Випробовування проводять відповідно до 7.3.

  1. Візуальне оглядання

Візуальним огляданням перевіряють наявність і зміст марковання І інструкцій з експлуатування.

Випробовування проводять відповідно до 7.2.

  1. ВИПРОБОВУВАННЯ

    1. Загальні положення

Якщо засоби вимірювань і методи вимірювань спеціально не визначені, застосовують загальні ме­тоди і засоби.

  1. Візуальне оглядання

  2. Візуальне оглядання проводить випробовувальна лабораторія у визначених випадках до прове­дення лабораторних і експлуатувальних випробовувань. Візуальним оглядом перевіряють наявність і зміст марковання і інструкцій щодо експлуатування.Випробовування експлуатувальних властивостей

Експлуатувальні випробовування проводять з двома апаратами з залучанням чотирьох випробовуй вачів.

  1. Випробовувані

Апарати випробовують випробовувані, які постійно працюють з дихальними апаратами. їх медич­ний стан повинен бути задовільним. Вони повинні пройти медичний огляд і мати свідоцтво придатності для проведення випробовувальних процедур.

  1. Випробовувальні апарати

До експлуатувальних випробовувань залучають тільки ті апарати, які попередньо пройшли лабора­торні випробовування.

Апарати перевіряють і упевнюються у їх придатності до початку використання.

  1. Готування апаратів до випробовувань

Перед початком кожного випробовування апарати перевіряють на герметичність. Тиск в контейнері перед початком випробовувань повинен відповідати встановленому тиску наповнювання.

  1. Рятувальні випробовування

    1. Загальні положення

У ході рятувальних випробовувань, підчас яких випробовуваний апарат носить користувач, повин­на бути встановлена наявність задовільної працездатності апарата в реальних умовах.

  1. Рятувальні випробовування у випробовувальній лабораторії

До проведення рятувальних випробовувань випробовувачів Інструктують як вірно, за інструкціями виробника, здійснити правильну процедуру відкривання і надягання апарата. Випробовувані здійснюють цю процедуру в темряві без сторонньої допомоги.

До проведення випробовувань заносять до звіту таку інформацію:

  • Ім’я

  • Вік

  • Зріст

  • Вага випробовувана.

Заносять до звіту температуру і відносну вологість повітря.

Вправи виконують за температури навколишнього середовища від 20 °С до ЗО °С.

Навколишня атмосфера повинна бути вільна від диму. Рух повітря повинен бути незначним.

Під час випробовування випробовувач виконує вправи на доріжці так, щоб забезпечувалась серед­ня легенева вентиляція 35 дм3/хв для номінальної тривалості захисної дії апарата.

Протягом випробовувань до звіту заносять таку інформацію:

Зміст і час різних вправ, зауваги, наприклад, незручність у носінні апарата, погане бачення через затуманення оглядового скла і т. ін. Здійснюють постійний контроль за вмістом діоксиду вуглецю у вди- хуваному повітрі.

Після рятувального випробовування випробовувальна лабораторія здійснює оцінювання апарата, щоб визначити зручність дихання І носіння.

  1. Механічна міцність

    1. Вібрація

Установка, що схематично наведена на рисунку 1, складається із сталевого ящика (К), який закріп­лено на поршні (S), здатному вертикально підніматися на 20 мм за рахунок обертання кулачка (N) і опускатися на сталеву плиту (Р) за рахунок власної маси у разі обертання кулачка. Маса сталевого ящика повинна перевищувати 10 кг. Маса сталевої плити, на яку падає сталевий ящик, повинна бути не менш ніж у 10 разів більша від маси ящика або устатковання повинно бути прикріплене до підлоги болтами.

Апарат випробовують у тому стані, у якому його доставили з повністю наповненим балоном(-ами), переносним (зберігальним) контейнером І пломбами.

Апарати укладають на бік в ящик (К) так, щоб вони не торкалися один одного пщ час випробовувань і була забезпечена можливість переміщування по горизонталі на 6 мм та вільного переміщування по вертикалі. 8Випробовувальне устатковання повинно працювати зі швидкістю 100 обертів/хв І здійснити загалом 500 обертів.

  1. Розтягувальне зусилля

До випробовуваного зразка, зокрема до засобів з'єднання, прикладають розтягувальне зусилля протягом 10 с.

  1. Механічна міцність оглядового скла

Механічну міцність визначають для закріпленої на муляжі голови повністю укомплектованого капю­шона, в який подають повітря. Сталеву кульку (діаметр 22 мм, вагою 44 г (приблизно)) кидають з висоти 13О см в центр лінз.

Випробовують два зразки.

  1. Капюшон

Якщо капюшон призначений для багаторазового використовування, випробовують два готові до використання апарати з повністю наповненим балоном(-ами), посівним (зберігальним) контейнером і пломбами. Один апарат підлягає випробовуванню вібрацією (7.4.1), і після цього капюшони кожного апарата виймають з носівних (зберігальних) контейнерів, одягають і упаковують знову в посівні (збері- гальні) контейнери 10 разів відповідно до інструкцій виробника.

Перед останнім пакуванням перевіряють і заносять до звіту наявність будь-яких ознак пошкоджен­ня або погіршення капюшона, в особливості оглядового скла і шийної зав’язки.

  1. Стійкість до температур

    1. Попереднє темперпатурне впливання

На апарати здійснюють впливання таким температурним циклом:

  1. зберігання протягом 72 год в сухій атмосфері з температурою повітря (70±3) °С;

  2. зберігання протягом 72 год в атмосфері з температурою (70±3)°С і відносною вологістю повітря від 95 % до100 %;

  3. зберігання протягом 24 год за температури повітря (-30±3) вС.

ЗАСТОРОГА! Під час температурного впливання балон(и) зі стисненим повітрям повинні бути наповнені не більш ніж на 50 % від визначеного виробником максимального тиску наповнювання.

  1. Лабораторні випробовування

    1. Низька температура

Для випробовування працездатності апарата в умовах низьких температур укомплектований апа­рат підлягає, протягом 20 год, дії температури - 15 °С. Охолоджений апарат випробовують в умовах кімнатної температури з легеневою вентиляцією 50 дм3/хв (25 циклів/хв і 2,0 дм3/хід).

  1. Висока температура

Для випробовування працездатності апарата в умовах високих температур укомплектований апа­рат підлягає, протягом 20 год, дії температури (60±2) °С. Нагрітий апарат випробовують в умовах кімнат­ної температури з легеневою вентиляцією 50дм3/хв (25 циклів/хв і 2,0 дм3/хід).

  1. Стійкість до займання

    1. Принцип

Один укомплектований апарат випробовують проходженням один раз через визначене полум'я і досліджують дію полум’я на апарат.

  1. Устатковання

Апарат (див. рисунок 2) розміщують так, щоб випробовуваний компонент проходив через випробо­вувальне полум'я.

Апарат розміщують на опорі, яка здатна описувати коло в горизонтальній площині за допомогою двигуна.

Устатковання для подавання газу складається з пропанового балона з регулювальним пристроєм, манометром, обмежувачем полум’я і здатного регулюватися по висоті пропанового пальника.

Температура полум'я на висоті (20±2) мм над вершиною пальника повинна становити (800±50) °С. Температуру перевіряють відповідним вимірювальним інструментом.

Для досягнення стабільного полум’я може виникнути необхідність встановити екран навколо паль­ника, як показано на рисунку 2.

  1. Порядок проведення випробовувань

Апарат розміщують і упевнюються, що швидкість відповідає (60±5) мм/с. Апарат обертають так, щоб випробовуваний компонент перебував над пальником.

Положення пальника від регул ьовують так, щоб відстань між вершиною пальника і найнижчою час­тиною компонента, який проходить через полум'я, становила 20 мм. Апарат відводять від пальника. Запалюють газ в пальнику і регулюють тиск газу. Треба переконатись в тому, що повітряний отвір пальни­ка повністю закритий і за допомогою регулювального вентиля встановлюють висоту полум’я 40 мм над вершиною пальника.

Під час випробовування зразок повинен пройти через полум’я один раз зі швидкістю (60±5) мм/с. Якщо такі складові частини як клапан(и), і т. ін. розташовані на іншій частині апарата, випробовування повторюють з іншими зразками, розташованими у відповідному положенні. Будь-який компонент пови­нен проходити через полум’я не більше одного разу.

  1. Герметичнїсть готового до використання апарата

Випробовування герметичності апарата, за винятком капюшона (тобто дихального шланга, зокрема з'єднання з балоном і капюшоном), здійснюють за негативного і (або) позитивного тиску 7,5 мбар. Для цього повітряний отвір в капюшоні герметично закривають.

  1. Фізіологічні характеристики

    1. Опір диханню

Опір диханню, який створюється апаратом і його з'єднаннями, визначають з використанням муля­жу голови (див. рисунок 5) і дихальної машини з синусоїдальними характеристиками, відрегульованими на 25 циклів/хв і 2,0 дм3/хід. Використовують мікроманометр.

За необхідності опір диханню, який створюється трубками і муляжем голови, віднімають від визна­ченого значення для визначання власного опору диханню апарата.

  1. Вміст діоксиду вуглецю

Установка складається з дихальної машини з соленоїдними клапанами, які контролює машина, з'єднувального пристрою, витратоміра і аналізатора для діоксиду вуглецю.

Типове випробовувальне устатковання показано на рисунку 4.

Устатковання за допомогою дихальної машини створює в капюшоні дихальний цикл.

Для цього випробовування капюшон розміщують герметично і без деформацій на муляжі голови (див. рисунок 5) (тулуба).

Повітря подає капюшон за допомогою дихальної машини, відрегульованої на 20 циклів/хв і 1,75 дм3/хід і об'ємна частка діоксиду вуглецю у видихуваному повітрі повинна становити 4,5 %.

Щоб попередити накопичення діоксиду вуглецю через конструкцію випробовувального устатковання в лінії вдиху, між соленоїдним клапаном і дихальною машиною, розміщують поглинач діоксиду вуглецю.

Діоксид вуглецю надходить в дихальну машину через витратомір, компенсаційний мішок і односто­ронній клапан.

Безпосередньо після соленоїдного клапана невелику кількість повітря постійно відбирають через лінію відбирання проб і потім надходить до повітря, що видихається, пройшовши через аналізатор діок­сиду вуглецю.

Для вимірювання вмісту діоксиду вуглецю у вдихуваному повітрі у визначеному місці за допомогою допоміжної легені відбирають 5 % об'єму повітря на фазі вдиху дихальної машини, яке надходить до аналізатора діоксиду вуглецю.

Загальний об’єм «шкідливого простору» повітряного шляху (за винятком дихальної машини) не повинен перевищувати 2000 см3.

  1. Вміст діоксиду вуглецю у вдихуваному повітрі необхідно постійно вимірювати І реєструвати.Електричний опір неметалевих переносних (зберігальних) контейнерів

Опір визначають для переносного (зберігального) контейнера, якщо таке визначання дозволяє його розмір, або для випробовувального зразка у вигляді прямокутної пластини з визначеними на рисунку З розмірами, до поверхні якого прикладають два паралельні електроди на яких використано струмопрові- дну фарбу з розчинником, який не здійснює помітного впливу на електричний опір.

Випробовуваний зразок повинен мати непошкоджену поверхню, яку спочатку очищують дистильо­ваною водою, потім спиртом (або іншим розчинником, який змішується з водою І не впливає на матеріал зразка) і знову дистильованою водою перед осушуванням. Не торкаючись оголеними руками, зразок зберігають за температури (23±2) °С і відносно вологості (50±5) %.

Випробовування проводять за таких самих умов навколишнього середовища.

Прикладена протягом однієї хвилини напруга постійного струму повинна дорівнювати (500±10) В.

Під час випробовування напруга повинна бути стабільна настільки, щоб зарядний струм через ко­ливання напруги можна було порівняти зі струмом, який проходить через випробовуваний зразок. Зазви­чай це забезпечується використанням елемента живлення або акумулятора.

Електричний опір є співвідношенням прикладеної до електродів напруги постійного струму до за­гального струму, який проходить між ними у разі прикладання напруги протягом 1 хв.

Відповідні методи випробовувань подані в додатку А.

  1. Експлуатувальні властивості в умовах низькоїтемператури

    1. Готування апарата

Два готових до використовування апарати зберігають за температури мінус 15 °С протягом 4 год.

  1. Порядок проведення випробовувань

Два тепло одягнених випробовувані одягають охолоджені апарати в холодильній камері з темпера­турою навколишнього середовища від мінус 15 °С до мінус 10 ’С і рухаються з постійною швидкістю 6,5 км/год. Ходіння можна здійснювати на доріжці.

Ходіння здійснюється протягом 10 хв. Для апаратів з номінальною тривалістю роботи 5 хв ходіння здійснюють протягом 5 хв.

Після випробовування випробувачі залишають холодильну камеру, повертаються до кімнатних умов і продовжують рухатися зі швидкістю 6,5 км/год до закінчення подавання повітря.

В кінці випробовувань апарати перевіряють щодо неполадок у роботі і випробовувані оцінюють зручність дихання і характеристики носіння.