1. Маса

    1. Маса щитка зварювальника для захисту обличчя

Якщо маса щитка зеарювальника для захисту обличчя перевищує 450 г під час вимірювання без окулярів (світлофільтрів), тоді щиток має бути чітко маркований, із зазначенням дійсної ваги в грамах.

  1. Маса ручного щитка зеарювальника

Якщо маса ручного щитка зварювальника перевищує 500 г під час вимірювання без окулярів (світлофільтрів), тоді щиток має бути чітко маркований, Із зазначенням дійсної ваги в грамах.

  1. КРІПЛЕННЯ ЩИТКА ЗВАРЮВАЛЬНИКА ДЛЯ ЗАХИСТУ ОБЛИЧЧЯ

    1. Загальні положення

Кріплення повинно, коли належним чином підігнане, утримувати в правильному положенні щи­ток зварювальника для захисту обличчя. Він повинен залишатися безпечним та зручним за будь- якого положення голови користувача.

  1. Підгонка

Кріплення має бути здатне до підгонки, щоб відповідати розміру голови зварювальника як віднос­но її окружності, так І висоти і, повинно сидіти безпечно та зручно без зайвого тиску або зазору.

  1. Заміна

Кріплення та стрічки для голови повинні бути здатні до заміни без використання спеціального інструмента.

  1. ВИМОГИ ДО ЗАСОБІВ ЗАХИСТУ ІЗ СПЕЦІАЛЬНИМИ ХАРАКТЕРИСТИКАМИ

    1. Захист проти частинок з великою швидкістю

Засоби захисту зварювальника, які призначені забезпечити захист проти ударів частинок з великою швидкістю, повинні протистояти удару стальної кульки діаметром 6 мм, мінімальною масою 0,86 г, яка вдаряє окуляри, та боковий захист за однієї із швидкостей, вказаних в таблиці 1.

Під час випробовування засіб захисту зварювальника повинен мати фільтр та будь-який зовнішній і (або) внутрішній окуляр, рекомендований виробником засобу захисту зварювальника відповідно до розділу 10 (f).

Засіб захисту зварювальника від частинок з великою швидкістю повинен також відповідати вимогам підвищеної міцності, наведених у 5.4.

Таблиця 1

Тип засобу захисту зварювальника

Ударна швидкість кульки

Удар малої енергії 45+J5 м/с

Удар середньої енергії*

120+® м/с

Удар високої енергії* 190І м/с

Окуляри

+

Не застосовують

Не застосовують

Захисні окуляри

+

+

Не застосовують

Щиток для захисту обличчя

+

+

Не застосовують



Випробовування повинно бути відповідно до методу, приведеного в розділі 9 EN 168.

Під час випробовування не повинно трапитися таке:

  1. поломка окуляра (світлофільтра): окуляр треба розглядати як зламаний, якщо він розламав­ся через всю його товщину на дві або більше частин, або якщо більш ніж 5 мг матеріалу окуляра відділяється від поверхні за одного удару кульки, або якщо кулька пробиває окуляр наскрізь;

  2. деформування окуляра (світлофільтра): окуляр треба розглядати як здеформований, якщо на білому папері, встановленому поза окуляром, в разі удару кульки з’являється відбиток;

  3. пошкодження кріплення або оправи окуляра (світлофільтра): кріплення або оправу окуляра треба розглядати як пошкоджені, якщо вони розділені на дві або більше частин, або якщо вони не здатні більше тримати окуляр у потрібному положенні, або якщо не поламаний світлофільтр випа­дає з оправи, або кулька пробиває кріплення або оправу.

  1. Захист проти розплавленого металу та гарячих твердих тіл

Засоби захисту зварювальника, за винятком окулярів для захисту проти розплавленого мета­лу та гарячих тіл, повинні відповідати вимогам 7.2.3 EN 166.

  1. Стабільність щитків електрозварників після занурення у воду

Після занурення у воду, проведеному відповідно до 8.5 цього стандарту, відхилення розмірів ручного щитка зварювальника, наведених у 5.2.2, повинні залишатися у межах 5 %. Щиток зварю­вальника для захисту обличчя повинен пройти випробовування на площу захисту відповідно до 5.3.

  1. МЕТОДИ ВИПРОБОВУВАННЯ

    1. Визначання площі захисту обличчя щитком зварювальника та щитком, вмонтованим в сумісну захисну каску

      1. Принцип

Щиток для захисту обличчя зварювальника монтують на макеті голови відповідно до інструкції виробника і ступінь захисту оцінюють спостереженням плям на макеті голови після проведення ви­пробовування.

  1. . Обладнання

Відповідно до 10.2.2 EN 168.

  1. . Процедура

Апарат улаштований, як показано на рисунку 4 EN 168, таким чином, що вісь обертання А та вісь С перетинаються на поверхні макета голови в середній точці лінії, яка з’єднує центри очей.

Щиток зварювальника прилаштовують до макету голови відповідно до Інструкції виробника.

Промінь лазера проектують і роблять відмітку на кожній точці макета голови, як можна ближче до краю щитка зварювальника, що його випробовують за допомогою макета голови, яку установлю­ють у таких положеннях:

  1. лицем вперед та нахил на 30° вперед навкруги горизонтальної осі А;

  2. лицем вперед та нахил на 30° назад навкруги горизонтальної осі А;

  3. поворот на 90° ліворуч навкруги вертикальної осі В та нахил на 30° вперед навкруги гори­зонтальної осі А;

  4. поворот на 90° ліворуч навкруги вертикальної осі В та нахил на 30° назад навкруги горизон­тальної осі А;

  5. поворот на 90° праворуч навкруги вертикальної осі В та нахил на 30° вперед навкруги гори­зонтальної осі А;

  6. поворот на 90° праворуч навкруги вертикальної осі В та нахил на 30° назад навкруги гори­зонтальної осі А.

Примітка. Під час направлення лазера на відповідні точки макета голови може бути потрібна установка макета голови в горизонтальному положенні відповідно до висоти лазера.

  1. Звіт

Якщо будь-яка пляма на макеті голови міститься в площі прямокутника очної ділянки, відповідно до 5.3, рисунок 1, площу захисту вважають недостатньою

  1. Випробовування з паданням щитка зварювальника

    1. Принцип

Щиток зварювальника падає з обумовленої висоти на сталеву плиту.

  1. Обладнання

    1. Рівна сталева плита площею не менше ніж 500 мм х 500 мм товщиною 10 мм

    2. Засоби для підвішування щитка зварювальника

  2. Температурні умови випробовування

Один щиток зварювальника знаходиться ( 120+q0 ) хв за температури (-5 + 2)°С.

Один щиток зварювальника знаходиться (120+®°) хв за температури (80 ± 2)°С.

  1. Процедура

Вилучіть щиток зварювальника з місця, де він був підданий дії температури. Підвісьте щиток зварювальника за верхню частину.

Відрегулюйте висоту нижньої точки щитка на відстані (1,50 ± 0,01) м над сталевою плитою. Впустіть щиток зварювальника на плиту в межах 10 с після вилучення з місця дії температури. Негайно після кожного кидка щиток повинен перебувати в умовах кімнатної температури протягом ЗО хв. Повторіть цю процедуру кидка тричі.

  1. Звіт

Будь-яке деформування або залишкове пошкодження щитка зварювальника, фільтра, або за­хисних та підтримувальних окулярів повинне бути зареєстроване.

  1. Випробовування електричної ізоляції щитка зварювальника

    1. Принцип

Зовнішня поверхня щитка зварювальника захищена ізолювальним покриттям, що розміщуєть­ся на металевій пластині. Електричний потенціал прикладають між металевою пластиною та внут­рішньою поверхнею щитка, та замірюють витік струму.

  1. Процедура

Розмістіть щиток зварювальника, коли він обладнаний випробовувальним світлофільтром, на металевій плиті, забезпечивши найбільш можливий контакт між ізолювальним покриттям та пли­тою.

Прикладіть один електрод до металевої плити, а інший використайте як контактний випробову- вальний «палець». До кожного електроду послідовно приєднують міліамперметр.

Під’єднайте до електродів змінний струм з частотою (50 ± 5) Гц, напругою (440 ± 10) В, робля­чи мінімум 10 контактів випробовувального «пальця» до різних точок на внутрішній поверхні щитка зварювальника, торкаючись в будь-якому випадку частин, що утримують світлофільтр, надаючи особ­ливу увагу ділянкам конструкції, де використовують металеві компоненти, та вимірюйте витік стру­му.

  1. Звіт

Вкажіть у звіті будь-який витік, який перевищує 1,2 мА.

  1. Випробовування ослаблення світла від щитка зварювальника

    1. Принцип

Розмістіть щиток зварювальника, коли він споряджений рекомендованим світлофільтром, прямо перед джерелом світла. Потім поверніть щиток та перевірте, щоб не було видно ніяких неослабле- них променів світла. Це випробовування треба проводити на щитку зварювальника, що вже прой­шов випробовування паданням, відповідно до 8.2.

  1. Процедура

Розмістіть обладнання, що його будуть випробовувати прямо перед джерелом світла з мінімаль­ною потужністю 1200 лм. Поставте щиток зварювальника таким чином, щоб центр джерела світла був на відстані (500 ± 10) мм від щитка на перпендикулярній осі до центра окуляра. Поверніть щи­ток зварювальника на (20+q)° вверх та вниз по вертикальній осі та на (45^)° по обидві сторони го­ризонтальної осі.

  1. Звіт

На кожній з чотирьох точок перевірте, що ніяких не ослаблених променів світла не видно.

  1. Випробовування Із зануренням у воду (тільки щитка зварювальника)

    1. Принцип

Щиток зварювальника занурюють у воду на певний період часу, щоб визначити його просторо­ву стабільність.

  1. Процедура

Щиток зварювальника, що треба випробовувати, повинен задовольняти критеріям відповідно до 5.2 або 5.3.

Занурте щиток електрозварника у воду з температурою (23 ± 2) °С на період (120 ± 5) хв. Вийміть щиток зварювальника з води і залишіть на (5 ± 1) хв.

Розміри ручного щитка зварювальника не повинні мінятися більш ніж на 5 % і повинні, як і ра­ніше, задовольняти вимогам 5.2. Щиток електрозварювальника для захисту обличчя повинен, як і раніше, задовольняти вимогам захисту площі відповідно до 5.3.

  1. Звіт

Занотуйте площу захисту, розміри та їх зміни.

  1. МАРКУВАННЯ

    1. Загальні положення

Для того, щоб бути в змозі розпізнати та використовувати засіб захисту зварювальника, як передбачено, його треба постійно маркувати, щоб вказувати сферу застосування.

Маркування має бути видиме, коли засіб захисту зварювальника є у зібраному вигляді.

  1. Маркування оправи

Маркування оправи, або частин, що утримують окуляр, повинно вміщати відповідну технічну інформацію, наведену нижче:

  1. відомості про виробника;

  2. номер цього стандарту;

  3. сфера застосування (якщо потрібно);

  4. маса в грамах (якщо потрібно).

Примітка. Розпізнавальна інформація може складатися із одного або більше елементів.

  1. Призначення

Оправа засобів захисту зварювальника має бути промаркована таким чином, аби на ній було зазначено сферу застосування. Позначений символ повинен складатися з однозначного числа або літери, як вказано в таблиці 2. Якщо засіб захисту охоплює більше ніж одну сферу використання, застосовують відповідну цифру і літеру.

Таблиця 2 — Символи для позначення сфери застосування

Символ

Т ип захисту

Сфера застосування

S

Підвищена міцність

Механічні навантаження

9

Від розплавленого металу та гарячих твердих тіл

Бризки розплавленого металу та проникнення гарячих твердих тіл

-F

Від удару малої сили

Незначні механічні навантаження

Від удару середньої сили

Середні механічні навантаження

W

Занурення у воду

Просторова стабільність



Приклади, приведені нижче, вказують принципи призначення: Приклад. Щиток зварювальника для захисту обличчя EN 175 S 9, Де:

EN 175 номер стандарту

S підвищена міцність

9 захист проти розплавленого металу та гарячих твердих тіл

.10 ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ КОРИСТУВАЧІВ

Виробник повинен надати для кожного засобу захисту зварювальника, принаймні, таку інфор­мацію:

  1. назву та адресу виробника;

  2. номер стандарту;

  3. ідентифікацію моделі;

  4. інструкції щодо зберігання, застосування та догляду;

  5. спеціальні інструкції щодо чищення та дезінфікування;

  6. особливості відповідних фільтрів і покривних і (або) підтримувальних світлофільтрів;