1. Опірність старінню

Примітка. Покривальні пластинки вилучають з цих випробовувань.

  1. Стійкість до високої температури

Світлофільтр і засоби захисту в зборі можуть здеформуватися під час випробовування мето­дом відповідно до розділу 5 EN 168, і оптична сила заломлення повинна залишатися в межах, де­талізованих у 7.1.2.1

  1. Стійкість стосовно ультрафіолетової радіації (тільки світлофільтри)

Світлофільтри треба випробовувати на стійкість стосовно ультрафіолетової радіації відповід­но до розділу 6 EN 168.

Наприкінці випробовування світлофільтри повинні відповідати таким вимогам:

відносна зміна величини передачі світла не повинна перевищувати величин, приведених у таблиці 6, але дійсна величина передачі світла залишається в границях визначеного номера за

-

  1. темнення, проводять друге опромінення відповідно до розділу 6 EN 168 того самого зразка. Віднос­на зміна передачі світла, викликана другим опроміненням, повинна залишатися в межах величин, відповідно до таблиці 6, і дійсна величина передачі світла повинна залишатися в межах її номера затемнення;

  2. величина скороченого фактора світла не повинна перевищувати припустимих рівнів, відпо­відно до 7.1.2.3.

Таблиця 5

Вимоги до посиленої міцності засобів захисту очей в зборі

Розмір, маса і швидкість сталевої кульки

Окуляри

Захисні окуляри

Лицьові щитки

Світло­фільтри

Бічний захист

Світло­фільтри

Бічний захист

Сталева кулька діаметром 22 мм, масою 43 г зі швидкістю приблизно 5,1 м/с

+

+

чи

+

+

+

чи +

+

чи

+

Сталева кулька діаметром 6 мм, масою 0,88 г зі швидкістю приблизно 12,0 м/с

Не застосовано

Не застосовано



Таблиця 6

Допустимі відносні зміни в передачі світла після випробовування ультрафіолетовою радіацією

Передача світла

Допустимі відносні зміни %

менш ніж %

ДО %

100

17,8

±5

17,8

0,44

±10

0,44

0,023

±15

0,023

0,0012

±20

0,0012

0,000023

±30



  1. Стійкість до корозії

Після випробовувань на стійкість до корозії відповідно до розділу 7 EN 168 усі металеві части­ни засобу для захисту очей повинні мати гладкі поверхні, вільні від окиснювання, під час огляду фахівцем.

  1. Стійкість до загоряння

Засіб для захисту очей треба випробовувати відповідно до розділу 7 EN 168 і треба вважати таким, що задовольняє вимогам, якщо ніяка частина засобу для захисту очей не загоряється або продовжує жевріти після видалення сталевого стрижня.

  1. Додаткові вимоги

    1. Захист від випромінювання оптичного діапазону

      1. Зварювальні фільтри — згідно з EN 169

      2. УФ-фільтри — згідно з EN 170

      3. ІЧ-фільтри — згідно з EN 171

      4. Фільтри проти сонячного блиску для використання в промисловості — згідно з EN 172

      5. Фільтри для зварювання з перемикальною чи подвійною передачею світла — згідно з EN 379.

    2. Захист від частинок з високою швидкістю

Засоби для захисту очей від частинок з високою швидкістю повинні бути стійкі до удару ста­левої кульки діаметром 6 мм, масою 0,86 г по світлофільтру і бічному захисті зі швидкістю, пред­ставленій в таблиці 7.

Засоби для захисту очей від частинок з високою швидкістю повинні відповідати вимогам підви­щеної міцності відповідно до 7.1.4.2.

Таблиця 7

Вимоги, що відносяться до захисту від частинок з високою швидкістю

Тип засобу захисту очей

Швидкість кульки в разі удару

Удар слабкої сили 45+J5 м/с

Удар середньої сили

120^ м/с

Удар великої сили

190*0 м/с

Світлофільтри

+

Не застосовують

Не застосовують

Захисні окуляри

+

+

Не застосовують

Лицьові щитки

+

+

+



Випробовування треба проводити відповідно до розділу 9 EN 168.

Під час такого випробовування не повинні зустрічатися такі дефекти:

  1. поломка світлофільтра: світлофільтр вважають зламаним, якщо тріщини проходять через всю товщину світлофільтра і він розпадається на дві чи більше частини, чи більше ніж 5 мг мате­ріалу світлофільтра відокремлюється від його поверхні в разі одного удару кульки, або він проби­ває світлофільтр;

  2. деформування світлофільтра: світлофільтр вважають здеформованим, якщо на білому па­пері залишається мітка після удару кульки по протилежній стороні світлофільтра;

  3. поломка оправи: оправу вважають поламаною, якщо вона розділяється на дві чи більше частини, чи вона не в змозі утримувати світлофільтр у належному положенні, чи якщо неушкодже- ний світлофільтр відокремлюється від оправи, чи якщо кулька пробиває оправу;

  4. поломка бічного захисту: бічний захист вважають поламаним, якщо тріщини проходять че­рез усю товщину і він розпадається на дві чи більше частини, чи одна чи більше частин поверхні відокремлюється в місці удару, чи кулька пробиває бічний захист, чи компонент бічного захисту чи весь захист відокремлюється від засобу захисту очей.

Додатково необхідно вказати, що як поломку під час випробовувань необхідно реєструвати якщо виявиться, що одне чи більше уразливих місць макета голови не закриваються засобом захисту очей.

  1. Захист проти розплавленого металу І гарячих твердих речовин

Засоби для захисту очей від розплавлених металів і гарячих твердих речовин треба вважати такими що задовольняють вимогам, якщо:

  1. засобом для захисту очей є окуляри чи лицьовий щиток;

  2. світлофільтри захисного щитка мають видиму вертикальну центральну лінію глибиною мінімум 150 м;

  3. лицьовий щиток закриває прямокутну лицьову ділянку макета голови, що її оцінюють відпо­відно до 10.2 EN 168;

  4. засіб для захисту очей задовольняє вимогам для однієї з трьох категорій впливу енергії відпо­відно до 7.2.2;

  5. за умови випробовування й оцінювання відповідно до 10.1 EN 168 вони попереджають при­клеювання розплавленого металу до частини засобу для захисту очей, що у спромозі здійснити захист прямокутного очного регіону ABCD, як показано на рисунку 11 EN 168;

  6. наскрізне пробивання світлофільтрів захисних окулярів і всіх типів оправ, пазів, захисних пристосовань для брів тощо не відбувається в 7s, якщо випробовувати їх як зазначено в розділі 11 EN 168;

  7. наскрізне пробивання світлофільтрів для захисних щитків для обличчя не відбувається, якщо випробовувати як зазначено в розділі 11 EN 168.

  1. Захист від крапель і сплесків рідини

Засоби для захисту від крапель (захисні окуляри) і сплесків рідини (щитки для захисту облич­чя) треба випробовувати згідно з методами, відповідно до розділу 12 EN 168. Результати треба вва­жати відповідними вимогам, якщо:

  1. не з’являється рожевого чи малинового забарвлення в зоровій ділянці у світлофільтрах, ок­реслених двома колами, коли оцінюють захисні окуляри проти крапель. Не треба звертати увагу на таке забарвлення на відстані до 6 мм від краю засобу для захисту очей, що оточує світлофільтр;

  2. захисний лицьовий щиток повинен покривати прямокутну зорову ділянку на манекені голови відповідно до 10.2.2.2 EN 168 та 10.2 EN 168.

Додатково, лицьові щитки для захисту від розбризкування рідини повинні мати видиму цент­ральну лінію глибиною 150 мм.

  1. Захист проти великих пилових частинок

Засоби для захисту очей від великих пилових частинок треба випробовувати відповідно до розділу 13 EN 168. Результат можна вважати задовільним, якщо відображення після випробовуван­ня буде становити не менше ніж 80 % його величини перед випробовуванням.

  1. Захист від газів і дрібних пилових частинок

Засоби для захисту очей від газів і дрібних пилових частинок треба випробовувати відповідно до розділу 14 EN 168. Випробовування можна вважати як задовільні, якщо не буде спостерігатися рожевого чи малинового забарвлення в зоровій ділянці, що закривається засобом для захисту очей.

Не треба звертати уваги на таке фарбовання на відстані до 6 мм від краю засобу для захисту очей, що оточує світлофільтр.

  1. Захист від короткого ланцюга електричної дуги

Засобом для захисту очей від короткого ланцюга електричної дуги є тільки лицьові щитки. Вони не повинні мати експонованих металевих частин і повинні задовольняти вимогам закриття площі, зазначеної в 7.2.4 (Ь). Світлофільтр повинен мати мінімальну товщину в 1,2 мм і мінімальну види­му центральну лінію глибиною 150 мм, і так само повинен мати номер шкали 2—1,2 чи 3—1,2.

Примітка. Вимога щодо мінімальної товщини базується на аналізі результатів інтенсивних досліджувань, прове­дених з метою підтвердження необхідного захисту від короткого ланцюга електричної дуги. Було випробувано багато матеріалів, також полікарбонат, ацетатклетчатку і полівінілхлорид, щоб визначити, що товщина в 1,2 мм незалежно від типу матеріалу, забезпечує необхідний захист.

  1. Вимоги вибору

Вимоги вибору призначені для додаткових характеристик засобу для захисту очей, що можуть бути корисні, з виробничих причин, для людини, що використовує ці засоби.

  1. Опірність ушкодженню поверхні дрібними частинками

Якщо світлофільтри описують як ті, що мають опірність ушкодженню поверхні дрібними час­тинками, вони повинні мати скорочений фактор світла не більш ніж 5 Кд/(м2 • лк) під час випробо­вування відповідно до розділу 15 EN 168.

Примітка. На максимальний період у 5 років після дати опублікування цього стандарту дозволена максимальна величина 7,5 Кд/(м2 • лк).

  1. Опірність затуманенню світлофільтрів

Якщо світлофільтри описані як ті, що мають опірність затуманенню, вони повинні залишатися вільними від затуманення мінімум 8 с під час випробовування відповідно до розділу 16 EN 168.

  1. РОЗМІЩЕННЯ ВИМОГ, УМОВИ ВИПРОБОВУВАННЯ І ЗАСТОСУВАННЯ

    1. Вимоги та методи випробовування

Вимоги і методи випробовування для світлофільтрів і засобів для захисту очей в зборі детал­ізовані в багатьох національних стандартах (див. розділ 3). Задачею цього розділу є розміщення інди­відуальних вимог і методів випробовування до різних типів засобів для захисту очей. Ці вимоги та випробовування, яким піддають світлофільтри, представлені в таблиці 8. У таблиці 9 деталізовані вимоги й випробовування, яким піддають оправу і засоби для захисту очей в зборі.



  1. Умови випробовування і типи перевіряння

У таблиці 10 (вмонтовані і невмонтовані світлофільтри) і в таблиці 11 (оправи і засоби для за­хисту очей в зборі) наведені дані про необхідну кількість зразків для різних типів перевіряння і не­обхідний порядок індивідуальних випробовувань.

  1. Використання типів засобів для захисту очей

Застосування різних типів засобів для захисту очей в різних сферах наведені в таблиці 12.

Таблиця 8

Розподіл вимог і випробовувань для вмонтованих і невмоитованих світлофільтрів

Вимоги


Тип світлофільтра

Випробовування


згідно з

Окуляри без фільтру

Сварочні фільтри

УФ фільтри

ІЧ фільтри

Сонцезахисні пром, фільтри

Захисні пластини лід час зварювання

згідно 3

EN

розділ

EN

розділ

Розміри

166

7.1.1

+

+

+

+

+

+

Вимірюванням

Заломлювальна сила

166

7.1.2.1

+

+

+

+

+

+

167

3.1 і 3.2

Передавання

166

7.1.2.2.1

+





+

167

6


169

4


+





167

6


170

4



+




167

6


171

4




+



167

6


172

4.1





+


167

6

Варіації в передаванні

166

7.1.2.2.3


+

+

+

+


167

7

Дифузія світла

166

7.1.2.3

+

+

+

+

+

+

167

4

Якість матеріалу і поверхні

166

7.1.3

+

+

+

+

+

+

167

5

Мінімальна міцність11

166

7.1.4.1


+

+

+

+

+

168

4

Підвищена міцність1*

166

7.1.4.2.1

+

X

X

X

X

X

168

3.1

Температурна стійкість

166

7.1.5.1

+

+

+

+

+


168

5

Стійкість до УФ

166

7.1.5.2

+

+

+

+

+


168

6

Запалювання

166

7.1.7

+

+

+

+

+

+

168

7

Частинки з високою швидкістю

166

7.2.2

X

X

X

X

X

X

168

9

Розплавлений метал і гарячі предмети

166

7.2.3

X

X

X

X

X

X

168

10 і 11

Короткий ланцюг електричної дуги

166

7.2.7



+




Вимір і інспектування

Ушкодження поверхні дрібними частинками

166

7.3.1

X

X

X

X

X

X

168

15

Затуманення

166

7.3.2

X

X

X

X

X

X

168

16

Маркування

166

9.2

+

+

+

+

+

+

Візуальне інспектування