ДМП — діаметр модового поля — числова міра для поперечного розміру області в попереч­ному перерізі оптичного волоконного світловоду, в якій розподілено інтенсивність моди оптич­ного волоконного світловоду; MFD mode field diametr

Таблица В.5 — Список контрольованих параметрів.

Вимоги до електричних характеристик (тільки для гібридних кабелів)

Параметр

Вимоги/ТУ

Метод випробування

Примітки

Опір провідника




Діелектрична міцність ізоляції




Опір ізоляції




Інші вимоги





Таблиця В.6 — Список контрольованих параметрів.

Вимоги до характеристик кабелю в умовах впливу довкілля

Параметр

Вимоги/ТУ

Метод випробування

Примітки

Циклічне змінення температури




Характеристики в умовах горіння




Цілісність оболонки




Водопроникність




Ядерне випромінення




Інші вимоги






ДОДАТОК С

(довідковий)

НАСТАНОВА

ЩОДО ПРОКЛАДАННЯ ОПТИЧНИХ КАБЕЛІВ

С.1 Загальні положення

Застосування ОК забезпечує високу якість зв’язку, і в той самий час характеристики кабелю можуть погіршитися в процесі його прокладання. Матеріал цього додатка як настанову наведено для того, щоб допомогти користувачеві та кабелепрокладальнику розібратися в основних питаннях прокладання ОК, відображених у стандартах ІЕС 60794, і особливо розібратися в питаннях техно­логії прокладання кабелів так званим методом «задування».

ОК сконструйовано таким чином, щоб звичні технологічні операції їх прокладання та відповідне устатковання можна було використовувати скрізь, де це можливо. Проте ОК загалом мають межу деформації щодо натягу значно нижчу, ніж кабелі з металевими провідниками і, за деяких обста­вин, слід вжити необхідних запобіжних заходів та підготувати їх для того, щоб гарантувати їх якіс­не прокладання.

Важливо приділяти особливу увагу рекомендаціям виробника кабелю стосовно зазначених фізичних обмежень і не перевищувати наведену швидкість змінення зусилля натягу для конкретно визначеного кабелю в разі його розтягування. Пошкодження кабелю, спричинене його перенаван- таженням у процесі прокладання, не може бути відразу помітним, але пізніше, під час його експлуа­тації, це може зумовити його відмову в роботі.

Ця настанова не заміняє додаткові відповідні стандарти і певні вимоги, які стосуються цього питання і які застосовують до деяких небезпечних зовнішніх середовищ, зокрема ліній електропе- редавання та залізниць.

С.2 Планування прокладання кабелю

С.2.1 Інструкція до прокладання кабелю

На успішне прокладання ОК значною мірою впливає ретельне планування та допомога корис­тувача в підготуванні інструкції до прокладання та монтажу кабелю. Інструкція до прокладання та монтажу кабелю повинна містити інформацію щодо кабельної інфраструктури, кабельної магіст­ралі, потенційних труднощів, середовища прокладання. Крім цього в інструкції також має бути на­ведено технічні вимоги до кабелів, з’єднувачів і муфт та наведено перелік необхідних для прокла­дання матеріалів.

Інструкція до прокладання та монтажу повинна також деталізувати будь-які необхідні цивільні роботи, підготування траси прокладання кабелю (включаючи креслення кабельних колодязів, робіт щодо будування кабельної каналізації, робіт щодо прокладання траси, надання вільних каналів) і знімання траси разом з детальним розподілом обов’язків і договірних стосунків, особливо якщо є обмеження щодо доступу до місця розташування кабелю.

В інструкції необхідно також зазначити вимоги стосовно відновлення лінії, запчастин, допоміж­ного обслуговування та вимоги до регуляторних функцій, що виникають після завершення прокла­дання ОК.

С.2.2 Обстеження траси прокладання

Оскільки ОК є легшими за вагою і їх прокладають на довші відстані, ніж металеві кабелі, то до них застосовують ті самі основні підходи щодо вибору напрямку траси прокладання, що й до мета­левих кабелів.

Плануючи напрямок траси прокладання та методи обслуговування кабелю, потрібно уважно враховувати точно встановлений мінімум радіуса згинання й максимальне розтягувальне зусилля навантаження щодо конкретно визначеного для прокладання ОК так, щоб можна було уникнути пошкодження волокон, зумовленного прихованими дефектами.

Деякі найважчі ситуації виникають у разі прокладання ОК у каналах кабельної каналізації, і в цьому разі, велике значення має стан і прямолінійність каналу прокладання. Максимальна відстань протягування кабелю буде відповідно зменшуватися там, де інфраструктура містить канали в поганому стані, має надмірну кривизну каналів або канали, що уже містять кабелі або пункти доступу з різкими змінами напрямку.

Умови прокладання значних довжин кабелю в каналізації або в разі його підвішування мо­жуть включати методи прокладання, за яких потрібен буде доступ до кабелю в проміжних пунктах для прикладання додаткового зусилля за допомогою лебідки або розміщення бухти кабелю запасу у формі «вісімки», і ці місця потрібно ретельно підбирати. Необхідно взяти до уваги й чинники часу щодо прокладання кабелю та перешкоди на трасі його прокладання. Також необхідно враховувати й те, що може знадобитися й монтажне устатковання, щоб вести роботу триваліший період часу та в будь-який час доби, за відповідних рівнів завад та збоїв у русі автотранспорту.

Оскільки стан підземних каналів, призначених для прокладання ОК, має особливе значення, необхідно підтримувати їх у певному стані, щоб мати гарантію того, що канали перебувають у нор­мальному стані та є чисті й вільні настільки, наскільки це можливо. Необхідно також враховувати й стан системи підканалів кабельної каналізації, одного або цілої множини, щоб забезпечити нор­мальні умови прокладання, розділення кабелів, додаткового механічного захисту та поліпшення процесу експлуатації. Протягування тросу та кабелю в підканалах, особливо на довгі відстані, може бути важчою справою, ніж у каналах звичайного розміру. У цьому випадку необхідно звертати увагу на співвідношення діаметрів кабелю та підканала каналізації.

Для ділянок, де прокладання кабелю провадять методом підвішування, дуже важливо врахову­вати питання мінімізації зміщення кабелю в процесі його експлуатації. Переміщення кабелю, зумов­лене температурними змінами, вагою кабелю, навантаженням льоду, вітром тощо, може спричинити його пошкодження. Правильно вибрана траса для підвішування ОК зі всіма міцно встановленними, наскільки це можливо, опорами, є важливим елементом зменшення можливого переміщення кабелю і, досліджуючи це, потрібно ретельно продумати проектування, сумісність оптичних волокон, монтаж і кріплення кабелю на верхній частині опор.

Хоча ОК і мають незначну вагу, додавання їх до вже наявних підвішених елементів може вивести оптичне волокно за рекомендовані для нього межі деформації, тому доданий провіє ка­белю та його розтяг має бути точно розраховано перед його прокладанням.

Там, де планують прокладання великих довжин ОК методом прямого прокладання в ґрунт або безтраншейним методом, слід такі ділянки для прокладання попередньо підготувати, використо­вуючи спеціалізоване устатковання для поздовжнього різання чи риття ґрунту.

С.2.3 Визначення сили натягування кабелю під час його прокладання

Під час прокладання значних довжин ОК необхідно бути впевненим, що визначену роботу щодо прокладання кабелю буде успішно проведено, особливо, в каналах кабельної каналізації. У деяких випадках позитивні показники такої роботи може бути забезпечено через обчислення мак­симальної сили натягування кабелю. Таку максимальну силу натягування можна порівняти із за­даною механічною характеристикою кабелю і там, де ці значення близькі, необхідно розглянути методи забезпечення більшого запасу міцності, зокрема: заміну конструкції кабелю, скорочення будівельної довжини ділянки прокладання, заміну ділянки траси чи напрямку прокладання кабе­лю, установлення проміжних лебідок або застосування спеціальних запобіжних заходів на визна­чених локальних ділянках прокладання. Обчислення сили натягування кабелю виконують згідно зі схемою, наведеною на рисунку С.1.

С.2.3.1 Максимальна сила натягування кабелю під час прокладання

Обчислюючи силу натягування кабелю під час прокладання, потрібно розглянути такі основні параметри прокладання й відповідні формули розрахунку:

  • маса на одиницю довжини кабелю;

  • коефіцієнт тертя між зовнішньою оболонкою кабелю та поверхнями, з якими вона ввійде в контакт;

  • перепади по висоті та криволінійність.

Як приклад можна використати наведені на рисунку С.1 напрямки траси прокладання та за­гальні формули розрахунку сили натягування кабелю:

підіймання кабелю С рівень D рівень


на 6 рівнів


Т — сила натягування кабелю в кінці ділянки (H)

Г, — сила натягування кабелю на початку ділянки (H)

ц — коефіцієнт тертя (між кабелем і каналом або кабелепроводом)

І — довжина ділянки (м)

w — визначена питома маса кабелю (кг/м)

0 — перепад по висоті (радіани, «+» — вверх, «мінус» — вниз) або криволінійність (радіани, горизонтальна площина) g — пришвидшення сили тяжіння (9,81 м/с2)

Рівняння 1 (для прямих ділянок) Т = Т, + ulwg

Рівняння 2 (для ділянок з перепадом по висоті) Т = Т, + Iwg (ц cos 0 + sin 0)

Рівняння 3 (для ділянок, де є криволінійність та згинання) Т = Т, eL|,)




Рисунок С.1 — Розрахунок сили натягування кабелю

С.2.3.2 Повна сила натягування

Повну силу натягування може бути розраховано як суму сил натягування на кожній ділянці з одного кінця напрямку траси прокладання до іншого, як позначено в таблиці С.1 (для цього при­кладу: ц = 0,55 та и/ = 0,92 кг/м).



Таблиця С.1 Обчислення повної сили натягування

Ділянка

Довжина

Сила натягування Ті на початку ділянки

Перепад по висоті

Криволі­нійність

Рівняння

Сила натягування Тв кінці ділянки (сумарна)


м

Н

рад.

рад.

Н

А

0

0

А— В

250

0

0,100

2

1 460

В

1 460

1,571

3

3 464

В —С

160

3 464

0,165

2

4 484

С

4 484

4 484

С — D

100

4 484



1

4 980

D

4 980




4 980

D — Е

20

4 980


0,785

3

7 669

Е


7 669



7 669

Е —F

60

7 669



1

7 967

F


7 967


0,524

3

10 628

F — G

200

10 628

-0,124


2

11 390

Примітка Там, де встановлено більше ніж один кабель у канал, сила натягування в кабелі може значно збільшитися, і це необхідно взяти до уваги, застосовуючи коефіцієнт перед обчисленням криволінійності. Коефіцієнти змінюються зі зміною кіль­кості кабелів, матеріалів оболонки кабелів, розмірів кабелю/канала, гнучкості кабелю і т.ін. Порядок значень коефіцієнтів може бути від 1,5 до 2 для двох кабелів, від 2 до 4 для трьох кабелів і від 4 до 9 для чотирьох кабелів.



С.2.4 Вплив чинників довкілля

Умови довкілля можуть впливати на процеси прокладання кабелів і, практично, прокладання ОК, особливо на довгих ділянках, провадять тільки тоді, коли температура довкілля перебуває в межах температури, встановленої для кабелю самим виробником кабелю.

Механічні властивості ОК залежать як від температури, так і від матеріалів, використаних в їхній конструкції. Зазвичай, кабелі, що містять у конструкції матеріал полівінілхлорид (ПВХ), не слід прокладати за температури нижчої ніж 0 °С, тоді як кабелі, що містять поліетилен, можна прокла­дати і за температури до мінус 15 °С. Для більшості кабелів верхня гранична температура про­кладання становить 50 °С. Якщо не вжито спеціальних заходів, то кабелі перед прокладанням не слід зберігати за зовнішніх температур, що виходять за межі встановленого температурного діа­пазону процедури прокладання, понад 12 год.