Особливості підбору складу суміші СБМД марки І полягають у встановленні співвідношення між компонентами та перевірці якості суміші (ущільненої суміші):

  1. залежно від класифікації СБМД за призначенням підбирають співвідношення між компо­нентами зернового складу згідно з 5.2.1.1, наближаючись до їх середніх значень;

  2. призначають орієнтовний вміст бітумного в'яжучого у складі СБМД на основі вимог до зернового складу (у відсотках за масою понад 100% мінеральних складових) відповідно до додатка Б ДСТУ Б В.2.7-119;

  3. оптимальний вміст бітумного в'яжучого у суміші встановлюють експериментальною пере­віркою фізико-технічних показників на базі вимог до залишкової пористості бетону із СБМД марки І згідно з додатком Б ДСТУ Б В.2.7-119.

При підборі складу суміші СБМД марки І вміст бітуму допускається приймати відповідно до вимог таблиць А.1 та А.2 з урахуванням правил застосування розділу 12.

Для сумішей із застосуванням вапняків у складі мінеральної частини, що відповідають вимогам ДСТУ Б В.2.7-125, вміст органічного в'яжучого (у відсотках за масою понад 100 % маси мінераль­ного матеріалу) може призначатись орієнтовно згідно з [3] або згідно з ДСТУ-Н Б В.2.7-ХХХ;

  1. на стадії підбору складу суміші марки І при перевірці її якості:

  • встановлюють необхідність та кількість застосування (за потреби) модифікуючої добавки згідно з 5.3.8 для поліпшення зчеплення органічних в'яжучих з поверхнею зерен мінеральних матеріалів, а також процесу структуроутворення суміші;

  • здійснюють перевірку якості суміш з її підібраним складом відповідно до вимог усіх фізико- технічних показників, наведених у таблиці 3 (гарячі суміші), у таблиці 4 (холодні суміші).

А.1.2 Підбір складу СБМД марки II та марки III

Особливості підбору складу суміші СБМД марки II та марки III полягають у встановленні співвідношення між компонентами та перевірці якості суміші (ущільненої суміші), а саме:

  1. залежно від класифікації СБМД за призначенням підбирають співвідношення між компо­нентами зернового складу згідно з 5.2.1.2 чи 5.2.1.3, наближаючись до їх середніх значень;

  2. встановлюють орієнтовний вміст бітуму у складі суміші на основі вимог до зернового складу (у відсотках за масою понад 100 % мінеральної частини) та виду складових суміші відповідно до таблиць А.1 та А.2.

Таблиця А.1 - Орієнтовний вміст бітуму (у відсотках за масою понад 100 % мінеральної частини) залежно від класу та виду СБМД

Орієнтовний вміст бітуму*), (у відсотках за масою понад 100 % мінеральної частини)

Клас суміші

Вид сумішей

5,0-6,0

Гаряча

Крупнозерниста

6,0-8,0

Гаряча

Дрібнозерниста

4,0-6,0

Холодна

7,0-10,0

Гаряча

Піщана

4,5-6,5

Холодна

*> Рекомендовано згідно з вимогами до сировини 5.3.7.



Таблиця А.2 - Орієнтовний вміст бітуму (у відсотках за масою понад 100 % мінеральної частини) залежно від виду зерен та характеристики мінеральних складових СБМД

Орієнтовний вміст бітуму* (у відсотках за масою понад 100 % мінеральної частини)

Вид зерен та характеристика мінеральних складових СБМД*)

4,0-7,0

КРЗ всіх видів та відсів міцних гірських порід; маломіцні вапняки І групи міцності

4,5-8,0

Гранітна жорства; КРЗ всіх видів із вмістом зерен пластинчастої (лещадної) та голчастої форми більше ніж 35% за масою; маломіцні вапняки II групи міцності

4,5-10,0

Відходи розпилювання вапняків-черепашників; маломіцні вапняки III групи міцності

*) Рекомендовано згідно з вимогами до сировини 5.3.7.



  1. підбір складу суміші марки II та марки III при перевірці її якості здійснюють згідно з А.1.1, г). Оптимальний вміст бітумного в'яжучого у суміші встановлюють експериментальною перевіркою фізико-технічних показників щодо вимог до границі міцності на стиск ущільненої суміші на базі рекомендацій додатка Б ДСТУ Б В.2.7-119.

А.2 Особливості підбору складу холодної СБМД (Р)

Особливості підбору складу суміші СБМД (Р) полягають у встановленні співвідношення між компонентами та перевірці якості суміші.

При підборі складу суміші застосовують методи контролювання згідно з розділом 10 та пере­віряють: зерновий склад мінеральних складових; оптимальний вміст БРД в суміші; фізико-технічні показники суміші.

За необхідності виготовлення БРД встановлюють вміст бітумного в'яжучого, розріджувача залежно від кількості компонента (добавки чи концентрату - у відсотках від маси БРД)) згідно з документами виробника на кожний вид компонента, що відповідає вимогам 5.3.9. Перевіряють фізико-технічні показники БРД на відповідність вимогам таблиці 11.

Підбір складу холодної СБМД (Р), призначеної для цілорічного ремонту з ліквідації вибоїн покриття, здійснюють на основі вимог до зернового складу (таблиця 9) та оптимального вмісту БРД (у відсотках за масою понад 100% мінеральних складових), що становить від 4,5 до 5,0.

На стадії підбору складу суміші проводять перевірку з її підібраним складом відповідності фізико-технічним показникам СБМД (Р) вимогам цього стандарту.

А.З Особливості підбору складу СВОМД

Особливості підбору складу СВОМД полягають у встановленні співвідношення між компо­нентами та перевірці якості суміші.

А.3.1 При підборі складу СВОМД застосовують методи контролювання згідно з розділом 10 та перевіряють:

  • зерновий склад мінеральної частини;

  • орієнтовний/оптимальний вміст органічного в'яжучого у суміші;

  • вміст активатора (іншої модифікуючої) добавки;

  • фізико-технічні показники суміші.

А.3.2 Підбір складу СВОМД

А.3.2.1 Підбір складу здійснюють із застосуванням методів випробувань сумішей відповідно до ДСТУ Б В.2.7-306.

Рекомендований склад мінеральної частини СВОМД, орієнтовний вміст в'яжучого, активатора у складі суміші (у відсотках за масою понад 100 % мінеральних складових) призначають з ураху­ванням вимог до величини інтенсивності руху автотранспорту відповідно до рекомендацій додатка В. Склад мінеральної частини СВОМД встановлюють з урахуванням показників 5.2.3.2 чи згідно з 5.2.1.2, 5.2.1.3 відповідно до марок СВОМД.

Величини співвідношення між кількістю органічного в'яжучого і вмістом зерен мінеральної складової розміром менше ніж 0,071 мм призначають від 0,5 до 1,0. Вміст води коригують залежно від вологості мінеральних складових суміші, кількості води в органічному в'яжучому. Рекомендо­ваний вміст води становить від 3 % до 8 % включно (у відсотках за масою понад 100% мінераль­ної частини). При невідповідності властивостей суміші вимогам додатка В щодо вмісту зерен мінеральної складової розміром менше ніж 0,071 мм установлюють сумарну кількість води і органічного в'яжучого (рідка фаза СВОМД) експериментальним методом на пробних зразках згідно з ДСТУ Б В.2.7-306 (на методи випробувань сумішей).

А.3.2.2 При підборі складу СВОМД та перевірці її якості встановлюють необхідність та кількість застосування активатора або (за потреби) іншої модифікуючої (адгезійної) добавки згідно з 5.3.8 для поліпшення зчеплення органічних в'яжучих з поверхнею зерен мінеральних матеріалів та процесу структуроутворення суміші, а саме:

  • в ролі активатора процесу структуроутворення СВОМД рекомендовано використовувати вапно або цемент. Активатор суміші застосовують у кількості (відсоток за масою понад 100 % мінеральних складових): від 3 % до 4 % (вапно) або від 2 % до 3 % (цемент). Активатор не вико­ристовують за наявності у зерновому складі СВОМД мінеральних матеріалів сировини, що вміщує більше 10 % зерен за масою розміром менше ніж 0,071 мм у вигляді тонкодисперсної фракції основних металургійних шлаків (чи продуктів розпаду шлаків, молотого основного шлаку) або гірської основної породи - вапняків;

  • модифікуюча (адгезійна) добавка (поверхнево-активні речовини, інші адгезиви тощо) може бути застосована разом з активатором. Застосування цієї добавки менш доцільно для СВОМД марки II.

  • .3.2.3 На стадії підбору складу перевірку якості СВОМД (та ущільненої суміші) здійснюють з її підібраним складом всіх фізико-технічних показників, наведених у таблиці 6.

  • .4 Особливості підбору СБМД або СВОМД марок І за додатковими характеристиками

За техніко-економічного обґрунтування та проведення науково-технічного супроводу влашту­вання верхнього шару покриття на автомобільних дорогах для вибору оптимального складу СБМД марки І або СВОМД марки І рекомендовано враховувати показник (показники) стійкості до накопи­чення залишкових деформацій та/або для СБМД марки І - величину коефіцієнта морозостійкості згідно з ДСТУ Б В.2.7-119.

ДОДАТОК Б

(довідковий)

РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ОБЛАСТІ ВИКОРИСТАННЯ ЗА КЛАСАМИ ТА МАРКАМИ СБМД ПРИ ВИКОНАННІ БУДІВЕЛЬНИХ РОБІТ

Б.1 Рекомендації щодо області використання СБМД

Б.1.1 СБМД гаряча

Б.1.1.1 СБМД гаряча марки І, що виготовляють у змішувачах, при будівництві, всіх видах ремонтів шарів дорожнього одягу може застосовуватись:

  1. для шару зносу та покриття (в тому числі для ремонту з ліквідації вибоїн покриття) - на дорогах загального користування III - IV категорій.

При цьому рекомендована область використання гарячої СБМД марки І на автомобільних дорогах загального користування III категорії - тільки у нижньому шарі покриття при інтенсивності руху транспортних засобів не більше ніж 1500 авт./добу; на дорогах IV категорії - у шарах покриття наведена у таблиці Б.1.1.

Таблиця Б.1.1

Шифр районуй

Вид

Група

Тип грануло­метрії *)

Різновид гранулометрії

Марка в'яжучого

А-1, А-2

Кр (Др)

Щ, П

А1,А, Б1, Б

НП, ПР

БНД 60/90, БНД 90/130

A-З, А-4

Кр (Др)

Щ, П

А1,А, Б1, Б

НП, ПР

БНД 60/90, БНД 90/130

А-5,А-6

Кр (Др)

Щ, П

А1, А, Б1, Б

НП, ПР

БНД 40/60, БНД 60/90

А-7

Кр (Др)

Щ, П

А1,А, Б1, Б

НП, ПР

БНД 40/60, БНД 60/90

*’ Згідно з ДСТУ Б В.2.7-119.



  1. для шару основи та додаткового шару основи - на дорогах III та IV категорій.

При цьому рекомендована область використання гарячої СБМД марки І у шарах основи на автомобільних дорогах загального користування III та IV категорій наведена у таблиці Б.1.2

Таблиця Б.1.2

Шифр району*)

Вид

Група

Тип гранулометрії*)

Різновид гранулометрії

Марка в'яжучого

А-1, А-2

Кр (Др)

П, Щ

A-Б, А1, А, Б1, Б

НП, ПР

БНД 60/90, БНД 90/130

A-З, А-4

Кр (ДР)

П, Щ

A-Б, А1, А, Б1, Б

НП, ПР

БНД 60/90, БНД 90/130

А-5,А-6

Кр (Др, Пщ)

П, Щ

A-Б, А1, А, Б1, Б, (Г)**’

НП, ПР

БНД 40/60, БНД 60/90

А-7

Крр (Др, Пщ)

п, Щ

A-Б, А1,А, Б1, Б, (Г)**)

НП, ПР

БНД 40/60, БНД 60/90

  1. Згідноз ДСТУ Б В.2.7-119.

  2. ) Рекомендовано тип гранулометрії Г у складі СМБД марки І не використовувати на автомобільних дорогах III категорії.



  1. для вирівнюючого шару на автомобільних дорогах І - III категорій. Для забезпечення зсуво- стійкості рекомендовано застосовувати переважно крупнозернистий вид суміші (групи - П; Щ).

Б.1.1.2 СБМД гарячу марки II, що виготовляють у змішувачах, використовують на місцевих автомобільних дорогах загального користування при будівництві, всіх видах ремонтів шарів дорожнього одягу, а саме:

  • шару зносу та покриття - в тому числі для ремонту з ліквідації вибоїн покриття (включаючи використання на дорогах IV категорії);

  • шару основи та додаткового шару основи (включаючи застосування на дорогах III - V категорій). Використання для шару основи - менш доцільно.

  • вирівнюючого шару (включаючи застосування на дорогах III -V категорій) - всі види сумішей.

Б.1.1.3 СБМД гарячу марки III, що виготовляють у змішувачах, використовують на автомо­більних дорогах загального користування IV та V категорій при будівництві, всіх видах ремонтів шарів, а саме:

  • шару основи та додаткового шару основи;

- вирівнюючого шару (всі види сумішей).

Допускається використання СБМД гарячої марки III для верхнього шару основи при інтен­сивності руху транспортних засобів не більше ніж 1500 авт./добу.

Б.1.2 СБМД холодна

Б.1.2.1 СБМД холодну марки І, що виготовляють у змішувачах, використовують на автомо­більних дорогах загального користування IV категорії при будівництві, всіх видах ремонтів шарів дорожнього одягу, а саме:

  • шару зносу, покриття (у тому числі ремонті з ліквідації вибоїн покриття);

  • шару основи та додаткового шару основи. Використання - менш доцільно;

  • вирівнюючого шару перед влаштуванням нового дорожнього одягу (рекомендовано засто­совувати дрібнозернистий вид сумішей).

  • .1.2.2 СБМД холодну марки II, що виготовляють у змішувачах чи способом змішування на дорозі, використовують на автомобільних дорогах загального користування IV та V категорій при будівництві, всіх видах ремонтів шарів дорожнього одягу, а саме:

  • шару зносу, покриття. Використання для шару покриття на автомобільних дорогах IV кате­горії- менш доцільно;

  • шару основи та додаткового шару основи;

  • вирівнюючого шару (рекомендовано застосовувати дрібнозернистий вид сумішей).