Приклад

Камера кліматично-механічних комплексних випробувань об’ємом 0,4 м3

ККВ-0,4 ТУ

  1. ЗАГАЛЬНІ ТЕХНІЧНІ ВИМОГИ

    1. Характеристики

  1. ККВ повинна відповідати вимогам цього стандарту і технічним умовам на ККВ конкрет­ного типу.

  2. ККВ на експорт повинна відповідати вимогам цього стандарту, технічних умов на ККВ конкретного типу та умовам договору на постачання.

  3. ККВ повинна бути вироблена в кліматичному виконанні УХЛ4.2 згідно з ГОСТ 15150, якщо в технічних умовах або договорі не зазначено інші вимоги.

  4. У технічних умовах на ККВ конкретного типу повинен бути зазначений тип вібростенда та необхідність функціонального зв'язку між пультами керування камерою та вібростендом.

  5. Якщо камера чи вібростенд використовується споживачем окремо або знімається днище робочої камери, в технічних умовах на ККВ конкретного типу необхідно зазначити вимоги до переміщення камери чи вібростенда, в разі спільної роботи камери та вібростенда — вимоги до надійної фіксації їх взаємного положення.

  6. Кількість технологічних отворів для підімкнення систем, які забезпечують функціонування та зняття інформації про функціонування зразка для випробування та їх розміщення на стінках робочої камери, повинні бути зазначені в технічних умовах на ККВ конкретного типу.

  7. Основні показники надійності встановлюють у технічних умовах на ККВ конкретного типу згідно з ГОСТ 27.003:

  • середній наробіток на відмову не менше 500 год;

  • середня тривалість відновлення не більше 8 год;

  • середній ресурс не менше 8000 год.

  1. Напруга радіозавад, створювана камерою та вібростендом, що входять до складу ККВ, не повинна перевищувати наведених у таблиці 2.

Таблиця 2 — Допустимі радіозавади, створювані ККВ

Допустима напруга радіозавад, дБ

Діапазон частот, МГц

80

Від 0,15 до 0,50 включ.

74

Більше 0,5 » 2,5 »

68

» 2,5 » 30,0 »

  1. ККВ повинна виконувати свої функції, зберігати параметри та зовнішній вигляд (форму та забарвлення):

  • після зберігання під час дії кліматичних ЗЧД —■ в умовах 5 згідно з ГОСТ 15150;

  • під час дії механічних ЗЧД — для умов транспортування С згідно з ГОСТ 23216.

  1. ККВ повинна відповідати вимогам ергономіки та естетики згідно з ГОСТ 12.2.033, ГОСТ 20.39.108, ГОСТ 22614, ГОСТ 22615, ГОСТ 24750.

  2. Конструкція ККВ повинна передбачати модульне та вузлове складання, а також застосування прогресивних технологічних процесів вироблення деталей та вузлів.

  3. Конструктивно ККВ повинна складатись із таких складових частин:

  • камери;

  • пульта керування камерою;

  • вібростенда;

  • пульта керування вібростендом;

  • перехідного пристрою.

Примітка 1. Вібростенд у ККВ суміщено з камерою через перехідний пристрій у вигляді циліндричної склянки, яка кріпиться на столі вібростенда, чи змінного днища робочої камери, в яке вмонтовано стіл вібро­стенда.

Примітка 2. Залежно від типу ККВ складові частини камери та вібростенда з пультами керування повинні бути зазначені в конструкторській документації на ККВ конкретного типу.

  1. , Для розміщення вібростенда в ККВ робоча камера повинна бути, як правило, консоль­ної конструкції і винесена на консоль, а також мати отвори в днищі для встановлення перехідного пристрою чи знімного днища, в яке вмонтовано стіл вібростенда.

  2. Компонування вузлів холодильного агрегата ККВ повинно виключати можливість перекидання робочої камери на стіл вібростенда. Конструкція ККВ повинна передбачати упори, які виключають момент перекидання.

  3. Коливні рухи від стола вібростенда на зразок для випробування, який знаходиться в робочому об’ємі камери, повинні передаватись через перехідний пристрій чи безпосередньо зі стола вібростенда, які не зв’язані жорстко з днищем робочої камери.

  4. Отвір у днищі робочої камери ККВ, через який вводиться перехідний пристрій чи стіл вібростенда, повинен бути Ізольований від навколишнього середовища ущільненнями, які дозво­ляють з мінімально допустимим опором передавати коливні рухи від стола вібростенда на зразок для випробування.

  5. Для уникнення резонансних явищ на перехідному пристрої з частотою коливання стола вібростенда до 2000 Гц висота перехідного пристрою, як правило, повинна бути не більше 2/3 діаметра стола вібростенда.

  6. Для зниження маси згідно з 4.2.13 в ККВ повинні застосовуватися найефективніші ізоляційні матеріали типу «ріпор», які дозволяють зменшити товщину стінки робочої камери без порушення їх механічної міцності.

  7. Щоб уникнути попадання конденсата за мінімальних теплових припливів на електро- і магнітопровід вібростенда, що утворюється на перехідному пристрої за від’ємної температури в робочій камері, в технічних умовах на ККВ конкретного типу повинен бути передбачений додатковий захист вібростенда. '

  8. Перехідний пристрій повинен мати мінімально можливу масу зі збереженням потріб­ної для випробування міцності.

  9. Спряжувані поверхні перехідного пристрою і стола вібростенда повинні мати мінімаль­но можливі шорсткість та неплощинність, болти для кріплення перехідного пристрою — мінімаль­но можливу довжину та встановлюватись без пружинних шайб.

  10. Перехідний пристрій чи стіл вібростенда повинні бути термоізольовані від стола вібро­стенда або середовища робочої камери для уникнення додаткового нагрівання стола вібростенда під час дії на зразок для випробування підвищеної температури.

  11. Перехідний пристрій, який застосовується в ККВ з термобарокамерою зниженого тиску, повинен забезпечувати стабільне положення стола вібростенда за будь-якого зниженого тиску.

  12. Конструкція перехідного пристрою повинна забезпечувати можливість швидкого (про­тягом 1 год) поділу ККВ на складові частини.

  13. Пульти керування камерою та вібростендом, що входять до складу ККВ, повинні забезпечувати вмикання та вимикання камери і вібростенда, введення параметрів випробування, самодіагностику, автоматичний вихід на режим випробування з підтриманням заданих параметрів випробування, цифрове зображення та запис режимів випробування,

  14. Програмне забезпечення керування камерою та вібростендом, що входять до складу ККВ, повинно забезпечувати функціонування ККВ згідно із заданими параметрами випробування.

  15. Під час проектування ККВ необхідно провести розрахунки вузлів холодильного агрегата, який застосовується в камері ККВ, теплових припливів через ізоляцію стінок робочої камери для вибору оптимальної конструкції камери з мінімальною масою та компресорів з оптимальною холодопродуктивністю, що дозволить економити споживання електроенергії під час експлуатації ККВ.

Якщо до складу ККВ входить термобарокамера зниженого тиску, необхідно провести роз­рахунки міцності термобарокамери зниженого тиску і максимально допустимих переміщень стінок робочої камери для забезпечення герметичності дверей і функціонування вентиляторів, трубопроводів та інших виконавчих пристроїв за максимального розрідження в робочій камері.

    1. Робоча камера ККВ повинна мати віконце для спостереження за зразком для випро­бування, освітлення робочого об’єму камери і технологічний отвір для можливості підведення до зразка робочих продуктів (повітря, газів, рідин та ін.), енергоносіїв та комунікацій для знімання інформації.

    2. Компонування ККВ повинно передбачати вільний доступ до будь-якого вузла, щоб забезпечити можливість його знімання для ремонту,

    3. Розміщення засобів вимірювання, які повинні періодично перевірятись, повинно забезпечувати вільний доступ до них та легкий монтаж і демонтаж.

    4. Габаритні розміри ККВ визначають габаритними розмірами камери та зазначають у технічних умовах на ККВ конкретного типу.

  1. Вимоги до матеріалів і покупних виробів

    1. Механічні, фізико-хімічні та інші властивості матеріалів, що застосовуються для висоб ництва ККВ, повинні відповідати вимогам нормативних документів на ці матеріали і маги серти­фікат відповідності.

    2. Матеріали повинні бути стійкі до знижених та підвищених температур, підвищеної вологості, мийних синтетичних засобів протягом усього терміну експлуатації ККВ.

    3. Внутрішні стінки робочої камери ККВ, кріпильні деталі, захисні засоби до вентиляторів, давачів та ін. повинні бути виконані з матеріалів, стійких до дії знижених та підвищених темпера­тур і підвищеної ВІДНОСНОЇ вологості.

    4. Ущільнення дверей, знімного днища і технологічних отворів робочої камери ККВ та манжети перехідного пристрою повинні бути виконані з матеріалів, які не змінюють своїх власти­востей за температури від мінус 70 до 125 °С.

    5. Лакофарбове покриття ККВ повинно бути стійким до зміни температури від мінус 60 до 60 °С та до синтетичних мийних засобів,

    6. Покупні вироби повинні відповідати вимогам нормативних документів, залишковий ресурс покупних виробів повинен бути не менше терміну служби ККВ.

    7. Покупні вироби повинні мати паспорт, сертифікат або інший документ, який підтверд­жує їхні якість та споживчі властивості.

    8. Засоби вимірювання повинні бути перевірені та атестовані згідно з ГОСТ 8.002 та ДСТУ 2708.

  2. Комплектність

    1. До комплекту поставки ККВ повинні входити:

  • камера з пультом керування (стояком) і джгутами, що з’єднують пульт керування з камерою, ЗІП згідно з відомістю, пакования та експлуатаційні документи згідно з ГОСТ 2.601;

  • вібростенд з пультом керування (стояком) і джгутами, що з’єднують пульт керування з вібростендом, ЗІП згідно з відомістю, ремкомплект, пакования та експлуатаційні документи згідно з ГОСТ 2.601;

  • перехідний пристрій з додатковими ущільнювальними манжетами.

  1. Комплектність ККВ повинна бути встановлена в технічних умовах на ККВ конкретного типу залежно від її складу та призначення.

Примітка 1. Оснащення для встановлення та кріплення на перехідному пристрої чи столі вібростенда зразка для випробування, повинно бути вироблено споживачем ККВ.

Примітка 2. Для випробування зразків з масою, яка перевищує допустиму масу вібростенда, що засто­совується в ККВ, за вимогою споживача з урахуванням економічної доцільності розробник ККВ розроблює розвантажувальний пристрій. Атестацію розвантажувального пристрою для кожного типу зразка для випробу­вання забезпечує споживач ККВ з залученням розробника.

  1. Маркування

    1. Маркування ККВ повинно бути виконано згідно з ГОСТ 18620.

    2. Маркування транспортної тари повинно бути виконано згідно з ГОСТ 14192.

    3. Місце установлення товарного знака на ККВ та нанесення трафаретів повинні бути зазначені в конструкторській документації.

  2. Пакування

    1. ККВ перед пакуванням повинна бути роз’єднана на камеру, вібростенд, пульти керування камерою та вібростендом, перехідний пристрій та джгути з’єднання.

Знімне днище робочої камери повинно бути закріплене на камері. Технологічні отвори (5.1.6) та отвори для установлювання перехідного пристрою чи стола вібростенда повинні бути заглушені технологічними глушниками.

    1. Пакування вібростенда повинно проводитись згідно з ГОСТ 25051.4.

    2. Пакування камери повинно проводитись згідно з ДСТУ 2988.

    3. Пульти керування камерою та вібростендом, виконані як окремі стояки, перехідний пристрій та джгути з’єднання, які входять до складу ККВ, повинні бути запаковані в герметичні чохли з поліетиленової чи іншої плівки. В трьох-чотирьох місцях біля пультів керування камерою та вібростендом під плівкою повинні бути прикріплені мішечки з вологовбирачем.

    4. Перехідний пристрій перед пакуванням підлягає консервації згідно з ГОСТ 9.014, ГОСТ 23216 методом нанесення на поверхню мастила згідно з ГОСТ 10877 та укладається паковання разом з ЗІП до камери,

    5. Чохли і транспортна тара для зберігання та транспортування ККВ повинні відповідати вимогам ГОСТ 2991, ГОСТ 10354, ГОСТ 10198 та конструкторській документації на ККВ конкретного типу.

  1. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ

    1. Вимоги безпеки до камери з пультом керування, що входять до складу ККВ, повинні відповідати вимогам ДСТУ 2988 та чинним «Правилам устройства электроустановок», затверд­женим Держенергонаглядом СРСР [1].

    2. Вимоги безпеки до вібростенда з пультом керування, що входять до складу ККВ, повинні відповідати вимогам ДСТУ 2989, ДСТУ 3379 (ГОСТ 30462) та ГОСТ 25051.4.

    3. Небезпечними чинниками під час експлуатації ККВ є вібрація та шум.

    4. ККВ повинна бути встановлена в спеціальному приміщенні із звукопоглинальною ізо­ляцією на віброгасному фундаменті чи віброізоляторах для зниження рівня звукового тиску і шкідливої вібрації до допустимих норм на робочому місці оператора згідно з ГОСТ 12.1.003 та ГОСТ 12.1.012. Пульти керування камерою та вібростендом повинні бути винесені за межі цього приміщення. Під час проведення випробувань не дозволяється присутність людей у при­міщенні, де є ККВ.

    5. Робоче місце оператора повинно знаходитись поза приміщенням, де установлено ККВ, і повинна бути забезпечена можливість нагляду за ККВ, що працює, через спеціальне звуко­поглинальне вікно.

Мікроклімат робочого місця оператора повинен відповідати вимогам ГОСТ 12.1.005 і вимо­гам «Микроклимат производственных помещений», затвердженим Мінздоров'я СРСР [2], наяв­ність шкідливих речовин відсутня.