Б.З Приготування сумішей, оброблених органічними в'яжучими матеріалами з застосуванням або без застосування вапна та ПАР

Б.3.1 Приготування сумішей на основі великоуламкових, піщаних ґрунтів і супісків легких та пилуватих

Б.3.1.1 При приготуванні суміші, не обробленої вапном, в ґрунт, підготовлений відповідно до Б.2.1, додають рідкий бітум, нагрітий до температури відповідно до вимог [1], зволожують до оптимальної вологості згідно з [3] і перемішують відповідно до Б.2.3. Суміш при перемішуванні дозволяється підігрівати до температури не вище ніж ЗО °С.

Б.3.1.2 При приготуванні суміші, обробленої вапном,ґрунт, підготовлений відповідно до Б.2.1, змішують з вапном, перемішують без зволожування, додають рідкий бітум. Суміш перемішують, зволожують до оптимальної вологості і додатково перемішують протягом (1 - 2) хв до досягнення однорідності відповідно до Б.2.3.

У випадку застосування негашеного вапна ґрунт після змішування з вапном зволожують до вологості, значення якої є більшим за оптимальне значення орієнтовно на одну третину вагового вмісту активних оксидів кальцію і магнію у вапні; зволожений ґрунт з вапном витримують в ексикаторі над водою протягом 24 год, далі додають рідкий бітум і перемішують відповідно до Б.2.3. ПАР застосовують згідно з рекомендаціями виробника.

Б.3.1.3 При приготуванні суміші, обробленої бітумною емульсією і вапном, виконують підготовчі роботи відповідно до Б.2.1. Ґрунт змішують з вапном і зволожують до отримання значень вологості:

(2-4) % - при використанні великоуламкових ґрунтів, крупного піску та гравію;

(4-7) % - при використанні мілких пісків та супісків.

Значення вологості ґрунту при змішуванні з емульсією є орієнтовними. За необхідну вологість ґрунту при змішуванні приймається таке мінімальне значення вологості, за якого бітумна емульсія рівномірно розподіляється в суміші.

При застосуванні негашеного вапна зволожений ґрунт з вапном витримують в ексикаторі над водою протягом 24 год. До суміші ґрунту з вапном додають бітумну емульсію і перемішують відповідно до Б.2.3.

Підігрів суміші при перемішуванні не дозволяється.

Вміст води в суміші повинен відповідати оптимальній вологості суміші згідно з [3] з урахуван­ням вмісту води в ґрунті і в бітумній емульсії.

Б.3.2 Приготування сумішей на основі супісків пилуватих, суглинків і глин

Ґрунт, підготовлений відповідно до Б.2.1, змішують з вапном і зволожують до отримання значень оптимальної вологості згідно з [3]. Зволожений ґрунт з вапном витримують в ексикаторі над водою; тривалість витримки становить 12 год для зразків на основі суглинків і глин та 24 год для зразків на основі пилуватих супісків. До суміші ґрунту з вапном додають органічне в'яжуче і перемішують відповідно до Б.2.3. Значення оптимальної вологості суміші повинне враховувати вміст води в ґрунті і в бітумній емульсії. ПАР застосовують згідно з рекомендаціями виробника.

Б.4 Приготування сумішей, оброблених органічним в'яжучим і цементом

Ґрунт, підготовлений згідно з Б.2.1, змішують з цементом, додають воду в кількості, необхідній для досягнення оптимального значення вологості згідно з [3]; якщо передбачене застосування бітумної емульсії, враховують кількість води в складі емульсії.

Додають органічне в'яжуче і перемішують суміш відповідно до Б.2.3.

У випадку застосування в'язкого дорожнього бітуму у спіненому стані суміш виготовляють у зазначеному порядку в лабораторних змішувачах без підігріву.



ДОДАТОК В
(обов'язковий)

ВИМОГИ ДО ФОРМ

  1. Розміри форм для виготовлення зразків-циліндрів діаметром 50 мм і 150 мм наведено в таблиці В.1.

Таблиця В.1 - Розміри звичайних форм для виготовлення зразків відповідно до параметрів, наведених в таблиці 3 [1] і на рисунку 2 [1] (останнє - для форм для виготовлення зразків діаметром 50 мм)

Внутрішній діаметр форми d, мм

Діаметр вкладиша ф, мм

Висота форми Н, мм

Висота верхнього вкладиша hy, мм

Висота нижнього вкладиша ф, мм

Товщина стінки форми 5, мм

Висота кілець- насадок hK, мм

Внутрішній діаметр кілець- насадок Ф, мм

Площа зразка, 2 MMZ

50,5±0,1

50,4±0,1

130±2

80±2

50±2

10


2000

150,5±0,3

150,1±0,3

150±2

250±2

50±2

50±2

12

50±2

150,5±0,3

17780

Примітка. В знаменнику наведено висоту форми з двома знімними кільцями-насадками.



Форма діаметром і висотою 150,5 мм додатково комплектується знімними кільцями-насадками і плунжером. Додаткові вимоги до такої форми з розмірами, наданими у міліметрах, наведено на рисунку В.1.



1 - плунжер; 2 - верхній вкладиш з виїмкою для плунжера; 3 - верхнє кільце-насадка; 4 - форма; 5 - нижнє кільце-насадка; 6 - підставка; 7 - нижній вкладиш

Рисунок В.1 - Форма для виготовлення зразків-циліндрів діаметром 150,5 мм

Геометричні параметри форми для виготовлення зразків-циліндрів діаметром 150,5 мм повинні задовольняти наступні вимоги.

Відхил від площинності торцевих поверхонь вкладишів повинен бути не більше, мм.

0,025 - для вкладишів діаметром 50,5 мм;

0,075 - для вкладишів діаметром 150,5 мм.

Відхили від перпендикулярності твірної циліндричної поверхні вкладишів відносно поверхні їх основ повинні бути не більше, мм:

0,04 - для вкладишів діаметром 50,5 мм.

  1. Вимоги до форм для виготовлення зразків-балочок з розмірами, наданими у міліметрах, наведені на рисунку В.2.

1 - днище; 2 - поздовжні стінки; 3 - поперечні стінки; 4 - стяжні болти; 5 - рамка жорсткості; 6 насадка, 7 плунжер

Рисунок В.2 - Деталі прес-форми для виготовлення зразків-балочок на основі великоуламкових ґрунтівДОДАТОК Г
(довідковий)

РЕЖИМИ ВОДОНАСИЧЕННЯ ЗРАЗКІВ ҐРУНТІВ, УКРІПЛЕНИХ В'ЯЖУЧИМ

Таблиця Г.1 - Рекомендовані режими водонасичення зразків ґрунтів, укріплених в'яжучим

Конструктивний шар дорожнього одягу

Режим водонасичення зразків ґрунтів, укріплених в'яжучим, для дорожньо- кліматичних зон згідно з ДБН В.2.3-4

І

II

III

IV

Верхній шар основи для двошарового асфальто­бетонного покриття; основа для монолітного цементобетонного покриття або одношарового асфальтобетонного покриття

повне

повне

капілярне

капілярне

Нижній шар основи для двошарового асфальто­бетонного покриття або двошарового покриття з бітумомінеральної суміші; основа для збірного залізобетонного покриття

повне

капілярне

капілярне

капілярне

Верхній шар основи для одношарового покриття з бітумомінеральної суміші або холодного асфальтобетону

повне

повне

повне

капілярне

Нижній шар основи для одношарового покриття з бітумомінеральної суміші або холодного асфальтобетону

повне

повне

капілярне

—•

Одношарове покриття з ґрунту, укріпленого в'яжучим, з подвійною поверхневою обробкою

повне

повне

капілярне

капілярне

Додатковий шар основи (морозозахисний, тепло­ізоляційний) для двошарового асфальтобетонного покриття або монолітного цементобетонного покриття

повне

повне

-

ДОДАТОКД
(довідковий)

ВИЗНАЧЕННЯ ГРАНИЦІ МІЦНОСТІ НА РОЗТЯГ ПРИ РОЗКОЛІ

Д.1 Суть методу полягає у визначенні навантаження, необхідного для розколювання цилін­дричного зразка за твірною. Метод призначений для орієнтовного визначення міцності на розтяг при згині зразків ґрунтів, укріплених цементом.

Д.2 Для випробувань використовують зразки, насичені водою відповідно до розділу 10 в режимі повного водонасичення.

Д.З Для проведення випробувань використовують випробувальне обладнання, засоби вимірю­вальної техніки і допоміжні пристрої згідно з 12.1, а також прокладки з фанери або пластика, довжина яких є не меншою за висоту зразка-циліндра, а ширина становить 20 % від значення діаметра d (рисунок Д.1).



1 - плита преса верхня; 2 - прокладка верхня; 3 - зразок; 4 - прокладка нижня; 5 - плита преса нижня
Рисунок Д.1 - Схема випробування зразка на розтяг при розколі

Верхня плита преса має бути встановленою на сферичному шарнірі і вільно обертатися. Розмір плит має бути не меншим ніж розмір зразка в робочому перерізі. Границю міцності визна­чають при постійній швидкості руху плити преса (3,0 ± 0,3) мм/хв.

Д.4 Зразок після водонасичення обтирають сухою тканиною, встановлюють у центрі нижньої плити преса на бічну поверхню; між плитами преса і зразком встановлюють прокладки згідно з Д.З. Далі опускають верхню плиту преса до рівня над поверхнею зразка (1,5 - 2,0) мм, вмикають електродвигун і починають навантажувати зразок згідно з рисунком Д.1.

Максимальне показання силовимірювача приймають за руйнівне навантаження.

Д.5 Границю міцності на розтяг при розколі Rp у мегапаскалях обчислюють за формулою:

2 Р

Rp=-ІСГ2, (Д.1)

я ■ d ■ І

де Р руйнівне навантаження, Н;

d -діаметр зразка, см;

І - висота зразка, см;

10-2 - коефіцієнт перерахунку у мегапаскалі.

За показник границі міцносіі на роз і яг при розколі приймають округлене до першого десяткового знака середньоарифметичне значення випробувань трьох зразків. Розходження між окремими результатами випробувань не повинне перевищувати 15 %.

Значення Re у мегапаскалях обчислюють за формулою:

Re=2Rp. (Д.2)ДОДАТОК Е
(довідковий)

БІБЛІОГРАФІЯ

  1. ДОТУ Б В.2.7-319:2016 Суміші асфальтобетонні і асфальтобетон дорожній та аеродромний. Методи випробувань

  2. ГБН В.2.3-37641918-554:2013 Автомобільні дороги. Шари дорожнього одягу з кам'яних ма­теріалів, відходів промисловості і ґрунтів, укріплених цементом. Проектування та будівництво

  3. ВБН В.2.3-218-541:2010 Споруди транспорту. Влаштування шарів дорожнього одягу з ґрунтів, укріплених в'яжучими матеріалами

МУ 4436-87 Измерение концентрации аэрозолей преимущественно фиброгенного действия (Вимірювання концентрації аерозолів переважно фіброгенної дії)Код УКНД 93.080.20

Ключові слова: ґрунти, укріплені в'яжучим; відбирання проб; виготовлення і зберігання зразків; середня густина; водонасичення; набухання; границя міцності при стиску; границя міцності на розтяг при згині, коефіцієнт морозостійкості