1. Для порожнистих профілів з нелегованих сталей, які постачають зі специфічними кон­тролюванням та випробовуванням, під час запиту та в замовленні може бути встановлено такі до­даткові вимоги (див. 7.1).

Додаткова вимога 1.2 (див. 5.2). Нормування CEV відповідно до таблиці А.2.

Додаткова вимога 1.3 (див. 5.2). Познака в сертифікаті приймання чи в протоколі приймання масової частки Сг, Cu, Mo, Ni, Ті і V за аналізом плавки.

  1. Для порожнистих профілів із дрібнозернистих конструкційних сталей під час запиту та в замовленні може бути встановлено такі додаткові вимоги.

Додаткова вимога 1.4 (див. 5.2). Для сталей S275..., S355... і S420.... максимальне значення вуглецевого еквівалента має відповідати вимогам таблиці В.З

Додаткова вимога 1.5 (див. 5.2). Для сталей S460... сумарний вміст елементів за аналізом плавки не повинен перевищувати:

V + Nb + Ті < 0,22 % і

Мо + Сг < 0,30 %.

Примітка. Замість додаткової вимоги 1.5 між замовником і виробником може бути узгоджено максимальне значення CEV.

  1. Механічні властивості

    1. Механічні властивості профілів у стані постачання згідно з 6.4 та під час відбирання зразків і випробовування відповідно до розділу 7 мають відповідати вимогам таблиць А.З, В.4 і В.5.

Примітка. Відпал для знімання внутрішніх напруг за температури вище ніж 580 °С чи тривалістю більше ніж 1 год може спричинити погіршення механічних властивостей. Якщо виробник намагається проводити відпал за більш високих температур або більшої тривалості, то під час запиту та в замовленні має бути узгоджено механічні властивості після такого обробляння.

  1. Для випробовування на ударний вигин застосовують стандартні зразки з V-подібним надрізом згідно з EN 10045-1. Якщо номінальної товщини стінки виробу недостатньо для ви- готовлення стандартних зразків, то для випробовування використовують зразки шириною менше ніж 10 мм, але не менше ніж 5 мм. При цьому мінімально допустиме середнє значення роботи удару, наведене в таблицях А.З, В.4 і В.5, зменшують прямо пропорційно відношенню фактичної ширини зразка до ширини стандартного зразка.

Для порожнистих профілів із номінальною товщиною стінки менше ніж 6 мм випробовування на ударний вигин дозволено не проводити.

  1. Для порожнистих профілів із дрібнозернистих конструкційних сталей за товщини стінки, яка не дозволяє виготовити зразки шириною 5 мм і більше, для випробовування на ударний вигин проводять контролювання величини феритного зерна згідно з EURONORM 103 (див. 6.2.4).

Вимоги до величини зерна вважають виконаними, якщо для зменшення зерна використовують алюміній вмістом не менше 0,020 % АІзаг або 0,015 % АІрозч за аналізом плавки. У цьому разі кон­тролювання величини зерна не потрібно.

  1. 3 урахуванням обмежень, наведених у 6.7.2:

  1. для порожнистих профілів зі сталей груп якості J2, М, N, ML і NL визначають роботу удару;

  2. для порожнистих профілів зі сталей груп якості JR і J0 роботу удару не визначають.

Додаткова вимога 1.6 (див. 5.2). Під час запиту та в замовленні для профілів зі сталей груп якості JR і J0, які постачають зі специфічними контролюванням та випробовуванням (додаткова вимога 1.9), замовник може узгодити визначення роботи удару.

  1. Технологічні властивості

    1. Придатність до зварювання

Сталі згідно з цим стандартом мають бути придатні до зварювання усіма належними способами.

Примітка 1. Зі збільшенням товщини стінки профілю, з підвищенням міцності та збільшенням вуглецевого еквівалента основною небезпекою може стати виникнення холодних тріщин у зоні зварювання. Схильність до утворення холодних тріщин спричиняє спільний вплив таких чинників:

  • вміст дифузійного водню в наплавленому металі;

  • крихка структура у зоні термічного впливу;

  • висока концентрація розтягувальних напружень у зварному з’єднанні.

Примітка 2. 3 рекомендацій, наприклад, Бюлетеня EURONORM № 2 або інших порівнянних стандартів можуть бути визначені рекомендовані умови зварювання та різні зони зварювання марок сталі залежно від товщини стінки виробу, прикладеної розтягу- вальної енергії, вимог до деталі, переходу металу електрода у шов, способу зварювання та властивостей наплавленого металу.

  1. Придатність до гарячого оцинковування

Додаткова вимога 1.7 (див. 5.2). Під час запиту та в замовленні замовник може узгодити при­датність виробів до гарячого оцинковування.

  1. Якість поверхні

    1. Порожнисті профілі повинні мати гладку поверхню, що відповідає способу виготовлення. Дозволяють незначні потовщення та поглиблення, поздовжні риски, обумовлені способом виробництва, якщо вони не виводять товщину стінки за межі мінусових відхилів.

Дефекти поверхні може бути усунено виробником шліфуванням, при цьому товщина стінки у місцях їх усунення не повинна виходити за мінімальні допустимі значення (див. граничні відхили товщини стінки згідно з EN 10219-2).

  1. Кінці порожнистих профілів мають бути обрізані приблизно під прямим кутом до поздовж­ньої осі виробу.

  2. Для порожнистих профілів з нелегованих і дрібнозернистих конструкційних сталей до­зволено ремонт зварного шва.

  3. Для порожнистих профілів з нелегованих конструкційних сталей дозволено ремонт тіла профілю зварюванням, якщо нічого іншого не зазначено. Умови зварювання і обсяг ремонту узго­джують між собою виробник і замовник.

Додаткова вимога 1.8 (див. 5.2). Під час запиту та в замовленні замовник може визначити недопустимість ремонту тіла профілю зварюванням.

У порожнистих профілях із дрібнозернистих конструкційних сталей ремонт тіла профілю зва­рюванням не дозволено, якщо інші вимоги не узгоджено.

    1. Зварювання проводять спеціалісти, атестовані згідно з EN 287-1. Способи зварювання мають відповідати EN 288-1, EN 288-2 та EN 288-3 і бути відображені в системі управління якістю виробника.

    2. Відремонтовані порожнисті профілі мають задовольняти усі вимоги цього стандарту.

  1. Неруйнівний контроль зварних швів

Зварні шви порожнистих профілів, що постачають зі специфічними контролюванням та випро­бовуванням, піддають неруйнівному контролю.

  1. Граничні відхили розмірів і маса

    1. Граничні відхили розмірів

Граничні відхили розмірів порожнистих профілів холодного формування встановлено в EN 10219-2.

  1. Маса

Масу профілю визначено за значення густини сталі 7,85 кг/дм3.

Примітка. Розміри, характеристики і масу одиниці довжини порожнистих профілів холодного формування зазначено в EN 10219-2. Замовник повинен вибирати розміри порожнистих профілів переважно з цього ряду стандартних розмірів.

  1. КОНТРОЛЮВАННЯ ТА ВИПРОБОВУВАННЯ

    1. Види контролювання та випробовування

      1. Порожнисті профілі з нелегованих сталей груп якості JR і J0 (див. додаток А) постачають із неспецифічними контролюванням та випробовуванням згідно з EN 10021, якщо під час запиту та в замовленні замовником нічого іншого не було зазначено.

Додаткова вимога 1.9 (див. 5.2). Під час запиту та в замовленні замовник може зазначити проведення специфічних контролювання та випробовування.

    1. Порожнисті профілі з нелегованих сталей груп якості J2 (див. додаток А) та дрібнозер­нистих конструкційних сталей груп якості N, М, ML і NL (див. додаток В) постачають зі специфіч­ними контролюванням та випробовуванням згідно з EN 1002.1.

  1. Види документів контролю

    1. Для виробів, які постачають із неспецифічними контролюванням та випробовуванням, складають заводський протокол випробування (2.2) згідно з EN 10204.

Заводський протокол випробування згідно з EURONORM 168 має містити такі дані:

А — комерційні операції та сторони, які беруть у них участь;

  1. — опис виробів, на які поширюється цей протокол випробування;

С — дані про випробування, а саме:

С11 — С13 випробування на розтягування;

С71 — С92 хімічний склад (за аналізом плавки);

Z — підтвердження заводського протоколу випробувань.

7.2.2 Для виробів, які постачають зі специфічними контролюванням та випробовуванням, скла­дають сертифікат приймання (3.1.А, 3.1.В чи 3.1.С) або протокол приймання (3.2) згідно з EN 10204.

Під час запиту та в замовленні замовник повинен зазначити вид бажаного документа контро­лю (див. 5.1 д)).

Примітка. Якщо профілі замовляють із сертифікатом приймання (3.1.А, 3.1.С чи 3.2), то замовник повинен зазначити виробнику адресу організації або особи, яка буде проводити контролювання та випробовування і складати документ контролю. Під час оформлення протоколу приймання повинна бути узгоджена сторона, яка буде складати документ контролю.

Сертифікат приймання або протокол приймання згідно з EURONORM 168 має містити такі дані:

А — комерційні операції та сторони, які беруть у них участь;

В — опис виробів, на які розповсюджується цей документ контролю;

С — дані про випробування, а саме:

С01 — СОЗ положення контрольних проб, напрямок відбирання зразків і температура випробовування;

СЮ — С13 випробовування на розтягування — форма зразка і результати випробу­вання;

С40 — С43 випробовування на ударний вигин — тип зразка і результати випробування;

С71 — С92 хімічний склад за аналізом плавки, якщо необхідно — за аналізом виробу;

Z — підтвердження документа контролю.


7.3 Випробовування виробів

  1. Загальні положення

Вимоги до контролю порожнистих профілів із нелегованих сталей наведено у таблиці 2, по­рожнистих профілів із дрібнозернистих конструкційних сталей — у таблиці 3.

Таблиця 2 — Програма контролю порожнистих профілів із нелегованих конструкційних сталей

Вимоги до контролювання

Обсяг контролювання та вид документа контролю


Вид контролювання

Див. пункт

Неспецифічні випробовування

Специфічні випробовування

Заводський протокол випробування (2.2)

Сертифікат приймання (3.1.А, 3.1.В або 3.1.C) Протокол приймання (3.2)

Обов’язкові вимоги

1

Аналіз плавки

6.6;

9.1

Результат випробування кожної одиниці постачання

Аналіз кожної плавки

2

Випробовування на розтягування

6.7;

9.2

Результат випробування кожної одиниці постачання

Випробовування кожної контрольної одиниці1

3

Випробовування на ударний вигин (для групи якості J2)

6.7;

9.2

Не проводять

Один комплект від кожної контрольної одиниці11

4

Якість поверхні та розміри

6.9;

6.11;

9.3

Див. 9.3

Див. 9.3

5

Неруйнівний конт­роль зварного шва

6.10;

9.4

Не проводять

Усі профілі за всією дов­жиною

Додаткові вимоги

6

Хімічний аналіз металу виробу

6.6;

9.1

Не проводять

Аналіз кожної контрольної одиниці11

7

Аналіз плавки; вміст додаткових елементів

6.6;

9.1

Не проводять

Див. додаткову вимогу 1.3

8

Випробовування на ударний вигин (для групи якості JR і J0)

6.7;

9.2

Не проводять

Один комплект від кожної контрольної одиниці11 (якщо узгоджено додаткову вимогу 1.6)

1) Визначання контрольної одиниці наведено у 8.1.3.



Таблиця 3 — Програма контролю порожнистих профілів із дрібнозернистих конструкційних сталей

Вимоги до контролювання

Обсяг контролювання та вид документа контролю



Вид контролювання

Див. пункт

Специфічні випробовування

Сертифікат приймання (3.1.А, 3.1 .В або 3.1 .С) Протокол приймання (3.2)

Обов'язкові вимоги

1

Аналіз плавки

6.6; 9.1

Аналіз кожної плавки

2

Випробовування на розтягування

6.7; 9.1

Випробовування кожної контрольної одиниці11

3

Випробовування на ударний вигин

6.7;

9.2

Один комплект від кожної контрольної одиниці11

4

Якість поверхні та розміри

6.9; 6.11;

9.3

Див. 9.3

5

Неруйнівний конт­роль зварного шва

6.10;

9.4

Усі профілі за всією довжиною

Додаткові вимоги

6

Хімічний аналіз металу виробу

6.6;

9.1

Аналіз кожної контрольної одиниці11