Наприклад: Моторовий фільтрувальний пристрій/EN 12942/ТМЗ А2Р SL.

  1. КЛАСИФІКАЦІЯ

Укомплектовані пристрої класифікують і позначають відповідно до максимального коефіці­єнта підсмоктування і максимального коефіцієнта проникання протиаерозольного фільтра, як це визначено в таблиці 1.

Випробовують відповідно до 7.2.Таблиця 1 — Класифікація укомплектованих пристроїв

Класифікація укомплектованого пристрою

Максимальний коефіцієнт підсмоктування, %

Максимальний коефіцієнт проникання протиаерозольного фільтра. %

Клас

Тип протигазового фільтра і клас (у відповідному випадку)

Протиаерозольний фільтр (у відповідному випадку)

Живлення

NaCI

Парафінове масло

Ввімкнено

Вимкнено

TM1

А1,2 абоЗ

В1,2 або 3

Е1,2 або 3 К1,2абоЗ АХ

SX

Р

5

5

5

5

ТМ2

А1,2 абоЗ

В1,2 або 3

Е1,2 або 3 К1,2абоЗ АХ

SX

Р

0,5

1

0,5

0,5

ТМЗ

А1,2 абоЗ

В1,2 або 3 Е1,2 або 3 К1,2абоЗ АХ

SX нд NO

Р

0,05

0,1

0,05

0,05



  1. ВИМОГИ

    1. Матеріали

      1. Загальні положення

Пристрій треба виготовляти з матеріалів, які витримують умови нормального експлуатуван­ня, стійкі до впливання очікуваних температур, вологості й агресивних середовищ.

Випробовують відповідно до 7.2.

  1. Сумісність зі шкірою

Матеріали, які можуть вступати в контакт зі шкірою користувача, не повинні бути причиною подразнення або чинити інше шкідливе впливання на здоров’я.

  1. Чищення і дезінфекція

Використовувані під час виготовлення пристрою матеріали повинні витримувати дію реко­мендованих виробником чистильних і дезінфікувальних речовин.

Випробовують відповідно до 7.2 і 7.3.5.15.

  1. Краї поверхні

Краї будь-яких частин пристрою, які можуть контактувати з користувачем під час одягання або знімання, не повинні мати гострих пругів та задирок.

Випробовують відповідно до 7.2.

  1. Стійкість до температурного впливання

Після підготування відповідно до 7.1 укомплектований пристрій, за винятком фільтрів, не повинен мати помітних деформацій головних компонентів та відокремлення цих компонентів в укомплектованому пристрої. Вимоги розділів 6.3-6.10 і 6.12-6.17 повинні задовольнятися.

Випробовують відповідно до 7.1.

Примітка 1. Укомплектованим пристроєм вважають пристрій без заряджувача елементів живлення, якщо такий за- ряджувач не є одним цілим із пристроєм.

Примітка 2. Вимоги щодо підготування фільтрів до початку випробовувань подано в 7.1.

  1. Лицева частина

    1. Загальні положення

Якщо лицева частина споряджена стандартним нарізевим з’єднанням, визначеним у prEN 148-1, вона повинна задовольняти вимоги EN 136 або EN 140 відповідно.

Доповнення до визначеного виробником обладдя не повинні погіршувати захисних дихаль­них властивостей обладдя, яке задовольняє вимоги цього стандарту.

Спроектована винятково для використовування в складі моторового фільтрувального при­строю лицева частина не повинна містити стандартного нарізевого з'єднання згідно з prEN 148-1 і повинна задовольняти вимоги 6.3.2 або 6.3.3 EN 136 або EN 140 відповідно.

  1. Маски (за винятком таких, що задовольняють вимоги EN 136)

    1. З'єднання з маскою

З’єднання з маскою повинно бути герметичним.

Під час випробовування відповідно до 5.7 згідно з EN 136 з’єднання повинно витримувати прикладене вздовж осі розтягувальне зусилля (500 ± 50) Н протягом (10 ± 1) с, якщо утримувати за корпус лицевої частини.

Усі знімні частини повинні легко приєднуватися та закріплюватися по можливості без вико­ристовування інструментів. Будь-які засоби ущільнення повинні залишатися на своїх місцях під час роз’єднання з’єднань у процесі нормального експлуатування.

Випробовують відповідно до 7.2.

  1. Видихальні засоби

    1. Маски повинні містити засоби скидання видихуваного повітря й, у відповідному ви­падку, будь-якого надлишку повітря, поданого джерелом постачання повітря.

    2. Видихальні засоби повинні забезпечувати легке технічне обслуговування І правильне замінювання.

Випробовують відповідно до 7.2.

  1. Видихальні засоби повинні зберігати працездатність в орієнтаціях, визначених у 7.6.3.

Випробовують відповідно до 7.6.3.

    1. Видихальні засоби повинні бути захищені або стійкі до бруду І механічних пошко­джень. їх можна затуляти кожухом або вмикати інші пристосовання, які можуть бути необхідні відповідно до 6.4.

    2. Видихальні засоби повинні зберігати нормальну працездатність, яку оцінюють відповідно до процедур, зазначених у 7.2, 7.3 і 7.6, після проходження безперервного видихува­ного потоку об'ємом (300 ±15) л/хв протягом (60 ± 6) с.

    3. У випадку, коли корпус видихального засобу приєднаний до корпусу маски, він по­винен витримувати прикладену вздовж осі розтягувальну навантагу (150 ± 15) Н протягом (10 ± 1) с. Це випробовування повторюють 10 разів через кожні 10 с.

  1. Наголоений гарнітур

Конструкція наголовного гарнітура повинна забезпечувати легке надягання і знімання.

Наголовний гарнітур повинен регулюватися і забезпечувати міцне і зручне утримання вдяг­неної маски.

II Випробовують відповідно до 7.2, 7.3 та 7.4.

Кожна зав’язка повинна витримувати розтягувальну навантагу (150 ± 10) Н протягом (10±1) с, прикладену в напрямку розтягування від вдягнутої маски.

  1. Оглядове скло і окуляр(и)

    1. Оглядове скло не повинно спотворювати бачення і дозволяти запотівання, яке по­мітно впливає на бачення, що визначається в ході випробовувань відповідно до 7.3 і 7.4.

Застосовувані протитуманні засоби, призначені або визначені виробником, повинні бути су­місними з очима, шкірою і пристроєм у передбачуваних умовах використовування.

  1. Під час випробовування відповідно до 5.8 EN 136 поле зору для укомплектованого пристрою повинно задовольняти такі вимоги:

  • ефективна площа поля зору маски, спорядженої одним оглядовим склом, повинна бути не менше ніж 70 % відносно звичайної площі поля зору, і перекривана площа поля зору відносно звичайної площі поля зору повинна бути не менше ніж 80 %;

  • маску з двома окулярами треба проектувати так, щоб ефективна площа поля зору ста­новила не менше ніж 70 %, а перекривана площа поля зору становила не менше ніж 20 %.

  1. Якщо оглядове скло додатково також призначене для захисту від окремих видів не- іонізувального випромінювання, воно повинно задовольняти вимоги відповідних розділів EN 166, EN 169, EN 170, EN 171 і EN 379 відповідно.

Якщо засоби захисту від неіонізувального випромінювання невіддільні від обладдя, на яке по­ширюється цей стандарт, площу поля зору вимірюють, як зазначено в 5.8 EN 136, і заносять до звіту лише в інформаційних цілях. Також пристрій повинен задовольняти вимоги відповідних розділів EN 166, EN 169, EN 170, EN 171 і EN 379 відповідно.

    1. Під час випробовування відповідно до 5.9 EN 136, але з використовуванням лише двох зразків, окуляри або оглядове скло не повинні мати будь-яких пошкоджень, які б спричини­ли невідповідність лицевої частини вимогам 6.4 цього стандарту.

  1. Переговорна мембрана

Якщо лицева частина містить переговорну мембрану, остання повинна бути захищеною від механічного пошкодження і витримувати позитивний тиск 15 мбар і негативний тиск 80 мбар (ста­тичний тиск). У випадку, якщо на переговорну діафрагму може діяти зовнішня сила, така діаф­рагма повинна витримувати прикладене вздовж осі розтягувальне зусилля 150 Н протягом 10 с. Випробовування повторюють 10 разів через кожні 10 с.

  1. Півмаски І чвертьмаски (за винятком тих, які задовольняють вимоги EN 140)

    1. З’єднувач лицевої частини

Усі знімні частини повинні легко приєднуватися та закріплюватися по можливості без вико­ристовування інструментів. Будь-які засоби ущільнення повинні залишатися на своїх місцях під час роз’єднування з’єднань у процесі нормального експлуатування.

Випробовують відповідно до 7.2.

З’єднання з півмаскою або чвертьмаскою повинно бути герметичним. З’єднання повинно витримувати прикладене вздовж осі розтягувальне зусилля (50 ± 5) Н протягом (10 ± 1) с, якщо утримують за корпус лицеву частину.

Випробовують відповідно до 5.7 EN 140.

  1. Видихальні засоби

    1. Півмаска або чвертьмаска повинні містити засоби скидання видихуваного повітря й, у відповідному випадку, будь-якого надлишку повітря, поданого з джерела постачання повітря.

    2. Видихальні засоби повинні забезпечувати легке технічне обслуговування і правильне замінювання.

Випробовують відповідно до 7.2.

  1. Видихальні засоби повинні зберігати працездатність у положеннях, визначених у 7.6.3.

Випробовують відповідно до 7.6.3.

    1. Видихальні засоби повинні бути захищеними або стійкими до бруду і механічних пошкоджень. їх можна затуляти кожухом або вмикати інші пристосовання, необхідні для забезпе­чення відповідності вимогам відповідно до 6.4.

    2. Видихальні засоби повинні зберігати нормальну працездатність, яку оцінюють відпо­відно до процедур 7.2, 7.3 і 7.6, після проходження безперервного потоку об'ємом (300 ±15) л/хв про­тягом (60 ± 6) с.

    3. Корпус видихального засобу треба приєднувати до лицевої частини так, щоб витримувати прикладену вздовж осі розтягувальну навантагу (50 ± 5) Н протягом (10 ± 1) с.

  1. Наголовний гарнітур

Конструкція неголовного гарнітура повинна забезпечувати легке надягання і знімання.

Наголовний гарнітур повинен регулюватися і забезпечувати міцне і зручне утримання поло­ження півмаски або чвертьмаски.

Випробовують відповідно до 7.2 і 7.4.

Кожна зав'язка повинна витримувати розтягувальну навантагу (50 ± 5) Н протягом (10 ± 1) с, прикладену в напрямку розтягування до вдягненої півмаски або чвертьмаски.

  1. Площа поля зору

Площу поля зору вважають задовільною, якщо це визначено в ході експлуатаційних випро­бовувань.

Якщо проводять порівняльне випробовування за методом, зазначеним у 5.8 EN 140, потрібно застосовувати укомплектований пристрій.

  1. Коефіцієнт підсмоктування

    1. Живлення ввімкнене

Під час випробовування пристрою за визначених виробником мінімальних умов роботи ко­ефіцієнт підсмоктування випробовувальної речовини для кожної із вправ не повинен перевищу­вати рівнів, поданих для відповідного класу в стовпчику 4 таблиці 1 для кожного Із 10 випробовувачів.

Випробовують відповідно до 7.3.

  1. Живлення вимкнене

Після закінчення випробування з увімкненим живленням для 3 із 10 випробовувачів без знімання пристрою визначають коефіцієнт підсмоктування в стані вимкненого живлення, за якого коефіцієнт підсмоктування не повинен перевищувати рівнів, поданих для відповідного класу в стовпчику 5 таблиці 1, для кожного із 3 випробовувачів.

Випробовують відповідно до 7.3.

  1. Опір диханню

    1. Загальні положення

Опір диханню, обумовлений у 6.5.2 і 6.5.3, потрібно випробовувати до і після випробування пилоємності, визначеної в 7.9.

  1. Опір вдихуванню

Під час випробовування відповідно до 7.6.1 максимальний опір вдихуванню не повинен пе­ревищувати 11 мбар. Під час випробовування відповідно до 7.6.2 і 7.6.4 максимальний опір вди­хуванню не повинен перевищувати 3,5 мбар.

  1. Опір видихуванню

Під час випробовування відповідно до 7.6.3 максимальний опір видихуванню не повинен пе­ревищувати 7 мбар.

  1. Подавання повітря

    1. Характеристики укомплектованого пристрою повинні дорівнювати або перевищувати характеристики визначених виробником мінімальних умов за визначеної виробником тривалості роботи, яка повинна становити не менше ніж 4 год.

Випробовують за навколишньої температури відповідно до 7.7.

Якщо до мінімальних умов роботи належить визначена виробником мінімальна об'ємна швидкість потоку, визначати швидкість потоку подавання повітря потрібно відповідно до 7.8.

Швидкість потоку і розподіл повітря в лицевій частині не повинні створювати незручність для користувача (наприклад, за рахунок надмірного охолодження ділянок голови й обличчя або подразнення очей) під час оцінювання відповідно до 7.3 і 7.4.

  1. Потрібно передбачити неможливість випадкового перекривання подавання повітря, що оцінюється протягом експлуатаційних випробовувань.

  2. Якщо забезпечені засоби регулювання подавання повітря для створення окремої класифікації, потрібно передбачити неможливість зміни класифікації протягом експлуатування. Ме­ханізм, який регулює швидкість потоку, повинен водночас показувати відповідне посилання на вибрану класифікацію (див. таблицю 1), як це визначено в інструкціях виробника. Конструкція механізму повинна забезпечувати неможливість випадкової зміни повітряного потоку.