1. Процес вимірювання

Сукупність взаємопов’язаних засобів та процедур вимірювання, за допомогою яких виконують вимірювання.

Примітка 1. До взаємопов’язаних ресурсів належать вимірювальна апаратура, процедури вимірювання та оператор.

Примітка 2. «Впливи» — це всі впливні величини, які зумовлені довкіллям (контрольовані чи ні), що дода­ються до мінливості або до опосередкованого впливу на процес вимірювання.

Примітка 3. Процес вимірювання може складатись з вимірювань, які, наприклад, виконано:

  1. будь-якими операторами, а разі застосування універсального вимірювального обладнання, неофіційних методів та процедур;

  2. атестованими працівниками калібрувальних лабораторій, які застосовують вимірювальну систему з тем­пературним контролем рідкого мастила, магазину опору, компаратори та інше допоміжне обладнання;

  3. будь-яким різновидом або сполученням, крім прикладів, зазначених вище.

Примітка 4. Процес вимірювання може виконуватися одним вимірювальним приладом.

  1. Засіб вимірювальної техніки; ЗВТ

Технічний засіб, який застосовується під час вимірювань і має нормовані метрологічні характе­ристики (згідно з ДСТУ 2681).

Примітки 1. До цього терміна належить також вимірювальне обладнання, використовуване в процесі ви­пробування, огляду тв під час калібрування.

Примітка 2. У контексті цього стандарту термін «засіб вимірювальної техніки» вживається для охоплення термінів «вимірювальний прилад» та «еталони».

  1. Вимірювальний прилад

Засіб вимірювань, в якому створюється візуальний сигнал вимірювальної інформації (згідно з ДСТУ 2681).

  1. Не використано

  2. Перевірка [аудит] якості

Систематичний і незалежний аналіз, який дає змогу визначити відповідність діяльності щодо якості та її наслідків запланованим заходам, а також ефективність від впровадження цих заходів та їхню придатність для досягнення мети (згідно з ДСТУ 3230).

Примітка 1. Перевірку якості (аудит) виконують здебільшого (але не тільки) щодо системи якості чи її елементів, таких, як процеси, продукція чи послуги. Такі перевірки часто називають «перевіркою [аудитом] си­стеми якості», «перевіркою [аудитом] якості процессу», «перевіркою [аудитом] якості продукції», «пере­віркою [аудитом] якості послуги».

Примітка 2. Перевірку якості здійснюють особи, які безпосередньо нв відповідають за пвревірювані ділян­ки. Але бажано, щоб була їх взаємодія з персоналом перевірюваних ділянок.

Примітка 3. Однією з цілей перевірки якості є оцінювання необхідності виконувати поліпшувальні чи кори­гувальні дії. Потрібно розрізняти перевірку якості та діяльність щодо «нагляду» чи «контролю», які здійснюють­ся для керування процесом чи приймання продукції.

Примітка 4. Перевірку якості виконують для внутрішніх чи зовнішніх потреб.

  1. Роздільна здатність (засобу вимірювань)

Найменша різниця між двома даними показувального пристрою, яка може бути зафіксована за­собом вимірювань (згідно з ДСТУ 3921.1).

Примітка 1. Для цифрового пристрою це — різниця в показі, яка відповідає зміні значення найменшого розряду на одиницю.

Примітка 2. Це поняття можна також використовувати щодо реєструвального пристрою.

  1. Стабільність (ЗВТ)

Здатність ЗВТ підтримувати свої метрологічні характеристики в заданих границях протягом за­даного інтервалу часу (згідно з ДСТУ 2681).

Примітка 1. Якщо розглядають стабільність відповідно до іншої характеристики, ніж час, — це треба за­значити окремо.

Примітка 2. Стабільність кількісно можна визначати декількома способами, наприклад:

  • зазначенням часу, протягом якого метрологічна характеристика зазнає певної кількісної зміни, або

  • зазначенням зміни характеристики протягом певного часу.

  1. ЗЄдність вимірювань

Стан вимірювань, за якого їхні результати виражають в узаконених одиницях вимірювань, а по­хибки вимірювань відомі та із заданою ймовірністю не виходять за встановлені межі.

  1. Невизначеність вимірювань

Оцінка, що характеризує діапазон значень, якому є істинне значення вимірюваної величини (згідно з ДСТУ 2681).

Примітка 1. Оцінкою може бути, наприклад, середнє квадратичне відхилення (або дане кратне число), або половина ширини довірчого інтервалу.

Примітка 2. Невизначеність вимірювань має звичайно декілька складових. Деякі з них можна оцінювати методом статистичного оброблення результатів серії вимірювань — і можна характеризувати експериментальни­ми середніми квадратичними відхиленнями. Характеристики інших складових, які мають визначені середні квад­ратичні відхилення, отримуються дослідним шляхом або через іншу інформацію.

Примітка 3. Зрозуміло, що результат вимірювання — це найкращий попередній розрахунок значення вимі­рюваної величини, і що розкид залежить від усіх складових невизначеності, включаючи ті компоненти впливів, що є наслідком систематичних похибок, наприклад, складових, пов’язаних з поправками та еталонами-копіями.

  1. Повірка (ЗВТ)

Встановлення придатності ЗВТ, на які поширюється державний метрологічний нагляд, до засто­сування на підставі результатів контролю їхніх метрологічних характеристик.

Примітка 1. За структурою та побудовою повірка стосується процесу дослідження результату даної дії для визначення її відповідності вхідним вимогам.

Примітка 2. Термін «поаірюваний» використовують для визначення відповідного стану.

  1. РЕКОМЕНДАЦІЇ

    1. Основні положення

Постачальник повинен встановити та документально визначити об'єктивні критерії та процеду­ри щодо процесів вимірювань та контролю процесів вимірювань. Вимоги потрібно визначити, викори­стовуючи терміни цієї частини стандарту стосовно процесів вимірювань.

Постачальник повинен гарантувати, що всі процедури є адекватні для досягнення цілі. Так, зок­рема, в процедурах повинно бути достатньо інформації, щоб гарантувати їхнє належне виконання, гарантувати послідовність їх застосування, і, таким чином, забезпечувати правильні результати ви­мірювань.

У процедурах повинно бути передбачено виявлення можливих відхилень, що перевищують вста­новлені границі допустимих відхилень, для їхнього своєчасного коригування.

Процедури повинні бути доступні для штатних працівників, включаючи виконання вимірювань та контроль процесів вимірювань.

Примітка 1. Процедури можна, але необов'язково, обмежувати набором наявних стандартних методів конт­ролю процесів вимірювань. Кількість етапів (операцій) у процедурах повинна бути сумірна зі складністю вимірю­вань та контролю процесів вимірювань.

Примітка 2. Для постачальника та замовника економічно недоцільно контролюввти всі процеси вимірювань.

Примітка 3. Постачальник і замовник повинні аналізувати комплексні процеси вимірювань та визначати, яка з частин(и) процесу є найкритичнішою та найпридатнішою для використання вимог цієї частини.

  1. Документація

Постачальник повинен документально оформити використовувані методи контролю, враховую­чи рекомендації цього стандарту. Така документація має бути невід'ємною частиною його системи якості.

Це має бути визначено з використанням термінів щодо застосовуваного обладнання (в тому числі щодо комп'ютерного та програмного забезпечення), яке є частиною кожного процесу вимірю­вання.

Документація має бути офіційна та чинна. Процес вимірювання має бути задокументовано.

Примітка 1. До прикладів потрібної документації можна віднести:

  • технічний опис;

  • методики виконання вимірювання;

  • інструкцію для операторів;

  • протоколи досліджень;

  • методики повірки;

  • фрагменти та(або) повні роздруківки застосовуваних комп'ютерних програм.

Примітка 2. «Документацію» використовують у найширшому розумінні, щоб охопити всі засоби запису­вання та предстевлення інформації.

  1. Процеси вимірювань

Повинно бути визначено робочі характеристики, які характеризують процес вимірювання.

Примітка. Приклади характеристик для приладів, обладнання або методів містять:

  • похибки вимірювань;

  • стабільність;

  • діапазон;

  • роздільну здатність;

  • повторюваність;

  • відтаорюваність;

  • рівень підготовки оператора;

  • інші характеристики, що можуть бути важливі для деяких процесів вимірювань.

Процеси вимірювань та документація повинні бути розроблені з урахуваням усіх коригувань, експлуатаційних умов (зокрема довкілля) тощо, які необхідні для досягнення потрібних результатів.

Постачальник повинен у повній мірі визначати і документувати кожний контрольований процес вимірювання. Комплект документації на процес вимірювання повинен містити підтвердження усього необхідного обладнання, процедур вимірювань, програмного забезпечення, експлуатаційних умов, професійного рівня оператора та всіх інших чинників, що впливають на надійність вимірювань.

Примітка. Процес вимірювання можна обмежити використанням одного засобу вимірювань.

Цей стандарт рекомендує під час контролю процесів вимірювань переважно використовувати робочі еталони.

  1. Розробка та опис процесу вимірювання

Постачальник повинен визначити границі похибок та функційні вимоги до процесів вимірювань, заснованих на вимогах Замовника. У разі опису процесу вимірювання необхідно повністю включити всі вимоги в документацію, в такому випадку документація буде повною. Цей документ необхідно узгодити з Замовником. Це особливо важливо для процесів вимірювань, нових для Постачальника, та(або) коли є невідомі дані процесу.

Примітка. Усі впливні величини, що дають змогу задовольнити вимоги до процесів вимірюввнь, необхідно визнвчити. Вплив усіх величин, що діють не процеси вимірюввнь, слід визнвчвти кількісно. Це можне здійснити 38 допомогою розроблених те проведених експериментів обо досліджень.

  1. Система метрологічного забезпечення

Усі ЗВТ, необхідні для правильного виконання процесу вимірювання, мають бути повірені, ате­стовані або калібровані відповідно до вимог ДСТУ 3921.1.

Інформація, отримана під час контролю процесу вимірювання із застосуванням еталонів, може бути використана для визначення міжкалібрувальних інтервалів відповідно до вимог ДСТУ 3921.1.

  1. Система контролю процесів вимірювань

Постачальник повинен впровадити систему контролю процесу вимірювання, щоб гарантувати виконання процесу вимірювання із заданою точністю. Ця система повинна враховувати будь-які на­явні і можливі ризики несправності та можливість їх усунення.

Постачальник повинен бути готовий продемонструвати Замовнику що встановлені характерис­тики досягаються.

Приймаючи рішення, що грунтуються наданих, які є результутом дії системи контролю процесу вимірювання, Постачальник повинен дотримуватися задокументованих процедур.

  1. Інформація щодо контролю процесів вимірювань

Для кожного процесу вимірювання, що підлягає контролю, Постачальник повинен визначити перелік інформативних параметрів та встановити діапазон їх змін.

Приклад

Для процесу вимірювання імпедансу (повного опору) активний опір може бути вибрано як інфор­мативний параметр.

Вибір інформативних параметрів та діапазону контролю м$є бути таким, щоб підтримувати не­обхідну точність вимірювання, сумірну з ризиком несправності, за умови виконання спеціальних ви­мог. До них можна віднести вплив операторів, обладнання, впливні величини, тощо.

Постачальник повинен встановити джерела відомої мінливості вимірювання, що не були вклю­чені до зазначеного процесу, та повинен врахувати вклади невизначеностей з урахуванням останніх у похибках вимірювання.

Примітка. Різні сукупності зазначених вище невизначеностей процесів вимірювань можуть вплинути на ре­зультат процесів вимірювань, таким чином, що величини, отримані в процесі вимірювань, відрізнятимуться.

Наявність або відсутність такої значущої розбіжності з точки зору статистики треба задокументувати. Ця документація може складати частину повного переліку неаизначеностей щодо процесів.

Приклад

Будь-які відхилення, отримані внаслідок дії персоналу під час процесу вимірювання, або різноманітні умови довкілля можуть бути складовими процесу, що впливає на розбіжність отриманих значень.

  1. Нагляд за процесом вимірювання

Контроль процесів вимірювань треба виконувати ідповідно до задокументованих процедур, застосовуючи загальновизнані методи процесу контролю.

Процес вимірювання треба перевіряти за одним або декількома значеннями вимірюваної вели­чини. Ці значення повинні знаходитись в середині діапазону значень величин, для яких процес вико­ристовується. Отримані результати треба записати.

Примітка. Використання робочих еталонів з контрольними картами може об’єктивно засвідчити відповід­ність цим рекомендаціям. Контрольні карти реально засвідчують і, таким чином, забезпечують перевірку, але їх можна замінити відповідними чисельними методами. Інші методи нагляду допущено тільки тоді, коли вони базу­ються на загальновизнаних принципах контролю процесу. Низку вимірювань робочими еталонами можна про­аналізувати, застосовуючи карти контролю чи відповідні засоби, щоб виявити, чи дійсно даний процес вимірю­вання перебуває в стані контролю. Використання робочого еталона та карт контролю не може вилучити всі по­хибки, які можуть виникнути в процесі вимірювання.