переносних радіоприймально- передавачів, радіотелефонів тощо).

  1. Метод випробовування

Випробовування складається з опромінення устатковання електромагнітним полем, частота якого змінюється в діапазоні від 80 МГц до 1 ГГц. Устатковання опромінюють синусоїдними сигналами, які формуються синусоїдною амплітудною або імпульсною амплітудною модуляцією (з перемиканням несівної частоти). Імпульсну амплітудну модуляцію додають, оскільки виявлено за допомогою дослідів, що деякі складники систем тривожної сигналізації особливо сприйнятливі до імпульсних та комутаційних сигналів.

  1. Методика випробовування

    1. Загальні положення

Випробовувальне устатковання і методика випробовування повинні відповідати ІЕС 61000-4-3, з урахуванням наступних уточнень і роз’яснень.

Електромагнітні поля можуть бути згенеровані за допомогою антен у звукопоглинальних чи напівзвукопоглинальних камерах або іншими засобами (наприклад, ТЕМ чи GTEM чарунками), що здатні забезпечити створення електромагнітного поля з необхідною однорідністю і повтор­ністю, також електромагнітні поля можна згенерувати у випробовувальній області великого об’єму, достатньому для випробовування. Перед випробовуванням потрібно створити відповідні умови (наприклад, рівні потужності) необхідні для генерування полів несівної частоти заданої сили в заданій точці позиції (області випробовування), що буде зайнята EUT в усьому діапазоні ча­стоти (від 80 МГц до 1000 МГц). Після чого EUT потрібно встановити у випробовувальну зону, де здійснюють коливання частоти створеного поля і необхідну модуляцію згідно зі ступенем жор­сткості, вказаним у 10.3.4.

Якщо частота змінюється у бік збільшення, величина кроку збільшення частоти не повинна перевищувати 1 % попередньої частоти (тобто частоти попереднього кроку). Швидкість збільшення частоти обирають такою, щоб EUT змогло своєчасно відреагувати, враховуючи будь-які затримки або інтегрування часу обробляння. Під час зміни частоти із синусоїдною амплітудною модуля­цією, частота не повинна змінюватися більше ніж на 1 % від попередньої частоти за час, необ­хідний EUT для реагування, або за 3 с, яким би тривалим він не був. Під час зміни частоти з імпульсною модуляцією, частота не повинна змінюватися більше ніж на 1 % від попередньої частоти в часі, необхідному щоб перемкнути CW, увімкнути і вимкнути принаймні 3 рази, по необхідній нормі (див. 10.3.4).

Для EUT з особливо тривалим часом реагування, може бути недоцільно змінювати часто­ту коливань за нормою, викладеною вище, через обмеження часу. У цьому випадку можна збільшити необхідну норму зміни частоти до практичного прийнятого значення, застосовуючи одну чи більше таких умов:

  • змінити процес функціювання EUT для того, щоб зменшити його повний час реагування (наприклад, виконанням спеціальних випробовувань чи режимів програмного забезпечення, що зменшують затримки чи періоди вибірки, але при цьому зберігають основні функційні можли­вості EUT);

  • контролювати параметри EUT, які можуть вказати на збої в роботі перед тим, як EUT показує їх на інтерфейсі користувача;

  • порівнювати одноразові функції з багаторазовими функціями, які мають подібні дії.

У деяких випадках може бути неможливо виявитити усі збої в роботі в межах прийнятного періоду часу.

У таких випадках потрібно розглянути імовірність і наслідки збоїв в роботі, а норма зміни частоти повинна бути погоджена з виробником та (або) з організацією, яка проводить випробо- вування/сертифікацію.

EUT потрібно випробовувати у трьох орієнтациях відносно електромагнітного поля, щоб електричні Е і магнітні Н складники електромагнітного поля були наявні в кожній із трьох орто­гональних осей EUT (наприклад, див. рисунок 1)

.


Є — вектор електричного поля;

Н — вектор магнітного поля; Р — вектор поширювання.



Рисунок 1 — Приклад відносної орієнтації EUT і векторів поля

  1. Початкове перевіряння

Перед випробовуванням на тривкість до впливу електромагнітних полів, EUT піддають функційному випробовуванню (див. розділ 6).

  1. Стан EUT під час проведення випробовування

Під’єднують випробовуваний зразок до відповідного джерела електроживлення, контролю- вальне і навантажувальне устатковання (див. 5.1). Випробовуваний зразок EUT повинен бути в експлуатаційному режимі роботи (див. 5.3).

  1. Випробовування на тривкість до впливу електромагнітних полів

Застосовують ступінь жорсткості випробовування на тривкість до впливу електромагнітних полів згідно з таблицею 4.

Таблиця 4

Діапазон частоти (МГц)

Від 80 до 1000

Напруженість електромагнітного поля 1) (В/м)

10

Модуляція:

Синусоїдна модуляція 2)

Імпульсна модуляція 2)

80 %, 1 кГц,

1 Гц (0,5 с увімкнути: 0,5 с вимкнути)

1) Напруженість електромагнітного поля — середньоквадратичне значення напруженості електромагнітного поля для не- сівної частоти, до модуляції.

2> Див. рисунок 2.

Незгасна хвиля (несівна частота)


Синусоїдно- амплітудна модуляція (80 %)


Імпульсна модуляція




А — амплітуда сигналу, яка необхідна для створення напруженості електромагнітного поля несівної частоти (се- редньоквадратичного значення 10 В/м).

Примітка. Цей рисунок наданий як приклад, призначений тільки для того, щоб показати форми і відносні амплітуди модуляції. Він не представляє точно відносні частоти.

Рисунок 2 — Типи форм модуляції щодо незгасної хвилі (несівної частоти)

  1. Вимірювання під час випробовування

Упродовж періоду часу випробовування EUT необхідно контролювати для виявляння будь- якої зміни його стану роботи.

  1. Остаточне оцінювання

Після випробовування на тривкість до впливу електромагнітних полів, випробовуваний зразок підлягає функційному випробовуванню (див. розділ 6), візуальному огляду для виявляння будь- якого його механічного пошкодження.

  1. Критерії для позитивної оцінки

Не повинно бути ніякого пошкодження або збою в роботі, зміни його стану роботи під час проведення випробовування на тривкість до впливу електромагнітних полів. Допустиме мерех­тіння індикатора протягом випробовування на тривкість до впливу електромагнітних полів, якщо при цьому немає ніякої залишкової зміни в стані EUT чи будь-якої зміни на виходах, що могли інтерпретуватися під’єднаним устаткованням як зміна стану. В цьому разі мерехтіння індикаторів повинно бути відсутнє у разі напруженості поля 3 В/м.

Для складників охоронних CCTV (систем теле(відео)спостереження), для яких нормальний стан роботи перевіряють спостеріганням телевізійного зображення, погіршення зображення допустиме за напруженості електромагнітного поля 10 В/м якщо у цьому разі:

  1. немає ніякого постійного пошкодження чи зміни стану роботи EUT (наприклад, ніякого пошкодження інформації в пам’яті чи зміни запрограмованих параметрів настроювання тощо);

  2. за напруженості електромагнітного поля 3 В/м, будь-яке погіршення телевізійного зобра­ження настільки незначне, що система ще може бути використана;

  3. немає ніякого помітного погіршення телевізійного зображення за напруженості 1 В/м.

Для складників устатковання, які вмикають радіокола, допустимо, що в межах займаної смуги радіочастоти приймальнопередавачем, як це визначено ETSI в prETS 300339: березень 1994, зв’язок може бути неможливий. Якщо EUT розроблено таким чином, що може виявляти і вказу­вати на втрату зв’язку, то дозволено світлову індикацію цього, якщо це виконано відповідно до вимог технічних умов виробника. За необхідності можливе використання відповідних фільтрів, щоб гарантувати, що відмова в діапазоні частот трапилась не через гармоніки випромінювання, які згенеровані випробовувальним устаткованням.

Після цього випробовування на тривкість EUT повинно відповідати прийнятним критеріям функційних випробовувань (див. розділ 6).