3.3.4.2, Випробування

Перевірку виконання вимог здійснюють зовнішнім оглядом, ана­лізом конструкторської документації і випробуваннями за технічними умовами або ярофамсно-мстодикою випробувань на устаткування кон­кретні»; моделей.

3.3Л. Захист кіт керування

  1. Захист від непередбаченого вмикання при замиканні на землю

  2. Замикання на землю будь-якого кола керування не по- зшідо викликати непередбаченого вмикання усіаткувазня, асбезпеч- имк рухів устаткування і перешкоджати його вимкненню.

  3. Якщо коло керування під'єднане безпосередньо до двох фазних провідників джерела живлення або до фазного провідника і» нейтралі, яка не заземлена або заземлена через резистор з великим опором, то для вмикання і вимикання устаткування повинні вико­ристовуватись двополюсні вимикачі керування, які забезпечують за­хист обслуговуючого персоналу в разі його непередбаченого вмикання або перешкоджання зупинці. Такі самі вимикачі керування повинні використовуватися при однофазному живленні електроустаткування.

  4. Кола керування, які не під’єднані до заземленого ну­льового провідника і живляться від трансформатора, повинні бути оснащені пристроєм контролю за станом ізоляції, який або показує замикання на землю, або автоматично вимикає коло при замиканні на землю.

  1. Захисні блокування

    1. Якщо вимикання електродвигуна або механізму, що ви­користовуються в допоміжних пристроях (наприклад, у пристроях для змащування, охолодження або видалення стружки), пов’язане з виникненням небезпеки для обслуговуючого персоналу, то неперед­бачене вимкнення таких пристроїв (наприклад, при спрацюванні реле захисту) повинно зупинити всі електродвигуни, робота яких може викликати аварію, якщо вони не будуть одночасно вимкнуті.

    2. Якщо для електродвигуна використовується гальмування противмиканням, слід вжити заходів, які запобігають реверсу елек­тродвигуна при закінченні гальмування, якщо це небезпечно для обслуговуючого персоналу.

  2. Захист при вмиканні циклу

    1. Вмикання циклу повинне бути можливим тільки тоді, коли вжито всіх заходів безпеки для обслуговуючого персоналу, а пристрої, необхідні для виконання допоміжних операцій, перебувають у справному стані.

    2. Для забезпечення правильної послідовності вмикання циклів і перебігу процесів повинні бути передбачені відповідні бло­кування.

    3. Кола, які забезпечують виконання операцій:

  • вмикання циклу;

  • автоматичне вимкнення при закінченні циклу і неможливість повторення циклу без впливу на всі органи керування;

  • керування двома руками,

повинні виключати відпрацювання команди «вмикання» при на­явності в них будь-якої несправності.

  1. Випробування

Перевірку виконання вимог здійснюють зовнішнім оглядом, ана­лізом конструкторської документації і випробуваннями за технічними умовами або програмою-методикою випробувань на устаткування кон­кретних моделей

.ДОДАТОК 1

Пояснення термінів, які застосовуються в стандарті

  1. Автоматичні огорожі — огорожі, що закривають небезпечну зону і відкриваються автоматично, без подавання керуючих сигналів з пульта керування.

  2. Апарат керування — апарат, підключений до кола керування і призначений для керування роботою машини (шляховий вимикач, перемикач ручної дії, реле, електромагнітний золотник тощо).

  3. Безпечна зона — зона, захищена так, що будь-які регламен­товані дії оператора, який знаходиться в цій зоні, не можуть призвести до виникнення небезпечної ситуації.

  4. Високочастотне електронне устаткування — електронне устат­кування, що містить кола із змінним або імпульсним струмом частотою понад 0,15 МГЦ і середньою або імпульсно-піковою і вихідною по­тужністю понад 5 Вт.

  5. Електронне устаткування — частина електроустаткування, що містнть електричні кола, в яких провідність електронів відбувається у вакуумі, газі або напівпровіднику.

  6. Елементи, що швидко рухаються,— елементи устаткування, які переміщуються з лінійною або коловою швидкістю понад 150 м/с.

  7. Захисний провід — провід, що використовується як захисний засіб від ураження електричним струмом в разі пошкодження елек­тричної ізоляції і для підключення незахищених електропровідних частин до:

  • інших незахищених електропровідних частин (які є частиною електроустаткування);

  • зовнішніх струмоведучнх частин (які не є частиною електро­устаткування);

  • заземлювачів, проводів заземлення або заземлених частин, що знаходяться під наиругою (наприклад, нульового проводу).

  1. Знімні огорожі — огорожі, що закривають небезпечну зону, доступ у яку необхідний для налагодження устаткування, заміни інструменту або оброблюваної заготовки. Ці огорожі виконані так, що при їх відкриванні огорожа відділяється від устаткування.

  2. Канал — будь-який прохід, призначений для розміщення і захисту електричних проводів і використовуваний тільки з цією метою.

  3. Кваліфікований спеціаліст — особа, яка має технічні знання або достатній досвід, що дозволяє уникнути небезпечних ситуацій (інженер, технік).

  4. Коло захисту — сукупність усіх захисних проводів і провідних елементів, що використовуються для захисту від ураження електрич­ним струмом у разі пошкодження електричної ізоляції.

  5. Коло керування — коло, призначене для оперативного керу­вання устаткуванням і захисту силових кіл. Кола живлення елек­тромагнітних клапанів і муфт можуть бути віднесені до кіл керування.

  6. Коло сигналізації — коло керування пристроями сигналізації, такими як візуальні, акустичні тощо.

  7. Небезпечна зона — зона, в середині якої можливе виникнення небезпечної ситуації в разі навмисного або випадкового потрапляння в неї оператора, який виконує дії, пов’язані з виробничою діяльністю.

  8. Незахищена електропровідна частина — будь-яка легко до­ступна електропровідна частина, яка не знаходиться під напругою, але може опинитися під напругою в разі несправності.

  9. Непостійне робоче місце — місце, на якому працівник зна­ходиться меншу частину (менше 50% або менше 2 годин безперервно) свого робочого часу.

  10. Оболонка — огорожа, що забезпечує певний ступінь захисту від прямого контакту обслуговуючого персоналу з частинами, які знаходяться під напругою, розташованими в середині, а також від­повідний ступінь захисту електроустаткування від рівних зовнішніх впливів. Оболонкою може бути шафа або ящик, установлений без­посередньо на машині або біля неї; замкнений простір (ніша веостата, корпус електродвигуна або апарата); закрите приміщення в будівлі.

  11. Огорожі, що відкриваються,— огорожі, що закривають небез­печну зону, доступ у яку необхідний для налагодження устаткування, заміни інструменту або оброблюваної заготовки. ЦІ огорожі відкри­ваються вручну або з пульта керування, закріплюються на петлях, шарнірах, напрямних або іншим способом, так що при відкриванні їх огорожа не відділяється від устаткування.

  12. Орган керування — частина системи дії апарату керування, до якої прикладається зовнішня діюча сила. Орган керування може мати форму рукоятки, кнопки, штовхача, плунжера тощо.

  13. Підготовлений персонал — достатньою мірою навчений і про­інструктований персонал або персонал, керований кваліфікованими спеціалістами, знання якого дають змогу уникнути небезпечних си­туацій (персонал, що займається профілактичним доглядом за устат­куванням).

  14. Площадка для обслуговування — площадка, на якій знахо­диться персонал під час обслуговування устаткування.

  15. Регульовані (настроювані) огорожі — огорожі, що закривають небезпечну зону, встановлюються вручну, положення яких обирають залежно від розмірів оброблюваної заготовки або виду виконуваних робіт.

  16. Робоча зона — простір, обмежений висотою 2 м над рівнем підлоги або площадки, на яких знаходяться місця постійного або непостійного (тимчасового) перебування працюючих.

  17. Робоче місце — місце постійного або тимчасового перебування працюючих в процесі трудової діяльності.

Постійне робоче місце — місце, на якому робітник знаходиться більшу частину свого робочого часу (понад 50% або понад 2 год безперервно). Якщо при цьому робота здійснюється у різних пунк­тах робочої зони, постійним робочим місцем вважається вся робоча зона.

  1. Рухомі огорожі — огорожі, що закривають небезпечну зону, положення або розміри яких змінюються в процесі виконання тех­нологічних операцій.

  2. Силове коло — коло, яке використовується для проведення енергії від джерела живлення до елементів, призначених для вико­нання техиологічиях операцій (наприклад, до електродвигунів).

  3. Трубопровід — канал, який виконують у вигляді труби, що має жорсткі або гнучкі стінки і виготовляється з металу або ізоля­ційних матеріалів.

  4. Устаткування класу І — устаткування, в якому захист від ураження електричним струмом забезпечується як основною ізо­ляцією, так і додатковими заходами безпеки, при цьому доступні иезахищеяі електропровідні частини з'єднані з захисним заземлю­ючим проводом так, що доступні незахищені електропровідні ча­стини не можуть опинитися під напругою в разі пошкодження основної ізоляції.

  5. Устаткування класу II — устаткування, в якому захист від ураження електричним струмом забезпечується ЯК основною ІЗОЛЯ­ЦІЄЮ, так і дматкошпм засобами безпеки, такими як подвійна або посияем ізоляція, при цьому доступні незахищені електропровідні частини не повинні під'єдиуаатнея до захисного заземлення, а умови установлення не забезпечують додаткових заходів безпеки.

  6. Устаткування класу III — устаткування, в якому захист від ураження електричним струмом забезпечується живленням безпечною наднизькою напругою І яке не має ні зовнішніх, ні внутрішніх електричних кіл, що працюють на іншій напрузі.

  7. Частим, яю знаходиться під напругою,— будь-який провід або електроорооідм частим електроустаткування, яка за нормальних умов змхсниться під напругою. До частіш, що знаходяться під на­пругою, належать також нульові проводи і приєднані до них елек­тропровідні частини. Не належать до частин, що знаходяться під напругою, ком захисту, які від'єднуються до нульових провідників при змиканні електроустаткування м місці експлуатації.

  8. Шкідливий виробничий фактор — виробничий фактор, який при відхиленні від певних умов стає небезпечним і (або) шкідливим. До шкідливих виробничих факторів належать:

  1. фізичні:

  • машини і механізми, що рухаються; рухомі елементи вироб­ничого устаткування; заготовки, вироби, матеріали, що переміщу­ються; порушення цілісності конструкції;

  • поверхні, на які можливе падіння працюючого;

  • гострі кромки, задирки і шорсткості на поверхнях заготовок, інструментів і устаткування, кути і вістря;

  • розташування робочого місця відповідно до поверхні підлоги;

  • шум;

  • вібрація;

  • інфразвукові коливання;

  • ультразвук;

  • температура повітря;

  • рухомість повітря;

  • освітлення (освітленість, яскравість світла і освітлюваної по­верхні, контрастність, пряма і відбита блискість, пульсація світлового потоку, відсутність або нестача природного світла);

  • напруга в електричному колі;

  • статична електризація;

  1. хімічні небезпечні і шкідливі виробничі фактори:

  • токсичні;

  • подразнювальні;

  • фіброгенні;

  1. психофізіологічні небезпечні і шкідливі виробничі фактори:

  • фізичне навантаження (статичне, динамічне, розумове наван­таження, напруження аналізаторів, емоційне навантаження);

нервово-психічне навантаження.ДОДАТОК 2 Обов’язковий

Знаки безпеки

  1. Попереджувальний знак «Механічна небезпека» — знак оклику чорного кольору, вписаний у рівнобічний трикутник жовтого кольору а чорнено облямівкою (рис. 2L

Рис. З



  1. Попереджувальний знак «Електрична небезпека» — блискавка чорного кольору, вписана в рівнобічний трикутник жовтого кольору 8 чориою облямівкою (рис. 3).

Ряс. З


  1. Знак «Заземлення захисне» — символ заземлення чорного ко­льору, вписаний у коло жовтого кольору з чорною облямівкою (рис. 4).

я

Рве. 4ДОДАТОК 3

Порядок визначення вібраційного навантаження

  1. Вшмаченкя коректованого рівня віброшвндкості

    1. До виміряних рівнів віброшвндкості у октавних смугах частот додають амчеиия вагового коефіцієнта «Дц» (табл.3.1).

Тв&якця 3.1

Значення вагових коефіцієнтів Lu

ЧМЙЯЛІІ (Ж“ ^ИМИВЮІ CkQpFi ІЧі

Змачмия вагових коефіцієнтів, дБ

Лмиишм гібрвцШ

Загальна вібрація

«л, Хм, Ум)*

Zo

Хо. Уо

2

4

16

314

63

123 230

500

1000

-6 0 0 0 0 0 0 0

-16

-7

-1 0

0 0

н О © © О О 1 1 1 1