Випробовування проводять відповідно до 7.3, 7.4 і 7.8.2.

  1. Вміст діоксиду вуглецю

    1. Вміст діоксиду вуглецю у разі легеневої вентиляції 50 дм3/хв.

Під час випробовування відповідно до 7.8.2 і таблиці 5 вміст діоксиду вуглецю у вдихуваному повітрі не повинен перевищувати 1 % (за об’ємом).

За наявності мундштучного пристрою або маски вміст діоксиду вуглецю у вдихуваному повітрі, не повинен перевищувати 1,5 % (за об’ємом).

Випробовування проводять відповідно до 7.8.2.

  1. Вміст діоксиду вуглецю у разі порожнього балона

У разі порожнього балона, наприклад, у випадку, коли опір на вдиху становить 35 мбар, вміст діоксиду вуглецю у вдихуваному повітрі не повинен перевищувати 3 % (за об’ємом) під час випро­бування відповідно до 7.8.2 і таблиці 6.

Випробовування проводять відповідно до 7.3, 7.4 і 7.8.2.

  1. Вміст діоксиду вуглецю у апараті, який працює.

Під час випробування, відповідно до 7.8.2 і таблиці 6, вміст діоксиду вуглецю у вдихуваному газі для готового до використання апарата не повинен перевищувати 2 % (за об’ємом) протягом номінальної тривалості роботи.

Випробовування проводять відповідно до 7.3, 7.4 і 7.8.2.

  1. ВИПРОБОВУВАННЯ

    1. Загальні положення

Якщо не визначені спеціальні засоби вимірювань і методи вимірювань, застосовують загаль­новживані методи і засоби.

  1. Візуальне перевіряння

Випробовувальна лабораторія проводить у відповідному випадку візуальне перевіряння апа­ратів перед проведенням лабораторних або експлуатувальних випробовувань. Перевіряють мар- ковання і інформацію, надану виробником.

  1. ЕксплуатувальнІ властивості

Випробовують не менше 2 апаратів з залучанням не менше 4 випробовувачів.

  1. Випробовувані

Апарати випробовують з залучанням випробовувачів, що мають досвід роботи з дихальними апаратами і задовільне медичне посвідчення. Випробовувані повинні пройти медичний огляд і бути придатні для проведення випробовувань.

  1. Випробовувальні апарати

До експлуатувальних випробовувань допускають тільки ті апарати, які пройшли лабораторні випробовування.

  1. Готування апаратів до випробовувань

Перед початком кожного випробовування апарат перевіряють на герметичність і праце­здатність. Тиск в балоні повинен відповідати максимальному тиску наповнення балона.

  1. Порядок проведення випробовувань

Апарат випробовують за умов, які очікуються в процесі нормального експлуатування. В про­цесі випробовувань виконують вправи, що моделюють практичне застосування апарата.

Послідовність операцій і тривалість періодів випробовування обирає на свій розсуд відпові­дальний за випробовування.

Окремі вправи кожного випробовувана упорядковують так, щоб було достатньо часу для опи­саних вимірювань.

  1. ЗО поштовхів на робочій машині, кожен поштовх масою 25 кг з висоти 1,8 м в напрямку підлоги, що створює загальну робочу навантагу 13500 Нм;

  2. рух по горизонтальній площині в приміщенні без обмежень за висотою (загальна відстань 125 м);

  3. рух по горизонтальній площині в приміщенні з габаритною висотою (1,3 ± 0,2) м (загальна відстань 200 м);

  4. плазування по горизонтальній площині в приміщенні з габаритною висотою (0,70 ± 0,05) м (загальна відстань 100 м);

  5. лазіння вгору і вниз по драбині з проходженням один раз, в обох напрямках, квадратного отвору зі стороною 460 мм (загальна вертикальна відстань 20 м);

  6. лазіння через вузький прохід (довжиною 4 м), який є настільки вузький, що випробовувач повинен зняти апарат і штовхати його перед собою або тягнути за собою продовжуючи у цей час здійснювати дихання через апарат;

д) розкладання пожежного шланга довжиною не менше 15 м І згортання його.

Випробовування повинні тривати безперервно, без знімання апарата, в умовах температури навколишнього середовища від 20 °С до 23 °С і відносної вологості від 50 % до 70 %.

Тривалість і кількість випробувальних періодів для кожного класу апарата надано в таблиці 4.

Таблиця 4 — Тривалість і кількість випробовувальних періодів

Клас

Випробовувальний період

Загальний час випробовування, год

Апарати з негативним тиском

Апарати з позитивним тиском

Кількість

Тривалість, хв

1N

3

20

1

2N

5

24

2

4N

8

ЗО

4



  1. Стійкість до температури

    1. Лабораторні випробовування з дихальною машиною

      1. Витримування за температури мінус ЗО °С і мінус 60 °С

Апарат з балоном(-ами) зі стисненим газом і без лицевої частини зберігають в камері за тем­ператури (мінус ЗО ± 3) °С від 15 год до 20 год.

Безпосередньо після закінчення періоду охолоджування апарат без лицевої частини зберіга­ють за температури (60 ± 3) °С І відносної вологості не більше 50 % від 15 год до 20 год.

Апарату дають змогу охолонути до температури (ЗО ± 1) °С і витримують його за такої тем­ператури від 15 год до 20 год.

Безпосередньо після закінчення періоду зберігання апарат випробовують відповідно до 7.8.2 з легеневою вентиляцією 50 дм3/хв за температури навколишнього середовища (ЗО ± 1) °С. Лицеву частину і дихальну машину розташовують ззовні температурної камери.

  1. Витримування за температури мінус 6 °С

Апарат з балоном(-ами) зі стисненим газом і без лицевої частини витримують у камері за тем­ператури (мінус 6 ± 2) °С від 15 до 20 год.

Безпосередньо після закінчення періоду зберігання апарат випробовують відповідно до 7.8.2 з легеневою вентиляцією 50 дм3/хв за температури навколишнього середовища (мінус 6 ± 2) °С. Лицеву частину і дихальну машину розташовують ззовні температурної камери.

  1. Витримування за температури мінус ЗО °С (застосовують тільки до апаратів, спеціально призначених для використовування в умовах низьких температур).

Апарат з балоном(-ами) зі стисненим газом і без лицевої частини витримують в камері за тем­ператури (мінус ЗО ± 3) °С протягом 2 год.

Безпосередньо після охолодження апарата дають змогу нагрітися до температури (мінус 15 ± 3) °С і витримують його за такої температури від 15 год до 20 год.

Безпосередньо після закінчення періоду витримування апарат випробовують відповідно до 7.8.2 з легеневою вентиляцією 50 дм3/хв за умов температури навколишнього середовища (мінус 15 ± 3) °С. Лицеву частину і дихальну машину розміщують ззовні температурної камери.

  1. Експлуатувальні випробовування

    1. Апарата за кімнатної температури

      1. Готування

Виконують чищення і дезінфікування за рекомендаціями виробника.

Два підготовлених до використання апарати зберігають за кімнатної температури (23 ± 2) °С не менше 2 год і не більше 3 год.

  1. Порядок проведення випробовування

Два тепло одягнених випробовувані одягають апарати за кімнатної температури (близько 23 °С) і входять до охолоджувальної камери з температурою (мінус 6 ± 2) °С. Випробовування повинно бути безперервне, без знімання апаратів, протягом ЗО хв. Роботу розподіляють на періоди по 5 хв кожен, які за необхідності повторюють:

  1. повільне ходіння і плазування;

  2. переношування і складання дерев’яних брусків або виконування подібної роботи;

  3. піднімання мотузкою металевого блока вагою 50 кг ((2 х 25) кг).

Після закінчення випробовувань кожен апарат перевіряють на визначання неполадок у роботі, спричинених низькою температурою.

  1. Апарата за температури мінус 6°С.

    1. Готування

Виконують чищення і дезінфікування за рекомендаціями виробника.

Два підготовлених до використання апарати охолоджують до температури (мінус 6 ± 2) °С не менше 2 год і не більше 3 год.

  1. Порядок проведення випробовування

Два тепло одягнених випробовувані одягають апарати в холодильній камері І виконують ро­боту за температури навколишнього середовища (мінус 6 ± 2) °С. Виконують програму випробо­вувань, яка описана у 7.4.2.1.2, протягом ЗО хв.

У кінці випробовувань кожен апарат перевіряють на визначання неполадок у роботі, спричи­нених низькою температурою.

  1. Апарата за температури мінус ЗО °С (застосовують тільки до апаратів, спеціально при­значених для використання в умовах низьких температур)

    1. Готування

Виконують чищення і дезінфікування за рекомендаціями виробника.

Два підготовлених до використання апарати охолоджують до температури (мінус ЗО ± 3) °С про­тягом 4 год.

Безпосередньо після охолодження, апарату дають змогу нагрітися до температури (мінус 15 ± 3) °С і зберігають його за такої температури від 15 год до 20 год.

  1. Порядок проведення випробовування

Два тепло одягнених випробовувані одягають апарати в холодильній камері І виконують ро­боту за температури навколишнього середовища (мінус 15 ± 3) °С. Виконують програму випробо­вувань, яка описана у 7.4.2.1.2, протягом ЗО хв.

У кінці випробовувань кожен апарат перевіряють на визначання неполадок у роботі, спричи­нених низькою температурою.

  1. Попереджувальний пристрій

Працездатність попереджувального пристрою випробовують за потоку 10 дм3/хв (10 циклів/хв, 1,0 дм3/хід) у разі закритого вентиля балона зі стисненим газом.

  1. Гнучкі шланги

Підвішують гофрований шланг і вимірюють його довжину (без з’єднувальних муфт) (довжина а).

Після вимірювання до шланга прикладають навантагу 10 Н. Через 48 год навантагу знімають. Потім, після періоду 6 год, знову вимірюють довжину шланга (довжина Ь).

Розраховують залишкове осьове лінійне деформування (Ь — а)(%).

Це випробовування повторюють через 7 діб.

  1. Подавання газу

Тиск в балоні вимірюють точним манометром. Потік газу вимірюють потокоміром. Негативний і позитивний тиски вимірюють точним манометром. Потік газу повинен створювати інжекторний пристрій (пристрій для подавання газу) або повітродувкою.

  1. Фізіологічні характеристики

    1. Опір диханню

Опір диханню апарата вимірюють для синусоїдального потоку повітря, створюваного дихаль­ною машиною, яка забезпечує легеневу вентиляцію відповідно до таблиці 3.

Дихальний апарат приєднують безпосередньо до дихальної машини. Вимірювання опору диханню виконують неінерційним манометром в місці з’єднання дихальної машини і дихального апарата. Виміряне значення знижують на значення опору, створеного з’єднувачем у точці вимірю­вання.

Під час проведення випробовування вентиль балона повинен бути відкритий. При застосу­ванні пристрою забезпечення постійного подавання, потік направляють в дихальний контур. До­поміжні «легені» відсмоктують 5 % об’єму видихуваного повітря.

Якщо виміряне значення збільшується за рахунок відкривання легеневого автомата або над­лишкового клапана, приймають таке збільшене значення.

  1. Вміст кисню, вміст діоксиду вуглецю і температура вдихуваного повітря

Схематична будова необхідного для цього випробовування устатковання показана на рисунку 1. Устатковання складається з дихальної машини, двох односторонніх клапанів для вдихуваного і видихуваного газу, кондиціонера (див. рисунок 2), зволожувача (див. рисунок 3), з’єднувального вузла (див. рисунки 4, 5 і 6), пристрою регулювання потоку для діоксиду вуглецю, газоаналізаторів для діоксиду вуглецю і кисню, пристрою для вимірювання температури і тиску.

Випробовувальне устатковання створює в апараті дихальний цикл за допомогою дихальної машини. Дихальне повітря залишається в контурі так, щоб під час вимірювання безпосередньо після проходження одностороннього клапана для видихуваного повітря об’єм повітря відповідав значенню, визначеному у таблицях 5 і 6, за відносної вологості від 95 % до 100 % і температури (37 ± 0,5) °С. Вміст діоксиду вуглецю повинен відповідати значенню, визначеному в таблиці 6 до­датково до вмісту діоксиду вуглецю у вдихуваному повітрі у разі вимірювання на сухій основі.

Таблиця 5 — Вміст діоксиду вуглецю

Клас апарата

Легенева вентиляція

Вихід діоксиду вуглецю, дм3/хв

Вміст діоксиду вуглецю у видихнутому повітрі, %

T ривалість випробовування, год

1N/1P

2N/2P

4N/4P

25 циклів/хв, 2,0 дм3/хід

2,5

5,0

1



Таблиця 6 — Вміст діоксиду вуглецю

Клас апарата

Легенева вентиляція

Вихід діоксиду вуглецю, дм3/хв

Вміст діоксиду вуглецю у видихнутому повітрі %

T ривалість випробовування, ГОД

1N/1P

25 циклів/хв, 2,0 дм3/хід

2,5

5,0

1

2N/2P

20 циклів/хв, 2,0 дм3/хід

2,0

5,0

2

4N/4P

20 циклів/хв, 1,5 дм3/хід

1,35

4,5

4