1. Маркування металопродукції, яка поставляється нз зов­нішній ринок

    1. Металспродукцію маркують незмивною фарбою, яку на­носять за допомогою трафарету, або ярликом із водостійкої плівки: при відвантаженні в країни, які беруть участь в Угоді про міжнародне вантажне сполучення (УМВС) - російською мовою, в інші країни — англійці кою мовою, якщо інше не передбачено контрактом-спе- цифікацією або замовлеиням-нарядом.

    2. Маркування наносять із двох торцевих боків вантажного місця або, якщо маркування з двох торцевих боків практично не­можливе, з одного поздовжнього боку, для листового прокату в паке­тах - з одного поздовжнього та одного торцевого боку.

    3. Маркування листового прокату, упакованого в пачки, наносять па верхньому листі пачки, а листового прокату без упаковки — на кожному листі.Допускається маркування наносити на металеву марку­вальну карту розмірами не менше 200 мм * 290 мм, яка мінно прикріплюється не менш як у двох місцях до обв’язки.

    4. За відсутності технічної можливості виконати маркування фарбою або прикріпити маркувальну карту безпосередньо на вантаж­не місце допускається навішувати металеві ярлики (експортний яр­лик).

    5. На металопродукцію, які ув’язана в пачки довжиною до 6 м, навішують один ярлик, довжиною більше як б м -два ярлики - по одному на кожному кінці пачки; на моток, в’язку мотків, рулон та стопу рулонів —по два ярлики; на моток катанки - один ярлик.

    6. Ярлики виготовлюють із білої бляхи, оцинкованого листо­вого прокату, тонколистового прокату, який не піддається корозії, а та­кож із водостійко; плівки, нанесеної на металеву або тверду основу. Розмір ярликів не менше як 80 мм * 120 мм з відношенням сгори 1 •-1,5.

    7. ' Ярлик міцно прикріплюють до обв'язки за допомогою дроту або стрічки, протягнутої через отвори, розмішені з двох проти­лежних боків нрлика по осі на відстані не менше як 10 мм від краю.

    8. Маркування, яке наносять на прокат або ярлик, повинне містити:

  • найменування виробника;

  • на менування експортуючої організації;

  • контрактншецифікацЬо;

  • країну призначення вантажу;

  • розмірметалопродукіїії, яка поставляється (діаметр, сторона квадрата, товщина, ширина, номер профілю, довжина);

  • марку сталі, а також групу або клас міцності при нанесенні маркування на ярлик;

  • номер плавки та номер партії, якщо плавка ділиться на партії;

  • масу брутто та нетто, кг,

нрмер місця (дробом: чисельник—порядковий номер даного ь^<а^Е^нй(внник — загальна кількість місць у даній партії).

Примйжа. Зміст маркумнвд може змінюватися за згодою між споживачем і »и-

Повне маркування на сортовому, фасонному, листовому прокаті або заготовці, Що від вантажуються поштучно, допускається наносити на кожну десяту штуку,’але не менше як на дві штуки у вагоні. Номер плавки, марка сталі, а на слябах габаритні розміри і теоретична маса наносяться клеймом або фарбою на кожному виробі.

4.15.9 Допускається при маркуванні сортового та фасонного прокату всіх розмірів, а також каліброваного, шліфованого круглого прокату та прокат/ із спеціальним обробленням поверхні розміром поперечного перерізу до 24 мм включно не вказувати кількість штук у місці та номер місця; вказувати орієнтовну масу замість маси «брутто» та «нетто».

Допускається не наносити номер вантажного місця і не вказу­вати теоретичну масу «нетто» на товстолистовому прокаті, який відвантажують поштучно.

4.15.10 На вимогу споживача додатково наносять кольорове маркування фарбою. Кольорове маркування наносять на упаковку вантажного місця чи безпосередньо на металопродукцію в торій або на верхній ряд прутків чи листів, які поставляють у пачках, на відстані не менше як 500 мм від торця.

Вид додаткового кольорового маркування та його колір встанов­люють за згодою між виробником і споживачем.

5 Пакування

5 1 Сортовий, фасоїліий, калібрований, холоднотягнутий про­кат, дріт та круглий прокат із спеціальним обробленням поверхні розмірами поперечного перерізу (товщина, діаметр, сторона квадрата, найбільший розмір для фасонних профілів) до 50 мм включно ув’я­зують у пачки, мотки або в’язки мотків, а понад 50 мм та заготовки всіх вшив ув’язують у пачки на вимогу споживача. Гнуті профілі ув’язують у пачки.

5.2 Поперечний переріз пачок сортового, фасонного, каліб­рованого прокату, дроту та круглого прокату із спеціальним оброб­ленням поверхні, гнутих профілів залежно від розмірів та форми поперечного перерізу повинен наближатися до круга, прямокутника чи шестикутника. За згодою між виробником і споживачем допус­кається інший поперечний переріз пачок.

5 3 При пакуванні металолродукції мірної довжини торій пачки повинні бути вирівняні з одного боку, кінці, які виступають з іншого боку, не повинні перевищувати граничних відхилень за довжиною, встановлених в нормативній документації (НД) на конкретні вида прокату За згодою між виробником і споживачем допускається пакування без торцювання.

5 4 Листи товщиною до 3,9 мм включно ув’язують у пачки, листи товщиною більше як 3,9 мм ув’язують у пачки на вимогу споживача.

5 5 Кожна пачка або в’язка повинна складалися із прокату однієї парти

5 6 Маса пачки, рулону, а також маса неупакованого прокату не повинна перевищувати’

при ручному навантаженні та розвантаженні —80 кг;—при механізованому навантаженні та розвантаженні згідно з Замовленням — 5, 10,15, 20, 25, ЗО і 35 т.

За згодою між виробником і споживачем встановлюють іншу Масу пачки, рулону, в’язки або неупакованого прокату.

Ручне розвантаження обумовлюють у замовленні.

  1. Прутки в пачці повинні бути щільно укладені і міцно Обв’язані в поперечному напрямку через кожні 2-—3 м, а на вимогу Споживача —через 1—1,5 м.

Прутки довжиною до 6 м включно В пачці повинні бути обв’язані Йе менше як у двох МІСЦЯХ.

  1. Мотки повинні бути обв’язані двома діаметрально розташо­ваними обв’язками, а в’язки мотків міцно скріплені двома-трьома Обв’язками.

  2. Листи і штаби в пачці повинні бути міцно обв'язані в поз- яонжкьому та цоперечному напрямках. У місцях обгинання обв’яз­ками обрізних крайок листів і штаб укладають прокладки. При Пакуванні листів і штаб у пачки пакетов’«зальними машинами, а також у пачки,'упаковані в короби, прокладки можна не вкладати.

Кількість'поперечних обв’язок залежно від довжини листів і штаб, а поздовжніх -від ширини повинна відповідати вказаним у таб­лиці 1.

Таблиця 1

Мінімальна кількість обв'ямис, шт

Довжина або ширина листа
чи штаби, мм


гарячекатаного листа
чи штаби


гарячекатаного
травленого
і холоднокатаного
листа 'Ш штаби



поздовжніх


попе-
речних


поздовжніх попе-
реччнх



Да J5QQ


включно



Понад 800


до


2000


2000


4000


»»


4000


6000


>



6000

  1. Допускається не обв’язувати у поздовжньому напрямку пачки штаб шириною менше як 0,55 м або довжиною більше як 8 м, а на вимогу споживача — довжиною більше як 4,5 м. При цьому не допускається зміщення штаб у пачці під час транспортування.

На вимогу споживача виконують поздовжню обв’язку пачок штаб довжиною більше як 8 м згідно з таблицею 1.

  1. При механізованому пакуванні в потоці допускається об­в’язування пачок гарячекатаних листів тільки поперечними обв’яз­ками в кількості, що дорівнює сумі поздовжніх та поперечних обв’я­зок згідно з таблицею 1.

  2. Відстань обв’язки від кінця пачки листів 1 штаб повинна бути від 0,3 до 0,5 м, а сортового та фасонного прокату -від 0,2 до 1,0 й.

  3. ІЗ До пачок листів товщиною менше як 2 мм і довжиною більше як 2 м знизу повинні бути прикріплені спеціальні дерев’яні (металеві) бруси або піддони. Для листів інших розмірів бруси або піддони прикріплюють до пачки на вимогу споживача.

  4. Рулони повинні бути щільно змотані і обв’язані однією- двома круговими та двома—шістьма радіальними обв’язками, а стопа рулонів — двома-трьома радіальними обв’язками. Рулони в стопу укладають із прокладками. Рулоні, різаної стрічки, змотані на одну моталку, допускається ув’язувати без прокладок між рулонами.

Обв’язку рулонів гарячої змотки товщиною 4 мм і більше при щільному приляганні зовнішнього кінця виконують на вимогу спо­живача За згодою між виробником і споживачем допускається паку­вання рулонів приваркою зовнішніх кідців точковим елскгрозва- рюван-ням без застосування обв’язувальної стрічки.

  1. Для обв’язування застосовують металеву стрічку товщиною від 0,5 до 2,0 мм та шириною до 30 мм за ГОСТ 6009 чи іншою НД, катанку або дріт діаметром до 8 мм - за ГОСТ 3282 чи іншою НД. Кінці стрічки при обв’язуванні з’єднують за допомогою замків або подвійного точкового зварного шва. Укруїка кінців катанки чи дроту новині .а бути міцною, не менше як у 2—3 оберти.

Обв’язування за допомогою в’язальних машин виконують * один оберт, ув’язку кінців катанки або дроту з’єднують контактним зварюванням чи укруткою в 1—2 оберти, засоби скріплення повинні відповідати вимогам ГОСТ 21650.

Не допускається використання обв’язок для застропки вантажу при перевантажувальних роботах.

  1. Пакування прокату, який поставляється на зовнішній ри­нок

Залежно від виду металолродукції, її розмірів та призна­чення використовують шість видів пакування згідно з таблицею 2. Вид пакування вказують у замовленні.Таблиц»2

№ п/п

Вид пакуван;ія Найменування мсталопродукції

1

Поштучно Блюми, сляби, заготовки, сортовий та фасон­

ний прокат розкиром поперечного перерізу 200 мм і більше. Листовий прокат товщиною 6 мм і біль­ше за згодою між виробником і споживачем

2

Обв’язування Сортовий та фасонний прокат розміром попе­речного перерізу 100 мм і менше, гнуті профілі, холоднотягнуті профілі з гарячекатаної нетрав- ленох заготовки, листовий прокат і стрічка тов­щиною до 12 мм включно негравлені

3

Промаслювання Гнуті профілі із холоднокатаної і травленої га­га обв’язування рячекатаної заготовки, гарячекатаний листовий прокат і стрічка товщиною від 4 до 10 мм включ­но травлені

4

Промаслюван- Гарячекатаний листовий прокат і стрічка трав­ня, укладання лені в тару та обв’я­зування

5

Промаслюван- Холоднокатаний листовий прокат і стрічка, га- ня, обгортання рячекатаний листовий прокат і стрілка травлені, у вологонепро- прокат калібрований, шліфований та ері бланка никний папір, укладання в та­ру та обв’язу­вання



6 Обгортання у Прокат калібрований, шліфований та круглий із вологонепро- спеціальним обробленням поверхні з корозійно- никний папір, стійких марок сталі, гарячекатаний листовий укладання в та- прокат товщиною до 6 мм включно із корозійно- ру та обв’язу- стійкої сталі травлений, листовий прокат і стріч- вання ка з електротехнічної сталі

  1. Примітка. Сортовий та фасонний прокат розміром поперечного перерізу понад 160 до 200 мм та фасонний понад 200 мм поставляють поштучно або з обв’язуванням.Як жорстку тару для пакування прокату застосовують металеві пакети (піддони, короби) або дерев’яні ящики, як м’яку тару ~ тарну тканину, синтетичні плівки або інші матеріали.

Маса металевого пакування не повинна перевищувати 2,5 % маси прокату.

Якщо маса пачки листів менша як 2 т і довжина листів менша як 4 м, допускається маса металевого пакування до 60 кг, а при довжині листів від 4 до 6 м - до 90 кг.

  1. Дерев’яні ящики виготовляють в основному з деревини хвойних порід повітряної сушки. Напрямок волокон у пиломатеріалах повинен бути паралельним до крайки. Не допускається застосовувати дошки з наскрізними тріщинами, сучками, що неміцно сидять у гнізді.

  2. Товщина дощок повинна бути не менша як:

  • 12 мм - якщо маса пакованого прокату до 0,5 т включно;

  • 18 мм - ” понад 0,5 до 1,0 т включно;

  • 25 мм - ” понад 1,0 т,

  1. Тил і конструкція ящиків для вантажів масою до 0,5 т — за ГОСТ 2991, для вантажів понад 0,5 т - за ГОСТ 10198 та іншими стандартами або спеціальними технічними умовами.

  2. Металеві пакети, які застосовують для пакування пачок листового прокату, складаються з нижнього та верхнього пакувальних листів та швелерів (пакувальних листів, зігнутих на швелер). Товщина пакувальних листів від 0,4 до 1,2 мм. .

Швелери повинні закривати бічні та торцеві крайки листів у пачках. Ширина полиць швелерів повинна бути не менша як 100 мм.

  1. Допускається замість верхнього пакувального листа засто­совувати короб із висотою бортів не меншою як 2/3 висоти пачки. В цьому разі з боків та торців пачки встановлюють кутики з полицями не менше як 3/4 висоти та не менше як 50 мм для підгинання під низ пачки. Допускається застосовувати інші способи лакування, що за­безпечують збереження листів та товарний вид продукції. :