На підставі отриманої в результаті вибіркового контролю ве­личини у = І; + X приймають рішення про налагодження, якщо у -- > |К| Це рішення правильне, якщо $ 2 |щ -цоі, і помилкове, якщо £ < І мі - мо|.

На рисунку 1 точка, яка відповідає вибірковому значенню ре- >ьованої статистичної характеристики, вийшла за межу регулюван- Тому прийняте рішення про налагодження процесу у випадку, який зображено на рисунку 1а, — правильне, у випадку, який зобра­жено на рисунку 16, — помилкове.

Y

О

Межа регулювання


О

Межа регулювання X


О

р, І Розлагоджеиий процес


Налагоджений процес


Розлагоджеиий процес


0 X

Налагоджений процес | е


YЗвичайно приймають значення ризику надмірного налагоджен­ня, які дорівнюють 1,0, 2,5, 5,0 або 10,0 % За більших значень ризику надмірного налагодження знижується продуктивність праці і збільшуються витрати на необгрунтований контроль та налагодження процесу

До іерміна «ризик непоміченого розладу» (5.9)

Можливість помилкового рішення щодо того, щоб залишйИІ процес без налагодження, пояснюють тими ж причинами, що й длИ ризику надмірного налагодження з тією лише різницею, що на під­ставі величини, отриманої під час вибіркового контролю, у = £ + X приймають рішення залишити процес без налагодження, якщо у < ІК Рішення правильне, якщо Е, < |щ - цоі і помилкове, якщо

І мі - рої

На рисунку 2 точка, яка відповідає вибірковому значенню ре­гульованої статистичної характеристики, знаходиться у межах регу­лювання Тому прийняте рішення залишити процес без налагоджен­ня у випадку, який зображено на рисунку 2а, — правильне, у ви­падку, показаному на рисунку 26, — помилкове

У У

Межа регулювання | Межа регулювання

К К

0 -J

Розлагоджений процесі'

Иі -- - J

0

Налагоджений процес 1 £,

Р0|


М1



Розлагоджений процес Т

Налагоджений процес та



а б

Рисунок 2. — Графіки процесів і межі регулювання

Звичайно приймають значення ризику непоміченого розладу, які дорівнюють 1,0; 2,5; 5,0 або 10,0 %.

За більших значень ризику непоміченого розладу погіршується я кісті продукції, що випускається, та зростають втрати від браку, який обумовлений невчасно регульованою технологічною операцією.

До терміна «середня довжина серії вибірок» (5.16)

Поняття середньої довжини серії вибірок важливе для оцінки різних методів і схем статистичного регулювання технологічних про­цесів. Якщо значення контрольованого показника якості дорівнює приймальному, середня довжина серії вибірок (проб) характеризує терміни появи несправного сигналу розладу, який потребує ретель­ного налагодження. В цьому випадку бажано мати найбільшу дов­жину серії вибірок. Якщо значення контрольованого показника якості дорівнює бракувальному значенню, середня довжина серії вибірок характеризує запізнення виявлення розладу процесу. У такому ви­падку бажано, щоб середня довжина серії вибірок була найменшою.

До терміна «середня періодичність налагодження технологіч­ного процесу» (5.17)

До схеми статистичного регулювання технологічного процесу з застосуванням контрольних карт кумулятивних сум середній час ви­явлення розладу залежить від значення кумулятивної суми в момент відбирання першої вибірки (проби) після розладу.

Якщо процес виробництва одиниць продукції має постійну швидкість, а вибірки беруть через кожні t годин, то середній час коригування процесу кр буде:

/ер = (і - 1) S + 4 (Б.2)

де L — середня довжина серії (СДС);

t — середня кількість одиниць продукції, яка береться між моментом розлагодження і моментом узяття першої ви­бірки після налагодження.

Якщо розлад у будь-який момент може статися з однаковою ймовірністю і період відбору вибірок невеликий, можна наближено вважати t - S/2

До терміна «статистичний приймальний контроль якості про­дукції» (6 1)

На відміну від статистичною регулювання під час статистичного приймального контролю якості продукції приймають рішення не про стан технологічною процесу, а про приймання або забракування партії продукції Тому, як правило, розміри вибірок для статистич­ною приймального контролю більші, ніж для статистичного регулю­вання технологічних процесів.

Термін «СШТИСТИЧНИЙ приймальний контроль якості продукції» не < лід пон’я.іунати з контролем тільки готової продукції. Характер­ною особливістю статистичною приймального контролю є прийняття або і.ібр.оування партії продукції за результатами контролю вибірки.Статистичний приймальний контроль застосовують на операціях вхідного контролю сировини, матеріалів та комплектувальнім виробів у разі операційного контролю, контролю готової продукції, контролю покупок тощо, тобто тоді, коли необхідно прийняти або забракувати партію продукції.

До терміна «схема приймального контролю» (6.21)

Прикладом схеми статистичного приймального контролю якості продукції може бути ГОСТ 18242—72, в таблицях якого в повний набір планів цього контролю. Порядок переходу від нормального виду контролю до послабленого або посиленого та у зворотному напрямку визначають за обумовленими правилами.

Якщо план контролю повністю визначений його оперативною характеристикою, то для оцінки схеми контролю необхідно знати композиції оперативних характеристик, тобто усереднені з врахуван­ням правил переходу від одного виду контролю до іншого, опера­тивні характеристики правил зміни плану контролю.

До терміна «динамічна характеристика правил зміни плану вибіркового контролю» (6.23)

Динамічна характеристика правил зміни плану статистичного приймального контролю дозволяє уточнювати ці правил» та призна­чати їх для розроблення стандартів відповідно до заданих вимог.

Перехід від нормального контролю до послабленого виконують тоді, коли рівень дефектності поданої на контроль продукції нижчий, ніж приймальний. Динамічні характеристики формують для різних правил переходу від нормального контролю до послабленого, якщо задають відповідному послабленому контролю рівень дефектності, який дорівнює, наприклад, половині приймального рівня дефектності. Найкращим правилом серед досліджуваних визнають правило, якому відповідає динамічна характеристика з найшвидшим зростанням.

Перехід від нормального контролю до посиленого виконують тоді, коли рівень дефектності поданої на контроль продукції вищий, ніж приймальний. Для дослідження та уточнення правил переходу у цьому випадку рівень дефектності задають, наприклад, з 1.5 раза більший ніж приймальний рівень дефектності, й для нього створюють динамічні характеристики досліджуваних правил. Перевагу віддають правилу, якому відповідає динамічна характеристика з найшвидшим зростанням.

МвП »914-07


У

TOO

М 001.4:658 562.012.7:006.364 01.040.03

03.120.10

Ключові олова: якість, аналіз статистичний, оцінка, техноло­гічний процес, статистика, термін, продукція, контроль, план, вибір­ка, партія, критерій, метод, карта контрольнаРедактор Г. Ярмиш
Технічний редактор О. КмН
Коректор 3. Комма*

П

Ум друк арк 3,72 Зам

Ніна дсиошрна

ідписано до друку 17 06 97 формат 60«84 1/16

Відділ оперативного друку УкрНДІССі

262006, Київ-B. вул Горького, 174

Київ

ДЕРЖСТАНДАРТ УКРАЇНИ

1997