1. додержуватися встановлених органом сертифікації правил, зокрема правил, що стосують конфіденційності і незалежності від комерційних та інших інтересів;

  2. повідомляти про будь-яку спільну діяльність у минулому або на час підписання контрак від свого імені або за дорученням свого роботодавця з постачальником або розробником продув що призначена для оцінювання або сертифікації.

Орган сертифікації повинен забезпечити, документально оформивши відповідну процедуру,L персонал, який підписав контракт від власного Імені або від Імені наймача, задовольняє усі вимс до персоналу, викладені у цьому стандарті.

  1. Орган сертифікації повинен мати повну інформацію про кваліфікацію, підготовленість і 4 ховий досвід кожного спеціаліста, що бере участь у процесі сертифікації. Стосовно кожного спец ліста органу необхідно постійно вести облік відомостей про навчання І підвищування кваліфі*31 а також:прізвище і адресу;

  2. підрозділ і посаду в організації;

  3. кваліфікацію за освітою і фах;

  4. досвід практичної роботи у кожній сфері діяльності органу сертифікації;

  5. дату останної актуалізації зареєстрованих даних;

  6. оцінку рівня підготовленості.

  1. ЗМІНИ ВИМОГ ДО СЕРТИФІКАЦІЇ

Орган сертифікації повинен своєчасно повідомляти про будь-які зміни, які він має намір зробити у вимогах до сертифікації. Перш ніж ухвалити остаточне рішення і зазначити дату надання чинності внесених змін, орган сертифікації повинен взяти до уваги точки зору всіх зацікавлених сторін. Після ухвалення рішення про зміни і їхнє опублікування орган сертифікації повинен перевірити, що кожен постачальник зробив необхідні зміни протягом прийнятного, на думку органу сертифікації, часу.

  1. АПЕЛЯЦІЇ, СКАРГИ ТА СПІРНІ ПИТАННЯ

    1. Апеляції, скарги та спірні питання, що надходять до органу сертифікації від постачальників або інших сторін, треба розглядати згідно з процедурами органу сертифікації.

    2. Кожний орган сертифікації повинен:

  1. реєструвати всі апеляції, скарги і спірні питання щодо сертифікації, а також заходи з усунення іх причин;

  2. виконувати належні подальші дії;

  3. документально оформлювати проваджені дії і оцінювати їхню ефективність.

  1. ПОДАВАННЯ ЗАЯВКИ НА СЕРТИФІКАЦІЮ

    1. Інформація щодо процедури

      1. Орган сертифікації повинен надавати заявникам докладний зактуалізований опис проце­дур оцінювання і сертифікації відповідно до кожної схеми сертифікації, а також документи, що містять вимоги до сертифікації, права й обов'язки постачальників осертифікованої продукції (охоплюючи вартість робіт, що підлягають оплаті заявниками і постачальниками осертифікованої продукції).

      2. Орган сертифікації повинен вимагати, щоб постачальник:

  1. завжди виконував відповідні положення програми сертифікації;

  2. створював усі необхідні умови для провадження оцінювання, зокрема надавання документації на експертування та доступу до всіх галузей, зареєстрованих даних (зокрема звіти про внутрішні пе­ревірки), а також доступ до персоналу, з метою оцінювання (наприклад, випробовування, інспекту- аання, оцінювання, повторне оцінювання) І розглядання скарг;

  3. робив заяви, що стосуються сертифікації тільки у тій сфері діяльності, стосовно якої було надано сертифікацію;

  4. не використовував сертифікацію своєї продукції таким чином, щоб завдати шкоди репутації органу сертифікації і не робив будь-яких заяв про сертифікацію своєї продукції, які орган сертифікації може розглядати, як несанкційовані чи такі, що вводять в оману;

  5. у разі призупинення дії або скасування сертифікації припинив використовувати всі рекламні матеріали, що містять будь-які посилання на сертифікацію, і вернув на вимогу органу сертифікації всі Документи з сертифікації;

  6. використовував сертифікат лише для зазначення того, що продукцію сертифіковано відповід­но визначеним стандартам;

  7. забезпечував гарантію того, що жоден сертифікат чи звіт або будь-яку їх частину не буде вико­ристано, щоб вводити в оману;

  8. посилаючись на свій сертифікат у засобах Інформації (документах, брошурах або рекламних Матеріалах), дотримувався вимог органу сертифікації.

    1. Якщо заявлена галузь сертифікації пов’язана з конкретною системою чи типом системи якими керує орган сертифікації, заявник повинен надавати будь-які необхідні пояснення.

    2. У разі необхідності заявник повинен надавати додаткову інформацію, пов’язану із заявкою

  1. Заявка

    1. Орган сертифікації повинен вимагати подання заявки на офіційному бланку, належним чи­ном заповненому і підписаному уповноваженим представником заявника, в якому наведено або до якого додано;

  1. заявлену галузь сертифікації;

  2. заяву про те, що заявник згоден виконувати умови провадження сертифікації і надавати будь- яку інформацію, необхідну для оцінювання сертифікованої продукції.

  1. Заявник повинен надати, принаймні, таку Інформацію:

а) назву, адресу і юридичний статус організації;

Ь)опис продукції, заявленої на сертифікацію, систему сертифікації і стандарти, на відповідність яким буде здійснено сертифікацію кожного виробу, якщо вони відомі заявникові.

  1. ГОТУВАННЯ ДО ОЦІНЮВАННЯ

    1. Перед тим, як розпочати оцінювання, орган сертифікації повинен проаналізувати заявки на сертифікацію (з оформленням відповідного протоколу про це) щоб забезпечити, що:

  1. вимоги до провадження сертифікації чітко визначені, документально оформлені і зрозумілі;

  2. будь-які розбіжності у розумінні між органом сертифікації і заявником усунено;

  3. орган сертифікації здатен надати послуги з сертифікації стосовно заявленої галузі сертифі­кації, І якщо доречно, місцезнаходження об’єктів заявника, а також будь-яких Інших спеціальних ви­мог, зокрема, мови, що нею користується заявник.

    1. Орган сертифікації повинен підготувати план провадження дій з оцінювання з тим, щоб пе­редбачити усі необхідні заходи.

    2. Орган сертифікації повинен призначати кваліфікований персонал для виконування завдань з оцінювання кожної конкретної продукції. При цьому не треба призначати спеціалістів, що взаємо­діють з організацією, яка займається розроблянням, постачанням, монтажуванням або технічним обслуговуванням такої самої продукції, тому що це може спричинити сумніви в неупередженості сер гифікації.

    3. 3 метою забезпечення повноти й об’єктивності оцінювання необхідно забезпечити персонал, що виконує оцінювання, відповідними робочими документами.

  1. ОЦІНЮВАННЯ

Орган сертифікації повинен оцінити усю заявлену продукцію заявника на відповідність сертифі­каційним вимогам усіх необхідних стандартів згідно зі сферою діяльності, визначеною у заявці, відпо­відно до критеріїв сертифікації, передбачених програмою.

  1. ЗВІТ ПРО ОЦІНЮВАННЯ

Орган сертифікації повинен прийняти процедури звітності, що відповідають його потребам; ці процедури, щонайменше, повинні забезпечувати, щоб:

  1. персонал, призначений оцінювати відповідність продукції, надавав органові сертифікації звіт про результати оцінювання відповідності продукції усім сертифікаційним вимогам;

  2. орган сертифікації своєчасно ознайомлював заявника з повним звітом про результати оціню* вання з зазначенням кожного виявленого відхилу, який потрібно усунути, щоб забезпечити відповідність продукції усім сертифікаційним вимогам, а також обсяг необхідних подальших робіт з повторного оці* нювання чи випробовування. Якщо заявник доведе, що він може виправити відхил у прийнятний термін, то після виконання ним коригувальних дій орган сертифікації провадить подальші роботи з урахуванням раніше проваджених робіт.

  1. РІШЕННЯ ЩОДО СЕРТИФІКАЦІЇ

    1. Орган сертифікації виносить рішення про провадження сертифікації продукції на підставі інформації, отриманої у процесі оцінювання, а також будь-якої іншої інформації, що має до цього відношення.

    2. Орган сертифікації не повинен делегувати повноваження щодо надавання, підтримування, призупинювання дії чи скасовування сертифікації, розширювання її сфери сторонній організації або особі.

    3. Орган сертифікації повинен видати кожному постачальникові, що заявив свою продукцію на сертифікацію, офіційні документи за результатами сертифікації, зокрема лист або сертифікат за підписом уповноваженої посадової особи. Документи повинні містити таку Інформацію:

  1. назву і адресу постачальника, продукцію якого осертифіковано;

  2. сферу дії виданого сертифіката, зокрема;

  1. перелік осертмфікованої продукції, яку можна ідентифікувати за типом або номенклатурою;

  2. стандарти на продукцію або інші нормативні документи, на відповідність яким осерти­фіковано кожен виріб чи тип продукції;

  3. застосовану схему сертифікації;

  1. дату надання чинності сертифікації і термін дії сертифікату, якщо це передбачено.

    1. У разі отримання заявки постачальника на зміну у галузі уже виданого сертифіката орган сертифікації повинен ухвалити рішення про те, яка процедура оцінювання, якщо вона є, підходить для визначення можливості внесення зміни, і діяти відповідно.

  1. НАГЛЯДАННЯ

    1. Орган сертифікації повинен мати задокументовані процедури для наглядання за критері­ями, що стосуються відповідної схеми сертифікації.

    2. Орган сертифікації повинен вимагати, щоб постачальник інформував його про всі зміни, зазначені у 4.6.2 Ь), наприклад, заплановану модифікацію продукції, зміну технології виробництва або, якщо це доречно, системи якості, що можуть вплинути на відповідність продукції. Орган сертифікації повинен визначити, чи потребують зазначені зміни додаткових робіт з оцінювання. У разі необхідності таких робіт постачальник не має права випускати осергифіковану продукцію до того часу, доки орган сертифікації не дасть постачальнику відповідного повідомлення.

    3. Орган сертифікації повинен документально оформляти і підтверджувати свою діяльність, пов’язану з нагляданням.

    4. У разі, якщо орган сертифікації видав дозвіл на постійне використовування свого знаку відповідності для осертифікованої продукції, він повинен періодично провадити оцінювання цієї про­дукції, щоб підтвердити, що вона і далі відповідає вимогам стандартів.

  2. ВИКОРИСТОВУВАННЯ ЛІЦЕНЗІЙ, СЕРТИФІКАТІВ

І ЗНАКІВ ВІДПОВІДНОСТІ

  1. Орган сертифікації повинен належним чином контролювати право власності, використову­вати ліцензії, сертифікати і знаки відповідності.

  2. Порядок застосовування сертифікатів і знаків, дозволених органом сертифікації, наведено в ISO/IEC Guide 23.

  3. У випадках неправильних посилань на систему сертифікації чи неналежного використову­вання ліцензій, сертифікатів або знаків відповідності, виявлених у рекламних матеріалах, каталогах тощо, орган сертифікації повинен вживати відповідних заходів.

  1. Примітка 5. Такі заходи викладено в ISO/1 EC Guide 27 і можуть охоплювати коригувальну дію. скасовування сертифіка­та, опублікування порушень і, якщо необхідно, інші дії згідно з законодавством.СКАРГИ НА ПОСТАЧАЛЬНИКІВ

Орган сертифікації повинен вимагати від постачальників осертифікованої продукції:

  1. реєструвати всі скарги, що надійшли до нього, які стосуються відповідності продукції вимогак стандартів, а також надавати на вимогу органу сертифікації доступ до цих зареєстрованих даних:

  2. вживати відповідних заходів щодо таких скарг і невідповідностей, які виявлено у продукції абс послугах, що негативно впливають на відповідність продукції сертифікаційним вимогам;

документально оформлювати вжиті заходи

.

    ДОДАТОК А
    {ОООВ ЯЗКО8ИЙ)

    НОРМАТИВНІ ПОСИЛАННЯ НА МІЖНАРОДНІ СТАНДАРТИ

    І ВІДПОВІДНІ ЇМ ЄВРОПЕЙСЬКІ НОРМИ

    Цей сіандарї місгиіь посилання з інших публікацій у вигляді посилань зі сталою або змінною ідентифікацією. Ці нормативні посилання наведено у відповідних місцях тексту, а перелік публікацій наведено нижче. Для посилань зі сталою ідентифікацією подальші поправки або перегляди цих пуб­лікацій застосовуються до цього стандарту лише коли вони долучені до нього попоавкою або під час перегляду. Для посилань зі змінною ідентифікацією застосовується останнє видання публікації.

    Публікація

    Рік

    Назва

    EN

    РІК

    ISO ЛЕС Guide 2

    1996

    Standardization and related activities — General vocabulary

    EN 45020

    1998

    ISO ЛЕС Guide 7

    1994

    Guidelines for drafting cf standards suitable for use for conformity assessment

    —-

    ISO ЛЕС Guide 23

    1932

    Methods of indicating conformity with standards for third-party certification systems

    ISO ЛЕС Guide 25

    1990

    General requirements for the competence cf calibration and testing laboratories

    EN 45001

    1989

    ISO ЛЕС Guide 27

    1983

    Guidelines for corrective action to be taken oy a certification body in the event cf misuse cfits mark of conformity


    ISO ЛЕС Gu'Ce 28

    1982

    General rules for a mode! third-party certification system for products

    ISC . iEC Guiae 39

    1988

    General requirements for the acceptance of ins­

    pection bodies

    EN 45004

    1995

    ISO ЛЕС Guide 53

    1988

    An approach to the utilization of a supplier's quality system in third-party product certification

    EN 45011

    1998

    SO ЛЕС Guide 62

    1996

    General requirements for bodies operating asses­

    sment and certification/registration of quality sys­tems

    EN 45012

    1998

    so 3402

    1994

    Quality management and quality assurance — Vocabulary

    EN ISO 8402

    1995

    SO 10011-1

    1990

    Guidelines for auditing quality systems — Part 1: Auditing

    EN 30011-1

    1993