Перевіряють зовнішнім огляданням (див. також 4.14.4 і 4.14.5) і випробовуванням відповідно до 4.14.3.

  1. Якщо у регульованих і переносних (за винятком настінних) світильниках класу захисту II проводи внутрішнього монтажу проходять через доступні для дотику металеві деталі чи через мета­леві деталі, які дотикаються з доступними для дотику деталями, то отвори в них повинна мати втулки з ізоляційного матеріалу з заокругленими краями, кріплення яких повинно унеможливити їх вільно знімати. Втулки, які з часом руйнуються (наприклад, із ґуми) в цих випадках не треба застосовувати.

Примітка. Термін «вільне знімання» використовують для опису втулки, яку можна зняти рукою чи яку встанов­люють на нарізі без контргайки або блокування самотужавкою смолою.

Якщо отвори для вводу проводів мають заокруглені краї і проводи внутрішнього монтажу не потребують заміни під час обслуговування, цю вимогу виконують одяганням на провід захисної труб­ки, якщо провід не має спеціального захисту, чи використанням кабелю з захисною оболонкою.

  1. Муфти та переходи у внутрішній проводці, за винятком контактів на деталях, повинні мати ізоляційне покриття не менш ефективне, ніж Ізоляція проводки.

Перевіряють вимоги 5.3.3 і 5.3.4 зовнішнім огляданням.

  1. Якщо проводи внутрішнього монтажу виходять за межі світильника І у цьому випадку мо­жуть опинитися під дією механічних навантажень, вони повинні відповідати вимогам як до зовнішньої проводки. Вимоги не розповсюджуються на проводи внутрішнього монтажу звичайних світильників, якщо вони виходять із світильника не більше ніж на 80 мм. Для світильників, окрім звичайних, усі проводи, що виходять за межі оболонки, повинні відповідати вимогам до зовнішньої проводки.

Перевіряють зовнішнім огляданням, вимірюваннями І, якщо підходить, випробовуваннями відпо­відно до 5.2.10.1.

  1. У регульованих світильниках в усіх місцях, де проводи можуть піддаватися тертю об ме­талеві деталі з пошкодженням їх ізоляції, останні повинні бути закріплені за допомогою затискачів, хомутів або аналогічних деталей із ізоляційного матеріалу.

  2. Кінці гнучких багатодротових жил можуть бути лудженими, але без надлишків припою, якщо тільки не передбачений пристрій захисту від послаблення раніше затягнутих затискальних з’єднань через плинність припою на холоді (див. рисунок 28).

Примітка. Цю вимогу забезпечують застосуванням пружинних контактних затискачів. З'єднання тільки гвинта­ми, які затискають, є недостатнім через можливе послаблення з'єднання з лудженими жилами на холоді внаслідок плинності припою.

Перевіряють вимоги відповідно до 5.3.6 і 5.3.7 зовнішнім огляданням.

Розділ 6

В цей час не використовують.

Розділ 7 УЗЕМЛЕННЯ

  1. Загальні положення

У цьому розділі наведені вимоги (де це стосується) щодо уземлення СВІТИЛЬНИКІВ.

  1. Пристрій уземлення

    1. Металеві деталі світильників класу захисту І, які доступні для дотику після встановлення світильника в робоче положення або відкритого для заміни лампи, стартера і для проведення чистки, які можуть опинитися під напругою під час пошкодження ізоляції, повинні мати стале і надійне з’єднання із контактним затискачем чи контактом уземлення.

Примітка. Металеві деталі, які відокремлені від сірумовідних елементів іншими металевими деталями, що з’єднані з контакт­ним затискачем чи контактом уземлення, а також металеві деталі, відокремлені від струмовдних елементів подвійною чи посиле­ною ізоляцією, у цьому випадку невщносять до деталей, що можуть опинитися під напругою під час пошкодження ізоляції.

Металеві деталі світильників, які можуть опинитись під напругою під час пошкодження ізоляції і у цьому випадку не будуть доступні для дотику, коли світильник вмонтований, але можуть контакту­вати з поверхнею монтажу, повинні бути постійно і надійно з’єднаними із контактним затискачем узем­лення

Примітка- Уземлення стартерів і цоколів ламп не обов'язкове, якщо тільки уземлення цоколів ламп необхідне для полегшення їх запалювання.

З’єднання уземлення повинні мати незначний електричний опір. Самонарізні гвинти можуть бути використані для забезпечення неперервності кола уземлення, якщо під час експлуатації не виникає необхідності в демонтажі цього з’єднання і для кожного з’єднання використовують не менше ніж два гвинти. Для забезпечення неперервності уземлення можна використовувати різеформувальні гвинти, якщо вони відповідають вимогам до гвинтів контактних затискачів (див. розділ 14).

У світильниках класу захисту І з рознімним приєднанням до мережі, з'єднання уземлення повин­но передувати з’єднанням струмоаідних контактів, а в разі роз’єднання струмовідні контакти треба роз’єднувати раніше уземлювапьних.

  1. Поверхні регульованих шарнірів, телескопічних труб тощо, які забезпечують неперервність уземлення, повинні гарантувати надійний електричний контакт.Перевіряють вимоги 7.2.1 і 7.2.2 зовнішнім огляданням і наступними випробовуваннями.

Між контактним затискачем чи контактом уземлення, і почергово з кожною доступною для дотику металевою деталлю повинен проходити струм не менше ніж 10 А від джерела живлення з напругою неробочого ходу не більше ніж 12 В.

Вимірюють спад напруги між контактним затискачем чи контактом уземлення та метале­вою доступною для дотику деталлю І розрахунком за значеннями струму і спаду напруги визнача­ють електричний опір. В усіх випадках електричний опір не повинен перевищувати 0,5 Ом.

Під час типових випробовувань струм подають не менше ніж 1 хв,

Примітка. Для світильника, який приєднують до мережі за допомогою незнімного гнучкого кабелю, контактом уземлення є вилка або кінці гнучкого кабелю чи шнура мережі.

  1. Контактні затискачі уземлення повинні відповідати вимогам 4.7.3. Це з’єднання повинно забезпечувати захист від самовільного чи випадкового послаблення.

Для гвинтових затискачів недопустиме їх послаблення рукою.

Для безгвинтових затискачів недопустиме їх самовільне послаблення.

Перевіряють зовнішнім огляданням, пробним монтажем і випробовуваннями відповідно до 7.4.3.

Примітка. Як правило, конструкції контактних затискачів, які використовують традиційно, забезпечують відпо­відну цим вимогам пружність. Для нетрадиційних конструкцій можуть знадобитися спеціальні заходи від ненавмисного чи самовільного від’єднання.

  1. У світильнику зі штепсельною розеткою для приєднання його до мережі контакт уземлен­ня повинен бути незнімною частиною цієї розетки.

  2. У світильнику, що приєднуються до кабелю мережі живлення або має незнімний гнучкий кабель або шнур, контактний затискач уземлення повинен розміщуватися поряд з контактами мережі живлення.

Примітка. Світильники можуть мати приєднання типу X чи Y.

  1. Усі деталі контактного затискача уземлення в світильниках, крім звичайних, повинні бути захищені від електролітичної корозії, яка можлива в результаті контакту з проводом уземлення чи будь-яким іншим металом.

  2. Деталь контактного затискача уземлення, наприклад, гвинт, повинна бути із латуні чи іншого тривкого до окислювання металу або яка має поверхню, що не окиснюється, і їх контактні поверхні повинні бути зачищені до металевого блиску.

  3. Перевіряють вимоги 7.2.5 — 7.2.8 зовнішнім огляданням і пробним монтуванням.

  4. Якщо стаціонарний світильник класу захисту II, що призначений для шлейфового монту­вання, має внутрішній контактний(-і) затискач(і) для забезпечення неперервності кола уземлення, (якщо коло не закінчується у цьому світильнику), то затискач(і) повинен(-і) бути ізольований(-і) від доступ­них для дотику металевих деталей світильника подвійною чи посиленою Ізоляцію.

Перевіряють зовнішнім огляданням.

  1. Якщо світильник класу захисту І має незнімний гнучкий кабель чи шнур, то кабель пови­нен мати ізольовану жилу уземлення жовто-зеленого кольору.

Жовто-зелена ізольована жила гнучкого кабелю чи шнура повинніа бути з’єднана з контактним за­тискачем уземлення світильника І з контактом уземлення штепсельної вилки, якщо вона є на шнурі.

Будь-який провід зовнішньої проводки чи внутрішнього монтажу, який має жовто-зелений колір, повинен приєднуватися тільки до контактних затискачів уземлення.

Для світильників з незнімними гнучкими кабелями чи шнурами розміщення контактних затискачів в поєднанні з довжиною проводів між пристроями захисту проводів від натягу і скручування повинно бути таким, щоб у закріпленому в пристрої кабелі чи шнурі струмопровідні проводи натягувалися б раніше, ніж провід уземлення.

Перевіряють зовнішнім огляданням.

Розділ 8 ЗАХИСТ ВІД УРАЖЕННЯ ЕЛЕКТРИЧНИМ СТРУМОМ

  1. Загальні положення

У цьому розділі наведено вимоги щодо захисту від ураження електричним струмом світильників. Випробовування щодо визначання струмопровідності деталі наведено у додатку А.

  1. Захист від ураження електричним струмом

    1. Світильники повинні бути сконструйовані таким чином, щоб їх струмопровідні деталі були недоступні для дотику, коли світильник вже повністю встановлений та приєднаний як за нормальної експлуатації, або коли він відкритий для заміни ламп чи (змінних) стартерів, навіть якщо таку опера­цію не можна провести вручну.

Захист від ураження електричним струмом треба забепечувати за усіх способів та положень стаціонарних світильників під час нормальної експлуатації з урахуванням обмежень, зазначених в інструкціях виробника із монтажу, а також для усіх положень частин світильника, що регулюється. Захист повинен зберігатися після зняття усіх деталей, які можна зняти руками, крім ламп та наступ­них деталей патронів:

  1. для байонетових патронів:

  1. денця (кришки контактних затискачів);

2)корпуса.

  1. для нарізних патронів:

  1. денця (кришки контактних затискачів) тільки для патронів для кріплення на шнурі;

2)зовнішнього корпуса.

Кришки стаціонарних світильників, які не можуть бути зняті за один прийом однією рукою, під час випробовування не знімають, за винятком тих, які необхідно знімати для заміни ламп чи стартерів.

Примітка, До дії в один прийом рукою зазвичай відносять зняття таких частин, що їх утримують гвинтом з на­січкою чи кільцем

Для проведення цього випробовування не потрібно знімати проводи живлення, що закріплені безгвинтовими контактними затискачами з кнопковим пусковим механізмом.

Використання клемових колодок кнопкового типу без кришки цією вимогою не заборонено. Може виникнути необхідність певних дій для того, щоб звільнити проводи з цих колодок.

У світильниках класів захисту 0,1, II з двоцокольними трубчастими лампами розжарювання на­лежить застосовувати автоматичний пристрій двополюсного розімкнення під час заміни лампи.

Вимогу не розповсюджують, якщо з’єднання цоколя і патрона регламентують окремими стан­дартами, що містять спеціальні вимоги для обмеження можливості дотику до струмовідних де­талей, що можуть викликати ураження електричним струмом.

Ізоляційні властивості лаку, емалі, паперу і інших подібних матеріалів не забезпечують необхід­ного захисту від ураження електричним струмом і захисту від короткого замикання.

Світильники з Імпульсним запалювальним пристроєм, призначеним для використання з роз­рядними лампами високого тиску софітного типу, випробовують відповідно до рисунка 26.

Якщо амплітудне значення напруги, виміряне відповідно до рисунка 26, перевищує 34 В, то ІЗП повинен виконувати свої функції тільки з повністю встановленою лампою, або проводка світиль­ника повинна бути виконана відповідно до 3.2.18 а) або Ь).

  1. У переносних світильниках захист від ураження електричним струмом належить забезпе­чувати під час дії рукою на рухомі деталі світильників, які можуть переміститись у найбільш неспри­ятливе положення.

  2. Металеві деталі світильників класу захисту II, що Ізольовані від струмовідних деталей тільки основною ізоляцією, треба вважати, струмовідними деталями.

Це стосується також стартерів і струмовідних деталей цоколів ламп, у випадку якщо вони дос­тупні для дотику, коли світильник відкритий для заміни ламп чи стартера.

Вимогу не розповсюджують на цоколі одноцокольних компактних люмінесцентних ламп згідно зІЕС 60901.

У світильниках класу захисту II скляні колби ламп не вимагають додаткового захисту від ура­ження електричним струмом. Скляні розсіювані і інші засоби захисту із скла не можна використовува­ти як додаткову ізоляцію, якщо їх знімають під час заміни лампи або не витримують випробовування відповідно до 4.13.Примітка. Поєднання вимог 8.2.1 і 8.2.3 треба розуміти так, що у світильниках класу захисту II металеві деталі, які захищені основною ізоляцією, а також стартери і не сгрумовідні деталі цоколів ламп не повинні бути доступні для дотику, коли світильник відкривається для заміни лампи чи стартера.

Світильники класу захисту І, що містять металеві байонетові патрони повинні:

  1. бути сконструйовані так, щоб цоколь лампи був недоступний для дотику стандартним випро- бовувальним щупом у повністю вмонтованому для експлуатації світильнику, або

  2. патрон повинен бути уземлений.

Не доведено, що під час нормальної експлуатації галогенові лампи софітного типу виходять з ладу, оголюючи у цьому разі нитку розжарювання. Тому для світильників класу захисту II не потрібні ізоляційні елементи між лампою та металевим відбивачем.