1. В інструкції з експлуатації повинна бути наведена схема розміщення ККВ у цілому.

    2. На робочому місці оператора допустимий рівень звукового тиску, який створюється під час спільної роботи камери та вібростенда, що входять до складу ККВ, повинен бути не більше 65 дБ «А» екв згідно з ГОСТ 12.1.003 і «Допустимыми уровнями шума на рабочих местах», затверд­женими Мінздоров’я СРСР [3], а вібрація — не більше 92 дБ «А» екв згідно з ГОСТ 12.1.012 і «Санитарными нормами вибрации рабочих мест», затвердженими Мінздоров’я СРСР [4].

    3. Освітлення робочої зони ККВ та робочого місця оператора повинно бути не менше 200 лк, розряд зорової роботи — IV згідно з вимогами «Естественное и искусственное освеще­ние», затвердженими Держбудом СРСР [5].

    4. . На дверях приміщення, де встановлено ККВ, повинні бути нанесені знаки безпеки згідно з ГОСТ 12.4.026.

      1. Двері приміщення, де встановлено ККВ, повинні мати блоковання для автоматичного вимкнення ККВ під час їх відкривання.

    5. Консольна частина ККВ не повинна перекидатись на стіл вібростенда в разі установлен­ня на консоль маси, що в півтора рази перевищує гранично допустиму масу зразка для випробування на вібростенді конкретного типу.

    6. У холодильному агрегаті камери, що входить до складу ККВ, повинні застосовуватись холодоагенти — фреони типу R13, R22, /?502таін. Не допускається застосовувати такі озоноруйнівні холодоагенти, як /?12.

    7. Під час вироблення ККВ повинна бути забезпечена цілковита герметичність вузлів та магістралей, у яких знаходяться холодоагенти.

    8. Забороняється проводити в ККВ випробування виробів, які виділяють токсичні, радіацій­ні та Інші речовини, небезпечні для людини та навколишнього середовища.

  1. ВИМОГИ ОХОРОНИ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА

    1. Вимоги до охорони навколишнього середовища від застосування в ККВ вібростенда повинні відповідати вимогам ДСТУ 3379 (ГОСТ 30462).

    2. ККВ. що задовольняють вимогам цього стандарту за ступенем впливу на навколишнє середовище (рівнів шуму та вібрації, застосування фреонів), є екологічно безпечними.

  2. ПРАВИЛА ПРИЙМАННЯ

    1. Для перевірки відповідності ККВ вимогам цього стандарту і технічним умовам на ККВ конкретного типу підприємство-виробник повинен проводити такі випробування:

  • приймально-здавальні;

  • періодичні;

  • кваліфікаційні;

  • на надійність.

  1. Усі випробуванння повинен проводити представник служби технічного контролю разом з представником підприємства-виробника, замовника чи споживача ККВ за його вимогою та служби надійності.

  2. Усі види випробування проводять за програмою і методикою випробувань, розробле­ною в установленому порядку.

  3. ККВ повинна бути пред’явлена на будь-який вид випробування тільки після проведення технологічного припасування протягом 48 год в режимі комплексних випробувань.

  4. Для проведення випробувань усіх видів слід передбачити технологічні матеріали та покупні вироби, що витрачатимуться під час випробувань.

  5. ККВ повинна бути укомплектована камерою та вібростендом з пультами керування, що пройшли приймально-здавальні, періодичні, кваліфікаційні та випробування на надійність авто­номно згідно з правилами приймання, зазначеними в ДСТУ 2988, ГОСТ 25051.4, ДСТУ 3379 (ГОСТ 30462) та технічних умовах на камеру і вібростенд.

  6. Допускається поєднувати проведення приймально-здавальних, періодичних та кваліфіка­ційних випробувань ККВ в цілому та окремо для камери і вібростенда, що входять до складу ККВ.

  7. Приймально-здавальним випробуванням підлягає кожна ККВ згідно з програмою та методикою випробувань і технічними умовами на ККВ конкретного типу.

  8. Періодичним випробуванням (ПВ) підлягає 1 % ККВ, але не менше трьох від річного випуску для перевірки їх відповідності технічним умовам на ККВ конкретного типу та стабільності технологічного процесу вироблення ККВ. Періодичність проведення ПВ — один раз у квартал.

  9. Кваліфікаційні випробування слід проводити не менше ніж на трьох ККВ з першої про­мислової партії, вперше поставленої на виробництво.

  10. Кваліфікаційні випробування проводять згідно з графіком кваліфікаційних випробу­вань ККВ, затвердженим в установленому на підприємстві-виробнику порядку.

  11. Подання ККВ на будь-який вид випробування, оформлення результатів випробування та прийняття рішень за результатами випробувань повинно виконуватись згідно з установленим на підприємстві-виробнику порядку.

  12. Дослідний зразок для випробування (головний) і зразок для випробування, відібра­ний для періодичних та кваліфікаційних випробувань, підлягають випробуванням на надійність та метрологічній атестації в обсягах, зазначених у технічних умовах на ККВ конкретного типу згідно з ДСТУ 3004, ГОСТ 24555, ГОСТ 25051.2 та ГОСТ 25051.3

  13. Випробування на надійність під час періодичних та кваліфікаційних випробувань допуска­ється проводити окремо для камери і вібростенда з пультами керування.

  14. Придатність кожної ККВ повинна бути підтверджена тавром або печаткою служби технічного контролю підприємства-виробника, які проставляють у розділі «Свідоцтво про прий­мання продукції» формуляра на ККВ.

  1. МЕТОДИ КОНТРОЛЮ

    1. Контроль параметрів і технічних характеристик ККВ слід проводити згідно з вимогами програми та методики випробувань ККВ конкретного типу.

    2. Засоби вимірювання та устаткування для контролю параметрів і технічних характерис­тик ККВ повинні використовуватись згідно з їх призначенням, нормативними документами на випробування та інструкціями з експлуатації засобів вимірювання та устаткування.

    3. Усі випробування у виробника та споживача ККВ повинні проводитись за стандартних кліматичних умов:

  • температура навколишнього середовища — (25 ±10) °С;

  • відносна вологість — від 45 % до 80 %;

  • атмосферний тиск — від 84 до 107 кПа (від 630 до 800 мм рт. ст.) під час подавання на ККВ напруги від трифазного кола (380+.ід) В з частотою (50 ±0,1) Гц.

  1. Відповідність ККВ до вимог 4.2.6, 4.2.14, 5.1.3—5.1.6, 5.1.10—5.1.22, 5.1.24—5.1.30, 5.2.1—5.2.8, 5.3.1,5.3.2, 5.4.1—5.4.3, 6.4—6.6, 6.9, 6.11—6.13 слід проводити в процесі розроблен­ня та вироблення ККВ конкретного типу порівнянням з конструкторською документацією та тех­нічними умовами на ККВ конкретного типу візуально.

  2. Контроль та оцінку параметрів і характеристик камери, що входить до складу ККВ (4.2.1,4.2.3, 4.2.4, 5.1.31, 5.5.3), слід виконувати згідно з ДСТУ 2988.

Примітка. У цьому випадку знімання інформації про параметри необхідно проводити під час функціону­вання вібростенда на будь-якому фіксованому режимі.

  1. Контроль та оцінку параметрів і характеристик вібростенда, що входить до складу ККВ (4.2.2, 4.2.5, 4.2.7, 5.5.2, 6.2), виконують згідно з ДСТУ 2989, ГОСТ 25051.4, ДСТУ 3379 (ГОСТ 30462).

Примітка 1. У цьому випадку знімання інформації про параметри необхідно проводити під час функціо­нування камери на граничних пареметрах температури, вологості та тиску.

Примітка 2. Давачі вібрації повинні бути встановлені на перехідному пристрої чи столі вібростенда.

  1. Перевірку К КВ на забезпечення підвищеної відносної вологості та її відхилення в корис­ному об’ємі камери протягом 90 хв (4.2.3, 4.2.8) проводять під час функціонування вібростенда на будь-якому фіксованому режимі таким чином:

  1. в корисному об’ємі камери додатково встановлюють три первинних перетворювача вологості (далі — ППВ) від вимірювача вологості типу ГС—210 М;

  2. вводять режим вологості (98 %) в програму керування камерою за температури 60 °С з реєстрацією їхніх значень на самописі типу КСУ 2—039;

  3. фіксують початкове значення відносної вологості в корисному об’ємі камери контрольним вимірювачем вологості типу ГС—210 М та час початку випробування на таймері пульта керування камерою за механічним годинником;

  4. після досягнення відносної вологості 98 % в корисному об’ємі камери та температури 60 °С, яку фіксують контрольні вимірювачі вологості та температури, встановлені в камері, фіксують час закінчення випробувань, який не повинен перевищувати 90 хв;

  5. відносну вологість (<р) у будь-якій точці корисного об’єму камери, отриману за допомогою ППВ, визначають за формулою

1 *

Ф-^Еф/, (2)

де /' —номер ППВ;

к — число вимірювань;

(pz — вологість в /-Й точці вимірювання;

  1. вологість у корисному об'ємі камери (српо), отриману за допомогою ППВ, визначають за формулою

<з)

  1. нерівномірність розподілу ВІДНОСНОЇ ВОЛОГОСТІ В корисному об’ємі камери (Афнер/ Аонерг) визначають за формулами

ДФнеР1 = Фтах - Фз>

АФНер2 ~ Фтіп ” Фз’

де <р3 — задана програмою відносна вологість;

Фтах, отіп — максимальна та мінімальна відносні вологості протягом одного циклу регулю­вання пультом керування камерою;

  1. за відхилення відносної вологості в корисному об’ємі камери від заданого значення (дГВЛі,лТБлР приймають

АТ'вл, = Фтах ~ Фз» (6)

=ФЗ “Фтіп» (7)

де ф3 — середня задана відносна вологість протягом декількох циклів регулювання пуль­

том керування, зафіксована контрольним ППВ;

Ф <pmax — середні мінімальна та максимальна відносні вологості, заміряні встановленими в камеру ППВ за ту саму кількість циклів регулювання.

  1. Перевірка ККВ на забезпечення зниженого тиску та точності його підтримування в корис­ному об’ємі камери (4.2.3, 4.2.9) проводять таким чином:

  1. під’єднують зразковий вакуумметр типу ВО—250 до вакуумної системи та готують його до роботи згідно з паспортом на нього;

  2. на електроконтактному, вмонтованому в пульт керування, і зразковому вакуумметрах задають відтворюваний знижений тиск;

  3. вмикають пульт керування камерою та фіксують час початку випробувань за механічним годинником у момент спалахування світлодіодів, які контролюють ввімкнення вакуумної помпи;

  4. під час досягнення на вакуумметрі заданого зниженого тиску фіксують час закінчення випробувань;

  5. після досягнення заданого зниженого тиску проводять триразове вимірювання установле­ного значення тиску в корисному об’ємі камери в момент вмикання та вимикання вакуумної помпи.

  1. Швидкість циркуляції повітря в робочому об’ємі камери ККВ (4.2.11) визначають анемо­метром з похибкою ±2 м/с, який закріплюють послідовно в геометричному центрі та будь-яких інших точках робочого об’єму камери.

  2. Максимальна споживана електрична потужність (4.2.12) повинна перевірятись вимірю­вальним комплектом класу точності 0,5.

  3. Перевірка маси (4.2.13) камери, перехідного пристрою та пульта керування камерою, що входять до складу ККВ, повинна бути виконана на вагах для статичного зважування з похиб­кою не більше ±10 кг чи ±1 кг залежно від їхніх габаритних розмірів.

  4. Випробування на надійність (5.1.7) повинні проводитись під час експлуатації ККВ за програмою та методикою випробувань, розробленими виробником та затвердженими в установ­леному порядку. Тривалість безперервного проведення випробувань — згідно з технічними умо­вами на ККВ конкретного типу.

  5. Відповідність до вимог 5.1.8 перевіряють згідно з ГОСТ 16842.

  6. Випробування ККВ на дію кліматичних та механічних ЗЧД (5.1.9) проводять згідно з ГОСТ 22261, ГОСТ 23216 та ГОСТ 25051.4.

  7. Відповідність до вимог 5.1.23 повинна бути перевірена під час досягнення в ККВ зада­ного зниженого тиску. Для цього заміряють положення стола вібростенда до і після випробування. Допускається зміщення стола в межах 5 мм.

  8. Відповідність до вимог 5.5.1,5.5.4—5.5.6 перевіряють зовнішнім оглядом та порівнянням з конструкторською документацією.

  9. Відповідність до вимог 6.1 — згідно з ДСТУ 2988.

  10. Контроль за станом мікроклімату на робочому місці оператора (6.5) — згідно з ГОСТ 12.1.005.

  11. Відповідність до вимог 6.7 проводять на робочому місці оператора і в робочій зоні ККВ - згідне з ГОСТ 12.1.012 та ГОСТ 12.1.050,

/

    1. Перевірку роботи блоковання відкривання дверей приміщення, де встановлена ККВ (6.9.1), слід проводити триразовим відкриванням дверей, при цьому повинні відмикатись венти­лятори у робочій камері ККВ та відмикатись живлення пультів керування.

    2. Відповідність до вимог 6.10 повинна бути перевірена для кожної ККВ з урахуванням вантажопідйомності стола вібростенда. Вантаж повинен бути встановлений на край консолі з від­критими дверима ККВ.

  1. ТРАНСПОРТУВАННЯ ТА ЗБЕРІГАННЯ

    1. Камеру, вібростенд, пульти керування, перехідний пристрій та джгути з’єднання, що входять до складу ККВ, запаковані у транспортну тару, транспортують будь-яким видом транспорту.

    2. Під час транспортування морським транспортом ККВ повинні бути розміщені в трюмах.

    3. Під час транспортування ККВ тара повинна бути закріплена згідно з чинними нормами та правилами перевезень вантажів, що виключають переміщення тари під час перевезень.

    4. Умови транспортування ККВ:

  • середні (С) згідно з ГОСТ 23216 — під час дії механічних ЗЧД;

  • 5 згідно з ГОСТ 15150 — під час дії кліматичних ЗЧД;

  • З згідно з ГОСТ 15150 —■ морським транспортом.

    1. Умови зберігання ККВ — С згідно з ГОСТ 15150.

    2. Не допускається зберігати ККВ у приміщеннях з парами кислот, лугів та інших агре­сивних речовин, які спричиняють корозію металу, покупних виробів та руйнування паяних з’єд­нань друкованого монтажу у пультах керування камерою та вібростендом.

  1. ВИМОГИ ДО ЕКСПЛУАТАЦІЇ

    1. Монтаж, введення в експлуатацію та експлуатація ККВ повинні бути проведені відповідно до експлуатаційної документації, розробленої згідно з ГОСТ 2.601.

    2. ККВ призначено для експлуатації за температури (25+10) °С, відносної вологості від 45 % до 80 %, атмосферному тиску від 84 до 107 кПа (від 630 до 800 мм рт. ст.).

    3. ККВ повинна експлуатуватись у приміщенні згідно з вимогами 6.4.